Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 03 Apr 2007 15:33 3734103 12874
Optex
    Slak68
    Level 22  
    Futek2.

Nawet nie myślałem o wkładaniu tam nagrzewnicy/chłodnicy - to zły pomysł.

Tylko i wyłącznie wężownica - jak ją bedziesz skręcać nad włazem jednocześnie wkładając do środka to można uzyskać wężownice o średnicy
    np. 50 cm.
    Jak dostanę zbiornik 500l to tak zrobię.[/url]
  • Optex
    vilus1
    Level 11  
    A co myslicie o stosowaniu w kolektorze jakieś chłodnicy/nagrzewnicy?? Mam w garażu zbędna nagrzewnicę do merca w202 i się zastanawiam czy jej nie wykorzystać.
    futek2
    Level 18  
    Witam kolegow czytajacych.

Przepraszam w ostatnim moim poscie mialo byc 350 mm a nie 350cm.

Nawiazujac do postu kolegi Slak68 w sprawie wezownicy to mozez zrobic ja stozkowo aby to wymuszalo samoczynne wirowane wody z dolu do gory a tym samy mieszanie sie wody w zasobniku.

Ja zrobilem to tak:
    Odmiezylem okolo 15 mb rurki PEX 16 mm i zlozylem ja na pol, czyli wyszlo mi cos w rodzaju dlugiej litery U.
    Rurke zagiolem lukiem okolo 15 cm i po spinalem uchwytami platykowymi do mocowania rurek miedzianych na scianie.
    I taka podwoja rorke zwinolem na srednicy 60 cm i otrzymale cos w roidzaju korkociaga "swiderka"
    I to poprostu przez otwor gorny w zbiorniku wkrecalem i tez spinalem w srodku co okolo 0.5 m uchytami j.w. ale rurki skrajne tego "swiderka"

Wczesniej pocwiczylem to na zewnatrz aby miec wprawe.

A na koniec zostaly dwa konce rurki, ktore zamocowalem juz w otworze po odpowiednim wygiecu.
    Podobnie zrobilem to z druga weznica, z tym , ze ta od kolektora jest na dole okolo 15 cm od dna a druga na wysokosci kolo 60 cm.
    Mysle, ze temat jest jasny.

Jest troche gimastyki, ale sie to oplaca to samo mozna zrobic z rurki Cu.
    Jak beda problemy to zrobie rysunek.

Pozdrawiam i zycze sukcesow.

FUTEK2
    BENYZBYSZEK
    Level 13  
    co lepiej urzyc jako weżownicy rurki pex czy rurki miedzianej pomijajac kosztymam kolektor zrobiony z dwóch grzejnikow panelowych o łącznej powierzchni 2.5m2 a zasobnik zbiornik od hydroforu 300 l pompka CO I sterownik wszstko gotowe tylko zlozyc to w calosc
    i wlasnie sie zastanawiam z czego zrobic wezownice miedz czy pex narazie moje koszty to 250 zl malo wydaje mi sie bo duzo elememtow mialem w warsztacie
    pozdrawiam :)
    futek2
    Level 18  
    Witam kolegow czytajacych.
    Nawiazujac do postu kolegi BENYZBYSZEK to uwazam, ze jak masz rurki Cu to sama wezownice zrobic z tych rurek bo bedzie sprawnosc oddawania ciepla wieksza i mozesz dac wezownice z krotszej rurki. Polaczenie kolektora z wezownica mozesz juz wykonac rukami PEX, raz ze taniej a dwa sa latwiejsze w laczeniu i ukladania.
    Kolejna sprawa to pozbedziesz sie metalowego polaczenia, bo miedz i stal beda tworzyly by ogniowo a tak rurkami PEX przerwiesz obwod elektryczny.
    Oczywiscie wybr nalezy do Ciebie.
    Polaczenie kolektora z wezownica nie zapomnij zaizolowac otulina piankowa bo po co masz tracic cieplo.
    FUTEK2
    lampa
    Level 18  
    Witam-
    mam pytanie do znawców tematu
    Czy gdyby w ,,obudowie'' kolektora obniżyć ciśnienie (niewielka próżnia)
    to czy podniesie to sprawność kolektora ,
    pozdro
    futek2
    Level 18  
    Witam serdecznie.

Oczywiscie obnizenie cisnienie w obudowie kolektora spowoduje wzrost uzysku.
    Prosze zapoznaj sie z opisami fabrycznymi kolektorow slonecznych prozniowych link ponizej:
    http://www.termomodernizacja.com.pl/index.php?section=art&article_ID=44&page_ID=1

http://www.viessmann.pl/web/poland/pl_publish.nsf/Content/Vitosol200_polish

Ale jak zauwazyles, to firmy nie stosuja prozni w calej obudowie kolektora lecze w pojedynczych elementach absorbera, ktora sa wykonane z rur szklanych o malej ilosci wtracen metalicznych i w nich panuje podcisnienie a wczesniej sa zatopione element metalowe absorbera.

W Czestochowie na Targach Budowlanych widzialem rury prózniowe wykonane tak ze byla rura w ruze a na koncu zatopione a miedzy nimi panowala prozna.
    Srodkawa rura byla pokryta mateialem absorbcyjnym. kolektor mozna bylo skladac z dowolnej ilosci takich rur poprostu wciskaja je na koncowki z uszczelnieniem z O-RINGA gumowego.
    Wada tego rozwiazania jest to ze nie moze to pracowac w obwodach z woda o cisnieniu wyzszym od atmosefycznego bo poprostu te rury by popekaly.

Koszt 1 szt. rury o dlugosci 120 cm i srednicy 6 cm - 36 zl brutto.

Mysle, ze temat jest przyblizony.

FUTEK2
  • Optex
    vilus1
    Level 11  
    Koncepcja zbiornika plastikowego upadła. Mam w piwnicy zbioernik hydroforu 300 l z miejscem na wężownicę. Tylko się zastanawiam do jakiego poziomu sie napełni jak podłączę wodę miejską. Boję się koniecznośći zastosowania pompy do zwiększenia ciśnienia. Mój kolektor juz się buduje, wykorzystałem 2 nagrzewnice do samochodu, trochę blachy, styropian i szyby. Zdjecia wkrótce.
    woytekp
    Level 26  
    Hydrofory zwykle maja u góry korek, który możesz zastąpić korkiem z nagwintowanym otworem i tam podłączyć rurę, którą będziesz odbierał wodę. Wtedy hydrofor napełni się do pełna nawet przy małym ciśnieniu.
    woytekp
    Level 26  
    Bardzo przyjemna konstrukcja :-) Można wiedzieć jak kolega rozwiązał sterownik do automatycznego naprowadzania na słońce?
    dołek
    Level 12  
    Tak bardzo proszę o schemat, ja wykonałem też taki układ ale mam problemy z jego uruchomieniem

Dodano po 2 [minuty]:

ROMEO a może jeszcze tak zdjęcie od tyłu tego kolektorka
    Chcemy zobaczyć jak rozwiązałeś napęd kolektora. Dziekujemy
    romeo
    Level 11  
    Kolejne zdjęcia:
    Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł

Zbiornik: 200 l
    W lecie srednio temperatura w POŁOWIE zbiornika wynosi 60 stopni (wiadome że konwekcja powoduje ze woda odbierana jest znacznie cieplejsza)
    Zysk dzieki naprowadzaniu to zmniejszona powierzchnia kolektora:

Aby osiągnąc te same wyniki musiałbym zainstalować drugi taki panel a to już koszty.

Pozdrawiam
    romeo
    Level 11  
    Własnej produkcji. Wykorzystałem zasilacz symetryczny , wzmacniacz operacyjny i fototranzystory

Układ jest prosty i dlatego jest niezawodny.

Koszt częsci do samego sterownika to około 30 PLN.

+

koszt zasilacza.
    W sumie około 100 zł

Dodatkowo zastosowałem programator cyfrowy który włącza kolektor w godzinach od 9:00 do 15:00 // chodzi o samoczynny powrót gdy rano zaświeci słońce dlatego kolektor nie wymaga już żadnej ingerencji człowieka. Wszystko działa automatycznie.

Pozdrawiam
    futek2
    Level 18  
    Witam serdecznie kolegow czytajacych.
    ROMEO, moje gratulacje !!!
    Ogladalem wszystkie zdjecia i zrobiles to pomyslowo, i co najwazniejsze z materialow, ktore posiadales aby znimalizowac kosztu.

Na jednym zdjeci widzialem Twoj bydynek mieszkalny tzn ten z pustakow.
    Pomysl o wykosztaniu ciepla, ktore gromadzi sie po kalenica dachu aby sprowadzic do nizszych pomieszczen a wykorzystasz to cieplo do dogrzewania w okresie wiosny i jesieni a byc moze tez w dni chlodniejsze latem.
    Koncepcja polega na tym aby pod kalenica dachu umiescic rure PCW o srednicy 100 mm w ktorej sa powiercone otwory na calej dlugosci co 5 cm w jednej lini, konce jej zadeklowac a w srodku dlugosci wstawiony trojnik, ktory nalezy polaczyc z rura w ktorej jest zamontowany wentylatorek zasysajacy cieple powietrze z pod kalenicy i tloczacy do pomieszczen ponizej.
    Jako czujnik do zalaczania wykorzystalem czujnik bimataliczny z pralki automatycznej na 30 stopni ( ale mozesz go doregolowac bo posiada maly wkrecik do zmiany zakresu a potem go zalakietowac po ustawieniu np 25 stopni.). i muiescic go w srodku rury pod kalenica
    Czujniki w pracle sa az 3 szt jest w czym wybierac.
    Czujnik bedzie mial za zadanie zalaczyc ten wentylatrorek, kiedy bedzie tam cieple powietrze.

Ja taka instalacie narazie testuje na budynku gospodarczym.
    Dziala narazie miesiac ale efekty sa pozytwne.
    Rure PCV, ktora jest za wentylatorekiem to okolo 3 mb owinolem cienkim styropianem.

Wentylator wykorzystalem od zasilacza komputerowego na 12 V moc okolo 3 Waty.

Uklad jest bardzo prosty, teraz mysle, go zrobic duzo staraniej i klapke zamykajace sie kiedy wentylator wylaczony aby nie cofalo sie cieple powietrze.

Wykonujac uklad wzorowalem sie na opisie jak na linku

http://www.windandpower.com/?lang=&p1=&p2=&id=189 http://www.windandpower.com/docs_files/sv30.pdf http://www.windandpower.com/docs_files/solarventi_pl_v2_72dpi.pdf

Pozdrawiam i zycze udanych konstrukcji.

FUTEK2
    dołek
    Level 12  
    Proszę jeszcze o schemacik tego sterownika co przekręca kolektory, ja wykoanłem na dwóch ne555 i mi coś nie chodzi
    schemat z strony REDROK
    chciałbym wykonać wreszcie żeby nie przekręcać ręcznie więc proszę o jakiś schemacik
    romeo
    Level 11  
    Układ to aplikacja ULY7741 pracujący jako wzmacniacz różnicowy ładnie narysowany na stronce www.darmowa-energia.eko.org.pl/

Zamiast fotorezystorów należy zastosować fototranzystory ja zrobiłem je sam z BC108 Do tego silnik wycieraczek z fiata stara winda syrena i wszstko hula.życzę miłej zabawy
    dołek
    Level 12  
    czy mółbyś podać dokładniejszy link do tego schematu

Przeglądnąłem cała stronę i nie natrafiłem na ten schemat o którym ty nmówisz.
    Dziękuję

Dodano po 1 [minuty]:

a jak przerobiłeś BC 108 na fototranzystor? czy możesz zdradzić patent.
    romeo
    Level 11  
    Wchodzisz na stronę którą podałem .słońce.kilka sp

osobów na amatorski kolektor.układy elektroniczne co do BC108 musisz delikatnie zeszlifować gorę tranzystora a pożniej kapnąć do środka kroplę lakieru bezbarwnego
    BENYZBYSZEK
    Level 13  
    mam pytanie w którym miejscu zalozyc czujnik temp. w zasobniku 300 l zbiornik od hydroforu
    PAWEŁ74
    Level 27  
    A może pochwalicie się jakie osiągneliście dziś temperatury w zasobnikach ...?
    romeo
    Level 11  
    O godz 15 temp w zbiorniku 200 l wynosiła 58 C
    czujnik temp w połowie zasobnika
    pozdrawiam
    tomi_c
    Level 11  
    Witam
    To juz przyzwoita temperaturka!! tylko pogratulowac

Panowie konstruktorzy gdzie najtaniej kupić blachę miedzianę na absorber i jaką grubość zastosować najlepiej?

Pozdrawiam i życze wszystkim sukcesów w budowaniu amatorskich kolektorów
    romeo
    Level 11  
    Witam
    Zastosowałem taśmę miedzianą 04mm szerokość 300 mm dostępna w sklepach handlujących metalami
    z nierdzewki
    Pozdrawiam
    tomi_c
    Level 11  
    A czy ciensza np. 0,2 mm nie będzie lepsza? Łatwiej chyba ja będzie ukształtować wokół rurki, no chyba ze sie mylę. Z drugiej strony patrząc grubsza blacha będzie w stanie więcej zmagazynować ciepła
    Taka taśma miedziana kupiona w sklepie to chyba nie najlepszy pomysł bo to trochę kosztuje, może ma ktoś jakieś dojścia by kupić ta za mniejsze pieniądze?

Pozdrawiam
    Mariiusz
    Level 15  
    witam i pozdrawiam wszystkich ,, łapaczy ,, darmowej energii :sm9: . niestety nie śledzę już tego tematu ponieważ mój kolektor działa już trzeci sezon i nic więcej nie będę przy nim kombinował ( 1- szy post w tym temacie ) .

kolega ma wątpliwości więc śpieszę wyjaśnić

bronx_XJ wrote:
    no wlasnie zastanawiam sie nad tym rozwizaniem z hydroforami ale martwi mnie awaria. Jak zabezpieczyc sie przed rozszczelnieniem baniaka. Nie chcialbym aby zalami mi domek jak bede w pracy ... Wkoncu to 8h jak woda bedzie sikac na maxa

przy pojedyńczym hydroforze nie ma obawy bo przecierz jest on standardowo robiony na ciśnienie 6 atm. ja zespawałem dwa 300 l i aby spokojnie spać to w połowie wysokości przeszpiliłem go dwoma prętami zbrojeniowymi ( wywierciłem dwa otwory naprzeciw siebie, wsadziłem pręt i szczelnie przyspawałem. potem powtórzyłem operację tylko tak aby pręty się krzyżowały )

jeszcze raz pozdrawiam i łapmy te ciepełko:D :sm9:
    futek2
    Level 18  
    Witam serdecznie czytajacych.

Dawno nie zgladalem na forum, ale z tego co czytam to ruszyly ostro prace przy kolektorach co gratuluje wszystkim budujacym.

WAZNE !!
    1 - Koledzy, ktorzy chca robic absorber z tasmy miedzianej to najtaniej kupic ja mozna w sklepie fabrycznym Walnowni Metali Kolorowych w Bedzinie.

2 - Ta cienika blaszke trzeba lekko pofalowac przed zamocowaniem do rurek absorbera bo jak nie zrobimy tego to po nagrzaniu bedzie sie wszystko gielo w rozne strony z powodu naprezen.

3 - co do miejsca zamocowania czujnikow temperatury to jeden na rurce wyjsciowej z kolektora a drugi na wyjsciu z zasobnika - oczywiecie dotyczy to obwodu z glikolem, ktory nagrzewa wode w zasobniku.

Ja po udanych probach z "pobierania cieplegp powietrza z pod kalenicy dachu" dzis robilem instalacje z prawdziwego zdazenia ale juz budynku mieszkalnym. A mianowicie wprowadzilem ze strychu dwie rury PCW kanalizacyjne 75 mm w przestrzen powietrzna w scianie od polnocy i zrobilem ladne dwa wyjscia z kratka nad podloga na wysokosci 10 cm.
    Myslalem ze sie nie uda jej wcisnac bo kiedy zostalo jakies 50 cm to sie zaklinowala, cyba szczelina byla troche mniejsza.
    Ale przygotowalem sie na taka ewentualnosci poprostu wprodwadzilem cieple powietrze z opalarki i rura zmiekla i bez problemy uporalem sie.
    Rury sa dwie po przeciwnych koncach sciany od polnocy narazie w jednym pokoju i wszystko jak narazie wyglada bardzo estetycznie.
    W najblizszych dniach bede robil polaczenia rur na strychu i czepnie powietrza, ktora mysle wykonac z rury PCW uzywanych do drenazy ( odwodnienia) i na nia zaloze filtr powietrza w ksztalcie rekawa - dlugosc okolo 2 mb.I zamocuje to pod kalenica wraz z wetylatorem kanalowym sterowanym za pomocy podobnego ukladuj ak do kolektora z tym, ze bedzie dodatkowy czujnik temperatury w mieszkaniu na 22 stopnie aby nie grzac za duzo.

Jezeli ktos z kolegow mial by jakies rady prosze o info.

Taki uklad wykonuje w domu pierwszy raz, wczesniej testowalem to w budynku gospodarczym i jestem zadowolny z osiagniec.

FUTEK2
    romeo
    Level 11  
    Witam
    FUTEK 2 czy nie uważasz że te rury pod kalenicą
    powinny mieć stopniowane wielkości otworow tzn
    im bliżej wentylatora tym otwory mniejsze aby ciepłe
    powietrze było równo zasysane
    Gratuluję innowacyjności
    pozdrawiam
    Romeo