Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 10 Jun 2007 17:52 3656415 12812
    LECH Leonski
    Level 14  
    Niestety ja mam 100l ale myśle dodać 80l i panel 1,80x 60cm
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Pozdrawiam...
    Założyłem w swojej instalacji kolektorowej sprężynowy (orginal) zawór zwrotny i wydaje mi sie ze pompka obiegowa Grundfos nie może go przemóc... Czy jest to możliwe.. ??
    Zagotowała się woda i pękł przewód..

janek bmj
    ibag1
    Level 10  
    Witam.A kieruneczek przepływu jest w porządku?:?:
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    LECH Leonski
    Level 14  
    Kierunek jest oznaczony strzałką (zaworu zwrotnego)
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Pozdrawiam...

ibag i Lech Tak tak Sprawdzony jest zgodny ...
    Jutro będę filował jak to będzie robiło.. Zabawa jest przednia..
    Trochę mnie dzisiaj poparzyło..

Dzięki Trzymajcie się ... Słoneczka życzę.. Zapodam efekty ...
    robja
    Level 15  
    witam,
    Właśnie konstruuję duży kolektor słoneczny 6m2 (pierwszy poważny błąd :-> ). Chciałem poczernić go galwanicznie w naoh+naclo2.
    Czy komuś z was udało się galwanicznie zaczernić miedź w naoh gdyż pomimo postów wygląda że jest to proces bardzo niestabilny raz wychodzi CuO a raz
    czarny nalot łatwy do starcia. Jesli jest jakiś zwycięzca któremu udało się zaczernić w ten sposób cały kolektor to proszę o wskazówki.

Czy ktoś próbował zdobyć NaClO2 gdzie tego szukać lub eventualnie jak otrzymać?
    Gdzieś widziałem opis że można to zrobić z elektrolizy NaCLO+H2O->NaClO2+H2

Czy posiada ktoś eBooki sękowskiego jeśli tak to bardzo bym prosił o przesłanie na adres BEZ KROPEK r.o.b.e.r.t(malpa)isys.pl. z góry dziękuję.
    zbych33
    Level 12  
    Do Franio 212. Pytasz czy masz ustawić zbiornik pionowo czy poziomo, najlepiej poziomo bo wtedy jest lepsza sprawność tego zbiornika a co do wężownic w baniaku to rozwiązania masz na stronka węgierskich których linki wklejiłem jakiś czas temu. Pozdrawiam
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Pozdrawiam...
    Miałem rację w domysłach o niemocy pompki nad zaworem zwrotnym..
    Wybebeszyłem owego , skróciłem sprężynę i obieg ruszył..
    O godz. 13oo temp. w 80 l. bojlerze to 55 oC.
    Kolektorek 2 x 120 x 50 cm.. . Następny będzie taki sam i 100 l. bojler..
    Janek bmj

Dodano po 5 [minuty]:

Nie weszło zdjęcie ... Może teraz się uda ... !!

Dodano po 2 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/79_1181676035.jpg
    zbych33
    Level 12  
    Mam proźbę do forumowiczuw jeśli ktoś mi powie w jaki sposób zamieścić schemat tu na forum w formacie jpg lub jaki program rysuje w takim formacie, to bym był wdzięczny i wklejił bym kilka schemacików regulatorów rużnicowo temperaturowych. Bo niestety to wszystko co mam to są programy kadowskie i zapisują w jakimś sobie formacie czytanym tylko przez siebie. A szkoda bo nieraz mam intencję twórczą i może co niektórym bym coś pomógł a tak nawet jak chcem to niemam jak. Z góry dzięki.
    stomarek
    Level 11  
    zbych33 wrote:
    Mam proźbę do forumowiczuw jeśli ktoś mi powie w jaki sposób zamieścić schemat tu na forum w formacie jpg lub jaki program rysuje w takim formacie, to bym był wdzięczny i wklejił bym kilka schemacików regulatorów rużnicowo temperaturowych. Bo niestety to wszystko co mam to są programy kadowskie i zapisują w jakimś sobie formacie czytanym tylko przez siebie. A szkoda bo nieraz mam intencję twórczą i może co niektórym bym coś pomógł a tak nawet jak chcem to niemam jak. Z góry dzięki.

Szanowny kolego! Z tego co sobie przypominam wynik pracy w programach typu KAD można zapisać też w formacie xxx.pdf, ale sprawdź to, bo pweny nie jestem.
    Moje prace nad systemem solarnym trochę zwolniły przez długi weekend, ale za Waszą radą radą zakupiłem przeźroczysty wąż techniczny z oplotem ¾" i jutro całość zaczynam montować razem z bojlerem.
    Schemat nowych rozwiązań sterowników do kolektorów zawsze się nam wszystkim przydadzą!
    Pozdrawiam
    zbych33
    Level 12  
    Dzięki za podpowiedź poszperam w ustawieniach programu i coś zmajstruje.
    robja
    Level 15  
    Do Slak68,
    Kolektor jest już zrobiony więc ciąć go nie ma sensu, poza tym to "nie sportowe" :-> (jak napisałem był to pierwszy poważny błąd :-( Powiedziałem A i teraz muszę sobie z tym radzić a cofnąć się już nie ma jak).

Teoretycznie wszystko przemyślałem.
    "Wannę" mam jest to "przyszło-niedoszła" obudowa kolektora ~4.3/1.5/0.13m wykonana z płyty osb i wyłożona styropianem i 4 warstwami foli budowlanej która wytrzymała próby gotowania naoh. jeśli chodzi o odzczynniki to już kupiłem 50 kg naoh (2.10/kg) daje 16% roztwór (300L "wanna"). Jako katodę zamierzam wykorzystać siatkę zbrojącą do tynków.
    W przypadku gdyby prąd potrzebny wynosił by 50mA/dm2 jest to realne
    5A/m2 całość ok 30A. Prąd ten będzie maleć wraz z utlenianiem się miedzi. Cały proces można "zrównoleglić" używając parę niezależnych zasilaczy i podzelić katodę na powiedzmy 1m2 płaszczyzny ewentualnie przesuwać katodę po zagalwanizowaniu części.

Próbowałem także na przykład miedziować ten kolektor wykorzystująć do tego spawarkę 160A i wyprostować prąd 20 diodami podłączonymi do 20 niezależnych elektrod i działało więc można analogiczny numer zrobić przy czernieniu. Interesuje mnie tylko parametry procesu galwanizacji (tj optymalny prąd temperatura i składniki chemiczne) czy komuś się to udało dla większej płaszczyzny powiedzmy 1m2 ?

Dodano po 30 [minuty]:

Do BOSSMANJAN,
    Przyznam się że mnie przeraziłeś tymi zaworami
    bo ja zastosowałem 2 sztuki po jednej i drugiej stronie wężownicy solarnej i też mam pompę grundfosa (jeszcze nie włączałem systemu więc czekam jak na szpilkach.
    Jaką masz średnicę zaworów 1/2, 3/4, 1'' to chyba może mieć też znaczenie
    Czy nie masz jakiś mocnych zagięć, przewężeń i elementów które dodatkowo ograniczają przepływ.
    Czy możesz mniej więcej powiedzieć jaka jest różnica poziomów i jaka jest długość instalacji (wodnej kolektora). Może instalacja była dodatkowo zapowietrzona ewentualnie pompa zabrudzona miałem kiedyś taki przypadek z kominkiem z płaszczem wodnym.
    Czy możesz podać symbol pompy?

Bo jeżeli to jest tylko sprawa zaworu zwrotnego
    to mam przesr.... podwójnie ;-).
    ibag1
    Level 10  
    :bye: :sm9: No super!!!!! Wszystkim robota posuwa się do przodu,a ja z nawału innych prac jeszcze nie ruszyłem,chociaż troszkę materiału już mam. Jak chyba wspomniałem, chciałem na razie ogrzać wodę w basenie wykorzystując przy tym pompkę filtrującą. Problem pojawia się w zgraniu węża od pompki, Φ 30mm z wężem pół calowym, który chciałbym wykorzystać do tej instalacji. Może KTOŚ przerabiał już ten problem, albo jakieś sugestie. Z góry dziękuję.:cry:
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Pozdrawiam....
    Do robja ... Moja instalacja to 1/2 cala .. kolektor wisi na ścianie 150 cm wyżej od bojlera .. Długość przewodów to trochę ponad 2mb... Okazało się że zawory zwrotne są przygotowane do dość dużego ciśnienia ,, stąd dość mocna sprężyna dociskowa.. Instalacja cała domowa wykonana jest z armatury NIBCO i kolektorowa też.. Łatwa i szybka obsługa.. .Wyprowadzenia z kolektorka to wąż bezbarwny 1/2 cala zbrojony włuknem..Z bojlera gł. woda doprowadzona jest do łazienkowego 30 l.
    Wczoraj dotarły jeszcze dwa nowe grzejniki panelowe..

http://www.allegro....

W piątek piaskowanie i malowanie na mat czarny.. (spray)
    janek bmj
    pyl0s
    Level 11  
    Co do zaworów zwrotnych w instalacjach solarnych to nie polecam typowych sprężynowych, bo po dość krótkim czasie eksploatacji zaczynają się zacinać lub w ogóle przestają pracować (sprężyna traci swoje właściwości). Do instalacji solarnych polecam nieco droższe (ok 10 zł droższe) zawory zwrotne klapowe lub kulowe (UWAGA do montażu pionowego i poziomego są inne konstrukcje). Zawory mogą być trudne do zdobycia w małych miejscowościach, ponieważ są mniej popularne.

A tak wyglądają:

http://sklep.pgi.com.pl/product_thumb.php?img=images/KOREK/PERFEXIM/16.jpg&w=120&h=94
    http://www.jadan.com.pl/katalog/rys/zawor_zwrotny_508.gif
    zbych33
    Level 12  
    Kolego stomarek niestety poszperałem w swoich programach do rysowania schematów i płytek i nici żaden z nich niema nawet opcji zapisz w jakimś formacie np. xxx.pdf. Każdy z nich zapisuje sobie w jaimś włąsnym z rozszerzeniem xxx.sch lub xxx.pcb. Może ktoś inny mi pomoże lub podsunie mi jakiś pomysł.
    robja
    Level 15  
    witam zgromadzonych,
    do BOSSMANJAN gratulacje masz instalację idealną: krótką, zwięzłą i mała różnica poziomów.
    Ja mam około 30mb instalacji fi 15 (kisan) i dwa zawory sprężynowe. mam nadzieje że uda się uruchomić strumyczek.
    Gratuluję szybkiego postępu robót ja już tracę VERVę i chciał bym po prostu już to uruchomić żeby zapomnieć o kotle na pelety (kolejny wielki błąd ;-< )

Odnośnie zaworów klapowych to rzeczywiście są lepsze gdyż pracują nawet w instalacjach grawitacyjnych i mam takie 2 w instalacji kominka z płaszczem i kotła na paliwo stałe. Nie przypuszczałem że sprężynowe wprowadzają takie opory.

Czy są jacyś galvanizatorzy na sali żeby odpowiedzieć na moje wcześniejsze posty. jest świetna pogoda i od słońca dostaję jakieś 50 stopni za free a nie wyobrażam sobie galwanizacji w podniesionej temperaturze bez tego

pozdrawiam,

robert j.

Dodano po 6 [minuty]:

do zbych32,
    może byc jescze format gif lub jpg jeśli nie to masz 3 opcje utworzyć schemat w programie CAD, 1. wydrukować i zeskanowac najprościej
    2. zrobić "capture" ekranu i wkleic do jakiegos programu graficznego i zapisać w dowolnym programie.
    3. np w korelu utworzyc obiekty typu rezystor,tranzystor itp utworzyć grupe np rezystor skladający się z kresek potem kopy.paste odpowiednich grup i polaczyc to liniami czasochlonne

życzę sukcesów,

rj
    darxxxx
    Level 16  
    Witam. Swój kolektorek uruchomiłem ponad miesiąc temu. We wczesniejszych postach podałem cykl pracy/przerwy jako 15min/15min.
    Nie mam jeszcze regulatora. Dysponując czasem doszedłem do wniosku że lepsze efekty daje się uzyskac przy ustawieniu10min/20min. Czasokres pracy pompki krótszy, a i uzyskana temperatura większa. Wczoraj w dwóch bojlerach (80+120) uzyskałem odpowiednio ( 58 C+ 53 C).
    robja
    Level 15  
    do darxxxxx,
    to wszystko zalezy od naslonecznienia, temperatury zewnętrznej, pory dnia więc jedyną sensowną drogą jest sterownik mierzący 2 temperatury baniak i kolektor lub tylko kolektor przynajmniej na początek. Moja rada jest taka żebyś się zabrał za sterownik i tak tego nie unikniesz a dobieranie co drugi dzien stosunku czasu włączenia/wyłączenia pompki jest rozwiązaniem początkowym a nie czymś co ja rozumiem jako automatyka. Nie odbieraj tego jako krytykę szczerze mówiąc zazdroszczę każdemu kto ma już działający kolektor
    a teraz zakładam gumowe rękawiczki i ide sie babrać w galvanizację

pozdro

rj
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Pozdr....
    Dzisiaj w Kołgu ni grzało rano więc w garażu była zabawa...
    pylOs ... ja te zaworki znam ale tylko takie miałem pod ręką..
    zbych 33... może narysuj zrób foto lub zeskanuj i wstaw jako jpg..
    myślę że trak będzie ok... ja mam sterownik profesjonal jest cacany
    http://www.allegro....

janek bmj
    robja
    Level 15  
    bossmanjan niezla robota,
    ten kawalek czarnej rurki to jakiś patent na zawór bezpieczeństwa? Jeśli w zbiorniku masz wężownicę solarną i układ instalacji jest zamknięty to powinieneś zainstalować naczynie wzbiorcze (15% objętości płynu w systemie) i zawór bezpieczeństwa, gdyż jeśli masz na przykład 50litrów w instalacji to przy maksymalnym rozszerzeniu wody pod wpływem temperatury objętość się może zwiększyć o 7.5 litra a ten kawałek rurki raczej tego nie wytrzyma. Jeśli zbiornik jest bez weżownicy to może wszystko być ok. U mnie kolektor pracuje w układzie zamkniętym w baniaku 1000l mam wężownicę solarną i nie stosuje żadnych dodatkowych wymienników ciepła więc poszedłem na maksa jeśli chodzi o zabezpieczenia:
    zawór bezpieczeństwa 2 atm, naczynie wzbiorcze 8l, odpowietrznik.

robert
    darxxxx
    Level 16  
    Do robja. W całej rozciągłosci się z tobą zgadzam . Automatyka to podstawa wydajnosci i funkcjonalnosci. Każdy dzien jest inny pod względem naslonecznienia. Tylko, że ja pracuję w gospodarstwie szklarniowym i z komputerów mogę sobie porównywac radiację , radsum i inne parametry z dnia na dzien. i to pomaga mi troche w moich ,,regulacjach na czuja". (Chwilowy brak funduszy na regulator)
    Martwi mnie tylko zakłopotanie panów z rejonu energetycznego po kolejnym odczycie licznika i swiadomosc prawdopodobieństwa wizyty monterów z ZE:D
    changer_all
    Level 11  
    Witam Panowie.
    Zamierzam skonstruowac taki uklad solarny, ale mam pare rzeczy ktore sa dla mnie niejasne, nurtuja mnie i zastanawiaja.

1 Mam zamiar kolektor zrobi w 2 wersjach:
    -z grzejnika panelowego pomalowany na czarno w obudowie itd
    -z miedzianej rurki przylutowanej "wezykiem" do stalowej blachy(moze ocynk), oczywiscie rowniez pomalowanej na czarno, w obudowie itp... Nie bede robil napewno z blachy miedziane bo wiadomo pieniadze....

teraz moje pytranie brzmi: ktory z 2 opisanych wyzej patentow na kolektor jest wydajniejszy, moze lepszy? wiadomo ze ten 1 jest banalny do wykonania, ale za to moze miec w srodku kamien, co nie jest pozytywne w tym przypadku.

2. Wymiennik ciepla: czy mozna wykonac z plastikowej banki? teraz przeciez nowe bojlery elektryczne oferowane w sklepach maja plastiokowe banki ocieplenie i tylko metalowa(z blachy) obudowe. Zdaje sie ze kryza w owych bojlerach jest jeszcze ze stali. Wymiennik planuje wykonac z 2 wezowniczami: jedna do kolektora a 2 do CO. Posiadam bojler grzewczy 100l z wezownica ale to wydaje sie zbyt malo. Chcialem zrobic na bance od hydroforu, ale nie moge nigdzie dostac w dobrym stanie...

3. kolejna sprawa: kolektor u mnie bedzie przykrecony do sciany przy samym dachu. Bojler bedzie w piwnicy. Przewody bede prowadzil przez komin(wkuje sie na strychu) i teraz moje pyt brzmi: jaki przewod wybrac cos z pcv, pex, pp? Doradzcie, bo sadze ze na miedz niema sie co naciagac. i jeszcze jedno, jaka srednice rurki. Roznica wysokosci pomiedzy kolektorem a wymiennikiem to okolo 6m w pionie.

Panowie co radzicie?

Pozdrawiam...
    Slak68
    Level 21  
    Na Twoim miejscu zrobiłbym kolektor z grzejnika - szybciej i mniej pracy.

Co do zasobnika ciepła - ja przymierzam się zamontowania zbiornika ok 650l okratowanego na palecie, zaizoluję i powinno być ok. Będzie na strychu a ponieważ ma niecałe 80 cm szerokości to przejdzie przez drzwi.

Wodę do piwnicy - tylko PEX - nie zardzewieje, dość tania, łatwość wszelkiego rodzaju przeróbek i modernizacji.

Pozdrawiam.
    czyzu825
    Level 14  
    kolektorek działa bardzo sprawnie ale pojawił sie jeden problem.
    jak juz go całego poskrecałem i przykryłem szybami,całośc uszczelnilem silikonem.
    - raz zeby woda deszczowa nie dostawała sie do srodka
    - dwa aby zlikwidowac szpary w obudowie które z uwagi na nierównosci materiałów w niektórych miejscach były dość duże,wiec ciepełeko skutecznie by przez nie uciekało.

jednak w dolnej cześći kolektora skrapla sie para wodna,dokłądnie na dwóch pierwszych rurkach,ponieważ sa najzimniejsze .
    reszta jest spoko gdyż wysoka temperatura eliminuje to zjawisko, niestety na dole tak nie jest i z rana ( pozniej jak sie woda zagrzeje jest dobrze) mam tam zawsze troche wody, co moze z biegiem czasu grozic rozwinieciem sie korozji.
    - czy rozszczelnic zatem kolektor a jesli tak to czy tylko na dole czy takze w gornej czesci zeby była cyrkulacja powietrza???

pozdrawiam.
    czyzu825
    Level 14  
    dzieki ibag1 tak bede musiał zrobic.
    rozszczelnie w kilku miejscach silikonowe uszczelnienie i zobacze co sie bedzie działo, mam nadzieje ze pomoze.