Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 18 Feb 2008 18:03 3657651 12812
    stanisław k
    Level 12  
    Witam serdecznie

Może dałoby się zastosować pompę cyrkulacyjną np. W... UPH 15-15
    ktura ma wydajność 1,1 m3/h i ewentualnie skryzować zaworem kulowym lub grzybkowym. W mojej instalacji zastosowałem zwykłą obiegową G.... 25-40 i skryzowałem zaworem kulowym, działa bez zarzutu.

Pozdrawiam stanisław k
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    MCM007
    Level 14  
    A nie wystarczy pompka od pralki automatycznej ?
    Widzialem kilka takich rozwiązań.
    Sa2k
    Level 17  
    do lotrabbartol

Bloki wodne od kompuetra sa troche zbyt małe.
    Problem tkwi w tym że bardzo trudno zrobic super precyzyjny układ naprowadzania na słońce , tak by zawsze punkt skupienia wypadał na srodku bloku wodnego.
    No chyba że sam będziesz ręcznie naprowadzał talerz , albo znajdziesz biewolnika który zrobi to za ciebie ;)

A teraz pytank do wszystkich :
    Co to za jakaś manja stosowania pompek od pralki ?
    To juz tanich obiegowych nie produkują ?

do groznylenio
    Tak sobie piszesz bo piszesz , czy faktycznie planujesz zrobic tych gabarytów kolektor ?
    Skąd masz tak tanie lustra paraboliczne i czy faktycznie są paraboliczne ?
    I jak zamierzasz napędzac tak wielki kolektor ( jakiej konstrukcji napęd) ?

Jak masz już jakiś wstępny projekt to podeślij.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    algido
    Level 11  
    Witam Wszystkich ponownie.
    Dość długo mnie tutaj nie było, ale i sezon nie jest najlepszy dla kolektorów.
    Widzę, że co niektórzy kombinują fajne rzeczy i technicznie zaawansowane i dobrze- oby się im to udało, bo na pewno będą z tego zadowoleni.
    Ale jak czytam, że pompka od CO za szybko komuś tłoczy, to zastanawiam się co on ma za kolektor. Ja właśnie w tym martwym sezonie dokonałem wymiany pompki z tej co miała 60W na taką co ma w 3-cim biegu 120W. Tamta po prostu /a przynajmniej tak mi się wydawało/ nie wyrabiała. W godzinach południowych na kolektorze dochodziło do 85st gdy w wymienniku było nie wiele ponad 60 i pracowała nie przerwanie przez około 2g.
    A może u niektórych tkwi problem w sterowniku, lub jego brak. Bo ciecz grzejąca musi mieć temperaturę wyższą od temperatury w zbiorniku i to najlepiej o około 5 st. i tylko wtedy powinna ciecz zacząć płynąć-czyli być pompowana przez pompkę.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów i dobrych rozwiązań.
    Moje w słoneczne dni-nawet teraz- przewyższają zasilanie z CO.
    hiszpan47
    Level 10  
    Witam wszystkich.A mam pare pytań odnośnie budowy kolektora.Czy lepiej bedzie łączenie rurki w tak zwane s-y czy lepiej w drabinkę.Kolektory łączy się równolegle czy szeregowo.Czy pod rurkami może być blacha lustrzana,która będzie odbijać promienie słoneczne.Bo przeciesz milimetrowa blacha pomalowana na czarno pochłania energie ale nie jest w stanie jej tyle oddać.
    groznylenio
    Level 2  
    Witam
    Planuje taki duży kolektor bo chce w przyszłości dogrzewać dom w okresach jesienno-wiosennych, a budowa małego i późniejsza jego przebudowa byłaby kosztowna.
    Nadwyżka energi nie będzie stanowiła problemu jak przy płaskich ponieważ wystarczy obrucić kolektor o pare stopni w bok i ogniskoo światła wypadnie poza absorberem. W płaskich trzeba by zrobić żalluzje.
    Ten układzik do śledzenia słońca zrobiłem "na pająka" i działa super. Na elektrodzie jest schemat.
    Szykowałem się z budową płaskiego o pow do 20m2 ale ten wyjdzie taniej.
    Lustra znalazłem u producenta (http://www.lustrzanyswiat.pl/) są to płaskie tafle. Paraboliczne też mogą mieć ale cena jest znacznie wyższa.

Całą platformę zwierciadeł myśle umieścić na piaście od jakiegoś stara (na szrocie mżna kupić za grosze) Przekładnie ślimakową już mam.
    Musze jakoś policzyć z grubsza opór wiatru na zwierciadła bo jednak to spory żagiel będzie.
    W tej chwili zaczynam budowe domu i chce sobie zaplanować rozmieszczenie całej instalacji. Dom będzie obrucony do słońca (powierzchnia dachu wypadnie prostopadle na południe pow. dachu od południa do wykorzystania na ew. kolektory płaskie 50m2) ta południowa część domu będzie mocno przeszklona aby korzystać ze słońca.
    Jak będzie już coś stało na działce to rusze z budową kolektora zwierciadłowego.
    Myślałem nad budową magazynu energii gromadzonej w wodzie ale koszt inwestycji był ogromny i znacznie taniej wyjdzie budowa dużego zwierciadła.
    Pozdrawiam zbzikowanych zapaleńców Leszek
    Sa2k
    Level 17  
    do groznylenio

Jak juz chcesz sie tak bawic , to sugeruje cieplo gormadzic w parafinie.
    Parafina ma ta przewage ze mozesz w niej upchnac do 36 razy wiecej ciepla niz w wodzie.
    Poczytaj sobie wczesniejsze posty.

Planuje nawet zrobic latem zbiorniczek testowy taki 80l , z dodatkowym płaszczem parafiny.
    Jak test sie powiedzie to moze sie okazać ze ten zbiorniczek 80l bedzie trzymac cieplo jak 300l lub wiekszy ;)
    czyzu825
    Level 14  
    witam szanownych kolegów. nowy projekt kolektora mam zamiar zalać czymś takim , co wy na to ??

PŁYN DO CHŁODNIC SAMOCHODOWYCH PETRYGO Q

Charakterystyka ogólna:
    Petrygo Q to niskozamarzający , wielosezonowy płyn do chłodnic samochodowych produkowany na bazie glikolu etylenowego. Zawiera w swoim składzie dodatki uszlachetniające: inhibitory korozji, stabilizatory rezerwy alkalicznej i środki antypienne.
    Dzięki zastosowanym dodatkom Petrygo Q charakteryzuje się wysokim poziomem ochrony antykorozyjnej w stosunku do elementów układu chłodzenia .
    Przeznaczony jest także do chłodnic aluminiowych.

Zastosowanie:
    Płyn Petrygo Q jest niskozamarzającym , wielosezonowym płynem przeznaczonym do układów chłodzenia silników samochodowych. Przeznaczony jest także do chłodnic aluminiowych

Normy, aprobaty, specyfikacje:
    PN-C-40007
    Posiada atest PZH i certyfikat zgodności ITS

Parametry fizyko-chemiczne:
    barwa błękitna
    gęstość w temp. 200C g/ml 1,072
    temperatura wrzenia 0C 105
    temperatura krystalizacji 0C -37
    pH 8,0
    rezerwa alkaliczna ml 0,1 n HCl 10

w dotychczasowej instalacji mam wodę która tez zastąpię jakimś płynem ( być może właśnie tym ), szkoda marnować słoneczka w co prawda nieliczne ale słoneczne dni zimowe :)

pozdrawiam czyzu825
    MCM007
    Level 14  
    Do hiszpan 47
    Z tego co czytałem to e-sy są lepsze .Łatwiej odpowietrzyć,udrożnić i ponoć mają trochę większą sprawność.
    dołek
    Level 12  
    Witam
    Do groznylenio
    Podaj namiary na ten schemacik układu podążnego za słońcem, robiłem kiedyś taki i nie działało mi to zadowalająco, może masz cos innego jak ja.
    stanisław k
    Level 12  
    Witam gorąco

Mam pytanko do czyzu825 odnośnie stosowania płynu chłodniczego posiadasz wymiennik ciepła z jedną czy z dwoma wężownicami.

Pozdrawiam stanisław k
    franio212
    Level 14  
    Witam wszystkich i przepraszam że nie odpisywałem na pocztę,ale prawie nie bywałem w domu.Co do sterownika to jest to ST20 kupiony na Allegro z firmy EKO DOM tel;0326274973 tel kom606689278 e-mail;oliwierb@neostrada.pl taki w zupełności wystarczy,kabel czujnika można przedłużyć do 10m.Co do płynu ja użyłem koncentrat KULER kupiony na Orlenie,rozcieńczyłem 1-1 czyli na -37stopni.Jeżeli przejrzycie moje posty budowa kolektorów przedstawione i poparte zdjęciami.pozdrawiam Franio
    czyzu825
    Level 14  
    witam
    bede miał zbiornik pionowy ok. 250 litrów ale nie z wężownicami tylko z dwoma płaszczami wodnymi. dolny do solara a górny podpięty do centralnego. i właśnie instalacje solara zamierzam zalać tym petrygo.

pozdrawiam czyzu825
    stanisław k
    Level 12  
    witam

jaka cena takiego zbiornika 250 l, bedziesz stosować przepone czy jakieś inne rozwiązanie , no i ile masz metrów solaru . Domyślam się ze cały solar robiłeś sam z miedzi , jeśli morzesz to podeślij jakieś fotki np ma mojego meila

pozdrawiam stanisław k
    jantar2005
    Level 11  
    Witam...

...jakiś czas temu czytałem ten topic, i od kilku dni wróciłem i czytam uważnie ale znaczną część ominąłem bo nie wnosi nic nowego a tylko powtarzają się pytania, fotki i odpowiedzi.
    A wróciłem tutaj ponieważ od 16 stycznia pseudo fachowcy montują mi CO i CWU w moim starym domku. Dałem się przekonać do wykorzystania sanicube'a zbójeckiej firmy rotex. Piszę że zbójeckiej i z małej litery bo sprzedali mi sanicube'a za straszne pieniądze + grzałkę 6kW za bandycką stawkę i w komplecie dołożyli dokumentację w języku niemiekim. Pseudo fachowiec chyba także z tego powodu nie podjął się podłączenia tego udobstwa każac mi w tym celu wynająć elektyka. Elektryk zaś odmówił bo stwierdził że nie musi i nie zna niemieckiego i nie weżmie za to odpowiedzialności.
    Postanowiłem więc podłączyć sam, ale znowu pseudofachman zagroził mi że wtedy mi odbierze gwarancje na całość.
    No zupełnie chora patowa sytuacja.
    Napisałem więc do rotexu a potem zadzwoniłem żeby mi wysłali dokumentację w języku polskim, a tam mi powiedział jeden z dyrektorów że mi to przetłumaczą jak zapłacę za tłumaczenie. Dacie wiarę???
    I dopiero w tym momencie dotarło do mnie że takie proste że aż prymitywne urządzenia można a nawet trzeba robić w taki sposób jak opisujecie a zbójeckie firmy typu rotex należy głośno krytykować i tępić.
    Jednak co do zasady działania i skuteczności to naprawdę czapki z głów.
    Pseudo fachmani nie zrobili do końca roboty ale skończę sam i chyba będę się z nimi po sądach ciągał.
    A jak się odrobię nieco to zamierzam z Waszą pomocą dobudować kolektory słoneczne i jak nie mogę na rotexie to chociaż na zakładach energetycznych odegrać.
    A na nich też mam za co bo mam w domu taryfę nocną i chciałem sterownik grzałki 6kW wysterować tak aby się grzałka włączała tylko w czasie II taryfy. W tym celu niemcy zalecają sterownik grzałki wysterować zegarem od nocnej taryfy. A dupek z zakładu energetycznego zakazał mi tego robić. Muszę więc jeszcze na piśmie od nich uzyskać zgodę lub odmowę i znów będę wiedział że mieszkam w chorym kraju, gdzie dyrektorzy i kierownicy to debile.

Pozdrawiam wszystkich pomysłowych i z otwartą mózgownicą.
    LECH Leonski
    Level 14  
    jantar2005 wrote:
    Witam...

...jakiś czas temu czytałem ten topic, i od kilku dni wróciłem i czytam uważnie ale znaczną część ominąłem bo nie wnosi nic nowego a tylko powtarzają się pytania, fotki i odpowiedzi.
    A wróciłem tutaj ponieważ od 16 stycznia pseudo fachowcy montują mi CO i CWU w moim starym domku. Dałem się przekonać do wykorzystania sanicube'a zbójeckiej firmy rotex. Piszę że zbójeckiej i z małej litery bo sprzedali mi sanicube'a za straszne pieniądze + grzałkę 6kW za bandycką stawkę i w komplecie dołożyli dokumentację w języku niemiekim. Pseudo fachowiec chyba także z tego powodu nie podjął się podłączenia tego udobstwa każac mi w tym celu wynająć elektyka. Elektryk zaś odmówił bo stwierdził że nie musi i nie zna niemieckiego i nie weżmie za to odpowiedzialności.
    Postanowiłem więc podłączyć sam, ale znowu pseudofachman zagroził mi że wtedy mi odbierze gwarancje na całość.
    No zupełnie chora patowa sytuacja.
    Napisałem więc do rotexu a potem zadzwoniłem żeby mi wysłali dokumentację w języku polskim, a tam mi powiedział jeden z dyrektorów że mi to przetłumaczą jak zapłacę za tłumaczenie. Dacie wiarę???
    I dopiero w tym momencie dotarło do mnie że takie proste że aż prymitywne urządzenia można a nawet trzeba robić w taki sposób jak opisujecie a zbójeckie firmy typu rotex należy głośno krytykować i tępić.
    Jednak co do zasady działania i skuteczności to naprawdę czapki z głów.
    Pseudo fachmani nie zrobili do końca roboty ale skończę sam i chyba będę się z nimi po sądach ciągał.
    A jak się odrobię nieco to zamierzam z Waszą pomocą dobudować kolektory słoneczne i jak nie mogę na rotexie to chociaż na zakładach energetycznych odegrać.
    A na nich też mam za co bo mam w domu taryfę nocną i chciałem sterownik grzałki 6kW wysterować tak aby się grzałka włączała tylko w czasie II taryfy. W tym celu niemcy zalecają sterownik grzałki wysterować zegarem od nocnej taryfy. A dupek z zakładu energetycznego zakazał mi tego robić. Muszę więc jeszcze na piśmie od nich uzyskać zgodę lub odmowę i znów będę wiedział że mieszkam w chorym kraju, gdzie dyrektorzy i kierownicy to debile.

Pozdrawiam wszystkich pomysłowych i z otwartą mózgownicą.

Sterowanie wykonasz II taryfy w prosty sposób kupujesz zegar sterujący
    i stycznik na 230V z trzema parami styków łączysz wszystkie 3pary
    większa moc i nie wypalają się podłączasz to do gniazdka a bojler do
    wyjścia no i zegar włącza się o 22.0 i o godzinie 6.00 wyłącza
    a ty rano cieszysz się ciepłą wodą . Nie wiem jak ty to planowałeś zrobić
    ale INGERENCJA W LICZNIKU I STEROWNIKU II TARYFY TO ZABRONIONE NO i KARA DLATEGO CO PLOMBY NARUSZY ,A PO ZA TYM
    ZEGAR STER. JEST NIEODPOWIEDNI (za słabe styki)

:D Powodzenia a Firmę podaj do Sądu Konsumenckiego !!! :lol:
    http://www.forumprawne.info/ Dodaje tobie Forum Prawne abyś wywalczył swoją rację a instrukcje powinni dać po POLSKU !
    User removed account
    User removed account  
    Borato
    Level 14  
    Witam.
    Czy ktoś z kolegów słyszał o rozerwaniu rur ALPEX? Pracują do 95c i przy ciśnieniu chyba 6 bar.(taki miał atest oglądany przeze mnie)
    Zaczynam robić coś podobnego do heat pipe(jak będę miał coś do pokazania to sie odezwę).Nie wiem jakie temperatury osiągnę ale producenci piszą ,że często jest to 130C.I zapewne w cieplejszym kraju.
    Jeśli ktoś ma kolektory heatpipe to prosiłbym o podanie temperatur osiąganych w obiegu(szczególnie dolot i na kolektorze).
    Za jakiś miesiąc czy dwa stanę przed koniecznością wyboru miedź albo alpex.
    Borato

P.S.
    do kolegi 13 -dlaczego nie moze byc odpowietrznik automatyczny???
    czyzu825
    Level 14  
    witam odnośnie odpowietrznika.
    mam akurat wytyczne projektowe ( instrukcje montażową ) firmy MAKROTERM i mają w niej odpowietrznik automatyczny jednakże poprzedzony zaworem kulowym.
    metoda działania jest taka iż zawór jest otwarty i odpowietrznik odpowietrza układ solarny podczas napełniania systemu cieczą solarna. po napełnieniu systemu cieczą solarna i odpowietrzeniu układu zawór zamykamy aby uniknąć wycieku płynu z obiegu solarnego, podczas wzrostu objętości płynu spowodowanego wzrostem temperatury np. w chwili braku prądu lub innej awarii. w takiej sytuacji z zaworu bezpieczeństwa ani odpowietrznika nie może wypływać ciecz solarna, gdyż po ochłodzeniu brakowałoby jej w systemie i należałoby ręcznie uzupełniać jej ilość. stan własnej niezawodności uzyskuje sie w ten sposób , ze naczynie wzbiorcze przejmuje nie tylko przyrost objętości cieczy solarnej wywołany jej podgrzaniem , ale również przyrost objętości wywołany wytworzeniem sie pary w kolektorze ( myślałem ze to nie możliwe ale u mnie 3 razy zagotowało wodę w kolektorze, wskazówka zatrzymała sie na 120 stopniach )

pozdrawiam czyzu825
    Slak68
    Level 21  
    Jantar2005 6kW?! Kto to projektował? Toż to trzeba mieć prąd trójfazowy!
    Jak masz tylko 230V to nie dziwię się, że z ZE zakazali podłączać.

Ja mam na bojlerze 140l dodatkowo grzałkę 0,6kW za 85 zł z termostatem - fakt, czasem trzeba poczekać te 30-60 minut na podgrzanie - ale grzałka 6kW pewnie nieźle Cię kosztowała - kiedy Ci się to zwróci?
    jantar2005
    Level 11  
    Witaj Slak68...

...istotnie mam grzałkę 6kW/400V czyli trójfazową. Jest to oryginalny zestaw rotexu i niemcy w schemacie podłączenia przewidują połączenie sterownika grzałki z zegarem zakładu energetycznego. Kupowanie dodatkowego zegara do sterawania sterownikiem jest chore. Ale dupek z ze uważa inaczej.
    Zastosowanie tej grzałki nie zwróci się pewnie nigdy, bo podstawowe źródło ciepła to kominek z płaszczem wodnym, a grzałkę zaźyczyłem sobie sam na okresy kiedy mnie nie bedzie w domu przez kilka dni. 500litrowy sanicube jest moim zdaniem wystarczającym magazynem ciepła aby go "ładować" w nocy a przez resztę dnia utrzymać temperaturę np 6 st. C w domu.
    Jak skończę to co "fachowcy" spaprali to zajmę się samodzielną budową kolektora słonecznego i tu spodziewam się oszczędności.
    jantar2005
    Level 11  
    hmmmmm...

...faktycznie aż się wstyd przyznać, ale w tej chwili nawet nie znam ceny, bo "fachowcowi" dałem w ciemno kasę i do tej pory się mi nie rozliczył ani nie dał faktury zakupu.
    We wstępnym kosztorysie sanicube miał kosztować 5250zł brutto + grzałka ze swoim sterownikiem za 1800 brutto.

Wiem, wiem...
    to chory koszt, ale zakładałem że gotowy zestaw pozwoli na zrobienie wszystkiego od 16.01 do 05.02 choćby do stanu używalności. I pod takim warunkiem przełknąłem te ceny, bo 06.02 moje Panie (żona i dwie córki) miały przyjechać do mnie w góry na ferie.
    I przyjechały ale dom był w proszku więc wylądowaliśmy w hotelu więc moje i tak już wysokie koszty jeszcze bardziej podskoczyły, a wiadomo że mieszkanie w hotelu to nie to samo co w domu, więc przy okazji ta pseudo fima jeszcze zepsuła ferie moim Paniom.

No więc generalnie za wszystko mi wstyd, ale tym bardziej nie odpuszczę sk........wi niczego.
    Amanda
    Level 17  
    jantar2005 wrote:
    Kupowanie dodatkowego zegara do sterawania sterownikiem jest chore. Ale dupek z ze uważa inaczej.

Nie rozumiem co w tym jest chorego - zarówno licznik jak i zegar jest własnością energetyki i stanowi zespół pomiarowy (łącznie z zegarem) to niby dlaczego mają pozwalać podłączać do tego jeszcze jakieś nie "ichnie" ustrojstwa (mógłbyś np w godzinach WT podać napięcie na przewód sterujący i... licznik przełączyłby się na NT - czyli prawie złodziejstwo :D).
    A zakup własnego zegara ustawionego identycznie z "energetycznym" to koszt 20-30zł i NO PROBLEM - robisz co chcesz (sam mam tak podłączony bojler i ustawiłem sobie np. dodatkowo "swoje" godziny grzania).
    No ale skoro uważasz że dupek jest chory i chcesz mu udowodnić chorobę...
    stanisław k
    Level 12  
    Witam Wszystkich

Dzięki czyzu825 za meila na twoim miejscu po takich kosztach zrobił bym chyba tak samo, sterownik i pompy zastosujesz oryginalne czy jakies innego typu np. sterownik własnej roboty.

Pozdrawiam stanisław k
    czyzu825
    Level 14  
    witam serdecznie.
    co do sterownika to mam już zakupiony oryginalny sterownik - IB-Tron 309D - Termostat/regulator różnicowy firmy InsBud. wiem ze na forum są schematy sterowników jednak nie posiadam smykałki do takowych prac elektrofonicznych a tym bardziej zdolności wiec pozostałem przy gotowym produkcie. kwota 150 zł przy reszcie wydatku to nie az tak wielki wydatek a trzeba przyznać ze sterownik robi wrażenie. mam nadzieje ze sie tak samo będzie sprawdzał w pracy. PS : jeśli ktoś z was go ma zainstalowanego a wiem ze takowe osoby są to proszę o opinie na temat tego sterownika.

co do pompki to zdecydowanie nie bawię sie w jakieś kombinacje z pompami z pralek itp. pompa to musi być pompa i mieć swoja wydajnosc i być przystosowana do pracy w takich warunkach - zatem pompa od c.o jest tutaj na miejscu. co do samej już pompy to rozmawiałem z firma instalującą solary i sami mając oryginalne firmowe pompy w swojej ofercie stosują tańsze z tych za 100 - 120 zł. i sie to u nich sprawdza wiec idę za ich ciosem. zresztą mam już taka zamontowana i świetnie sie spisuje.

pozdrawiam czyzu825
    futek2
    Level 18  
    Witam serdecznie koledzy.

Dawno nie zaglądałem na forum bo już zajmują mnie konstrukcje kolektorów słonecznych a konkretnie ich usprawnienie,bo w tym roku czeka nas kolejne gorące lato w/g zapowiedzi synoptyków..

Chcąc się z Wami podzielić informacjami,przesyłam bardzo ciekawy link do filmu pokazującego jak się buduje amtorski kolektor powietrzny z puszek po napojach.
    http://www.youtube.com/watch?v=bRZvAAqzXIw&eurl=http://widget-1a.slide.com/widgets/sf.swf

A tu link do strony z opisem i zdjęciami oraz tabela z osiągami.
    http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi.htm

A tu opis jak się montuje podobny kolektor powietrzny na scianie domu aby zmniejszyc straty ciepła.
    http://www.cansolair.com/newinstall.pdf

Zycze milej lektury i ogladania.

FUTEK2
    Borato
    Level 14  
    Kolektor interesujący ale ten język.... :please: :please: swoją drogą ciekawe czym pomalowali te puszki.
    Ja prowadziłem małe dochodzenie w sprawie farby i jest najlepsza na świecie amerykańska farba ,którą całe chiny malują radiatory to "SOLKOTET HI/SORB-II ".
    Dystrybutor w Europie to: www.solkote.eu ale niestety cena zaporowa-oto odpowiedź:"Of course, it is possible to purchase 0.5l or 1l, due to the same shipping cost for both quantities, i suggest you taking 1 liter, but no problem for 0.5l either.Price of 0.5 liter bottle is 16.69 eur, our company is VAT free, so there is no VAT on the invoice.We use DPD, delivery time is 4-5 days, freight cost is 20eur. "
    Znalazłem info że "panowie" naukowcy -> Badania naukowe (SYNABA II)
    > identyfikator rekordu: sn104236
    > Brali w tym udział panowie:
    > prof. dr hab. inż. Bolesław Mazurek Pozostali autorzy:Daniel Jerzmański,
    > Edward Billewicz, Wojciech Mazurek
    > Do pokrycia swojego kolektora użyli farby : SOLKOTE HI/SORB II .
    > Poszukuję jakiejkolwiek informacji o dostępności ww farby.
    > Dziękuję za jakąkolwiek reakcję.
    > Borato-tu było pełne moje imie i nazwisko
    Odpowiedź dostałem-a jakże-"Szanowny Panie Mariuszu Proszę się przedstawić kim Pan jest, do czego Panu potrzebne są te informacje
    B.Mazurek"
    Gdy napisałem kim jestem ,zawód itp.,co robię,że jestem hobbystą i chcę pomalować sobie kolektor-to zapewne poczuli sie urażeni i TOTALNIE ZLEKCEWAżYLI, no i oczywiście potem nie było żadnej reakcji.Jak widać polski światek naukowy współpracuje TYLKO z wielkim biznesem a z SZARACZKAMI nie chce mieć nic wspólnego.
    Jest to tym bardziej przykre,że oni BYLI i są na NASZYM czyli podatników utrzymaniu i z państwowe pieniędze kiedyś się habilitowali, doktoryzowali, robili profesury itp.
    Jest to smutne.
    Ale po prostu róbmy swoje ot co.
    Borato