Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 15 Jun 2021 12:59 3724698 12850
Optex
    PV_Albert
    Level 20  
    Walczę od dłuższego czasu z naprawą solara płaskiego. Podczas mrozów pękły dwie rurki harfy i chyba już z 10 razy lutowałem.
    Za chwilę zacznie się lato a mój system nie jest uruchomiony. Jedna rurka naprawiona ale druga cieknie.
    Zaczynam już tracić nadzieję czy uda się zalutować pęknięcie, a rurka już tak wygląda (owijam cienkim drucikiem uszkodzenie i lutuje) że z pewnością stała by się hitem w jakimś pobocznym wątku zajmującym się śmiesznostrasznymi instalacjami.
    Coraz bliżej jestem decyzji zakupu nowej skrzyni.
    Co sądzicie o tym?
    https://swatt.pl/pl/kolektor-sloneczny-weber-sol-standard-25-1684
    Czy podwójna harfa może spowodować problemy w pracy w układzie drenażowym?
  • Optex
    idepopizze
    Level 33  
    Tak, z podwójną harfą będzie problem z zamarzaniem w zimie.
    Spójrz:
    Jeżeli ustawiasz kolektor lekko pochylony to cała woda nie ścieka (w miejscu zaznaczonym żółtą linią). Możesz próbować go też ustawiać idealnie poziomo z nadzieją że calutka wodą zawsze spłynie, ale błąd montażowy, coś się pochyli i mróz zweryfikuje znowu poprawność montażu.
    PV_Albert
    Level 20  
    Dzięki, faktycznie woda zostanie w rurkach. Na dodatek latem kolektor zamieniłby się w parowóz.
    Jakoś nie mogłem nigdzie znaleźć opisu budowy tego typu kolektora.
    Teraz doczytałem np. tu: kolektory_plaskie_cechy_eksploatacyjne
    że powinno instalować się je pionowo i w pewnych niekorzystnych warunkach pracują jak 'osadnik'.
  • Optex
    cuuube
    Level 29  
    Ruszam również powoli z tematem bo wszystko drożeje (już ze 3 razy prawie, prawie ruszyłem...).

Dwa grzejniki 1700x700 130 za szt(trzeci w zapasie na w razie W) jaką sprawdzoną farbę po tylu latach zaproponują starzy wyjadacze?
    Skrzynię zrobię z blachy alu 1,5mm na wieki wieków... 350 za arkusz

Rurkę do połączenia ze zbiornikiem dam chyba na bogato z miękkiej miedzi...chyba, że pexy wystarczą?
    Szyba...
    Automatyka itd organizuje(powoli)

Czekam na podpowiedzi, a żeby nie było, że jestem leń... zagłębiam się w temat by znaleźć informacje.
    Pozdrawiam
    mis_dj
    Level 11  
    Farby użyłem zwykłej najtańszej matt i nic się z nią nie działo przez prawie 10 lat. Najważniejsze spływ w najniższym punkcie (do spuszczania wody zimą) i odpowietrznik w najwyższym! Mnie rozerwało grzejnik na zgrzewnie w dolnej części pomimo że wypuściłem całą wodę. Zawsze resztki wody tam zostaną. Teraz zrobiłem dziurkę wiertełkiem 3mm i co roku upuszczam tamtędy resztę wody, a wiosną przy napełnianiu zaklejam dziurkę poxiliną. Wg mnie rurki miedziane oddają zbyt dużo ciepła do otoczenia (nawet z otuliną), lepsze są pex bo one są izolatorem ciepła + otulina oczywiście. Poza tym pex możesz wyginać jak chcesz. Każdy ma inne patenty. Najważniejsze to zebrać różne patenty i sobie dopasować co najlepsze i co Ci pasuje.
    cuuube
    Level 29  
    mis_dj wrote:
    rurki miedziane oddają zbyt dużo ciepła
    pexy Kolektor słoneczny za 1500 zł chyba dają radę do 110⁰C niby powinny wytrzymać, skoro ma wężu ogrodowym też hula... rurkę miedziana solarną miałem na myśli, elastyczną... droga jak cholera to może rzeczywiście pójdę w pexy.

Mam pytanie odnośnie czujnika temperatury...dać go w narożniku, który najpóźniej dostaje słońca, czy gdzieś na środku? Zmieniałeś jego lokalizację w ramach testu?
    Przemekprzemek
    Level 11  
    Ja mam podłączone rurką PP, farba super mat ( nie pamiętam jaka ) po 3-4 latach zmatowiała i stała się szarawa, następna wersieV2 dałem do piaskowania i malowania proszkowego , powłoka pierwsza klasa ale nie jest to typowy mat ma lekki połysk, czujnik temperatury mam na wyjściu z panela wiec gdy całe ciepło zostanie odebrane z panela pompa sie wyłącza, teraz chce zrobić wersie V3 , chcę zamontować na elewacji 4-6 szt grzejnika 200cm ale pod kontem 90 stopni uzysk będzie mniejszy dlatego muszę przewymiarować instalacje, zastanawiam sie nad użyciem poliwęglanu jako osłony by móc zrezygnować z szyb, pytanie jak będzie przenikało światło przez poliwęglan pod takim kontem ?
    cuuube
    Level 29  
    Trochę mi wyleciało z głowy, by dodać...
    Tak wygląda poliwęglan nie myty.

Wczoraj byłem u znajomego szklarza
    Szkło białe 4mm to koszt ok 150zl m², hartowanie dodatkowa 100

Trochę się grzebie z tym, ale do czerwca myślę, że powstanie...