Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 31 Maj 2010 22:03 3507075 12540
  • #3811 31 Maj 2010 22:03
    carloooss
    Poziom 12  

Doradzie mi panowie jaką szybę zastosować na pokrycie , zwykła czy lepsza będzie z anty-refleksem ?

• Sklep HeluKabel
  • #3812 02 Cze 2010 21:12
    apollo1234
    Poziom 12  

Witam szanownych kolegów.
    Kilka postów wcześniej wyczytałem o próbach lutowania alu z miedzią.
    Ja też w tamtym roku próbowałem i nic z tego , na stronie 94 zamieściłem fotki jak sobie poradzić z tym problemem bez lutowani. Mam tak zrobione 2 kolektory i spisują się rewelacyjnie.
    Do carloooss u mnie są zwykłe szyby hartowane 4 mm i jest ok,wcześniej miałem zwykłe ze starych okien to popękały.
    Pozdrawiam.

• #3813 03 Cze 2010 13:15
    szumigt
    Poziom 15  

apollo1234 napisał:
    Kilka postów wcześniej wyczytałem o próbach lutowania alu z miedzią. Ja też w tamtym roku próbowałem i nic z tego , na stronie 94 zamieściłem fotki jak sobie poradzić z tym problemem bez lutowani. Mam tak zrobione 2 kolektory i spisują się rewelacyjnie.

No dobrze i to tylko na styk (wcisk) robiłeś, żadnej pasty przewodzącej żadnego silikonu ??

• #3814 03 Cze 2010 15:04
    apollo1234
    Poziom 12  

W jednym dałem sylikon temperaturowy a w drugim nie.Nie wiem co w środku się dzieje, jakaś korozja na pewno jest,miedz i aluminium nie powinny się stykać.
    Myślę że dzięki tej korozji działa lepiej bo w tym roku miałem wyższe temperatury niż w tamtym w cieplejsze dni.

• #3815 03 Cze 2010 19:17
    hamerg
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o korozję alu z miedzią to w momencie dostępu tlenu jest dość szybka. Jeszcze szybciej ma to miejsce kiedy jest jeszcze woda.
    W energetyce często stosowało się połączenia alu z miedzią, ale były to połączenia prasowane z dużą siłą.
    W moim solku po 2 miesiącach nalot między blachą a rurką był duży. Zastanawiam się co by było po okresie roku. Praktycznie cała długość rurki była zaśniedziała.
    Polecam blachę na absorber mieszany wykonaną z alu ale pokrytą zabezpieczeniem cynkowym. Wiem że jest droższa ale jest mniejsze prawdopodobieństwo korozji.

Dla wszystkich którzy zastanawiają się ja zrobić solka z takim kombinowanym połączeniem bez żadnych przetłoczeń i nitowania polecam takie rozwiązanie

dla wzmocnienia przesyłu ciepła można wykorzystać kątownik do wykończeniówki, oczywiście przetłoczony
    Użycie zszywacza jest szybkie i bardzo skuteczne. Sprawdziłem na kawałku blaszki i rurki, transfer jest bardzo szybki.

• #3816 03 Cze 2010 21:59
    kogan77
    Poziom 16  

apollo1234 napisał:
    Witam szanownych kolegów.
    Kilka postów wcześniej wyczytałem o próbach lutowania alu z miedzią.
    Ja też w tamtym roku próbowałem i nic z tego , na stronie 94 zamieściłem fotki jak sobie poradzić z tym problemem bez lutowani. Mam tak zrobione 2 kolektory i spisują się rewelacyjnie.
    Do carloooss u mnie są zwykłe szyby hartowane 4 mm i jest ok,wcześniej miałem zwykłe ze starych okien to popękały.
    Pozdrawiam.

Obawiam się o korozję w takim przypadku.
    Swój solar zrobiłem bardzo podobnie z tym, że pocynowałem miedziana rurkę i dopiero wtedy obłozyłem blacha alu.

Tutaj temperatura samego wkładu o 10:00 przy dość duzym wietrze chłodzącym.

P.S Szukam osoby, która przetłumaczyłaby mi z języka C na Bascom kod programu uwzględniającego położenie słońca na nieboskłonie.

• #3817 04 Cze 2010 21:38
    abuch
    Poziom 11  

Witam, ostatnio miałem trochę czasu i zrobiłem coś takiego:
    Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł
    na razie testy grawitacyjne z wężownicą z miękkiej miedzi fi 15 (zwój 9,2mb) i o dziwo chodzi, w najbliższym czasie rury pex-alu-pex w ziemi do bojlera w piwnicy i obieg wymuszony.

• Sklep HeluKabel
  • #3818 05 Cze 2010 00:33
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    kogan77 napisał:

Cytat:
    Swój solar zrobiłem bardzo podobnie z tym, że pocynowałem miedziana rurkę i dopiero wtedy obłozyłem blacha alu.

Kogan, Prezentujesz na zdjęciu temp. blachy na sucho i mogło by się wydawać, że dużo ale styk rury z tą blachą jest jednak punktowy i jak puścisz wodę /glikol/ to może się okazać, że powierzchnia styku jest jednak za mała i blacha się będzie grzała a woda /glikol/ w rurce nie bardzo.

studiowena napisał:
    Cytat:
    Czy ktoś wie jak działają takie rury próżniowe jak w tej ofercie?
    Tam chyba nic nie ma tylko rura i absorber,pojemność jednej to 3l !! ??.Co myślicie jak to może działać, bo cena...i jeszcze stelaż z nierdzewki ?
    No kurcze taniej niż te nasze wypociny!
    http://www.allegro......

A jakże, zgłosił się do mnie gość z takim kolektorem, że nie działa, no bo i jak to ma działać? Na początku myślałem, że gość robi ze mnie wariata ale sprawdzając na allegro faktycznie są w sprzedaży. Pocięliśmy to cudo chińskiej techniki na drobne powkładaliśmy do środka co trzeba, poskładaliśmy do kupy i zadziałało.
    pozdrawiam.
    Witold

• #3819 05 Cze 2010 18:18
    akoff
    Poziom 1  

Witam
    Mam do was pytanie,
    mam kolektor sloneczny 20 rur heat pipe, zbiornik 300l
    Czy zmniejszając zbiornik na 200l na jaki wzrost temp wody moge liczyc?
    Dzisiaj mialem temp. na kolektorze 57stopni , temp wody w zbiorniku 49.

• #3820 05 Cze 2010 18:24
    mareczek222
    Poziom 13  

A ja na 5,8 m2 grzejnika panelowego 68 st.C, wczoraj 63st. C. Zasobnik 300l też własnej konstrukcji.

• #3821 05 Cze 2010 18:46
    macko.l100
    Poziom 9  

Witam panowie
    Jestem laikiem w tych sprawach i pytanie może okazać się głupie, ale dziś był dzień słoneczny i do godziny 13 temperatura w górnej częsci zasobnika 300 litrów ładnie szła do góry tak od 5-8 stpni/godzinę (5 powiedzmy od 9-10 rano mniej więcej a póżniej z każdą godziną słonka było więcej i między 12-13 było to 8 stopni na godzinę) Wszystko fajnie i ładnie i gdyby tak dalej leciało to około godziny 16 miałbym 55 stopni. Ale gdy temperatura osiągnęła tak 40 stopni to mimo tego że pompka załączała się w takich samych odstępach czasu (czyli mniej wiecej 10-12 minut) to wzrost temperatury był już bardzo powolny i o godzinie 17 temperatura w zasobniku (górnej części wynosiła 45 stopni). Nie wiem więc czy w związku z wyższą temperaturą są większe straty ciepła czy coś w tym stylu? A jeśli tak to co zrobić aby utrzymywać przyrost temperatury na stałym poziomie? Pozdrawiam

• #3822 05 Cze 2010 23:22
    studiowena
    Poziom 12  

Witam
    Byłem na 100% przekonany,że BACHUS takiego tematu jak jakaś nowa chińska oferta za śmieszne pieniądze nie przepuści.Dzięki w imieniu wszystkich za zaangażowanie.Podziel się jeszcze,jak możesz,wnioskami.Sam uważam,że rury fajne,stelaż super, tylko pojemność za duża.Jak by wsadzić do środka jakąś 2-rurkę lub inny mniej pojemny odbiornik ciepła było by OK.
    Pozdrawiam Włodek

• #3823 07 Cze 2010 00:18
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne

Witam.
    macko.l100 napisał:

Cytat:
    Jestem laikiem w tych sprawach i pytanie może okazać się głupie, ale dziś był dzień słoneczny i do godziny 13 temperatura w górnej częsci zasobnika 300 litrów ładnie szła do góry tak od 5-8 stpni/godzinę (5 powiedzmy od 9-10 rano mniej więcej a póżniej z każdą godziną słonka było więcej i między 12-13 było to 8 stopni na godzinę) Wszystko fajnie i ładnie i gdyby tak dalej leciało to około godziny 16 miałbym 55 stopni. Ale gdy temperatura osiągnęła tak 40 stopni to mimo tego że pompka załączała się w takich samych odstępach czasu (czyli mniej wiecej 10-12 minut) to wzrost temperatury był już bardzo powolny i o godzinie 17 temperatura w zasobniku (górnej części wynosiła 45 stopni). Nie wiem więc czy w związku z wyższą temperaturą są większe straty ciepła czy coś w tym stylu? A jeśli tak to co zrobić aby utrzymywać przyrost temperatury na stałym poziomie? Pozdrawiam

Napisz jakie masz kolektory?
    Witold

• #3824 07 Cze 2010 10:34
    barbaraxx
    Poziom 9  

z góry przeproszę że może i glupawke palnę , ale jestem laikiem , czytam wątek o kolektorach słonecznych i mam pytanie innej natury

do osób które już mają jakies solary na wyposażeniu swojej chalupki

czy ktoś zechciałby sie podzielic informacja , jaka jest faktycznie relana oszczędnośc w przypadku zainstalowania solarow

czyli np , do tej pory miał ogrzewanie gazowe plus piec dwufunkcyjny i jego rachunek za gaz wynosił - przykładowo 1 tys - miesiecznie ,(sezon grzewczy

po zainstalowaniu solarow , czyli korzysta teraz i z solarow w dni ładne , jak brakuje energii słonecznej dodatkowo wspomaga sie piecem --jego rachunek gazowy zminiejszył sie o 200 lub ileś tam
    nawet jesli o 100pln

rozumię że instalacja jest również podlączona do prądu , i czy w związku z tym rachunek za prąd sie nie podniósł

chodzi mi o to
    czy nie dochodzi do takiej sytuacji w miesięcznym budgecie , że na rachunku za gaz oszczędziliśmy np 100 miesięcznie , która więcej zapłaciliśmy za prąd

czyli w sumie nie ma oszczędności

czy ktoś mógłby sie podzielic takimi info

ja już nie mówie o tym że inwestycja powinna sie zwrócic , bo dla mnie jest jasne ze dom to ciągla bezzwrotna inwestycja i worek bez dna

ale jaka faktyczna realna jest oszczędnośc na rachunku miesięcznym

bardzo dziękuje i jeszcze raz przepraszam jeśli zbyt laikowe pytanie
    pozdrawiam

• #3825 07 Cze 2010 11:49
    hamerg
    Poziom 20  

Ja odpowiem tak.
    Nie jest tak do końca możliwe określenie ile się zaoszczędziło. Nawet porównując poprzednie lata ilość zmiennych jest duża ( ilość zużytej ciepłej wody, ilość dni słonecznych, ilość kWh wyprodukowanych przez solar). Po założeniu solka 2 lata temu i korzystaniu z prądu tak samo jak rok wcześniej zwrot za prąd miałem prawie 500 zł ( sola założyłem w lipcu). Do dziś mam sporo innych usprawnień w domciu aby mnie płacić za energię elektryczną, ale generalnie z ok 180 PLN/miesiąc teraz płacę 80 PLN/miesiąc. Ostatnie 2 latka to mniej słońca niż każdy z nas by chciał. Dlatego teraz zwiększam pojemność bojlerka do 300L aby starczyło ciepłej wody na 2 dni.
    Zakładając że cały rok będzie słonecznie i bezchmurnie to masz duuuuży zysk, ale jeśli dni słonecznych będzie mało to nici z ciepłej wody i oszczędności.

PS.
    wczoraj ponad 60 stopni w bojerze w całej objętości ( start rano z temp średnią 30 stopni).

• #3826 07 Cze 2010 12:28
    Piasek80
    Poziom 29  

Ciężko jest stwierdzić ile się faktycznie zaoszczędza ze względu właśnie na zbyt dużą liczbę zmiennych. Różnie korzystamy z wody ciepłej, raz jest więcej osób, raz mniej, podobnie z prądem. Niestety "energetyka" stale funduje nam podwyżki i w efekcie im więcej oszczędzamy, tym więcej płacimy. Najlepsze doświadczenie mam z własnego domu. 3 lata temu doszliśmy do poziomu 300zł (na 2m-ce) za energię elektryczną - to bardzo dużo jak na jednorodzinny domek z 3-ema osobami. Mała inwentaryzacja: stara zamrażarka - weg. Stary automat - weg, (w jego miejsce nowoczesny A+), stara lodówka - podobnie, w jej miejsce nowa, mniejsza też z A+, żarówki na korytarzach, w kuchni, wszystkie te które się najwięcej palą wymienione na energooszczędne Philipsy, lampy sufitowe (po 60W każda) wymienione na LED-owe. Porównując ilość zużywanego prądu (kilowaty) obecnie do tego z przed 3-4 lat zużywamy średniorocznie 47% tych KW co 3-4 lata temu (w okresie letnim ok 40%, zimowym - ok 58%) a rachunki ?? No a rachunki nadal są takie same, ba! nawet wyższe: ok 350zł za 2 m-ce... Paradoksalnie: im mniej zużywam energii - tym więcej za nią płacę (patrząc na koszt jednostkowy 1KW). Już nawet zabezpieczenie zmniejszyliśmy (kolejne podwyżki szybciutko zniwelowały tą różnicę).
    Wracając do tematu: jeżeli założysz "solary" będziesz oszczędzał - niewątpliwie będzie to oszczędność. Ale ile i po jakim czasie ?? Wątpię aby ktoś był tu w stanie wyliczyć Ci konkretne wartości czy sumy. Ale sama oszczędność to nei wszystko. Są jeszcze takie składowe jak wydatki na inwestycje w "solary" czyli comiesięczny koszt amortyzacji tegoż systemu oraz późniejsze (oby jak najpóźniejsze) wydatki na serwis, naprawy i wymiany niektórych zużywających się elementów oraz modernizacje (bo w tej branży co roku wychodzą "nowości" oferujące jeszcze wyższy poziom sprawności (to co jeszcze 3 lata temu uzyskiwały 3 kolektory dziś uzyskuje jeden)
    Żeby faktycznie korzystać z oszczędności jakie daje montaż "solarów" trzeba by od samego początku, już w fazie projektowania/budowy domu uwzględnić ich funkcjonowanie w systemie. Bo wielu to montuje "...żeby mieć ciepłą wodę" ale do czego ?? Ile razy na dobę można brać prysznic ?? Będąc w ub. roku we Włoszech widziałem taki dom wykorzystujący taką instalację. Oddzielnie prowadzone obiegi rur z mieszaczami po to aby: do zmywarki szła oddzielna rura z zasobnika gorącej "solarnej" wody o temp 50 st. Do pralki - podobnie - tyle ze już 30 st. Kolejny mieszacz "dawał 30 st" pod prysznic i dopiero to co zostało wymieniane było z wodą basenową a i tak często ok godz. 15 system się wyłączał (na "solary" zasuwały się żaluzje) bo nie było odbioru ciepłej wody. Natomiast do podlewania ogrodu, do mycia np warzyw w kuchni itp czyli nie do spożycia były umieszczane "trzecie" krany do który wodę dostarczała pompa ze studni znajdującej się za domem - czyli nie przez licznik. Takie korzystanie z wody (ciepłej) dawało widoczne efekty w postaci zużycia prądu (zmywarka, pralka dostawały już ciepłą wodę), podobnie prysznic, zlewy, umywalki, łazienka. Właściciele domu w rozmowie mówili że całość założyła firma i to ma pracować rpzez 10 lat. Po tym okresie przyjedzie firma która to zdemontuje (całą instalację zewnętrzną + osprzęt) i zamontuje nową (czyli pewnie to o czym pisałem: większa wydajność nowoczesnych urządzeń oraz zużycie "starych").
    Natomiast jak ludzie montują instalację solarną za 6-9 tyś zł i grzeją tym zasobnik z którego woda jakimiś wężami doprowadzana jest pod prysznic (no bo jest to instalacja dodana) to moim zdaniem inwestycja taka mija się z celem i jest tylko wydatkiem pieniędzy który nigdy się nie spłaci... (nim się choć zbliży do granicy zera będzie już trzeba coś wymienić czy zmodernizować czyli ponownie zainwestować). Pralka nadal bierze prąd do podgrzania wody, zmywarka podobnie...

• #3827 07 Cze 2010 12:46
    barbaraxx
    Poziom 9  

no własnie tego się najbardziej obawiam że zainwestuję pieniądze , a w rezultacie to tylko frajda z posiadania solarow

dla przykładu podam
    wymieniałam piec jakieś 10 lat temu , bo właśnie taki był trend ze stare to juz nie oszczędne etc etc .. zainwestowałam
    mam koleżanke która do tej pory ogrzewa na starym piecu

i rachunki wciaż płacimy na tym samym poziomie
    ja teraz muszę znowu wymienic , bo sie" zużyl" - kolejna inwestycja

jej stary , po oczyszczeniu - ciągle chodzi bez zarzutu , wstawiła mu tylko elektropompę

i wciaż rachunki na jednym poziomie

to nie wiem- ta nagonka na nowściami to mi przypomina polityke osła i marchewki
    tak jak z fonami
    kiedyś był "bum" na komórki , każdy miał komórke oczywście abonament , rezultat , rachunki za komórki miesięcznie to calośc około 600pln- mimo ze rozmowy darmowe minuty i sms ......

ale najbardziej zadzwia mnie fakt ze ja mimo ze przerabiałam- a ona nie
    a rachunki wciaż płacimy na jednym poziomie
    oczywście jest tam różnica jakieś 50 pln w tą lub tamtą ...

co nie zmienia faktu że gdybym nie inwestowała wtedy , teraz też nie miałabym problemu na głowie

no nic serdecznie dziekuję za podpowiedzi , będę dalej śledzic wątek
    pozdrawiam serdecznie
    i jeszcze raz dzięki

• #3828 07 Cze 2010 14:21
    rudy_11
    Poziom 11  

Kalkulacja stosowania typowych kolektorów słonecznych:

1. Zakładam rodzina 4 osoby, pralka automatyczna, zmywarka do naczyń.
    Zapotrzebowanie dzienne na wodę (jeden prysznic dziennie na osobę, typowe zużycie - mycie etc) jest max 160 litrów wody dziennie - temperatura 45 C. Opieram się na zapotrzebowaniu w Niemczech - producenci solarów potrafią to inaczej kalkulować.
    Przy założeniu temperatury wody zasilającej 10 C i strat ciepła 10 % daje to 7,2 kWh dziennie.

Rocznie 2628 kWh energii:

Koszt ogrzewania wody CWU rocznie:

gaz: 600 PLN (sprawność pieca 90 %)

energia elektryczna: 1445 PLN

Oszczędności roczne ze stosowania ogrzewania solarnego ( 65 % rocznego pokrycia, 60 PLN koszty zużytej energii elektrycznej do pracy kolektora)

gaz: 330 PLN

energia elektryczna: 880 PLN

Koszt roczny solara zakładam cena ze wszystkim 10000 PLN

-zamrożone odsetki (można wpłacić do banku) 400 PLN
    -roczny koszt serwisu (awarie glikol wymiana) 150 PLN
    -amortyzacja (trwałość wszystkiego do 25 lat) 400 PLN

Razem koszt roczny 950 Pln

Tak na oko to trzeba mieć rodzinę co najmniej 4 osobową i grzać wodę w pierwszej taryfie, ażeby mogło się to opłacać.
    Opłacalność rośnie wraz z większym zużyciem ciepłej wody,

Proszę zauważyć, że dokonałem dość korzystnych dla solarów założeń - pokrycie roczne 65 %, trwałość instalacji 25 lat

Pozdrawiam

• #3829 07 Cze 2010 14:24
    hamerg
    Poziom 20  

To jest tak samo jak instalowanie gazu w aucie. Jeśli ktoś "jeździ do kościoła w niedzielę a przez resztę tygodnia samochód stoi", a drugi codziennie pokonuje 300 km to wiadomo, że pierwszy nigdy nie będzie miał zwrotu. Tak samo jest z solkami. Jeśli zainwestujesz w rozbudowaną sieć (zmywarka, pralka, prysznic) to zwrot będzie szybszy niż użytkowanie do mycia zębów. W okresach przejściowych przy dużej powierzchni solków, można też dogrzać troszkę mieszkanie. Generalnie im więcej użytkowników i większe zużycie wody, tym lepiej. We wrocku jest piękna reklama jednej z firm. Zamontowana jest na budynku który właśnie ma wspomaganie grzania ciepłej wody . Taka inwestycja się zwraca szybciej niżeli jeden panel dla 2 osób i zbiorniczek 150L.

• #3830 07 Cze 2010 16:05
    Piasek80
    Poziom 29  

hamerg napisał:
    To jest tak samo jak instalowanie gazu w aucie. Jeśli ktoś "jeździ do kościoła w niedzielę a przez resztę tygodnia samochód stoi", a drugi codziennie pokonuje 300 km to wiadomo, że pierwszy nigdy nie będzie miał zwrotu.

No nie do końca...
    Bo jak chcesz więcej jeździć to kupujesz więcej gazu...
    A jak chcesz mieć więcej ciepłej wody... to co najwyżej możesz dać na mszę o słoneczne lato :D . Innymi laty (chociażby ub. rok) mieliśmy bardzo dobre warunki słoneczne: okres od kwietnia do połowy czerwca, 9 tygodni non-stop słońca (i suszy). W tym roku w tym samym okresie może z tydzień by się łącznie takiego dobrego słońca naliczył... A co w pozostałe 8 tygodni ? Jeszcze jak ktoś ma centralnie południową połać dachu (lub tez płaski) powalczy ale Ci co maja słońce na "solarach" do południa lub od południa... w tym roku wiele nie zyskają...
    Inwestycje solarne byłyby bardziej opłacalne gdyby było to dotowane przez państwo, lub chociażby był zwrot VAT`u na kompletne instalacje solarne ale niestety chcąc być ekologicznym w naszym kraju trzeba zapłacić "karę" w postaci 22% podatku VAT. A wystarczyłoby tylko troszkę pomyśleć... Więcej instalacji solarnych to mniejsza emisja CO2 do atmosfery i większa niewykorzystana rezerwa którą państwo może sprzedać (jak to miało miejsce w tym roku) za ciężkie miliony euro (które można przeznaczyć na kolejne ulgi/dofinansowania czy refundacje takich i podobnych projektów)

• #3831 07 Cze 2010 16:05
    barbaraxx
    Poziom 9  

przepraszam że jednak troszkę się nie zgodzę z wyliczanką kolegi rudy

bo co to za kalkulacja że im więcej będę wody zużywac to jest bardziej opłacalne

dla mnie jasno wynika
    im więcej wody zużywam tym więcej płace do "Wodociągów" za wodę pobraną i ścieki
    ale jak podkreślam , jestem laikiem
    co do zamrożonych odesetek w banku - to podobnie
    - liczą sie jako mój dochód i sa opodatkowane
    i równie dobrze mogę abstrachowac , że skoro płacę 20%podatku dochodowego , to zaraz wskoczę na 40 , - oczywiście żart

jak również , uważam że nie można porównywac warunków panujących w Niemczech a w Polsce
    a to dlatego , ze tam działa inny system socialny - przyjazny człowiekowi przedsiębiorczemu - posiada liczne dotacje lub ulgi z tytułu oszczędzania środwiska , u nas niestety nie .

ale oczywiście może jest tak że mi jako wlaścicielowi domku bez basenu , się to nie opłaca - na chwilę obecną
    za to wlaścicielowi hotelu z basenem - jak najbardziej

• #3832 07 Cze 2010 16:19
    rudy_11
    Poziom 11  

Barbara
    Pełna zgoda co do opłat za wodę. Ja np. obliczyłem że np opłata za ścieki kosztuje więcej niż grzanie tej samej ilości wody gazem (za szambo płacę 20 PLN/m3). Elektrycznie jest to na styk. Dlatego też argumenty niektórych sprzedawców solarów - darmowa energia są mocno naciągane. Moja kalkulacja jest chyba dość obiektywna, uwzględnia realne potrzeby użytkowe, a nie np całkowite możliwości produkcyjne solarów. Np latem w upalne dni te właściwości mogą być wręcz szkodliwe - nagrzewanie wody w bolerze ponad 60 C przyspiesz jego korozję, w pewnym sensie wymusza większe zużycie wody CWU wymuszając wyższe opłaty za ścieki. Konstrukcja którą wymyśliłem (strona 127) w jest wg mnie dość sensowna - nikt tego oprócz mnie nie dostrzega !!!!!!
    Pozdrawiam

• #3833 07 Cze 2010 16:36
    barbaraxx
    Poziom 9  

Rudy
    bo jak sam zdążyłeś zauważyc każdy swoje podwórko rozpatruje
    ja również

bierzesz pod uwagę koszt kolektorów - montaż i zestaw około 10 000
    ok
    ale ja muszę do tego dokupic piec , gazowy , który będzie współdziałał z tym zestawem , i który będzie nadrabiał braki w dni pochmurne

bo te zestwy nie funkcjonują samodzielnie - w naszej strefie nasłonecznienia
    reasumując
    mój koszt jest już o drugie tyle powiększony
    potem jakieś rurki i rureczki i robi się z tego koszt 40 000

i przy calym szacunku jeśli ja oszczędzę 1 tys w skali roku , to wogóle nie ma o czym mówic- u mnie oczywiście i na chwilę obecną
    bo żeby zaoszczędzic ten 1 tys , czy nawet 2 , to ja poprostu przykręcę temperaturę z 20 na 18 w sezonie grzewczym , będzie chłodniej i taniej

rozumiesz mnie ?

gdyby calośc z piecem i solarami zamknęła sie w tych 10 tys pln to bym sie faktycznie zastanawiała

pozdrawiam Cię i doceniam - naprawdę

• #3834 07 Cze 2010 18:34
    hamerg
    Poziom 20  

Koleżanko troszkę z tą ceną to przesadziłaś. 40 tyś to chyba jak zrobisz generalny remont instalacji wodnej w całym domu, zakupisz zmywarkę, pralkę z wejściem na ciepłą wodę , najbardziej znanej firmy instalację solarną, bardzo drogi piec gazowy. I jeszcze pewnie zostałoby na pompę ciepła do grzania wody ( powietrzną).
    Przykład:
    -pompa ciepła ze zbiornikiem 300l, wraz z dodatkową wężownicą (np. do solara) 7000pln
    -3 panele znanej polskiej firmy po 1300 pln za sztukę
    -zawory, regulatory montaż 3000pln
    razem ok 14 tyś pln.
    lub
    piec gazowy + bojler 5tyś pln
    reszta bez zmian
    razem 12 tyś.

Jest dodatkowo jeszcze dużo pytań na które należy odpowiedzieć. Czy masz kominek, czy ogrzewasz mieszkanie gazem, węglem, prądem, czy masz na tyle miejsca aby postawić bojler, czy połać dachu lub miejsce przed domem będzie odpowiednie do zamocowania solków. I szereg innych pytań na które musisz sobie sama odpowiedzieć i przeliczyć. Tylko nieuczciwi sprzedawcy namawiają pokazując piękne slajdy ile to się zaoszczędza, nie zważając na inne ważne rzeczy, a praktyka bywa inna. Generalnie każdy kogo znam osobiście i ma instalację solarną w domu chwali sobie tą inwestycję.

PS.
    Dochodzi jeszcze moim zdaniem ważna kwestia, emisja CO2 i "życie na zielono".
    Może mnie stać na wysokie rachunki, ale po co płacić jeśli coś można mieć od natury. Tak naprawdę to solar jest w stanie wykonać każdy i za każdym razem będzie to pracować. Może niemieć estetyki, lub sprawności 87-95 %, ale wykonane własmy "ręcami".

• #3835 07 Cze 2010 18:48
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

hamerg napisał:
    (...) Tak naprawdę to solar jest w stanie wykonać każdy i za każdym razem będzie to pracować. Może niemieć estetyki, lub sprawności 87-95 %, ale wykonane własmy "ręcami".

No niestety nie mogę się z tym zgodzić :). Chyba że sprawność rzędu 20% uznajesz za sukces.

• #3836 07 Cze 2010 19:07
    hamerg
    Poziom 20  

wawrzeczko_t napisał:
    hamerg napisał:
    (...) Tak naprawdę to solar jest w stanie wykonać każdy i za każdym razem będzie to pracować. Może niemieć estetyki, lub sprawności 87-95 %, ale wykonane własmy "ręcami".

No niestety nie mogę się z tym zgodzić :). Chyba że sprawność rzędu 20% uznajesz za sukces.

Sorki, ale widziałem już bardzo różne konstrukcje, od starych okien między którymi były skraplacze od lodówek, przez węże ogrodowe, rurki alu-pex, beczki pomalowane na czarno bez osłony, do konstrukcji wykorzystujące butelki PET. Każda z tych konstrukcji działa i będzie działać.
    Dobrym przykładem może być solek zrobiony z grzejnika panelowego kontra rurka miedź i absorber alu , gdzie odstęp między rurkami to ok 10cm. Grzejnik bije na głowę osiągami ze względu na powierzchnię gdzie przepływa czynnik. Mniejsze straty.
    20% o których piszesz to ma beczka pomalowana na czarno osadzona na stojaku 2m nad ziemią.
    Dla jednego 20% sprawności to sukces, a dla drugiego 80% ze zrobionego solka w garażu to porażka.

• #3837 07 Cze 2010 19:17
    czyzu825
    Poziom 14  

Kolego wawrzeczko_t - 20 procent to chyba jak wiadro z wodą postawie na balkonie w słoneczny dzień.

Zbudowałem dwie instalacje kolektorów. Pierwsza oparta na rurce miedzianej , blacha , pomalowane czarnym matem ; druga oparta na dwóch kolektorach płaskich Hewalex.

W pierwszej uzyskuje temperatury średnio 50 stopni zbiornik około 180 litrów, w drugiej średnio 60 stopni zbiornik 250 litrów ( podaje wartości średnie na okres od maja do września - choć nie da się ukryć ze
    Hewalex-y potrafiły dogrzać i do 80 stopni) także samoróbka może nie 95 procent sprawności ale te 70 to spokojnie. Powierzchnia obu kolektorów podobna około 4 m kwadratowe. ( robiony chyba jakie 4,5 m kwadratowego)

Pierwszy zestaw koszt 1500 zł; drugi jakieś 5000 zł. Trochę własnej roboty bo to chyba małpa potrafi która kiedyś choć jedną rurkę nagwintowała i i kran w kuchni przykręciła - bo firmy potrafią zdzierać z ludzi.

Pozdrawiam Mirek.

Ps: Właśnie przymierzam się do jakiegoś ups-a bo przy tych powodziach (mieszkam kolo Nowego Sącza) już parę razy mi zagotowało czynnik jak prądu nie było.

• #3838 07 Cze 2010 19:38
    barbaraxx
    Poziom 9  

hamerg napisał:
    Koleżanko troszkę z tą ceną to przesadziłaś. 40 tyś to chyba jak zrobisz generalny remont instalacji wodnej w całym domu, zakupisz zmywarkę, pralkę z wejściem na ciepłą wodę , najbardziej znanej firmy instalację solarną, bardzo drogi piec gazowy. I jeszcze pewnie zostałoby na pompę ciepła do grzania wody ( powietrzną).
    Przykład:
    -pompa ciepła ze zbiornikiem 300l, wraz z dodatkową wężownicą (np. do solara) 7000pln
    -3 panele znanej polskiej firmy po 1300 pln za sztukę
    -zawory, regulatory montaż 3000pln
    razem ok 14 tyś pln.
    lub
    piec gazowy + bojler 5tyś pln
    reszta bez zmian
    razem 12 tyś.....

".

No właśnie ja może troszkę przesadziłam w górę- Ty w dół,
    otóż piec , który by działał razem z zestawem to jest wydatek rzędu 12 tys

typuJunkers Cerapur Acu z wbudowanym zasobnikiem

http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdz...ne/cerapuracu_2/cerapuracu_3.aspx?detail=true

albo
    Cerapur Modul Solar ZBS 22/210S-3MA (7-22 kW)* 22 to cena - 16 347,00

i mówimy tu o samym kotle
    poniżej cennik z podanymi nawet wartościami oszczędzania

http://www.junkers.com/pl/media/pdf/Cennik_15_02_2010.pdf,,

oczywiście ,że zaraz trzeba wymienic rurki i grzejniki .

Tu na chwilkę obecną nie mam cennika jeszcze .

Na dachu póki co mam eternit , ale już mam kase zgormadzoną na wymianę i będzie to dachówka,
    tego nie wliczam w koszty bo to osobna inwestycja

Koleżanko. Jako Polce, nie uchodzi pisać z błędami. Zdania rozpoczynamy WIELKĄ literą, oraz używamy znaków zmiękczających, tzw diakrytycznych. To dla lepszego zrozumienia tekstu pisanego.
    Zalecam poprawę, a póki co: OSTRZEŻENIE. Już raz upominałem.
    mod - mirrzo

Drogi modzie , tyle ile zdążyłam zauważyc poprawiłam , w pierwszym ostrzeżeniu myślałam że chodzi tylko o literki ś,c ą ,ł ,ż , czyli te wszystkie z alt
    W drugim ostrzeżeniu, okazuje się ze także o duże litery .
    Mam jednak pewien problem , na mojej klawiaturze nie ma możliwości napisania literki c , z kreseczką na górze
    Ś- jak najbardziej , natomist c - nie
    Taki typ kompa.
    Bez tej literki czasem , raczej danego słowa nie będę mogła użyc , więc , właśnie czy to mnie dyskwalifikuje z dyskusji ?
    ps2
    Właściwie to może i dobrze , bo ja się na tym nie znam , a już chcę coś powiedziec , haha , więc może ograniczę się do czytania

pozdrawiam

• #3839 07 Cze 2010 21:22
    mareczek222
    Poziom 13  

Cytat:
    hamerg napisał:

No niestety nie mogę się z tym zgodzić . Chyba że sprawność rzędu 20% uznajesz za sukces.

No ja też nie mogę się z tym zgodzić. Uważam, że każdy własnoręcznie wykonany solar osiągnie bez wysiłku około 50% sprawności. Ma przy tym bardzo dużą zaletę: nie przegrzewa się tak szybko jak fabryczny. Mój 5,8 m2 dogrzewa wodę w słoneczny dzień do 68 - 60 st. C. - nie muszę "żużywać" wody żeby mój solek miał co dogrzewać w następny słoneczny dzień. Woda zimna i ścieki też kosztują, nie tylko podgrzanie. A poza tym mój zwróci się po......... 2 sezonach i ......... jeszcze parę złotych w punkcie skupu złomu dostanę (sporo waży).

• #3840 07 Cze 2010 23:17
    Andrzej 156
    Poziom 9  

Witam wszystkich, pięć lat temu wykonałem bufor ciepła, teraz przyszedł czas na kolektory. W związku z tym mam pytanie gdzie mogę kupić grzejniki panelowe używane.