Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 07 Gru 2013 20:21 3625557 12790
    Brus78
    Poziom 13  
    fabio197812
    "Problem pojawi się gdy w bojlerze woda osiągnie temp. np 80stC a na kolektorze będzie 70... wtedy regulator różnicowy wyłączy pompę. No chyba że masz w planie inne sterowanie, ale wtedy będziesz wychładzał bojler. Ja bym zrobił zawór trójdrożny który przełączał by zasilanie na basen wtedy gdy zasobnik osiągnie zadaną temp. "

mógłbyś coś więcej napisać o tym rozwiązaniu?Czy chodzilo ci o przekierowanie całej wody zamiast do zsobnika do basenu ? Myślę że to mogłoby byc to :)
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    fabio197812
    Poziom 13  
    http://www.insbud.org/PL/produkt-339307828200...niem,-dwa-pola-kolektorow,-dwa-zbiorniki.html
    Ten sterownik ma ogromną ilość możliwości do wykorzystania w twoim projekcie. W schemacie nr3 jest opisana opcja którą możesz zaadoptować. Priorytetowo ładujesz bojler. Jak osiągnie temp zadaną sterownik da sygnał na zawór trójdrożny (np. taki http://allegro.pl/zawor-trojdrogowy-automat-atv-300-ulrich-promocja-i3745207860.html ) który przełączy solar na wężownicę w basenie. Minus jest taki że taki zestaw nie jest tani.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
    Brus78
    Poziom 13  
    fabio197812
    dzięki za linki ..własnie ten zawór dziś oglądałem .Co do sterownika to rzeczywiście dość drogi ale daje duże możliwości. tani może nie jest ale zapewne zapracuje na siebie z czasem.
    rafal80w
    Poziom 10  
    Witam po przerwie, solary przez okres letni się sprawdziły, poprawek brak,
    w przyszłości jest plan założenia solarow u szwagra i zastanawiam się na systemem drainback , kolega z forum zaprezentował schemat ale potrzebowałem lepszego poglądu i dla zainteresowanych 4 fotki i link, http://www.viridiansolar.co.uk/Solar_Energy_Guide_3_7.htm pytanie dla 3 paneli jakiej pojemności musi być naczynie i co z elektroniką która w zarządzaniu układem okazuje się najważniejsza (przynajmniej ciśnieniowym), czy sterownik solarny np. tech-401 w tym przypadku nie "zgłupieje" ?
    Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    rafal80w napisał:
    pytanie dla 3 paneli jakiej pojemności musi być naczynie i co z elektroniką która w zarządzaniu układem okazuje się najważniejsza (przynajmniej ciśnieniowym), czy sterownik solarny np. tech-401 w tym przypadku nie "zgłupieje" ?

Popatrz na rysunek 2. Pojemność powinna być taka jak ilość powietrza nad zbiornikiem wraz z kolektorami.
    Co do sterownika:
    Kolektor słoneczny za 1500 zł
    Właśnie taki został zastosowany.

Dodano po 18 [minuty]:

fabio197812 napisał:
    http://www.insbud.org/PL/produkt-339307828200...niem,-dwa-pola-kolektorow,-dwa-zbiorniki.html
    Ten sterownik ma ogromną ilość możliwości do wykorzystania w twoim projekcie. Minus jest taki że taki zestaw nie jest tani.

Minusem jest też to, że to Chińszczyzna.
    Lepsze i tańsze są TECH-y i Polskie.
    rafal80w
    Poziom 10  
    Sterownik z opcją drainback znalazłem germańskiej firmu RESOL ale kosztuje 185E, naczynia na stronach producentów w US zaczynają się od 400D bez przesyłki, brak producentow w PL winduje cenę. Naczynie z nierdzewki więc tanie nie będzie. (czy może być z miedzi ? tańsze nie będzie ale moze prostsze do zlutowania samemu)

Póki co ta moja zlutowana grupa pompowa wychodzi taniej ale ten system ze względu na swoją prostotę jest warty uwagi i kombinowania.

Wysłałem pytanie do techa czy któryś z ich sterownikow może pracować w tym systemie.
    bachus1
    rafal80w napisał:
    Sterownik z opcją drainback znalazłem germańskiej firmu RESOL ale kosztuje 185E,
    To tylko chwyt i powiem:
    Powiem brzydko i dosadnie:
    Gówno prawda!!! nie ma takiej funkcji i nie musi być. Jestem dystrybutorem Techa i stosuje ich wyroby. Można zaprząc każdą inną elektronikę i też będzie dobrze, jedyny warunek aby pompa nie została uruchomiona gdy w kolektorze jest ponad 100 stopni i zbiorniku ponad 85. i tylko tyle.
    rafal80w napisał:

naczynia na stronach producentów w US zaczynają się od 400D bez przesyłki, brak producentow w PL winduje cenę. Naczynie z nierdzewki więc tanie nie będzie. (czy może być z miedzi ? tańsze nie będzie ale moze prostsze do zlutowania samemu)

Produkuję naczynia drenażowe o pojemności 5,10,15l w cenie 400, 450, 500zł.
    Są one z nierdzewki, w otulinie z wodowskazem, przyłącza 3/4", jak na zdjęciu wyżej.
    rafal80w napisał:

Póki co ta moja zlutowana grupa pompowa wychodzi taniej ale ten system ze względu na swoją prostotę jest warty uwagi i kombinowania.

Tu nie ma co kombinować ze względu na prostotę, już wszystko wykombinowałem.
    Ale też pomyśl o konsekwencjach w czasie eksploatacji, poczytaj:
    http://www.słoneczny.com.pl/aqua.php
    pozdrawiam.
    Witold
    rafal80w
    Poziom 10  
    Jak będzie mnie korciło, to przerobię swoją instalację.

Dodano po 6 [minuty]:

Czy takie naczynie może też być zrobione z miedzi?
    bachus1
    rafal80w napisał:

Czy takie naczynie może też być zrobione z miedzi?

Może
    daann
    Poziom 15  
    Witam
    Rozumiem że warunkiem koniecznym dla takiego systemu jest umiejscowienie kolektorów powyżej reszty układu .
    rafal80w
    Poziom 10  
    ostatnie pytanie i nie truje więcej, w tych naczyniach made in US (nie we wszystkich) jest na dole wężownica, po co ?
    bachus1
    daann napisał:
    Witam
    Rozumiem że warunkiem koniecznym dla takiego systemu jest umiejscowienie kolektorów powyżej reszty układu .

Tak, jest to konieczne
    rafal80w napisał:
    ostatnie pytanie i nie truje więcej, w tych naczyniach made in US (nie we wszystkich) jest na dole wężownica, po co ?

Widać nie przemyśleli do końca jak można taką instalację wykonać jeszcze prościej. Też się swego czasu zastanawiałem po co tam jest wężownica i nie znalazłem żadnego logicznego uzasadnienia, tym bardziej, że te naczynia umieszczają na zbiorniku. Gdyby chcieć umieścić zbiornik wyżej instalacji to wężownica ma uzasadnienie.
    pozdrawiam.
    Witold
    Pitruch
    Poziom 14  
    bachus1 napisał:
    fabio197812 napisał:
    Ten sterownik ma ogromną ilość możliwości do wykorzystania w twoim projekcie. Minus jest taki że taki zestaw nie jest tani.

Minusem jest też to, że to Chińszczyzna.

Nie jest z nimi chyba tak źle, taki sterownik hula u mnie już 3 lata. Chyba, że miałem wyjątkowe szczęście :D

bachus1 napisał:
    Można zaprząc każdą inną elektronikę i też będzie dobrze, jedyny warunek aby pompa nie została uruchomiona gdy w kolektorze jest ponad 100 stopni i zbiorniku ponad 85. i tylko tyle.

Pompa nie może być uruchomiona, gdy obydwa te warunki zaistnieją razem czy wystarczy tylko jeden z nich? Bo u mnie przy ponad 100 na kolektorze pompa startuje i nie ma przy tym jakichś sensacji.

rafal80w napisał:

Gdzie można to zobaczyć?
    bachus1
    Pitruch napisał:

Nie jest z nimi chyba tak źle, taki sterownik hula u mnie już 3 lata. Chyba, że miałem wyjątkowe szczęście :D

I pewnie jeszcze długo będzie hulał, ale jak piardnie to do wymiany a polski do naprawy. Różnica w kosztach.
    Po za tym trzeba wspierać polszczyznę a nie chińszczyznę inaczej z dołka się nie wydobędziemy.
    Pitruch napisał:

Pompa nie może być uruchomiona, gdy obydwa te warunki zaistnieją razem czy wystarczy tylko jeden z nich? Bo u mnie przy ponad 100 na kolektorze pompa startuje i nie ma przy tym jakichś sensacji.

Zbiornik nie może być grzany w nieskończoność bo wystrzeli. Dla tego temp. graniczna to 85 stopni (może być 90 ) ale nie na pewno 105. To jedna sytuacja, następna np. gdy jest chwilowy zanik prądu i pompa stanie a temp. w kolektorze poleci do np. 220 stopni (w przypadku próżniówek). I tu jest dylemat czy ma się włączyć pompa czy nie. Ja uważam, że dla bezpieczeństwa instalacji pompa nie powinna się włączyć. Ale jeżeli tylko temp. będzie na poziomie 120 stopni to tak.
    A więc ja uważam, że wystarczy aby tylko jeden warunek został spełniony, co w przypadku elektonik TECH-a jest do spełnienia.
    pozdrawiam.
    Witold
    Brus78
    Poziom 13  
    Panowie .. czy ktoś z was próbował jak się sprawują solary zamontowane w pozycji pionowej?
    W moim projekcie biorę też taką ewentualność ponieważ moje domki będą zwrócone ściana bez okien (około 24mkw) na południowy zachód.
    Pewnie latem dużo słabiej by to grzało ale za to może nieco więcej zimą..Latem i tak tej energii jest za dużo więc żadna strata.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Miałem 40-42 stopni latem mi kilka razy zagotowało ustawiłem 55-57 latem jest git nie gotuje za to jesien wiosna idealnie . Jeżeli dasz do pionu to latem będzie kiepsko pewnie by trza podwoić powierzchnie solków natomiast zimą i tak będzie lipa bo kąt za ostry a poza tym nielicz że zimą będą uzyski bo słonka cinko jest a jak jest to max 3h grzania w 3h jak byś chciał podgrzać to by trzeba było znów podwoić powierzchnie czyli x4 i znowu lipa . Właśnie w zeszłym tygodniu robiłem konstrukcje na ściane do klijenta . Poprostu dajesz kąt ok 50 stopni i gitara Jak chcesz to zrobie fotki za nim zabiorą do ocynku
    Brus78
    Poziom 13  
    własnie ścianę o której piszę mam całą do zagospodarowania. za domkiem i tak nic nie będzie więc mogę tam zrobić powiedzmy panel o powierzchni prawie 10 mkw...
    Mnie bardziej interesują większe zyski ze słońca w porach kiedy brak jest ciepła dlatego o tym pomyślałem rezygnując z panelu wbudowanego w dach.
    Apropos zysku zimą.. to jesli uda mi się utrzymać temperaturę 20-25 st byłoby rewelacyjnie.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Dziś i wczoraj było po 3h słonka zbiornik 300l start 11 C po południu temp 26C 3h słonka troche poboru było jakieś 50l Ale mam słaby wymiennik będę wymieniał na rure karbowaną 20 m więc sprawnoś mi wzrośnie ze 4-5x w stosunku do tego co mam .Niestety zimą słonecznych dni jest w miesiącu zaledwie kilka więc lipa z grzaniaJeśli chodzi o kąt to chociaż daj z 60stopni
    Brus78
    Poziom 13  
    Dane ,które podajesz dotyczą jakiej powierzchni kolektora/ów? i jakiej wężownicy?
    Ja mam zbiornik 400l z jedną wężownicą ale na górze jest dekiel srednicy 24cm więc dołożenie dorobionej weżownicy nie bedzie kłopotem. Zbiornik to starszego typu Vaillant wtwardej piance i obity blachą.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    pow. 7,5m2 absorber zbiornik solarny 300l i magazyn 2x300l wężownica to 8 żeber grzejnikowych alu odpowiednik jakieś 4-5m karbowanej Nie żałuj kasy na wężownice wymiennika Na zbiornik 400l potrzeba jakieś 10m2 i kąt ok 55 stopni . jak dasz do pionu to na lato by trza bylo z 15m 2 a na jesień wiosna ze 20m2 tak pi x drzwi żęby jako tako hulało Moj szef ma fabryczne 14m2 na 500l zbiornik hawelexa i w stosunku do moich samo rubek rewelacji nie ma :D a kosztowały go 25 tyś mnie w sumie 1/10 tej kwoty licze z inwestycją w rure karbowaną
    Brus78
    Poziom 13  
    Ja na początek potestuję z fabryczną wężownicą. w moim jest jakieś 11 zwoi średnicy około 60 cm z rury chyba 3/4 cala. z pobieżnych obliczeń wychodzi mi prawie 21mb tyle ,że to stal . miejmy nadzieje ze na początek da radę.
    A wracając do kątów solarów ... Czy uważasz,że przy planowanej powierzchni 10mkw montaż tego w ścianie będzie miało sens?
    Mam jeszcze inną opcję.. w czasie budowy domków moge podnieść kalenicę i tym uzyskać większy niż planowany 45st kąt dachu.
    Brus78
    Poziom 13  
    Widzę ,że najsensowniejszym wyjściem będzie podniesienie kalenicy...praktycznie obejdzie się bez kosztów dodatkowych. A wtedy wrócę do mojego poprzedniego planu .. czyli solar w połaci.
    Połać skierowana na południowy wschód. jednak jak to mówią .. pioerwsza myśl zawsze najlepsza :)
    A propos szefka... 25k to sporo kasy... liczył może kiedy i czy kiedykolwiek mu się to zwróci? :P
    Brus78
    Poziom 13  
    Na poł -zach mam własnie zaprojektowaną pionową płaską ścianę.. tego już nie zmienię.
    Ewentualnie mogę tam coś dobudować ale to zwiększy koszty i skomplikuje sprawę ....Czy warto?
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Warto . Jak ja budowałem swoje troche nie miałem przekonania że to wszystko będzie git i trochę ciołem koszty . Niestety to się mści a widzę że wszystko ładnie bangla i nie warto robić lipy . U mnie banglają 2 lata i zarobiły kupę kasy . Powiem więcej Teraz wiem że to się opłaca i jak by co to brał bym nawet kredyt aby nie robić lipy U mnie przez te 2 lata zarobiły jakieś ponad 12- 15 tyś pl
    Brus78
    Poziom 13  
    wow.. to naprawdę gra warta swieczki.
    Wnioskuje ,że twoim zdaniem najlepsze będzie połozenie poł-zach i kąt od ziemi 50-60 st.
    Biorąc pod uwagę maksymalny zysk w zimniejszych miesiacach.
    malinabend 1
    Poziom 22  
    Tak właśnie tak mam dokładnie 55st i kilka stopni na zach i jest idealnie . Tylko muszę wężownice wymienić na karbowaną bo ta moja była ok ale teraz podłączyłem 2 domek - 2 rodziny [ wzrosło zapotrzebowanie na wodę] i jak wymienię wężownice to zyskam z 70 l zbiornika no i sprawność dużo lebszą [ mam dość wysoką temp na powrocie do solka]
    Brus78
    Poziom 13  
    Zatem nie ma na co czekać. Masz dostęp do takiej rury? Gdzieś widziałem ofertę weżownic z rur karbowanych(z radiatorem) nie pamiętam czy to alledrogo czy inna stronka..ale cena :/ chyba 1000 zł