Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 15 Jan 2013 02:00 3731175 12868
Optex
    Pitruch
    Level 14  
    malinabend 1 wrote:
    Pytanie jest np jeśli powiedzmy 1 solar kosztuje 10 tyś

A moje pytanie brzmi: skąd wziąłeś taką cenę?
  • Optex
    adam458
    Level 12  
    Zapewne chodziło koledze o cały zestaw, a nie o jeden element :)
  • Optex
    malinabend 1
    Level 22  
    Pitruch wrote:
    malinabend 1 wrote:
    Pytanie jest np jeśli powiedzmy 1 solar kosztuje 10 tyś

A moje pytanie brzmi: skąd wziąłeś taką cenę?
    A z kapelusza sobie strzeliłem . A według ciebie ile kosztuje zestaw podstawowy na cwu? A ile kosztuje zestaw dla wspomaganie CO
    Pitruch
    Level 14  
    Dla mnie solar= kolektor.
    Ceny gotowych zestawów (nie są z kapelusza) masz np. tutaj http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=oferta. Najmniejszy zestaw kosztuje 7681.
    Zestaw do wspomagania CO kosztował mnie ok. 12-13 tys. złotych. Zestaw zawiera bufor 6000 l z wężownicą solarną i 50-cio litrowym bojlerem CWU oraz 6 kolektorów płaskich o łącznej powierzchni ok. 12,5 m2. Jeśli tylko jest słońce kolektory łapią ciepło nawet w grudniu.
    malinabend 1
    Level 22  
    No i wszystko gra minimum 7 tys mały zestaw sredni ok 10 tyś duzy 12 tyś srednio w przybliżeniu mozna przyjąć 10 tyś i o co ci chodzi ? Nie chodzi o dokładną cene tylko o przyblizona kwote. Kolego z tych 12 m2 to dzbanka na herbate nie podgrzejesz!!!!! W grudniu było z 4dni słońca zakładając 3godziny bo tyle czasu było słonko w miare wysoko aby coś padło na panele to masz 16 x 100W na m2 bo tyle jest co daje 1600W/h chcesz mi powiedzieć że wspomagałeś tym CO? To co ci nagrzało to ci tylko panel ledwo rozgrzało i nic poza tym . Nie rób z siebie pośmiewiska .Nawet jak byś miał 50m2 paneli to byś ledwo podgrzał wode przez te 4 dni przez 3 h a co z resztą doby? A do tego najzimniej jest w nocy anie w dzień Ja mam 7 m2 i mam problem z grzaniem CWU a ty mówisz że wspomagasz CO ? Tak ci się wydaje tylko
    maniuser
    Level 12  
    Myślę że dyskusja schodzi z toru. Ja nadal uważam, że trudno wykonać kolektor miedziany(rurki + absorber) tak by było to opłacalne w stosunku do panelu wykonanego w firmie produkcyjnej...kolektory płaskie staniały a miedź drożeje, co się nie kalkuluje..takie moje zdanie.

P.S. zastąpiły je kolektory próżniowe...tak myślę... firmy pozbywają się płaskich i puszczają je po kosztach...
    malinabend 1
    Level 22  
    maniuser wrote:
    Myślę że dyskusja schodzi z toru. Ja nadal uważam, że trudno wykonać kolektor miedziany(rurki + absorber) tak by było to opłacalne w stosunku do panelu wykonanego w firmie produkcyjnej...kolektory płaskie staniały a miedź drożeje, co się nie kalkuluje..takie moje zdanie.
    Masz racje dlatego trzeba robić taniej z np gotowych paneli grzejnikowych i też będzie grzało
    maniuser
    Level 12  
    Oczywiście że będzie... lecz zastanówmy się jeszcze nad doborem paneli..bo nie posiadam....widzę dwa wyjścia... 1. kupno nowych lub 2. kupno używki-Szrot/internet co za tym idzie niewiadomy stan grzejnika bo nie wiemy w jakiej instalacji chodził...nowy z kolei spore koszta co nadal przybliża się do kosztów oryginalnych które jak poszukamy można dostać za 1000zł 2m 2.
    oczywiście nikogo w tym momencie nie odganiam od zrobienia własnymi siłami z tego co mamy dostępne. Ja jestem w tej sytuacji, że mam wielkie chęci wykonać taki kolektor, chcę być pewien, że będę zadowolony z jego osiągów i szacuję wkład jaki będę musiał w to włożyć...trochę martwią mnie koszta w moim przypadku.
    malinabend 1
    Level 22  
    Kolego dobrze ci radze ;używane - czyli stare . Stare to tylko wino jest dobre. Jak budowałe trafił mi się 1 stary brałem co było .Niestety mina. Dlatego powtarzam tylko nówki kupować ! Mogą być przecenione ja tak swoje kupiłem miały pogiete kratki i jakieś ryski. Kratki i tak idą na złom a panele trzeba zmatować i malnąć matem . Jeśli chodzi o wielkość powierzchni to minimum ze 4m2 musi być aby był pożytek jesienią i wiosną bo na lato to ci 2m2 stykną

Dodano po 8 [minuty]:

malinabend 1 wrote:
    Kolego dobrze ci radze ;używane - czyli stare . Stare to tylko wino jest dobre. Jak budowałe trafił mi się 1 stary brałem co było .Niestety mina. Dlatego powtarzam tylko nówki kupować ! Mogą być przecenione ja tak swoje kupiłem miały pogiete kratki i jakieś ryski. Kratki i tak idą na złom a panele trzeba zmatować i malnąć matem . Jeśli chodzi o wielkość powierzchni to minimum ze 4m2 musi być aby był pożytek jesienią i wiosną bo na lato to ci 2m2 stykną
    PS nie żałować kasy bo się wruci . Ja też trochę się cykałem bo niewierzyłem do końca że to się opłaci czy zagra . Teraz widze że gra .Nawet moja pani mi robiła wojne jak budowałem bo kasa pójdzie w błoto . Teraz jest barsdzo zadowolona jak zobaczyła jak rachunki za prąd spadły :D

Dodano po 9 [minuty]:

Ja kupiem u tej babki ma ich mnustwa za fajna kase nówki łhttp://allegro.pl/kudox-grzejnik-jedno-panelowy-600-mm-x-1800-mm-i2916800820.html Ja brałem 2 płytowe i rozcinałem na złączkach
    maniuser
    Level 12  
    uuuu Wielkie dzięki...nie widziałem.... a może jeszcze niedyskretnie spytam ile zapłaciłeś za 1 grzejnik?
    malinabend 1
    Level 22  
    maniuser wrote:
    uuuu Wielkie dzięki...nie widziałem.... a może jeszcze niedyskretnie spytam ile zapłaciłeś za 1 grzejnik?
    Jak ja kupowałe to się strasznie bili . Kupowałem 180x60 podwójne [trzeba je rozpołowić dałem coś koło niecałe 200 zł i 50 kurier Są to nówki Myśle że po zalaniu płynem mnie przeżyją :cry:
    maniuser
    Level 12  
    ok dzięki.
    zmotywowałeś mnie ;) a jeszcze się zapytam jak wygląda wspawanie końcówek z gwintem lub pod przewód...czym spawałeś? i czym malowałeś?
    malinabend 1
    Level 22  
    maniuser wrote:
    ok dzięki.
    zmotywowałeś mnie ;) a jeszcze się zapytam jak wygląda wspawanie końcówek z gwintem lub pod przewód...czy spawałeś? i czym malowałeś?
    Spawałem mówki na mochol Jeśli chodzi o malowanie to ; Nie baw się w zdzieranie do blachy szkoda roboty. Zmatuj na mokro potem podkład cieniutko następnie samochodowy czarny mat. [ Pistolet] Tak jak samochód się robi i bedzie lala :D
    Pitruch
    Level 14  
    malinabend 1 wrote:
    1 solar kosztuje 10 tyś
    malinabend 1 wrote:
    No i wszystko gra minimum 7 tys mały zestaw sredni ok 10 tyś duzy 12 tyś srednio w przybliżeniu mozna przyjąć 10 tyś i o co ci chodzi ?

Solar to solar, zestaw to zestaw, są to dwie różne rzeczy. O to mi chodzi.
    malinabend 1 wrote:
    Kolego z tych 12 m2 to dzbanka na herbate nie podgrzejesz!!!!! W grudniu było z 4dni słońca zakładając 3godziny bo tyle czasu było słonko w miare wysoko aby coś padło na panele to masz 16 x 100W na m2 bo tyle jest co daje 1600W/h chcesz mi powiedzieć że wspomagałeś tym CO?

Nie wiem, jak z 12 m2 przy naświetleniu 100W/m2 wyszło 1600 W/h czyli 1,6kWh, ale niech tam. 3 godz. działania daje już 4,8 kWh. I chcę Ci powiedzieć, że ta energia została przetransportowana z solarów do zbiornika buforowego i tam została. Wspomogłem CO czy nie?
    A poza tym 8-) , po co tyle emocji.

maniuser
    Może to pomoże Ci w podjęciu decyzji. Miałem zrobiony solar z używanych grzejników panelowych, uważam, że nie był on tani. Po 1,5 roku działania zaczął cieknąć. Oddałem go na złom, a w to miejsce kupiłem na Allegro 4 używane solary firmy Viessmann o łącznej powierzchni absorbera 8 m2. Zapłaciłem za nie 1550 zł czyli niecałe 200 zł/m2. Pomimo tego, że mają one 33 lata są sprawniejsze od mojej samoróbki
    malinabend 1
    Level 22  
    Pitruch wrote:
    malinabend 1 wrote:
    1 solar kosztuje 10 tyś
    malinabend 1 wrote:
    No i wszystko gra minimum 7 tys mały zestaw sredni ok 10 tyś duzy 12 tyś srednio w przybliżeniu mozna przyjąć 10 tyś i o co ci chodzi ?

Solar to solar, zestaw to zestaw, są to dwie różne rzeczy. O to mi chodzi.
    malinabend 1 wrote:
    Kolego z tych 12 m2 to dzbanka na herbate nie podgrzejesz!!!!! W grudniu było z 4dni słońca zakładając 3godziny bo tyle czasu było słonko w miare wysoko aby coś padło na panele to masz 16 x 100W na m2 bo tyle jest co daje 1600W/h chcesz mi powiedzieć że wspomagałeś tym CO?

Nie wiem, jak z 12 m2 przy naświetleniu 100W/m2 wyszło 1600 W/h czyli 1,6kWh, ale niech tam. 3 godz. działania daje już 4,8 kWh. I chcę Ci powiedzieć, że ta energia została przetransportowana z solarów do zbiornika buforowego i tam została. Wspomogłem CO czy nie?
    A poza tym 8-) , po co tyle emocji.

maniuser
    Może to pomoże Ci w podjęciu decyzji. Miałem zrobiony solar z używanych grzejników panelowych, uważam, że nie był on tani. Po 1,5 roku działania zaczął cieknąć. Oddałem go na złom, a w to miejsce kupiłem na Allegro 4 używane solary firmy Viessmann o łącznej powierzchni absorbera 8 m2. Zapłaciłem za nie 1550 zł czyli niecałe 200 zł/m2. Pomimo tego, że mają one 33 lata są sprawniejsze od mojej samoróbki
    nie nie sory 12 m2 x100 W [3hx3 dni ]=10KW ale to i tak nic nie zmienia bo to jest malutko
    maniuser
    Level 12  
    no i się narobiło.... właśnie czekałem na taki post..hehe...
    Właśnie takie mam obawy bo układ zalał bym niestety wodą, korzystając z bojlera którego używam zimą do C.O więc płyn odpada.. nie wiem jak długo będzie sprawny grzejnik stalowy nawet nowy w kontakcie z wodą..

dobrze że dodałeś używanych...może były po sporym przebiegu?
    malinabend 1
    Level 22  
    Grzejniki panelowe są zalewane właśnie wodą . Były często montowane za komuny [ bardzo lipna cienka blacha] Teraz robią z gwarancją chyba od 5-10- max 15 lat . Są z grubej blachy . Więc nie ma obaw . Te używki co sprzedają większość własnie pochodzi z tamtych czasów dlatego używek NIE KUPOWAĆ Wytrzymują ciśnienie 10 atm. W naszych układach ciśnienia niema [panel na dachu] Zalewając płynem nie ma korozji bo płyn zawiera środki antykorozyjne Więc długo długo na pewno dłużej jak na wodzie Na ścisłość za 10 lat można je wywalić i kupić nowe bo zarobiły na siebie 10X. Jeszcze raz; NIE kupować używek bo są przewaznie 20-30 letnie to ile jescze mają chodzić? Powtarzam tylko nówki
    Pitruch
    Level 14  
    malinabend
    Fakt, malutko, ale moje solary tylko wspomagają CO, nie mają mi ogrzać domu. Do ogrzewania służy mi piec węglowy, grzeje on wodę w buforze skąd idzie ona na grzejniki. Wężownica solarna jest umieszczona na dnie bufora, jest tam temp 25-30 C i to ją podgrzewają solary, piec załatwia mi resztę. Poza tym staram się wycisnąć z mojej instalacji jak najwięcej energii. Cieszy mnie nawet 1-2 kWh. Dni są coraz dłuższe więc i zyski będą większe.

maniuser
    Tak jak napisałem mają one po 33 lata, przebieg więc jest słuszny. Ale co w kolektorach może się zużyć?
    malinabend 1
    Level 22  
    Pitruch wrote:
    malinabend
    Fakt, malutko, ale moje solary tylko wspomagają CO, nie mają mi ogrzać domu. Do ogrzewania służy mi piec węglowy, grzeje on wodę w buforze skąd idzie ona na grzejniki. Wężownica solarna jest umieszczona na dnie bufora, jest tam temp 25-30 C i to ją podgrzewają solary, piec załatwia mi resztę. Poza tym staram się wycisnąć z mojej instalacji jak najwięcej energii. Cieszy mnie nawet 1-2 kWh. Dni są coraz dłuższe więc i zyski będą większe.

maniuser
    Tak jak napisałem mają one po 33 lata, przebieg więc jest słuszny. Ale co w kolektorach może się zużyć?
    Płyn czy woda jest napędzana pompką po tylu latach krążenia płyn wyliże nawet miedż ! Widziałem przetarte kolanka z miedzi :|Niestety kolanka dostają po pupie
    maniuser
    Level 12  
    ok.... dziękuję za poradę...pomyślę i na pewno podejmę decyzję mam nadzieję słuszną..dobranoc..

Dodano po 2 [minuty]:

malinabend 1 wrote:
    maniuser wrote:
    ok dzięki.
    czy spawałeś? i czym malowałeś?
    Spawałem mówki na mochol

może jeszcze jedno co to za metoda i na czym polega? znam się na spawaniu ale przyznam nie jestem w temacie.
    malinabend 1
    Level 22  
    maniuser wrote:
    maniuser wrote:
    ok.... dziękuję za poradę...pomyślę i na pewno podejmę decyzję mam nadzieję słuszną..dobranoc..

Dodano po 2 [minuty]:

malinabend 1 wrote:
    maniuser wrote:
    ok dzięki.
    czy spawałeś? i czym malowałeś?
    Spawałem mówki na mochol

może jeszcze jedno co to za metoda i na czym polega? znam się na spawaniu ale przyznam nie jestem w temacie..
    Bo tak naprawde to na spawaniu się nieznasz . Jak byś się znał to byś wiedział Bo pewnie jesteś młody spawacz? To stara metoda lutowania twardego Teraz mało popularna niestety ale pewna .Mało kto dziś tak lutuje
    maniuser
    Level 12  
    Czyli coś takiego jak lutowanie rynien z blachy ocynk, tak?
    maniuser
    Level 12  
    ok. poczytam na ten temat... ale używałeś do tego celu lutownicy czy czego?
    malinabend 1
    Level 22  
    L\Do lutowania twardego potrzeba palnika acetylenowego tzw autogenu. Ponieważ jest problem z acetylenem ja używam propanu[ butelka turystyczna ] oraz tlenu. Topnik to drut mosięzny i borax do usunięcia tlenków . Spawasz normalnie jak drutem stalowym ale to jest lut twardy . Zalety nie koroduje bo mochol ,mocny lut i szczelny
    maniuser
    Level 12  
    ok dzięki...bardzo mi pomogłeś.....
    zmykam spać bo na rano do pracy... dobrej nocy życzę
    maniuser
    Level 12  
    Nie wiem czy był poruszany temat prawidłowej regulacji instalacji solarnej...
    Wiele osób pisze o słabych osiągach, mimo pewności co do prawidłowego działania
    instalacji...Może ten temat wam pomoże...
    Najważniejszy jest przepływ! Regulacja instalacji słonecznych

oczywiście pomijając sprawność i działanie systemu solarnego

http://www.ogrzewnictwo.pl/poradnik/najwaznie...est-przeplyw-regulacja-instalacji-slonecznych