Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 01 Lut 2012 10:26 3612069 12733
    Kons18
    Poziom 12  
    Cena dobra nic tylko brać.Natomiast z szybami hartowanymi to już taki problem jest że trzeba trafić na wymiar żeby dostać tanio np. jak kolega wyżej być może pasuje mu wymiar tej szyby.Za taką cenę chętnie sam bym kupił jednak do mojej konstrukcji będzie za mała a z 2 czy 3 nie dam rady dopasować.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    dido1974
    Poziom 11  
    Witam
    czy używa może ktoś bojlera Galmet SGW(S) 140L , jest on z wężownicą spiralną o pow. 0.95m2 nie znam się czy to dużo czy mało , mam pytanko czy nada się do solarka z paneli o pow 2,3m2

Dodano po 19 [minuty]:

Właśnie dowiedziałem się że ta wężownica to rurka stalowa 3/4 cala o długości 13 metrów
    zbyszeek10
    Poziom 12  
    Sam posiadam dwa takie boilery szeregowo.
    pracują z kolektorem próżniowym 20 rur
    spokojnie da radę.
    Michał031987
    Poziom 12  
    Do m2m2.
    Kolego ja mieszkam koło Mińska Mazowieckiego. A jaka ilośc Cię interesuje. Ponieważ jak się troszkę ociepli to mam jechac do tego kolesia bo zbieram zamówienie już dłuższy czas. Sam mam jeszcze dobrac 12 szybek i kolega z szkoły bierze 20 szt. I dlatego taka cena, bo tak chciał 80zł za m2. A w dużej ilości opuścił mi cene. Niewiem czy to dobra cena za 1,476m2 w granicach 50-60zł. Ale na mieście za 4 mm zwykła chcą 45,6 zł za m2 plus koszty dowozu do osoby która hartuje szyby i koszt hartowania. Wyszło ok 120zł za m2.

Mi też ten wymiar niezbyt pasował, długo kombinowałem jak ułożyc grzejniki. Ale mam ten plus że udało mi się kupic grzejniczki 60 x 60 dwupłytowe - purmo , i 80x60 - purmo. Tylko niewiem co z tymi radiatorami zrobic.
    Czekam aż sie ociepli, zrobię skrzynkę prowizoryczną na 2 grzejniki 80 które oczyszcze pomaluje na czarno pistoletem, i jeden będzie odwrucony radiatorem do słońca - z małą modyfikacją. ponieważ zamierzam zaślepic z obu stron radiatory. Dospawac kawałek blachy , a drugi powierzchnią gładką do słońca. W obydwa kręcic termometry, zalac wodą i na słońce. I w danym momęcie po takim doświadczeniu będe miejwięcej wiedział jak ułożyc grzejniki aby uzyskac jak największy zysk energetyczny. Z wyliczeń po pomiarach radiatora wyszło mi że jego powierzchnia całokowita wynosi aż 1,38 m2 plus to co jest pod radiatorem. Jakbym uszczelnił radiatory to zamknięte pod nimi powietrze w wyniku braku cyrkulacji nagrzewało by się do dużej temperatury. Pozatym połaczenie radiatora z płytą grzejnika jest dośc solidnie zrobione. Wiec wymiana ciepła powina byc dośc duża - ale to tylko moje pomysły. Musze to wszystko sprawdzic sam.
    Oksydowanie już sobie wybiłem z głowy, ponieważ musiałbym zrobic ok 27 litrów roztworu, i koszt takiej zabawy wyniósłby ok 250zł i niema pewności że bedzie pożadany efekt.
    Wiec na kolektory pójdzie farba nobiles na piece o temperaturze maksymalnej 500 stopni, i jest to farba silikonowa. Nałożę ją pistoletem, jak najcięszą warstwe, i z dużą ilością powietrza aby była maksymalnie matowa.

Narazie czekam na słońce, a obecne mrozy nie pozwlaja przetestowac sposobu ułożenia grzejników.
    jassi
    Poziom 12  
    Ja się nie zmieściłem w podanym założeniu ale można warto przemyśleć

W 2011 kupiłem taki zestaw
    Kolektor próżniowy 40 rur
    Zbiornik 300L 2w posiadałem zbiornik 300l 1w
    Sterownik solarny
    Pompę dwudrożną
    Naczynie przeponowe 18l
    Płyn 20l
    Odpowietrznik i złączki
    Cena 6000

Dodatkowo dokupiłem
    Rury miedziane
    Izolację
    Zawory i złączki inne drobiazgi
    Cena w przybliżeniu 1000

Kolektor zamontowałem samodzielnie i bez tzw. „śmiesznej” dotacji 45%

Moja instalacja jest nieco bardziej skomplikowana gdyż może być dodatkowo z cyrkulowana z drugim zbiornikiem 300 l 1w
    razem 600L

Kolektor pracował od maja-listopada 2011
    Poza wyjątkami poniżej zaspokajało to moje potrzeby na cwu temp. 60-80 *C.Bywało nawet po 75*C w obu

-w sumie tylko 5 dni dodatkowego podgrzewałem cwu zbiornik 300l 35*C- do 50*C tak, aby był komfort

Kolektor słoneczny z 40 rurami powinien mieć zbiornik 500-600 l koniczność
    Inaczej temperatura może przekroczyć 85*C

Posiadam zabezpieczenie na wypadek zaniku zasiania UPS 120 Ah TU należy się Podziękowanie koledze Tomaszowi & :D #61514;

Pusy
    to się opłaca i jestem zadowolony
    wady
    zepsuł się sterownik na szczęście w Listopadzie

2012
    Ostatni tydzień styczna
    Choć mróz w dzień po -15*C to słońce grzeje instalacja działa i podgrzewa mi cwu w zbiornik do 51*C
    moc średnio 9-12kWh dni słoneczne 96 kWh m-c styczeń 2012 małopolska
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Jerzyczeka
    Poziom 16  
    Świetny wynik
    Gdzie kupowałeś kolektory?

Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem taki opis:

"...NASZE KOLEKTORY ROZGRZEWAJĄ SIĘ DO 300 STOPNI CELCJUSZA GDZIE WIĘKSZOŚĆ OFEROWANYCH MA TEMPERATURĘ MAX 170 STOPNI. ..."

Czy jest w tym coś czy jest to tylko chwyt marketingowy?
    tedzio4
    Poziom 17  
    Michał031987 Cena za szybę hartowaną mała, ale są minusy trzeba ją przewieźć i co najważniejsze to dopasować a raczej kolektor budować pod te szyby . Można łączyć szyby listwą H aluminiową plus uszczelki samochodowe w kształcie U lub na silikon.
    Co do odwrócenia radiatorami do góry to zły pomysł. Pozwoliłem sobie na twoim rysunku dorysować cienie jakie będziesz miał z rana i wieczorem kiedy kolektorowi potrzeba więcej słońca. W południe to woda i w beczce na dachu się nagrzeje. Radiatory będą przeszkadzać, odwróć je do dołu ustaw to na blasze wielkości szyby a wszystko na wełnie twardej i będzie ok.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    jassi napisał:
    Ja się nie zmieściłem w podanym założeniu ale można warto przemyśleć

W 2011 kupiłem taki zestaw
    Kolektor próżniowy 40 rur...
    2012
    Ostatni tydzień styczna
    Choć mróz w dzień po -15*C to słońce grzeje instalacja działa i podgrzewa mi cwu w zbiornik do 51*C
    moc średnio 9-12kWh dni słoneczne 96 kWh m-c styczeń 2012 małopolska

Witam.
    A ja mam kilka pytań jeżeli pozwolisz.
    Czy w styczniu ogrzewałeś tylko jeden zbiornik, czy dwa na raz?
    Czym mierzysz tą moc?
    Czy pod kolektorami masz lustro?
    Jeżeli kolektory grzeją Tobie wodę do 51 stopni to rano od jakiej temp. zaczynają Tobie grzać wodę kolektory?
    pozdrawiam.
    Witold
    zbyszeek10
    Poziom 12  
    Witaj
    może ja sie wyrwę
    mój zestaw 20 rór ogrzewał zasobnik 120 litrów z 10 stopni do max 45 w styczniu.
    Latem nie do przerobienia
    Pozdrawiam
    jassi
    Poziom 12  
    #5140 Jerzyczeka

To nie do końca tak, czysty chwyt marketingowy

1. Sterownik - zabezpiecza układ przed przegrzaniem układu i wyłączna pompę, gdy czynnik w solarze przekracza 130*C (glikol)

2. naczynie przeponowe zmniejsza ciśnieni w układzie i na końcu zawór bezpieczeństwa- utrata płynu

taka temp jest niebezpieczna może tylko wystąpić przy zaniku zasilania zastosuj UPS i będzie ok

Dodano po 43 [minuty]:

#5142 bachus1

Teraz ogrzewam 1 zbiornik solara.

Natomiast zasilanie do niego przechodzi przez 2, cwu wychodzi 1

-temp wody z wodociągu to 5-8*C ogrzewa się pasywnie 13-17*C temperatura pomieszczania

-Woda ma krążenie w zbiorniku 2 co zapobiega ewentualnemu zapachowi

Tak mierze mam taką funkcję ma sterownik o ile to nie tylko bajer

Niestety nie choć pomyślę w przyszłości to zwykły solar bez bajerów

To zależy jakie jest zapotrzebowania na cwu dnia poprzedniego 25-35*C

Pisząc to na myśli okres zimowy 3-02-2012 słoneczna pogoda choć zimno sami wiecie podobnie jak to pisał powyżej„ zbyszeek10”
    Michał031987
    Poziom 12  
    tedzio4 z tymi kątami to się zgodzę. Ale niestety kolektor będe miał na połódniowej stronie budynku. i jedyne promienie którę będe łapał i na które się nastawiam to od godziny 10 -15 max później to już słonko zasłoni ściana budynku . I w tym okresie a głownie gdy słońce będzie w zenicie promienie będą pod kątem prostym do kolektora. Niewiem może się mylę, bo nieznam się na tej branży. Ale poniżej naszkicowałem mało staranie zjawiska jakię nastapią w kolektorze i na jego powierzchni, kolektor nie jest ciałem idealnie czarnym i będzie odbijał częśc promieniowania.

A o to i mój zasobnik Galmet 300l dane katalogowe:

Proszę mnie poprawic jeśli jestem w błędzie
    mimi2010
    Poziom 12  
    Witam....Ja mam10,5m2 kolektora,blacha miedż 0,1mm rurka fi 10 miedż,wełna 5 cm, szyba 4mm ze starych okien.Kolektory ustawione są na jakieś 60-70st na południe.Wodę w bojlerze 300l mam teraz co drugi dzień od 40st-47st max.(oczywiście w ostatnie dni słoneczne).Sterownik załącza się od ok 9,30 do 14,00 godz......pozdrawiam i dużo słońca..
    tedzio4
    Poziom 17  
    Michał031987 Pomyśl o tym co widać na Twoim rysunku, że połowa powierzchni w kolektorze jest zakryta(podstawa trójkąta) i połowa promieni padających prostopadle jest odbijana.
    Być może, że jakąś część wyłapie kolektor, ale jaki by to nie był kolektor liczy się powierzchnia kolektora i sprawność powłoki selektywnej. Zamiast cudować i kombinować trzeba robić rzeczy jak najprostsze, dorzuć jeden panel i będzie ok .
    Ja jestem zwolennikiem aby robić układy do których nie potrzeba pompek, elektrozaworów i sterowników. Na początek 4 panele , stary bojler i drugi bojler z hydroforu w szereg.
    Możesz spróbować zrobić jeden kolektor tak jak chcesz do góry radiatorami a drugi bez i porównaj czas grzania o 10C bojlera tyko zacznij od podobnej temperatury, bo przy wyższych temperaturach na bojlerze ciepełka łapiemy coraz mniej. To było już w tym forum.
    mareczek222
    Poziom 14  
    Chyba i ja zaleję swoje glikolem i zacznę je użytkować. Wczoraj pomierzyłem temperaturę pod szkłem (przez otwór wentylacyjny) i termometr doszedł do 80 stC.
    saskia
    Poziom 38  
    Planuje wstawienie kolektorow nie na dachu ale wbudowac je w okna dachowe (dach 42stopnie) dzieki czemu bedzie ulatwione serwisowanie od strony strychu i latwe ustawienie kata w lecie. Oczywiscie okna z odzysku bez tych podwojnych szyb.
    Michał031987
    Poziom 12  
    Chyba poczekam aż sie ociepli. Zrobic coś co nie bedzie działac jest łatwo, i się poźniej wkurzac. Poczekam do marca z tymi zabawami w odnawialne źródła energii.
    A teraz to zajęcie przy wykończeniu domu sobie znajdę, jak słonko zacznię świecic a woda nie bedzie zamarzac zacznę znowu myślec nad budową. Materiał już leży, szybki też mam - tylko hartowane zwykła. Szkoda do solarnych już sie nie będe przymierzał.
    Myśle ostatnio o połączeniach grzejników - czym je wykonac. Wybór padł na stary sprawdzony sposób. Rura stalowa 1/2" ,gwintownica, pakuły i pasta, i w rezyltacię na kolanka nuplowe będe skecał. Łączenie na trujnikach i śrubunkach.
    Może nigdy nie osiągnę temperatury niebezpiecznej dla rur plex 95 stopni ale koszty takie same. Może nawet taniej wychodzi stal - tańsze napewno są trójniki tylko że więcej zabawy. Minus stali to koniecznośc stosowania śrubunków by lączyc pakiety grzejników
    mareczek222
    Poziom 14  
    Ja połaczenia pomiędzy grzejnikami wykonałem rurą miedzianą 18. Nie potrzeba stosować śrubunków.
    Michał031987
    Poziom 12  
    To muszę te radiatory raczej usunąć z grzejników. Szlifierka kątowa i do przodu - tylko żebym nie uszkodził grzejników.

A jeżeli chodzi o powłokę. To czy lepiej nanieść pistoletem cienka warstwę czarnej farby. Koszt farby 30 zł do 500 stopni za 0,5 litra. Grubość przewidywana powłoki 40um czy zabawa z oksydowaniem chemicznym na gorąco i grubość warstwy ok 6 um i współczynnik asorbcji 0,8 , emisji 0,8 przy temp. 200 stopni. Koszt wykonani tej powłoki o wiele droższy ok 100 -150 zł. Ale czy warto się w to bawić gdy mam szyby hartowane - zwykłe , które miały iść na szklarnie.
    Czy zabawa jest warta świeczki. Uzyskam powłokę cienką dla promieniowania ale czy szyba te promieniowanie mi nie przepuści?
    tomastar
    Poziom 11  
    Zdecydowałem że do mojego zbiornika poj. około 250-300litrów wykonam wężownice z miękkiej rury miedzianej , łatwiej wykonać szczelne przejście przez ściankę zbiornika . Moje pytanie jakiej średnicy zastosować rurę miedzianą 18 czy 22 przy zastosowaniu tej samej powierzchni wymiennika / około 1,5 m2 /.
    michal-m25
    Poziom 11  
    Takie pytanie odnośnie bezpieczeństwa , jak zabezpieczyć układ przed przegrzaniem jak latem będzie lampa przez 2 tyg. ?
    Jerzyczeka
    Poziom 16  
    Może roleta zasłaniająca kolektor? Można wykorzystać napęd od podnoszenia szyby w samochodzie. Coś na zasadzie rolety okiennej. Po przekroczeniu temperatury rozwija się zasłaniając kolektor.
    Dzolos35
    Poziom 9  
    Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie na panele, farby termicznej która zmienia kolor w zależności od temperatury. Myślę o efekcie stosowanym na puszkach z piwem lub kubkach. Mankamentem jest jednak to że powinno ograniczać pobór energi nie w chwili podwyższenia temp samego panela, lecz całego układu( zbiornik 85°C)
    nek
    Poziom 12  
    DLa "tomstar" Lepiej było by dać średnice rurki Cu 22mm ale Jeżeli nie Dysponujesz oprzyrządowaniem do zwinięcia spirali to lepiej nie ryzykować bo to zwija się b.trudno . Nawet 18mm nie jest łatwo , ładnie nawinąć.Dużo zależy od średnicy spirali.
    tomastar
    Poziom 11  
    Dziękuje "nek" za odpowiedź, sprzętem żadnym nie dysponuję , zbiornik ma wewnątrz średnicę 53cm to myślę że spirala mogłaby mieć maksymalnie na zewnątrz 50cm albo nawet mniej.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    Wiram.
    tomastar napisał:
    Cytat:
    Zdecydowałem że do mojego zbiornika poj. około 250-300litrów wykonam wężownice z miękkiej rury miedzianej , łatwiej wykonać szczelne przejście przez ściankę zbiornika . Moje pytanie jakiej średnicy zastosować rurę miedzianą 18 czy 22 przy zastosowaniu tej samej powierzchni wymiennika / około 1,5 m2 /.

Obecnie nie jest najlepszym sposobem zwijanie wężownicy rurką miedzianą. Bez problemu i bez żadnych narzędzi zwiniesz wężownicę rurą nierdzewną karbowaną. Jest ona o tyle lepsza, że możesz nawinąć ją sobie na rękę bez problemu, to ma jeszcze większą powierzchnię jak rura gładka. A koszty jej podobne do miedzianej.
    pozdrawiam.
    Witold
    studiowena
    Poziom 12  
    Witam.
    Mam cala instalacje kolektorów zrobioną z tej rury,pięknie się robi,zero problemów-chociaż drożej.Wkładanie jej do bufora było by też łatwe,choć należy i tak ją pokrępować żeby trzymała kształt.Jak jednak przejść przez ściankę zbiornika żeby mieć połączenie skręcane na zewnątrz?Myślę ,że jedynie lutowanie twarde rury z jaką mufką.Może ktoś to już zrobił i opisze?
    Pozdrawiam Włodek.
    tomastar
    Poziom 11  
    Rurę karbowaną też brałem pod uwagę ale wolałbym uniknąć łączenia w zbiorniku , może ktoś już to robił i opisze .
    saskia
    Poziom 38  
    Nie wiem czy w kraju mozna kupic takie ksztaltki, wyglada to jak przejsciowka z miedzi na gwint z tym ze w miejscu 6-cio kata na klucz plaski ma flansze. wlutowujesz rure (wezownice) w ta ksztaltke, na ta flansze zakladasz twarda uszczelke przekladasz przez otwor w zbiorniku i na zewnatrz dajesz druga podkladke i dociskasz nakretka w ksztalcie flanszy.
    Wezownica mimo ze pracuje przy zmianach temperatury to jednak sama w sobie jest kompensatorem i nie uszkodzi lutu.
    Gwint na tej zlaczce jest odpowiednio dluzszy aby po montazu w zbiorniku na zewnatrz wystawalo wystarczajaco gwintu na polsrubunek przylaczeniowy.
    Jerzyczeka
    Poziom 16  
    Tylko, że miedź ma sześć razy większą przewodność cieplną. Należało by więc zwiększyć powierzchnię sześć razy dla uzyskania takiego samego efektu oddawania ciepła. Chyba, że ta rura karbowana jest znacząco cieńsza od miedzianej.