Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 25 Oct 2007 18:37 3745290 12875
Helukabel
  • #751
    Sa2k
    Level 18  
    do budrys1986

    Kup sobie zbiornik z wężownicą i zacznij czytać to forum od deski do deski.
  • Helukabel
  • #752
    hbmm
    Level 12  
    Witajcie

    konrad1
    Co do płynu to myślę tak na pewno zawiera on związki zabezpieczające przed korozja
    A glony:) o glony to chyba nie trzeba się martwic ponieważ to nie akwarium :D glony żeby się mogły rozwijać musza mieć dostęp światła, czego wbrew pozorą w kolektorze(panelu grzejnikowym) nie maja, a po drugie w wyższych temperaturach giną

    P.S.
    hmmm ja tez będę zalewał moj płynem około 10l chętnie bym kupił w dobrej cenie :wink:

    ZGG
    Quote:
    Płyn z chłodnic samochodowych możesz spokojnie nalać. Widzisz jedyny problem. Jest taki,że podobno ten specjalny płyn do kolektorów słonecznych ma wytrzymywać wyższą temperaturę. Ot co. Pogadałem kiedyś z takim madralskim na pokazie prużniowych kolektorów.


    I pewnie miał racje z tym płynem, ale w kolektorach próżniowych tam są uzyskiwane wyższe temperatury, bo te nasze wykonywane z paneli grzejnikowych i rurek miedzianych osiągają niskie temperatury i raczej rzadko komuś przekracza 90stopni a taka jest właśnie normalna temperatura pracującego silnika wiec myślę ze spokojnie można lać płyn do chłodnic

    Pozdrawiam
  • #753
    konrad1
    Level 13  
    witam wszystkich.

    Dziękuje za odpowiedzi i zainteresowanie.
    Też myślałem ,że nic sie nie powinno dziać gdyż w samochodzie płyn pracuje w bardzo podobnych temperaturach i warunkach.
    Bałem się czy płyn taki nie będzie przenosił ciepła gorzej od wody.
    Gdzieś kiedyś czytałem jak ktoś kategorycznie to odradzał ale nie pisał dlaczego.



    pozdrawiam
  • #754
    algido
    Level 12  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów tego tematu.
    Nie wypowiadałem się jeszcze wtemacie kolektorów, bo przez ostatni czas zająłem się MEW i widzę, że i tytaj nie brakuje zainteresowanych tym tematem.
    Jeśli chodzi o kolektory słoneczne, to jestem od 2 lat posiadaczem takowych wykonanych przez samego-siebie z miedzi 2 szt 0 pow. 3,15m2 każdy i wymienniku ciepła 400l ze spiralą wewnątrz 32 mb rury średnicy 22mm- też wykonanie samodzielne i domowym sposobem. Do tego pompka, sterownik ją załączającyna zasadzie różnicy temperatur/ również konstrukcja domowa/i jeden zawór tzw. kulowy- taki od CO.
    Całość działa już dwa sezony i jedną zimę- oczywiście zalane borygo.
    Nie przeczytałem całego tematu, ale jak by ktoś chciał szczegóły czy jakieś informacje, chętnie się nimi podzielę.
  • #755
    elakota
    Level 13  
    Pisz - pierwszy zainteresowany już jest ;)
    Miałem solary zrobione z grzejników - chodziły 3 sezony letnie i tej jesieni oddałem rodzinie z zamiarem zbudowania nowych na dachu altany.
    Reszta układu: pompa, sterownik własnej roboty sterujący solarem i piecem gazowym zostaje.
    Stare solary można zobaczyć na http://elsys.w.interia.pl/panele_sloneczne.htm

    Ale wracając do rzeczy: planuje zrobić 3 x 2m2. W każdym panelu 9 rurek fi 7 mm cienkościennych. Kolektory górny i dolny z rury fi 28. Taśma miedziana grubość 0,3mm - w każdym panelu 3 pasy takiej taśmy, na kazdej taśmie 3 rurki.

    Szukam wciąż metody na zaczerniene miedzi. Napisz jak ty rozwiązałeś ten problem. Podaj wymiary swoich paneli. Czy te dwa panele masz w szereg czy równolegle. Jakie temperatury osiągasz w zasobniku.

    Druga seria pytań to zasobnik. Napisz wszystko co i jak. Nie będziemy przecież ciągnąć cię za język. I wystawiaj foto - masz się w kocu czym chwalić ;)
  • #756
    drischel jan
    Level 12  
    Pozdrawiam Wszystkich

    A cosie stanie gdy czynnik zkolektora dostanie sie do wody uzytkowej.

    Dziekuje.

    Dodano po 47 [sekundy]:

    Pozdrawiam Wszystkich

    A co sie stanie gdy czynnik z kolektora dostanie sie do wody uzytkowej.

    Dziekuje.
  • Helukabel
  • #757
    Sa2k
    Level 18  
    do drischel jan

    Dziwne pytanie:

    Nic sie nie stanie . Pozatym to jest nawet nie możliwe , chyba że sam na siłe wlejsz. ;)

    Nawet jak układ sie rozszczelni , to woda użytkowa ma większe cisnienie niż masz w układzie kolektora.
    Najnormalniej w świecie użytkowa wypchnie ci płyn z obiegu kolektora.
    Nawet jeśli masz układ zamknięty w kolektorze , to woda poleci ci przez zawór bezpieczeństwa ( przeważnie jest na 3atm) , który powińnien się znajdować w obwodzie.

    Dodano po 44 [sekundy]:

    chyba że w sieci masz jakimś cudem mniejsze cisnienie ;)
  • #758
    algido
    Level 12  
    elakota- o ile pytałeś mnie?.
    Opiszę powoli wszystko i wkleję nawet fotki, tylko troche czasu mi brakuje ale postaram się to zrobić -może przez vekend.
    A i dla Ciebie miał bym radę o ile zechcesz.
    -zastanów Się dobrze, albo jeszcze popytaj lepszych fachowców- czy robić kolektor drabinkowy jak masz w planie, czy może lepiej wężownice i łączyć wszereg. Przecież i tak obieg wymuszasz pąpką. A wedłóg mnie są wydajniejsze. I przy łączeniu Twoich równolegle może ciecz przechodzić tam, gdzie ma mniejszy opór i nie będą wykorzystane w 100%.
    Jak odnajdę zdjęcia gdzieś na płytach CD- bo miałem awarię kompa i wszystko tworzyłem od nowa- to wstawię o ile potrafię zdjęcia z prac nad nimi, jeśli nie znajdę to dom to co istnieje.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Jeśli chodzi o zaczernienie miedzi to polecam i sam tak po próbach zrobiłem.
    Farba Łowicyn- czarny mat. Dwukrotnie malowałem a co najważniejsze człość przed malowaniem dobrze wyczyścić, bo po ręcznym lutowaniu palnikiem pozostaje dużo tego wszystkiego. Czyść wszystko do błyszcząca- rurki, blachy i luty. W miejscach gdzie nic nie przeciekało - bo i takie rzeczy przeszedłem- trzyma się super.
    Ja mam dwa panele z wężownicą, połączone szeregowo. Z rurki twardej fi-12 łączone na bokach za pomocą dwu łuków i kawałka rurki.

    Dodano po 20 [minuty]:

    Jeśli chodzi o zasobnik, to tak jak wspominałem w powitalnym poście. Jest to stary hydrofor 300l, do tego zakupiłem 70cm blachy uwiniętej w walec , oczywiście odciąłem górną dennicę, dospawałem i jest 400l.
    Co do wężownicy w tym wymienniku, to na początku miała służyć w sezoniezimowym również do pieca CO węglowego, co po jednym sezonie okazało się nie wypałem konstrukcyjnym i na drugi sezon jako ogrzewanie z CO dorobiłem dołem płaszcz wodny i to podpiołem do CO.
    A wężownicę w środku wykorzystuję tylko do kolektorów. Jest to 32m rury miedzianej miękiej fi-22 zwinięte i podparte 3-ma słupkami z fi-12 bo inaczej po podgrzaniu wszystko by osiadło na dnie"sprawdzałem". około pięć cm od brzegu zbiornika i od dna sięga na wyskość ok. 105 cm i tam jest wujście. Może ktoś powiedzieć, żez tą wężownicą przesadziłęm, ale nie bo ważnym jest po pierwsze aby mogła oddać wszystko ciepło jakie możliwe a do tego, żeby za bardzo nie odbiegała pojemnością od kolektorów i wedłóg mnie jest to też ważne.
    A poza tym jak w pierwszy rok była podłączana też do pieca, to przy wystudzonym zbiorniku i rozpalonym na dobre piecu CO 22KW, nawet gdy grzał tylko wodę w tym baniaku, to do póki woda się nie dogrzała do ok. 40 stopni, to była w stanie odebrać wszystko ciepło z pieca. I po ok. 1g góra do 1,5g w zależności od palenia w piecu, można było się kąpać, czy brać prysznic a nawet dwie rzeczy w raz i ciepłej wody by nie zabrakło. Czego mój płaszcz wodny- pewnie troszke mały nigdy nie potarfi- muszę teraz palić ok. 2,5g i to dobrze, żeby zimny podgrzać do możliwości próby wzięcia prysznica. Z czego oczywiście rodzinka jest nie zadowolona w dni, kiedy nie ma słońca a jeszcze nie pali się w piecu na dobre.
    Tak poza ty, nie wiem jak u Was dziś było z pogodą, bo u mnie było słonecznie i pomimo intensywnych prac domowych żonki, kolektory utrzymały do południa temp w granicy 32-34 st. a potem nagrzały wodę nie wiem do ilu, ale 3 osoby wzięly prysznic i jak chwilę temu przyjechałem z pracy to było jeszcze ok. 36 st.na baniaku.
  • #760
    franio212
    Level 15  
    Witam wszystkich, jeżeli macie wątpliwości na temat płynu to płyn do chłodnic jest ok. zabezpiecza metale nie niszczy gumy uszczelnień. Kupując koncentrat można sobie rozcieńczyć do żądanej temperatury ja mam kuler do –37.
    Jeżeli chodzi o rodzaj kolektora to lepsza jest drabinka, bo nie wymaga precyzji ustawienia(poziomowanie).
    Pozdrawiam F
  • #762
    elakota
    Level 13  
    Witam,

    Rozglądam się za materiałami na budowe paneli. O ile się nie mylę najlepszym materiałem przepuszczalnym na przednia szybe z jest szkło hartowane solarne a zaraz potem płyta z poliwęglanu.
    Znalazłem takie linki:
    poliwęglan komorowy:
    http://www.poliweglan.eu/cennik/3/

    Lite płyty poliwęglanowe:
    http://www.polplast.pl/cennik/cennik_plyty_pc_lite.pdf

    Zastanawiam się co wybrać. Kusi ceną poliwęglan komorowy.
  • #763
    BOSSMANJAN
    Level 13  
    Nie mogę pozdrowić Was Słonecznie bo w Kołgu pada i jest zimno..
    Wiatrakowcy mają frajdę.. Dzisiaj popatrzyłem za odbłyśnikami z lamp rasterowych do kolektorów.. Nawet złożyłem w dwuch zakładach zapytanie o możliwości samych takowych zakupu .. Poczekam na odpowiedź z ceną np.1 - 10 sztuk.. a oto treść :

    =Pozdrawiam...
    Czy można zakupić u Państwa sam odbłyśnik do lampy:
    MODUS LLX.258. typu :# DP - pełna optyczna parabola z wysokopolerowanej blachy aluminiowej o bardzo wysokiej czystości... Proszę o podanie ceny pojedyńczego i dziesęciu np.sztuk..

    Z uszanowaniem Janek bmj Kołobrzeg

    Dodatkowe uwagi =W zależności od odpowiedzi zjawię się z gotówką..

    Telefon = 607312291


    Myślę że z ich pomocą można , przy dobrej cenie
    można zrobić dobrego kolektorka..
    Janek bmj
  • #764
    elakota
    Level 13  
    Czy ktoś z was znalazł dokładne dane techniczne dla poliwęglanu komorowego? Waham się czy zastosować płytę 4mm na kolektor. Jest na pewno lekkie i wytrzymałe tylko te 85% przepuszczania światła i co z podczerwienią?

    Z ciekawostek: zakład produkujący w plyty z poliweglanu szykuje sie do produkcji czarnych płyt - jakieś zlecenie od producenta kolektorów. Ciekawe jak zamierzają go wykorzystać? Przepuszczać wodę przez kanaliki?
  • #765
    jarusek
    Level 2  
    elakota wrote:
    Z ciekawostek: zakład produkujący w plyty z poliweglanu szykuje sie do produkcji czarnych płyt - jakieś zlecenie od producenta kolektorów. Ciekawe jak zamierzają go wykorzystać? Przepuszczać wodę przez kanaliki?

    Byłaby to spora oszczędność na wadze kolektora i podejrzewam kosztach produkcji również. Ciekaw jestem jakie są parametry takiego solara? Pod warunkiem, że będzie to kolektor wodny. Może to być też kolektor powietrzny. Poczekamy zobaczymy.
  • #766
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    O pliwęglanie radzę zapomnieć - pod wpływem temperatury po pewnym czasie zaczyna się fałdować, 2mm lity już poroku jest zfałdowany. Jest to jednak tworzywo i po pewnym czasie ulega zmatowieniu, są polwęglany o twardości szkła ale są one bardzo drogie i trudno dostępne.
  • #767
    algido
    Level 12  
    Szanowni koledzy.
    Pomimo, że sezon zimowy i w listopadzie słońca jest w zasadzie naj mniej, ale to nie znaczy, że trzeba zamkąć forum.
    A tytaj jakoś nikt nie chce teraz się udzielać. A czasu wolniejszego jest więcej.
  • #768
    MD-2
    Level 15  
    czy ktos probowal budowac kolektor w warunkach osiedlowych tzn. w bloku na balkonie. Zastanawiam sie jak do tego podejsc.
    Mysle se zbiornik i kolektor na balkonie, obieg oczywiscie grawitacyjny ( z zalozenia ma to byc tania konstrukcja). Zbornik nieduzy max 70l zamontowany na scianie powyzej kolektora, kolektor z rurek miedzianych (mysle ze srednica fi15 styknie) o pow. ok 1,2 m2. Tylko jak puscic rurki do łazienki i ewentualnie kuchni przez pokoj stołowy, zona mnie zaszlachtuje jak jej podloge bedu kuł zeby schowac rurki. Doradzcie cos.
  • #769
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Przesyłam parę fotek kolektorów umieszczonych na balkonie. Zbiornik należy umieścić w łazience i zbudować uklad o wymuszonym obiegu pompą, ż doświadczenia układy grawitacyjne działają jeżeli kolektor jest zespolony z kolektorem a ten wykonać w warunkach amatorskich jest niemożliwe.
    Układ ma być działający - tani nie zawsze gwarantuje poprawności działania. A napewno fi 15 nie styknie, 1,2m2 to mały kolektorek, zbuduj dwa kolektory o pow. 2m2 i zastosuj zbiornik 120-160litrów takie możesz podwiesić pod sufitem w łazience. Ruru w pokoju zamaskujesz w korycie do kabli nie będzie źle wyglądać.
    Kolektor słoneczny za 1500 zł
    Kolektor słoneczny za 1500 zł
  • #770
    Sa2k
    Level 18  
    Witam
    do MD-2

    Może zamiast kolektora słonecznego , pomyśl o ogniwach slonecznych :)
    Kable są ciensze od rurek :D

    Jeden tylko minus;
    Koszty !!!
  • #771
    algido
    Level 12  
    Witam ponownie wszystkich. Jak obiecałem zdjęcia to postaram się je wlkeić. Znalazłem coś,co sądziłem, że stracone.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Panowie- jak wkleić zdjęcia???? Krok po kroku.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Może teraz>Kolektor słoneczny za 1500 zł
  • #774
    elakota
    Level 13  
    Algido, czym poczerniałeś blachę miedzianą? Jakiej grubości blachy użyłeś, jakie temperatury wody udało ci się osiągnąć?
  • #775
    czyzu825
    Level 14  
    Witam po dłuższej przerwie. trochę z innej beczki ale na to zamieniłem kolektor słoneczny na czas zimy.
    ponieważ przy składniu kolektora pozostało mi trochę rurki miedzianej wiec postanowiłem cos z tym zrobić.
    mianowicie aby moc dalej korzystać z darmowej energii postanowiłem wykorzystać ciepło ociekające w komin z pieca C.O.
    na wylocie z pieca mam zamontowana rurę Φ20 na ta rurę nawinąłem rurkę miedziana która mi pozostała około 10 metrów ( całość zaizolowałem wata szklana,żeby nie tarcic ciepła) , dokupiłem najtańszy sterownik do pompy c.o za 60 zł. czujnik zamontowałem na kominie,pompka na najniższy bieg.
    pali sie w piecu- pompka sie załącza, nocą piec wygasa układ przestaje pracować. tak z pobieżnych pomiarów zauważyłem ze rura wylotowa do komina nagrzewa sie do około 60°C ( jak przyjdzie ostra zima i trzeba będzie lepiej grzać na pewno będzie więcej ).
    W ten sposób woda krążąc sobie cały dzień sie dogrzewa.
    W ten oto sposób uzyskałem bardzo prosty i w sumie tani wymiennik ciepła a co najważniejsze wykorzystujący całkowicie darmowa energie
    ( czyli ciepło które bezpowrotnie ucieka w komin ).
    co do osiągów to nie daje tyle ciepła co kolektor słoneczny( tylko 10 metrów rurki miedzianej gdyby zastosować więcej na pewno mielibyśmy większa sprawność) ,ale przy zbiorniku 200 litrów spokojnie wystarczy na
    mycie naczyń i kąpiel pod prysznicem dla 4 osobowej rodziny.
    jak zacznie sie solidny sezon grzewczy i bede w domu to postaram sie
    zmierzyć temperatury uzyskiwane przez ten układ.
    pozdrawiam serdecznie czyzu825.
  • #776
    slonyk5
    Level 11  
    Witam szanownych kolegów !!!
    Chciałbym zasięgnąć porady w temacie przerobienia hydrofora na wymiennik. Mam aktualnie rozbebeszony hydrofor o pojemności 300l i zastanawiam sie nad tym jaką rurkę miedzianą ( fi, grubość i ilość zwojów) zastosować jako wężownicę oraz nad sposobem zamocowania wężownicy wewnątrz hydroforu. Za wszelkie porady wielkie dzięki. Pozdro
  • #777
    algido
    Level 12  
    elakota- do malowania miedzi użyłem farby Łowicyn-poliwinylowa, czarny mat. Ona jest niby do malowania ocynku ale i metali kolorowych. Ja użyłem blachy o grubości 0,5mm ale tylko dla tego, że miałem taką w cenie niższej niż 0,35 a takiej zamierzałem użyć. Po prostu chłopaki w składzie coś zakombinowali i jak zapytałem o cieńszą to zaproponowali po dobrej cenie 0,5.

    Dodano po 50 [minuty]:

    elakota- jeśli chodzi o temperatury, to zależy o co Ci chodzi, bo o tym co one dały rady ogrzać już pisałem. Natomiast latem jak były zalane wodą- to lepiej żeby pompka czy sterownik nie wysiadł. Wodę moment zagotuje i wywali parę przez zawór bezpieczeństwa. U mnie się zdarzały takie awarie.
    I jeszcze o malowniu- wyczyścić dokładnie blachę i rurki z nalotów jakie powstają przy lutowaniu, wtedy farba trzyma super. U nie jak na razie nie odchodzi a bywało, że kolektory były tak nagrzane, że bałem się nabić wodą bo wszystko trzaskało. Miałem też malutkie wycieki w dwóch miejscach i do puli nie zaszły sączyła się woda i wtych miejscach widzę, że farba lekko odchodzi.

    Dodano po 6 [minuty]:

    slonyk5 i elakota - ja przecież już to opisałem i taki właśnie zbiornik z hydroforu i wężownicę.
  • #778
    konrad1
    Level 13  
    witam


    U mnie ostatnio bardzo kiepsko, przez przeszło tydzień nawet śnieg mi nie stopniał z kolektorów.
    czyzu825 - genialny pomysł , z niecierpliwością czekam na Twoje pomiary i obserwacje wyników ile uda Ci się z tego wycisnąć.
    Chętnie bym powielił ten pomysł ale ogrzewam dom gazem i rurę kominową mam gorącą ale nie zbyt często i raczej krótko. Natomiast na pewno polecę to rozwiązanie znajomym których zaraziłem kolektorami a którzy mogliby to u siebie zastosować.
    Proponowałbym jeszcze dodatkowo przykryć ten wymiennik chociaż mniej więcej blachą (coś w rodzaju ekranu) co myślę że zwiększyłoby skuteczność układu.

    pozdrawiam wszystkich uczestników
  • #779
    czyzu825
    Level 14  
    witam konrad1.
    ciekawy pomysł z tym ekranem z blachy, jeśli by blachę połączyć z rura odprowadzająca spaliny z pieca to także ona by sie nagrzewała i w sumie rurka miedziana była by ogrzewana z 2 stron.
    jedyny mankament tego rozwiązania to fakt ze rurka miedziana jest nawinięta na kolanie którego owiniecie blacha nie będzie zbyt proste ( na prostym odcinku rury sprawa wyglądała by o wiele łatwiej )
    ale trzeba to dokładnie przemyśleć bo uwaga jest godna sprawdzenia. na razie wszystko jest zaizolowane wata szklana.

    pozdrawiam czyzu825
  • #780
    konrad1
    Level 13  
    witam

    Właśnie o to mi chodziło żeby rurka ogrzewała się z obydwu stron a poza tym cały układ nie traciłby zbyt szybko temperatury. Owinięcie blachą nie będzie proste dlatego napisałem- mniej więcej- :D ewentualnie dwa kawałki cienkiej blachy i powinno się udać.

    pozdrawiam