Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 05 Jul 2022 18:02 3737589 12874
Optex
    PV_Albert
    Level 20  
    bobbik wrote:
    Na górze jest jakieś wyrównanie do atmosfery ?

Po prostu kolektory (koniecznie) typu harfa powinny być odchylone o kilka stopni żeby woda spłynęła do naczynia drenażowego. Oznacza to że po drodzie nie powinno być żadnych "górek" powodujących syfony.

Wczoraj boleśnie odczułem efekt spłynięcia w moim zmodyfikowanym układzie gdzie naczyniem drenażowym jest beczka 60L. Woda wraca z solara i zatrzymuje się w większości w beczce, ale część także w rurkach gdzie zamontowana jest pompka.
    Podkusiło mnie wcześniej poregulować (obniżyć) trochę histrerezę absorbera i sterownik nie wykrywał przelewu więc prawie wrzątek wracał do rurek i pompki.
    Kilka dni jakoś ta chińska pompeczka jeszcze działała, ale wczoraj padła.
    Na szczęście wymiana zajęła mi kilka minut + korekta w programie zwiększająca czasy pomiędzy startami.
  • Optex
    bobbik
    Level 17  
    Reasumując: do drain backa ma być harfa, najlepiej z czarnym chromem (?) Jakieś polecane modele?
  • Optex
    PV_Albert
    Level 20  
    Z tego co wiem, to absorber z czarnym chromem jest nie do zdobycia.
    Dostałem niedawno email z Hewalexa ne temat układu drenażowego:
    "Nie wiem czy ma pan na myśli system drain-back - jeśli tak to nie ma problemu / przeciwwskazań, aby nasze harfowe kolektory pracowały w takim układzie - również kiedy nośnikiem ciepła jest woda."
    bobbik
    Level 17  
    PV_Albert wrote:
    Z tego co wiem, to absorber z czarnym chromem jest nie do zdobycia

Z tego co widzę, to od ręki ciężko dostać jakiekolwiek panele