Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 05 Paź 2012 17:39 3626589 12790
    malinabend 1
    Poziom 22  
    nie wiem jaką ma moc i ile ciepła daje wiem 1 że się sprawdza dla 15 osób na prysznice w sumie mam 550 l i jak mi nagrzało to starczało na 3 dni bez słonka ale zawsze na 4 dzien przychodziło słonko działa mi to od lipca i narazie wody nie brakło . Wczoraj przyszedł rachunek za prąd normalnie bym płacił ponad 1000 zł rachunek spadł na 200 zł z groszami wię inwestycja już mi się wruciła Więc nie obchodzą mnie jakieś tam wyliczenia czy xx wody jest możliwe czy nie możliwe U mnie możliwe i tak jest . Podejżewam że te 550 l x60C daje okponad 1000l wody do mycia ok 35C więc dla rodziny ok4osobowej to pewnie i na tydzień by starczyło bez słonka Wkońcu to jest 6,5m2 powierzchni właściwie to wszystkiego jest 7 m2 można to chyba jakoś policzyć nie wiem 1000W na m2?Jeśli tak to pewnie 6,5KW da? W każdym razie ok 200l podgrzewa mi z ok15C do 60C od godz 10,00 do 19,00 Ale nie wiem jak to się dzieje bo jak mi czasem oprużnili całe 300l to tak samo odbudowało całe 300l w tym sammym czasie nie wiem jak to działa ale tak zaobserwowałem tak mi wynikało z moich obserwacji Jeśli potrafisz to wyliczyć to prosze
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    pawelec5
    Poziom 17  
    Cytat:
    Wkońcu to jest 6,5m2 powierzchni właściwie to wszystkiego jest 7 m2 można to chyba jakoś policzyć nie wiem 1000W na m2?Jeśli tak to pewnie 6,5KW da?

Na 6,5M2 powierzchni solara rzeczywiście "spada" w najsłoneczniejsze dni ok. 6,5kW mocy słonecznej ale nie przeliczysz tego w tak prosty sposób.
    Od tej mocy należy odjąć ciepło które zostanie wyemitowane do otoczenia ze solara, ciepło utracone po drodze do zbiornika.
    Przy solarze tego typu jak Ci wyjdzie 250W/m to sukces.
    Przy dobrym układzie u Ciebie można się spodziewać ok. 1,6kW ale jak tylko wystarcza żeby zaspokoić potrzeby użytkowników to przecież o to chodzi.

Jeszcze jedno:
    Do podgrzania 500l wody od 30C do 60C potrzebujemy ok. 17,5kWh Energii
    Licząc po 0,5zł/kWh wychodzi ok 9zł
    Tak że licząc że grzejemy tak codziennie przez miesiąc koszt wyniesie 270zł.

Jeszcze raz gratuluje konstrukcji i życzę słonecznych dni.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    No nie wiem ale chyba coś więcej jak 250W bo jest już pazdziernik i mi w słoneczny dzień też zagrzało do troche mniej tz 52 C-58CC to jak by latem dało 250 to teraz by nic nie dało więc chyba coś więcej. Były dni bez słonka a zagrzewa do ok30-32C ok 200L w pochmurne Np. dzisiaj startowało z 13C a słonka nie było wiatry zagrzało do u gory zb 35C na dole 33C Będzie co raz gorzej niestety koniec lata ale grzeje tzn wstępnie a reszte trzeba tradycyjnie.
    kubasiu3
    Poziom 9  
    a ma ktoś może 2 grzejniki panelowe 180x65 chetnie odkupie...
    moja instalacja wygląda następująco...
    2 panele jw drewniana rama,boiler solarny-wężownica duo,w sezonie max 58 st. na górnej wężownicy.
    na wiosne planuje 4 panele,dolną wężownice.i układ obrotowy do gonienia za słońcem...
    co wy na to drodzy koledzy
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Układ śledzenia szkoda zachodu czasu i kasy i kłopotu bezsensu kłopot z tym a zysku tyle co nic Bez śledzenia też grzeje bez problemu Lepiej się skupić na izolacji , dobrym wymienniku jak już to 1m2solara więcej i jest tak samo wydajny a kłopotu niema W upały nie ma problemu i teraz w pazdzierniku jak było słonko to też bezproblemu grzeje więc szkoda ko,plikacji Nawet się niekalkuluje przestaeiać kąta nachylenia a co dopiero śledzenie PS najlepiej jak zbiornik jest pionowy a wężownica na dole zbiornika i woda codzień zużyta Wtedy jest napływ zimnej wody a solary są najbardziej efektywne. Tak u mnie jest czym woda zimniejsza tym solar efektywniej działa jak zostaje coś z poprzedniego dni to mniejsza efektywoność /
    krzysztof64
    Poziom 11  
    Do Sz.P. Salem.
    Jak się wróci do pierwszego posta tego wątku, to czapka sama schodzi z głowy...
    Gratulacje...
    saskia
    Poziom 38  
    I az dziw bierze ze tylko 3 osoby uznaly ze im pomogl i tylko w innych tematach, biorac pod uwage ilosc stron tego watku.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    kubasiu3
    Poziom 9  
    kolego malinabend 1 może masz racje tylko ze gdy latem przełączyłem na dolną wężownice to miałem max 35 st ale w całym zbiorniku.
    a jest jeden kłopot mam rodzinke gorącolubną...

Dodano po 4 [minuty]:

dlATEGO PLANUJE POWIĘKSZYĆ SOLAR I WTEDY PRZEŁĄCZYĆ NA DÓŁ
    kubasiu3
    Poziom 9  
    zbiornik pionowy "solar system 200 l" 2 osobne wężownice górna dla pieca dolna dla solara...jak widze to mam za małe solarki.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    też tak uważam 2,5-3-3,5 m2 na 100l to piękny stosunek solara do ilości wody przy częstych poborach u mnie jest ok 7m2pow całkowitej na 300l zbiornik woda jest pobierana puznym popołudniem i wieczorem w dzień nie ma poboru więc jest czas na pełne nagrzanie więc ten stosunek może być niższy jak jest czeste pobieranie wody to lepiej jest mnieć więcej tego solara aby szybko się woda nagrzałe wiec jeśli masz 200l zb to aby było pięknie to byś musiał mieś tak 6 -7 m2 a masz? zresztą tak srednio jest od 250-500W tylemożna przyjąć około na m2 więc
    pawelec5
    Poziom 17  
    Witam ponownie. Chciałbym Wam pokazać wyniki porównania rury próżniowej bez lustra i z lustrem. Oczywiście lustro jest na obrotnicy i cały czas ustawione prostopadle do słońca. Moc zwiększyła się ok. 10krotnie i na 3 rurach idzie wyciągnąć ok. 2000W. Miłego studiowania. Pozdrawiam.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    No tak przydał by się zestaw taki ale x3 sztuki jaki koszt? i następne pytanie kiedy było to mierzone w jakim miesiącu i przy jakim słonku i ile zagrzało wody? Bo ci powiem ja bez śledzenia miałem takie coś na 2 panelach Kolektor słoneczny za 1500 zł I aby sytuacja się nie powtarzała zmieniłem kąt z 30 na 55 taki zimowy i pompa na maxa 3 bieg poza tym robie w tej chwili dodatkowy zbiornik z wężownicą na kocioł na zime a latem bedzie magazyn tak żw w sumie bedzie ; 1zb solarny 300l potem ten co w budowie ok300l i ostatni 250 z grzałkami elektrycznymi włączającymi się awaryjnie w rzazie braku z innych zrudeł W tej sytuacji będzie w sumie magazyn na ok 850 l wody
    pawelec5
    Poziom 17  
    malinabend 1 napisał:
    No tak przydał by się zestaw taki ale x3 sztuki jaki koszt?

Witam Cie znowu...
    Jakbyś czytał uważnie parę postów wyżej napisałem że cała instalacja mnie wyniosła ok1500zł. Koszt samego solara to ok. 650zł.
    Pomiary były robione w tym tygodniu czyli pierwszy trydzień pażdziernika. Chciałem i trafiłem na pełne nasłonecznienie. Inaczej nie miało by to sensu.
    Nie powiem Ci ile wody zagrzało bo nic nie zagrzało.
    To były testy samej rury.
    Z wyników wychodzi że zainstalowanie luster i układu pozycjonowania daje saskakujące efekty.

Zamiast 3 rur należałoby zainstalować 30
    Zamiast 7,5l glikolu (+kolektor główny) należałoby zalać 75l (+kolektor główny)
    I teraz w przypadku gradu zostaną uszkodzone tylko 3 rury a nie 30. Różnica w cenie za same rury ok. 1000zł nie liczę glikolu.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    OK rozómię tylko teraz pytanie ile tej wody zagrzeje ? bo kasa wydana solar grzeje tylko pytanie jak - ile tej wody jest w stanie zagrzać ? może być tak że 10l 100 czy 200l Tego nikt nie wie podejrzewam że może z 50? jeśli masz 1-2m2 powierzchni to czarno to widze na dziś w dzień kiepski to może nawet i 50l być problem W moim przypadku od lipca bierze prysznic od 10 do 18 osób dzień w dzień np dziś jest słabe słonko raz jest raz nima wode zagrzało około 200l do 42C no w takiej wodzie idzie się wykąpać ale pomału zapas już się kończy Parę dni wstecz były 3dni bez słonka musiałem wspomóc prądem Będzie coraz gorzej dlatego buduje bojler dodatkowy z wężownicą No gdzieś tam pisałeś że dał coś ok 850W Wiesz to troche mało jak na bojler 200l na 10 l to starczy. Teraz aby to działało to trzeba dorobić jeszcze 2-3 albo i 4 a moze i 5 takich kolektorków a to to już nie ta kasa :cry: Już sie robi ok 3-i więcej tyśi Ja się zmieściłem w tych 1500 zł ale z 2 panelami a dorobiłem jeszcze 1 dodatkowy w puzniejszym terminie bo zbiornik miał być 200l a dostałem 300l więc zwiększyłem ilość solarów
    pawelec5
    Poziom 17  
    malinabend 1 napisał:
    OK rozumię tylko teraz pytanie ile tej wody zagrzeje ? bo kasa wydana solar grzeje tylko pytanie jak - ile tej wody jest w stanie zagrzać ?
    Mam pytanie do Ciebie? Czy Ty korzystałeś z tego załącznika co go wkleiłem na poprzedniej stronie?
    pawelec5
    Poziom 17  
    Bo to jest plik spakowany. Ale do rzeczy:
    W tej tabelce możesz obliczyć moc urządzenia(kolektora) podając jaka była temp początkowa, końcowa i jaki czas trwało grzanie bojlera.

Moje 3 rury z lustrami mają łączną moc 607W*3=1821W
    Odejmując 321W na straty Otrzymamy ok.1500W

Instalacja solarna mająca moc 1500W potrafi podgrzać 300l wody w ciągu 8 godzin o 34C.
    Czyli: Temp. początkowa 30C a końcowa ok 65C.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    To coś tu nie pasuje gdzieś jest błąd bo coś mało wychodzi normalnie tak w przybliżeniu to 250l zbiorniku mam 3 grzałki po 1000 wat i to razem daje 3000W no i to troche zajmuje a tu mam 300 l zbiornik . Te 1220 W ma podgrzać zbiornik 200 l to coś mało wychodzi . Licząc inaczej mam ok 7 m2 przyjmując z ok 800W na m 2 to już daje 5600W niech będzie z 20% strat daje jakieś 4,5 kw jakaś duża rozbieżność jest w tych wyliczeniach
    pawelec5
    Poziom 17  
    malinabend 1 napisał:
    Licząc inaczej mam ok 7 m2 przyjmując z ok 800W na m 2 to już daje 5600W niech będzie z 20% strat daje jakieś 4,5 kw jakaś duża rozbieżność jest w tych wyliczeniach

NIE MAM SIŁ.
    Skąd Ci się bierze 800W/m2???????
    800W/m2 to jest moc słońca na ten miesiąc. Co Ty myślisz że Twoja konstrukcja ma sprawność 100%??? Chłopie jak będzie miała 25% sprawności to wszystko.
    Oryginalne kolektory płaskie mają sprawność ok.80% to znaczy że jeżeli w danej chwili moc słońca na 1m2 ma 1000W to otrzymasz z tego tylko 800W.
    Pisałem Ci że mam podobny kolektor 3m2 i z tej powierzchni otrzymuje tylko 600W mocy. Jego sprawnośc wynosi 20%. ROZUMIESZ???
    malinabend 1
    Poziom 22  
    OK rozumię ale powiedz mi w czym moje kolektory są gorsze od fabrycznych? Jeśli fabryczne mają sprawność 80% to na jekiej podstawie twierdzisz że moje mają tylko 25% ? a może 50% ?i wtedy już się wszystko zminia i wtedy mi pasuje te liczby ps a może mają 80 z kąd wiesz to? powiedz np jaką mają orginalne budowe np izolacje cieplna? i czy panel ma radiatory ?czy jest to tylko płyta bez radiatora? podejrzewam że sama płyta bez radiatora skoro mają ok 8cm grubości? wszystko zależy od budowy. U
    pawelec5
    Poziom 17  
    Cytat:
    przykrycie obudowy wykonane ze szkła strukturalnego, zapewniające wysoką przepuszczalności promieniowania słonecznego (91,6%, najwyższa klasa U1)
    zastosowanie dla absorbera blachy aluminiowej o grubości 0,40 mm, (2-krotnie zwiększonej w porównaniu do blach miedzianych) dla zrekompensowania niższej przewodność cieplnej aluminium w stosunku do miedzi
    układ przewodów miedzianych w formie tzw. harfy (równoległy układ przewodów) decyduje o zapewnieniu niskich oporów przepływu, przekładających się na obniżenie zużycia energii elektrycznej przez pompę obiegową
    układ harfowy ułatwia szybkie opróżnianie przewodów z glikolu w sytuacji przegrzewania i stagnacji kolektora (gdy następuje wrzenie i parowanie)
    do pokrycia absorbera zastosowano warstwę BlueTec produkowaną na bazie tlenków tytanu i krzemu, o wysokich cechach selektywności (absorpcja 95%, emisyjność 5%)
    niskie współczynniki strat ciepła do otoczenia kolektora uzyskano dzięki zastosowaniu izolacji cieplnej z wełny mineralnej: dolna - o grubości 55 mm, boczna - 20 mm

Masz tu podany opis 1-go lepszego kolektora na allegro.

Nigdy nie uzyskasz tych wyników co oryginał.
    -Zastanów się czym czerniłeś grzejniki a czym jest czerniony oryginalny???
    Farb jest sporo i na pierwszy rzut oka różnicy nie widać a jednak jest i to spora.
    -Izolacja
    -Ilość cieczy w kolektorze. Oryginał ma ok. 1-2l

Można wymieniać...
    malinabend 1
    Poziom 22  
    OK zgoda ale tak drastycznie bym nie obniżał Bo 1 ja mam tak na pewno lepszą izolacje cieplną od orginału 2 o wiele lepszy absorber z powodu że gorące powietrze w skrzyni jest pobierane przez setki radiatorów to nie jest tylko płyta jest od spodu cała masa radiatorów gdzie uwięzione gorące powietrze krąży i ogrzewa panel i tu jest wiele x lepiej od orginałów po 2 izolacja cieplna ; o wielokrotnie lebsza jest mianowicie płyta osb 16mm następnie 5 cm wełna mineralna na niej blacha na biało ma odbijać promieniowanie ktore pada spowrotem na panel tak że farba jest niczym w porównaniu z izolasją i radiatorami . Orginały nie mają radiatoró wielki minus i słaą izolacje cieplną . I śmiem twierdzić że moje są o zbliżonej sprawności co do orginałów! ilość cieczy to ważne ale w krudkim czasie w długim to nie ma za dużego znaczenia ciecz to tylko przenosi energie nic pozatm . Ona cudów nie robi nie mnozy ani nie zabiera energi jest tylko przekaznikiem Powiem więcej w orginalnym harfowym częć energi przelatuje pomiędzy rurkami Umnie jest pełna płaszczyzna wody gdzie nie ma opcji powierzchnia solara np 1m2 to 1m2 efektywnie pobierającego w orginale jest 1m2 solara powierzchni wody tyle co w rurkach czyli 10%
    adam458
    Poziom 12  
    Panowie zakończcie już te przepychanki ^^. Oto co udało mi się jak na razie wyprodukować
    Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł
    Pozostaje mi jeszcze polutować rury do absorbera
    pawelec5
    Poziom 17  
    malinabend 1 napisał:
    gorące powietrze w skrzyni jest pobierane przez setki radiatorów to nie jest tylko płyta jest od spodu cała masa radiatorów gdzie uwięzione gorące powietrze krąży i ogrzewa panel i tu jest wiele x lepiej od orginałów

Masz rację... Twoje panele są lepsze od oryginałów. Żyj w tej świadomości. Pozdrawiam,
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Nie mam fotki ale zobacz sobie w grzejniku panelowym ile jest tych radiatoró cała masa setki jest tam ze 2 arkusze blach ugiete w U to co tu masz na fotkach to jest nic w porownaniu z tym co w panelach Tak kolego w moim solarku w południe jak dałem pompe na 2 biegu to patrz co się stało a co by się stało jak by pompe wyłączyć? i dajesz tylko 25% sprawności? Kolektor słoneczny za 1500 zł
    pawelec5
    Poziom 17  
    Oczywiście musze Cie wyprowadzić z błędu. Poczytaj na temat konwekcji. Też myślałem tak jak Ty i popełniłem błąd. Po między grzejnikiem a izolacją dostawiłem wolną przestrzeń. Temat straty ciepła przez konwekcję. Po zamknięciu tej wolnej przestrzeni wyniki się poprawiły.

Powietrze w solarze jest tylko zbędne i mało pożyteczne.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Tak to jest z płaskim absorberze bez radiatoeów a weż pod uwage teraz tak se sto radiatorów od spodu tak ze 2 arkusze blachy pogięte w U badał to kto? nikt. Ate ciepło niby gdzie ma zniknąć ? nie powierz mi że przebije się przez 7 cm ocieplenia. Musi z powrotem trafić na radiator albo panel nie ma wyjścia. Orginalny panel ma tyle grubości w całosci co u mnie izolacja cieplna.