Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 24 Lut 2014 21:44 3604200 12733
    vic11
    Poziom 12  
    mam 9m zasilania i 9m powrót
    wg. mnie 2 naczynie nie jest potrzebne
    jak chcesz z solarów korzystać zimą (jesienią) to glikol musi być, chyba że odetniesz je zaworami na zimę i spuścisz wodę - nie czytałem od początku twoich pomysłów[/quote]

ja będe miał ok.7-8 metrów zasilanie i tak samo powrót.
    tak na razie ze względów finansowych myślałem dać zawory odcinające i spuszczać wode przed zimą. tylko nie wiem jak takie półroczne przerwy pracy- woda-suchy kolektor będzie wpływało na trwałość instalacji. wiadomo ze instalacji c.o.sie nie opróżnia bo bardziej koroduje- choć tu miedz to byłoby teoretycznie ok. i tak sie zastanawiam czy lepiej zostawić pompe kolektora cały rok zalaną wodą czy mozna zostawić na czas zimy suchy wirnik bez wpływu na jej trwąłość- wiadomo może rdzewiec mocniej.
    planowąłem spuścić wode z instalacji a samą pompe zostawić we wodzie i od czasu do czasu włączyc na chwile-albo sam sterownik to bedzie już robił-to juz drobiazg.
    a jakie odpowietrznik stosuje sie w kolektorach- ręczne czy automaty?
    ktore lepiej sie spisują?
    poszukuje też jakiegos szkicu-rysunku do budowy stajaka pod kolektoru- ja będe miał na ziemi.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    rafalik1
    Poziom 13  

Witam po pewnej przerwie ;)
    to taki pierwszy kolektor (zrobiony z pozostałości w domu) może nie dokońca estetyczny ale dziś party o ściane miedzy 11-12 (słońce padało na 2/3 kolektora) temperatura maksymalna 62stopnie na dworze 7 stopni.

Teraz chce przykryć go oknem i tu pytanie czy szyba od rurek ma być 1cm czy 3cm ?bo mogę zamontować z różnej strony? Może ktoś podpowie
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Ride
    Poziom 16  
    rafalik
    Zalecana odległość od absorbera do szyby to 2cm.
    Jeśli będziesz budował kolejne kolektory (celem połączenia ich w baterię), to użyj rurki o tej samej średnicy i długości. Unikniesz póżniejszych kłopotów z nierównomiernym przepływem przy połączeniu np. szeregowo - równoległym.
    piter290582
    Poziom 9  
    hej gaz4!a masz może jakiegoś zamiennika tego tuszu sanforda?ciężko jest dostępny!,w UK to słabo:)
    saskia
    Poziom 38  
    Popytaj w drukarniach.
    Poza tym specyficznym opisem tego tuszu jest to ze jest to tusz barwiacy trawale, co moze pomoc w poszukiwaniach odpowiedniego.
    ŁG auto serwis
    Poziom 9  
    bachus1 napisał:
    gaz4 napisał:
    Jest jedna podstawowa zasada - żadnych plastików wewątrz kolektora. Jedynie poliuretan lub poliwęglan są w stanie wytrzymać te temperatury, .

Ani jedno, ani drugie też na dłuższa metę nie wytrzymują.

Słyszałem ,ze były próby zastosowania poliweglanu komorowego 4 mm , całkiem czarnego ,w ogóle nie przepuszczającego światła. ale na czym sie skonczylo nie wiem
    piter290582
    Poziom 9  
    oki doki,dzieki!-dostałem ten tusz prosto z usa bo tylko tam jest, ale cena ok,czekam na kuriera i do dzieła,spóbuje bezpośrednio na lakier puszek bo matowanie ponad 200 puszek to trochę wysiłku,pozdrawiam.
    vic11
    Poziom 12  
    koledzy. czy zwykły zbiornik 200l w którym jest jedna wężownica podwójna tzn w kształcie litery M będzie wystarczająco odbierać ciepło z kolektora? bo to jednak dużo mniejsza powierzchnia wymiany ciepła jak w takich firmowych solarnych wężownicach?
    co o tym sądzicie?
    czy warto próbować to podłaczać?
    termo1
    Poziom 17  
    Jeśli przykładowo:
    1 na zewnątrz będzie temperatura -5 *C ,
    2 sterownik nie posiada funkcji antyzamarzania
    3 kolektor napełniony wodą
    4 kolektor dobrze zaizolowany
    5 woda z kolektorów miesza się z cwu (której rzecz jasna nie pijemy, ale to już inna historia)

1 czy rurki miedziane w kolektorze zostaną rozsadzone?
    2 jaka temperatura przy -5*C na zewnątrz panuje wtedy w kolektorze?
    3 czy woda w nocy płynie, tzn. wolno się przemieszcza jeśli nie mam w układzie zaworu zwrotnego?
    egojack1
    Poziom 13  
    termo1 napisał:
    Jeśli przykładowo:
    5 woda z kolektorów miesza się z cwu (której rzecz jasna nie pijemy, ale to już inna historia)

3 czy woda w nocy płynie, tzn. wolno się przemieszcza jeśli nie mam w układzie zaworu zwrotnego?

Odpowiadam:
    1. Bez przepływu w nocy tak, w dzień zależy to od nasłonecznienia.
    2. W nocy -5*C, w dzień zależy od nasłonecznienia. Pamiętaj, że jeśli nawet kolektor ogrzeje się od słońca, to na dworze są jeszcze rurki z wodą, i one też bez przepływu mogą zostać rozszczelnione przez lód.
    3. Czy wystąpi przepływ zależy od wzajemnego usytuowania zbiornika i kolektora (kolektor wyżej zbiornika przepływ może wystąpić, ale nie liczyłbym na to, jako sposób ochrony przed zamarznięciem kolektora, co innego jak pompa tłoczy i powoduje szybki przepływ).
    piter290582
    Poziom 9  
    Hej, a jednak lipa z tym tuszem "sanford"nie wysyłają poza zasięgiem US, znacie może jakiś podobny zamiennik?przebywam w uk i jak szukać pod jaką nazwą tuszu do stempli metalowych, dzięki i pozdrawiam!
    artrem1
    Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Poczytałem jestem pod wrażeniem niektórych konstrukcji i postanowiłem sam zbudować podobna konstrukcje.

Mam juz upatrzone niektóre Elem. do budowy, myślę ze z biegiem czasu bd robił postępy i w miarę możliwości wklejał jakieś fotki.
    zapewne będę miał problem z elektryka i sterowaniem ale w tym temacie mam nadzieje ze mi coś pomożecie.
    termo1
    Poziom 17  
    egojack1 napisał:
    termo1 napisał:
    Jeśli przykładowo:

Odpowiadam:
    1. Bez przepływu w nocy tak, w dzień zależy to od nasłonecznienia.
    2. W nocy -5*C, w dzień zależy od nasłonecznienia. Pamiętaj, że jeśli nawet kolektor ogrzeje się od słońca, to na dworze są jeszcze rurki z wodą, i one też bez przepływu mogą zostać rozszczelnione przez lód.
    3. Czy wystąpi przepływ zależy od wzajemnego usytuowania zbiornika i kolektora (kolektor wyżej zbiornika przepływ może wystąpić, ale nie liczyłbym na to, jako sposób ochrony przed zamarznięciem kolektora, co innego jak pompa tłoczy i powoduje szybki przepływ).

egojack1 masę osob ma wodę zamiast glikolu w kolektorach i i niektórzy nie posiadają w swoich sterownikach jak ja funkcji która pozwalalaby włączyć pompkę wtedy gdy temp wody w kolektorze jest groznie niska. zastanawiam sie jak sobie z tym problemem radzi wiele osób. czasami przymrozki wystepuja w maju czy juz z koncem sierpnia a sporo osob ma zamontowane kolektory pewnie od kwietnia do polowy pazdziernika wiec jak sobie z tym radzić? przeciez nie bede uzywał kolektorów tylko przez np.czerwiec lipiec i sierpien
    egojack1
    Poziom 13  
    Buduję instalację solarną, która będzie pracować na wodzie. Przed przymrozkami zamierzam bronić się w ten sposób, że:
    1. Najważniejsze - nie zalewać układu solarnego i nie uruchamiać go w okresie jeszcze lub już zagrożonym przymrozkami.
    2. Zastosuje sterownik MR 04 Solar firmy Diko-Tech z funkcją antyzamarzaniową, gdy pracuje na wodzie (do wyboru w menu) koszt 148,- PLN.

Gdyby sterownik nie zabezpieczał przed zamarzaniem, trzeba by rozważyć zastosowanie jakiegoś prostego termostatu lub sterownika załączającego pompę, np gdy temp powietrza lub kolektora spadnie <2*C.
    Innym pomysłem jest zastosowanie zamiast czystej wody solanki ( o ile instalacja jest wykonana z materiałów nierdzewnych, a woda solarna nie miesza się z c.w.u.). Solanka zamarza jak wiadomo w niższej temperaturze od czystej wody.
    Muszę też wspomnieć o instalacjach ze zbiornikiem drenażowym, jako jednym ze sposobów ochrony solarnej instalacji wodnej przed zamarzaniem.
    vic11
    Poziom 12  
    koledzy a czy niewielki syfon na dopływie wody zimnej do kolektora będzie jakimś błędem w sztuce?
    czy wszystkie rurki muszą iść z lekkim spadkiem?
    jeżeli bym podniósł od ziemi jakieś pół metra kolektor to by mi wyszedł lekki spadek i poziom a jeżeli na ziemi to rurka zimna musiałaby iść te 30-40cm w dół. czynnik-woda.
    pytanie: bede budował stelaż pod kolektory firmowe- jaki jest odstęp międzi dwoma kolektorami?(szcelina)

Dodano po 2 [minuty]:

egojack1 napisał:
    Buduję instalację solarną, która będzie pracować na wodzie. Przed przymrozkami zamierzam bronić się w ten sposób, że:
    1. Najważniejsze - nie zalewać układu solarnego i nie uruchamiać go w okresie jeszcze lub już zagrożonym przymrozkami.
    2. Zastosuje sterownik MR 04 Solar firmy Diko-Tech z funkcją antyzamarzaniową, gdy pracuje na wodzie (do wyboru w menu) koszt 148,- PLN.

Gdyby sterownik nie zabezpieczał przed zamarzaniem, trzeba by rozważyć zastosowanie jakiegoś prostego termostatu lub sterownika załączającego pompę, np gdy temp powietrza lub kolektora spadnie <2*C.
    Innym pomysłem jest zastosowanie zamiast czystej wody solanki ( o ile instalacja jest wykonana z materiałów nierdzewnych, a woda solarna nie miesza się z c.w.u.). Solanka zamarza jak wiadomo w niższej temperaturze od czystej wody.

egojack1 gdzie mozna dostać ten sterownik?
    egojack1
    Poziom 13  
    vic11 napisał:

Czyżbyś w ogóle nie używał wyszukiwarek internetowych?
    Tutaj strona firmowa
    http://diko-tech.pl/oferta/sterowniki-solarne/
    lub sprzedają też na allegro.
    vic11
    Poziom 12  
    egojack1 napisał:
    vic11 napisał:

Czyżbyś w ogóle nie używał wyszukiwarek internetowych?
    Tutaj strona firmowa
    http://diko-tech.pl/oferta/sterowniki-solarne/
    lub sprzedają też na allegro.

a tak rzeczywiście. uzywam ale niekiedy ktoś znajdzie cos ciekawego co trudniej znaleść.
    ps. rurki miedziane w instalacji lutować na miękko czy twardo?
    czemu lutuje sie (chyba?) na twardo i jak maja sie do tego pakuły/włosie do uszczelniania gwintów przy przejściach miedz-gwint -- wytrzymują ewentualna wysoka temp. stagnacji kolektora?
    bycho
    Poziom 13  
    Egojack1 mam ten sterownik od maja zeszłego roku jak tylko poskładałem swoją instalację.I powiem że sprawdza się wybornie w okresie przejściowym ta funkcja anty.Nie pamiętam kiedy ostatecznie spuściłem wodę ale wiem że długo miałem zalane.Pamiętam że nocami było kilka stopni na minusie i nic nie zamarzło bo sterownik działał.Fakt że tym działaniem wychładzał zasobnik ale w dzień to "nadganiał" tak że ciepłej wody było dość.
    termo1
    Poziom 17  
    bycho a co robiles jesli kilka dni pod rzad nie bylo slonca i miales zimny bojler i w nocy był mroz ?
    qprmark
    Poziom 10  
    Witam,
    trochę z innej beczki. Natknąłem się na zagranicznych stronach na betonowe, brukowe, asfaltowe kolektor słoneczny.
    Jako, że mój pierwszy zrobiony kolektor wygląda jak straszak na wróble, chciałbym w nowym budynku nie popełnić tego czynu.
    Mam taras 10m2 na którym muszę wykonać dolewkę betonu. Myślę ułożyć na nim styropian i rury pex (identycznie jak ogrzewanie podłogowe) zalać betonem, a na to czarną płytkę ceramiczną. Czy taki "kolektor" do podgrzewania wody ma sens ?
    saskia
    Poziom 38  
    To dosc ciekawe rozwiazanie, zwlaszcza dla tych ktorzy w zimie chca podgrzewac np. podjazd do garazu. To co wydadza na ogrzanie podjazdu zima, zwroci im sie przy podgrzewaniu CWU latem.

Czarne plytki byly by OK. ale powinny byc matowe.
    termo1
    Poziom 17  
    Witam!wystawilem dzisiaj pusty kolektor na słonce bo lekko dzisiaj grzalo ale z przerwami. chciałem zobaczyć czy szyby od srodka zaparują. dodam ze obudowa byla robiona bardzo starannie i staralem sie zeby byla jak nabardziej szczelna. jednak zrobilem na wszelki wypadek 4 otwory wentylacyjne (2 na gorze i 2 na dole )i wstawiłem węzyki fi 8 zeby deszcz nie padal do srodka kolektora.szyba jest przysylikonowana do ramki z kątownika . do szyby od strony wewnętrznej jest przyklejona uszczelka i calość dopiero jest nalozona na ramę kolektora z profili gk. ramka os szyby jest przykręcona do ramki z profila gk kilkoma wkrętami . myslalem ze 4 otwory wentylacyjne wystarczy by nie parowala szyba ale sie rozczarowałem gdy cala szyba mi dzis zaparowała. nic te wentylacje nie pomogły. jakis pomysl co z tym zrobić ? czy za kazdym razem kiedy bede wyciągał kolektor po zimie lub po kazdej chlodnej nocy( bedzie wychłodzony) kolektor bedzie tak parował. ?
    tedzio4
    Poziom 17  
    termol 1
    A czy ty myślisz że przez takie małe otworki ucieknie ta wilgoć. Trzeba było całość najpierw wysuszyć przed zamknięciem. Najlepiej było wystawić na słońce aż się absorber nagrzeje, wyschnie i dopiero zamykać jak jeszcze jest ciepłe.

Mam pytanie do kolegi bycho bo zaglądałem do tych sterowników a tam nie podoba mi się jedno (Temperatura pracy 0°C do 50°C) a co się stanie jak temperatura przekroczy 50C ?
    vic11
    Poziom 12  
    tedzio4 napisał:
    termol 1
    A czy ty myślisz że przez takie małe otworki ucieknie ta wilgoć. Trzeba było całość najpierw wysuszyć przed zamknięciem. Najlepiej było wystawić na słońce aż się absorber nagrzeje, wyschnie i dopiero zamykać jak jeszcze jest ciepłe.

Mam pytanie do kolegi bycho bo zaglądałem do tych sterowników a tam nie podoba mi się jedno (Temperatura pracy 0°C do 50°C) a co się stanie jak temperatura przekroczy 50C ?

mi sie wydaje ze to temperatura pracy samego sterownika jako urządzenia. czyli temp poiedzmy powietrza wokół sterownika:)
    przy okazji zapytam was jak sprawują sie takie sterowniki z fabrycznymi panelami? czy może szukać jakiegoś z regulacja obrotów pompki?
    i czy macie w swoich układach przepływomierze-rotametry ponieważ fabryczne sterowniki i kolektory maja cos takiego i ponoc pomaga to w lepszym wykorzystaniu ciepła z kolektora- jak sądzicie?
    termo1
    Poziom 17  
    do tedzio4 - kolektor był wygrzany jeszcze w zeszlym roku i pary pod szyba nie widzialem. chcialem sprawdzić czy kolektor po takim dlugim zimnym okresie gdy byl schowany w garazu i teraz wystawiony na slonce bedzie parował? okazuje sie ze tak. dlatego pytam co mi dalo dobre wygrzanie kolektora przed zimą skoro po zimie mimo wentylacji kolektor paruje. czy dobrym rozwiązaniem bedzie ;
    1 otwarcie kolektora w sloneczny dzien - wygrzanie i zamkniecie calkowicie szczelnie zamykając również wentylację ?
    2 otwarcie kolektora w sloneczny dzien - wygrzanie i ewentualnie zrobić większą wentylację usuwając punktowo w kilku miejscach małe fragmenty uszczelki z pod szyby by para (jesli wystąpi )szybko mogła odparować?
    saskia
    Poziom 38  
    Kazdy zimny przedmiot przeniesiony do cieplejszego miejsca zaparuje i tego nie przeskoczysz.
    Po wyrownaniu temperatury przedmiotu z temperatura otoczenia para sama zniknie i nie ma ona nic wspolnego z wilgocia przedmiotu, tylko z wilgotnoscia powietrza wokol niego.
    jack63
    Poziom 42  
    termo1 Wentylacja to wywiew i... NAWIEW. Bez nawiewu nie działa!
    Kolektory są z reguły pochylone. Otwory (kilka) , ale na prawdę malutkie, rzędu 3-5 mm na dole i na górze skrzynki zabezpieczone tak aby nie napływała woda deszczowa.
    Woda może się skraplać gdy jest wilgoć w powietrzu w solarze i następuje szybkie wychłodzenie absorbera. To normalne zjawisko. Może też następować zamglenie szyby. Te problemy powinny ustapić gdy absorber się ogrzeje i ruszy wentylacja skrzynki. Wilgotne gorące powietrze wyleci górnymi dziurkami, ale musi najść suche dolnymi!
    Z wielkością i ilościa otworów nie nalezy przesadzać w żadną ze stron. Najlepiej obejrzeć jakiś fabryczny kolektor pod kątem jego wentylacji.
    termo1
    Poziom 17  
    czy takie połączenie rurki cu z blachą alu ma sens zakładając ze nie bede dawał pomiedzy rurkę a blachę zadnej pasty termoprzewodzącej? blacha ma 0.8mm . i czy pomalowanie blachy od srodka bardzo cienką warstwą farby spowolni w pewnym stopniu korozję? Kolektor słoneczny za 1500 zł Kolektor słoneczny za 1500 zł