Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 19 Kwi 2014 10:15 3632424 12792
    strazak998
    Poziom 12  
    Wątek robi się nudny - panowie więcej praktyki :-) Pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    egojack1
    Poziom 13  
    tadek-67 napisał:

Ja na sprawę patrzę tak;jest gorącej wody pod dostatkiem -mamy sukces, jeżeli ,,ustrojstwo,, nie grzeje-PORAŻKA!!!!!!!!!!!!

Święte słowa, tylko jeszcze trzeba dodać niezbyt wygórowanym kosztem, aby okres zwrotu pieniędzy z "darmowej" energii był jak najkrótszy, i z zachowaniem dobrych standardów technicznych, estetycznych i wykonawczych.
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    mirek_zaf napisał:

te szacunkowe 1kW/m2 to jest w takich warunkach:

No, nie bardzo.W tym akurat przypadku nie ma uogólnień. A gdzie tu jest średni współczynnik korekcyjny?, jaki jest kąt godzinny ( o ile go przyjęto), dla jakiej godziny przyjęto te kąty?,

Dodano po 1 [minuty]:

fabio197812 napisał:
    A jak tam z tymi rurami próżniowymi? Będzie coś z tego? Przypomnę się: chodzi o 30szt.

Trudno to nazwać ilością hurtową, ale dla stałych czytelników coś da się zrobić.
    mirek_zaf
    Poziom 15  
    strazak998 napisał:
    Wątek robi się nudny - panowie więcej praktyki :-) .

Mam nadzieję, że ktoś wrzuci chociaż film jak gotuje wodę na kawę tym panelem 2mx1m, czyli zajmującym 2m2 dachu :D

bachus1 napisał:
    jaki jest kąt godzinny ( o ile go przyjęto), dla jakiej godziny przyjęto te kąty?

Znaczenie ma elewacja słońca i temperatura powietrza 25*C, bo od gęstości i tego kąta też będzie zależeć ilość energii-jak jest niżej nad horyzontem przez większą ilość atmosfery musi przejść światło i mniej tej energii słonecznej dotrze nawet do prostopadle ustawionego panelu ;)

Teraz słońce ma elewację ok. 50*, godziny nie mają znaczenia, bo zawsze można znaleźć porę dnia kiedy słońce będzie na tej wysokości.

--
    SUN is: 2014-04-19.479 11:29:48 UTC (2456766.979 JD) lat: 5*.***N lon: -2*.***E Sun hour azimuth: -21.112 Sun (geo) azimuth: 201.112 Sun elevation: 49.047 Day of the year: 109
    bachus1
    mirek_zaf napisał:

Teraz słońce ma elewację ok. 50*, godziny nie mają znaczenia, bo zawsze można znaleźć porę dnia kiedy słońce będzie na tej wysokości.

Czyli co? nos do tabakiery, czy tabakiera do nosa?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    fabio197812
    Poziom 13  
    bachus1 napisał:
    Trudno to nazwać ilością hurtową, ale dla stałych czytelników coś da się zrobić.

Panowie jest może ktoś chętny na rury próżniowe?? Więcej zamówień pewnie taniej by wyszło. Jeżeli coś to pisać.
    bachus1
    fabio197812 napisał:
    bachus1 napisał:

Panowie jest może ktoś chętny na rury próżniowe?? Więcej zamówień pewnie taniej by wyszło. Jeżeli coś to pisać.

Poczekajmy jeszcze tydzień.
    alfa1701
    Poziom 10  
    kaniowy7 napisał:
    Panowie chętnie zamienię 2 grzejniki panelowe o wym. 180X60 c m na hydrofor 200l w dobrym stanie bo nigdzie takowego nie mogę zdobyć

U mnie na złomowisku stoi hydrofor 300 L w dobrym stanie.Sam dzisiaj kupiłem bojler 160 L ocynkowany za 60 zł.
    mirek_zaf
    Poziom 15  
    bachus1 napisał:
    Czyli co?

Poczytaj całego tamtego linka z Wiki to może załapiesz o co chodzi ;)
    Dla mnie to co tam napisali jest zrozumiałe.

Zbudowałem przed świętami mieszadło magnetyczne do mieszania roztworu kwasu siarkowego i po świetach... testy twardego anodowania aluminium absorberów próżniowych do mojego CSP.
    elektroda: Mieszadło magnetyczne ze sprzęgłem magnetycznym

Link

Czas świętować :Fade-color
    kaniowy7
    Poziom 12  
    alfa1701 napisał:
    U mnie na złomowisku stoi hydrofor 300 L w dobrym stanie.Sam dzisiaj kupiłem bojler 160 L ocynkowany za 60 zł.

A ja objechałem wszystkie złomowiska dookoła i nigdzie właśnie nie ma
    kiciak1986
    Poziom 10  
    Witam na załączonym zdjęciu przedstawiam schemat w jaki sposób podłącze panele grzejnikowe. Dziś skończyłem analizować 250 stron forum i można trochę zgłupieć. Dlatego mam kilka pytań.
    1. Gdzie umieścić czujnik temperatury solara? ( wyczytałem, że jedni mówią że na wyjściu, drudzy że między panelem a wełną mineralna, a może jeszcze inna opcja).
    2 Czy kabel czujnika można przedłużyć? dostępne są do ok 15 metrów.
    3. czy odpowietrznik może być w miejscu który zaznaczyłem? ( chce przy wejściu wstawić trójnik i go wpiąć , będzie to najwyższe miejsce w panelach).
    4. Jaki rozmiar rury pex zastosować? (odległość od bojlera ok 20 m, wielkość zasobnika 120 l, panele o powierzchni 2,4 m2. - docelowo będę chciał to podwoić jeśli będą za słabe; zasilę to najtańszą pompą oraz odpowiednim sterownikiem przeznaczonym do systemu solarnego).
    5. Czy jest różnicą które wejście będzie zasilaniem a które powrotem? ( na rysunku niebieskie lub czerwone).
    6. Jeśli macie jakieś pytania uwagi chętnie ich wysłucham.

vic11
    Poziom 12  
    czujnik umieszcza sie na wyjściu solara u góry.
    kabel w większośći przypadków moża przedłuzyc- zapytaj o to producenta sterownika konkretniej
    odpowietrznik ok
    rury ok fi 15mm większe nie widze powodu może też byc 12mm
    zasilanie płyt zawsze u dołu wyjście u góry- ciepła woda zawsze ucieka w góre i dlatego między innymi tak sie łączy :)
    bachus1
    kiciak1986 napisał:

4. Jaki rozmiar rury pex zastosować? (odległość od bojlera ok 20 m, wielkość zasobnika 120 l, panele o powierzchni 2,4 m2. - docelowo będę chciał to podwoić jeśli będą za słabe; zasilę to najtańszą pompą oraz odpowiednim sterownikiem przeznaczonym do systemu solarnego).

Nie podłączaj bezpośrednio pexa do kolektora, zastosuj między kolektorem a pexem wstawkę ok. 1,5m rury stalowej nierdzewnej, lub miedzianej.
    Czujnik wystarczy, że włożysz do pudła i umieścisz nad blachą absorbera, malując wcześniej go na czarno.

Dodano po 12 [minuty]:

mirek_zaf napisał:
    bachus1 napisał:
    Czyli co?

Poczytaj całego tamtego linka z Wiki to może załapiesz o co chodzi ;)
    Dla mnie to co tam napisali jest zrozumiałe.

No tak faktycznie link omawia sprawność w stosunku do baterii słonecznych, a my tu o.... kolektorach słonecznych a to nie to samo.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Jak dla mnie to zaczyna być śmieszne wręcz ,niech każdy buduje sobie kolektor jaki mu pasuje , ważne by coś robić,ale robić w miarę z głową i sensem. Ja tu nie widzę żadnego sensu , każdy z nas, jak się brał za solar, trochę poczytał,i coś zaczął robić, lepiej lub gorzej,ale nie zaczynał swojej przygody ze słońcem od solar trackera.Czy ktoś zaczyna budowę domu, stawiając rusztowanie , żeby zbudować komin? ,niestety tak to tu wygląda.Już wolę odpowiadać na wciąż powtarzające się pytania odnośnie budowy, podłączeń, przepływu itp. niż czytać o azymutach, dżulach ,elewacjach,Watach,chociaż mnie to przecież dotyczy!,ale te naukowe wywody w zderzeniu z praktyką często można o kant d...y rozbić.Jak pisałem ; zrobić fundament, ramę,czy obudowę , podłączenia , odprowadzenia,ocieplenia , napędy działające,odpowiednio to złożyć, ustawić,jak to zadziała, nieważne jaki rodzaj solara,to wydaje mi się ,że jest sztuką niemałą.
    DLA CAŁEJ RODZINY SOLAROWCóW WESOŁYCH ŚWIĄT ,MOKREGO DYNGUSA,CIEPŁYCH CHWIL Z RODZINAMI I SŁOŃCA NA MAXA.
    kaniowy7
    Poziom 12  
    Chłopaki jak robicie obudowe solara z blachy 0.5 ocynk na tył i z profilu do kartongipsu uw 100 to czy:
    1) dodatkowo wzmacniacie tył jakimś profilem czy płaskownikiem?
    2) jak wklejacie szybe, tylko do profilu silikonem?
    3) jak mocujecie w środku grzejnik żeby sie nie ruszał, przesuwał?

Wesołych i słonecznych Świąt!
    adrian18
    Poziom 11  
    J tu popieram tadek-67 to co ostatnio się rozpisuje jak z miesięcznika SI-FI ,bardziej mnie interesuje jak w prosty sposób płączyć rurki aluminiowe w panelu czy ile zwojów wężownicy do zbiornika i wiele innych praktycznych i w miarę tanich rozwiązań to co na co dzień zmagają się ..Solarowcy....Pozdrawiam...WESOŁYCH ŚWIĄT...
    greenpeace
    Poziom 23  
    tadek-67, adrian18
    Cytat:
    ale te naukowe wywody w zderzeniu z praktyką często można o kant d...y rozbić.

Cytat:
    bardziej mnie interesuje [...] ile zwojów wężownicy do zbiornika i wiele innych praktycznych i w miarę tanich rozwiązań

Wasze podejście jest bardzo dziwne.
    Jak ktoś, znając dwie przyprostokątne, chciałby policzyć długość przeciwprostokątnej to korzysta z odpowiednich wzorów - w tym wypadku twierdzenia Pitagorasa.
    Praktyka albo pokrywa się obliczeniami, albo wykazuje jak wiele udało się nam spaprać.
    To samo tyczy się "ile zwojów wężownicy do zbiornika" - też są wzory, wystarczy podstawić do nich dane.
    saskia
    Poziom 38  
    Nie wszyscy którzy chcą budować solary musza znać, czy chcieć poznać pana "pita go rasa" . :-)
    Chcą mieć trochę ciepłej wody za darmo. :-)
    tadek-67
    Poziom 20  
    No z tym darmo, to ciężko... :not: ale jak ruszy w końcu,to po tej robocie chyba usiądę z browarem i będę cieszył oko ,ale nie będę patrzał w lustra,a na pewno nie w absorber :black:
    Pomijam juz temat lustra ,ale solarowcy, którzy robią solki np. z grzejników ,gdyby postawili je na jakiejś obrotnicy na słupie,plus jakis prosty programator czasowy,stara wkrętarka + przekładnia ,zasilacz 12 v i napęd gotowy -z grubsza, przecież w takim przypadku super śledzenie słońca nie jest wymagane, błąd około 10° obrotu,nie robi różnicy.Piszą o przyroście mocy o około 50-60 procent,ale może zostańmy przy 40 proc.,czyli teoretycznie budując mniejsze solary ,ale podążające za słońcem mamy to samo ,co o wiele większe stacjonarne.
    kiciak1986
    Poziom 10  
    kaniowy7 napisał:
    Chłopaki jak robicie obudowe solara z blachy 0.5 ocynk na tył i z profilu do kartongipsu uw 100 to czy:
    1) dodatkowo wzmacniacie tył jakimś profilem czy płaskownikiem?
    2) jak wklejacie szybe, tylko do profilu silikonem?
    3) jak mocujecie w środku grzejnik żeby sie nie ruszał, przesuwał?

Wesołych i słonecznych Świąt!

Panowie święta świętami a my z kolegą czekamy za wskazówkami żeby startować bo słonce już mocno grzeje :)dołączam się do jego pytań.
    mirek_zaf
    Poziom 15  
    greenpeace napisał:
    tadek-67, adrian18
    Wasze podejście jest bardzo dziwne.

Nie ma się co dziwić, bo tylko kilka procent społeczeństwa to elitarna grupa, która jeszcze potrafi liczyć. Większość tych oszacowań kolektorów słonecznych można zrobić na kalkulatorze-ponad 10cio letnim CASIO z możliwością zaprogramowania -zautomatyzowania obliczeń-używałem takiego na studiach i działa do tej pory.. po dolutowaniu pojemnika na wieksze baterie-zwykłe paluszki 2x1.5V;)

To nie forum muratora albo inne budowalane, tylko techniczne, więc wypadałoby wiedzieć co Pitagoras twierdzi, no chyba że mamy modę obecnie na analfabetyzm informacyjny i jak ktoś nie znajdzie czegoś w internecie, to już nie potrafi niczego policzyć samodzielnie ;)

bachus1 napisał:
    No tak faktycznie link omawia sprawność w stosunku do baterii słonecznych, a my tu o.... kolektorach słonecznych a to nie to samo.

Czyżby te Wasze kolektory słoneczne korzystały z innego słońca? :D
    Ile w takim razie według Ciebie jest tej energi słonecznej z 1m2 do wzięcia-wicej jak 1kW/m2?

Oczywiście to jest w okolicy 1kW/m2 w sprzyjających warunkach i podobne dane podają producenci baterii słonecznych.
    Rzeczywiste dane z iloscią energiI elektrycznej uzyskanej ze słońca są w tym wątku Instalacja FOTOWOLTAICZNA 40 kW na gruncie - log z budowy, foto, opis, PRODUKCJA
    gdzie użyto:
    Cytat:
    216 sztuk niemieckich modułów o mocy 205 Wp - Wysoko wydajne moduły o sprawności 14% i gęstości mocy 141W/m2

Z tego co dopytałem to mają one powierzchnię
    Cytat:
    1.68m*0.86m=1.44m2

Pojedyńczy panel ma 205Wp czyli:
    Cytat:
    205W/1.44m2= 142W/m2

czyli w okolicy tego co podaje producent w gęstości mocy ;)

Jak jest ich 216 to ta farma w idealnych warunkach kiedy panele byłyby oświetlane praktycznie prostopadle do słońca ustawione wykorzystywałaby 312m2 energii słonecznej.
    Natomiast podany uzysk energii elektrycznej (gęstości mocy) 141W/m2 i podana sprawność 14% pozwala oszacować ilość energii słonecznej na m2:
    Cytat:
    0.141kW/m2=P*0.14 -> P= 1.007kW/m2

Przy powierzchni 312m2 mógłby uzyskać:
    Cytat:
    312m2*0.141kW/m2~44kW

Teraz zobaczmy wykres z marca- jaką moc uzyskał przy panelach ustawionych na 25*, a słońce miało wtedy godzinach południowych elewację taką, że docierało do nich w godzinach południowych ok. 6% energii mniej w związku z tym że nie śledzi słońca i wykres dla tej farmy fotowoltanicznej wyglądał tak:
    czyli uzyskał w godzinach południowych ok. 32kW, z poprawką na ten kąt 25*, bo to zaniżyło ten wynik to jakieś 34kW.
    No jak widać nie przekroczył 44kW-może w lecie zbliży się do tego poziomu, bo w kwietniu w okolicy 80% tej mocy maksymalnej uzyskał.

Jak widać raczej więcej jak 1kW/m2 dostepnej energii słonecznej producenci paneli PV nie przewidują, bo jej chyba nie ma, więc raczej na więcej jak 1kW/m2 w kolektorze słonecznym nie ma co liczyć.

Jak masz jakieś dane ile w kolektorach słonecznych się przyjmuje to się pochwal bo póki co, wszekie znaki na niebie i na ziemi wskazują na to że słońce jest jedno i nie ma jakiejs wielkiej różnicy w ilości dostepnej energii słonecznej z m2 powierzchni ustawionej prostopadle do padania promieni słonecznych, przy czym im niżej słońce nad horyzontem tym będzie jej mniej nawet przy bezchmurnym niebie, bo część zostanie pochłonięta przez wiekszą ilość atmosfery jaką mają wtedy do pokonania fotony.

--
    SUN is: 2014-04-21.580 13:55:05 UTC (2456769.080 JD) lat: 5*.***N lon: -2*.***E Sun hour azimuth: -65.015 Sun (geo) azimuth: 245.015 Sun elevation: 33.683 Day of the year: 111
    tadek-67
    Poziom 20  
    Kiciak,solar jaki opisujesz ,ja bym wzmocnił-usztywnił profilem np.30 x 18 mm od spodu tj. pospawaj jakby ramkę, która będzie podstawą solara,inaczej cała konstrukcja będzie bardzo wachliwa,szyby będą narażone na pękanie. Kątownik się do tego nie nadaje ,sam w sobie jest wahliwy, oczywiście mówimy tu o małych wymiarach,o płaskowniku nawet nie wspomnę. Jeżeli szybę wkleisz na silikon w zupełności wystarczy.Żeby grzejnik leżał stabilnie w ramie, należy go ułożyć na odpowiednio dociętych klockach drewnianych po rogach,nie będzie mostka termicznego , gdyż drewno jest dobrym izolatorem .Czyli sumując; ramka z profili ,na to blacha ocynk na nity zmywalne, następnie profile z wyjściami na rurki mocowane do blachy i ramki nitami-przed złożeniem dobrze jest dać silikon miedzy elementami łączonymi , wełna 5 cm, 4 klocki po rogach,na to grzejnik[czarny mat],na to szyba,jaką tam macie,klejona na silikon. każdy róg solara wzmocnij kątowniczkami alu. od środka[wygląd]. Oczywiście każdy robi jak uważa ,ale sądzę, że to sposob tani ,a przy tym solidny i estetyczny, przy zachowaniu rygoru wykonawczego.
    Mirek , muszę Cię zmartwić,Ci co umieją liczyć to większość społeczeństwa,w ogóle w tych ciężkich czasach.Dla mnie i nie tylko, elita to;pisarze , część artystów, intelektualiści,naukowcy,wybitni lekarze, cześć księży[wg.uznania], nie słódź tak sobie :D , część z Nas ma studia i się tak z tym nie afiszuje. Lekceważąc opinie innych,ich doświadczenie, nikomu nie zaimponujesz, wbiłeś się przebojem i wmawiasz Nam, że piszemy na złym forum,trzymaj tak dalej ,a ludzie zaczną Cię i Twoje posty ignorować,a tego chyba nie chcemy, spuść trochę ,,powietrza,, i spójrz na to wszystko spokojniej ,a Twoje obliczenia dołączaj wtedy kiedy są naprawdę potrzebne,lub dotyczą danego problemu,inaczej to tylko puste słowa , dopóki nie zaczniesz coś robić.
    marsajzyr
    Poziom 11  
    Tadek-67
    Masz ŚWIĘTĄ RACJĘ.

Mirek_zaf na ostatnich kilku stronach wielokrotnie się przechwalał, jakie to sorbony ukończył i jak poniżająco traktuje innych (choćby mnie - gdzie powyliczał głupoty). Śledzę te strony ze dwa, trzy lata; w międzyczasie powstała gotowa instalacja. Właśnie z pomocą tego Forum udało się ją wybudować a następnie przebudować. Myślę Kolego, że jesteś osobą strasznie zadufaną w sobie i swoich osiągnięciach; choć ich tu bardzo nie widać. Jak nie możesz znaleźć przyjaciół wśród bliskich to szukasz w necie - bo anonimowo.

Ważne aby dzielić się radami, wspierać i dopingować do jeszcze lepszych efektów. Chwalić autorów dobrych pomysłów i samych wykonawców. Możemy wybudować własnoręcznie kolektory; jak czyni to znaczna większość, Ale również kupić gotowe zestawy a jedynie samemu je zamontować u siebie. To też jest osiągnięcie warte pochwały. Często same ich ustawienie wymaga niezłego wkładu twórczego, bo usytuowanie domu, ogrodu, kotłowni z zasobnikiem ni chusteczki nie pasuje.

Wszystkich niezrażonych pozdrawiam mocno. Marek
    mirek_zaf
    Poziom 15  
    tadek-67 napisał:
    Twoje obliczenia dołączaj wtedy kiedy są naprawdę potrzebne,lub dotyczą danego problemu

Te proste wyliczenia co zapodałem do porównania ilości energii z paneli PV i kolektorów słonecznych były niezbędne. Oczywiście osób nie mających podstawej wiedzy z fizyki one nie przekonają, bo są nic nie znaczącymi cyframi dla nich.
    Natomiast sztuką jest wyliczyć, na podstawie tych wyliczeń coś zbudować i jak sensownie przeprowadzone pomiary potwierdzają przyjęte założenia.

marsajzyr napisał:

Myślę Kolego, że jesteś osobą strasznie zadufaną w sobie i swoich osiągnięciach; choć ich tu bardzo nie widać.

Jak jest potrzeba to się szuka informacji i się robi.
    Na codzień korzystasz z osiągnięć matematyków i fizyków i ich też nie widać bo są zamknięte w obudowach oprogramowanych sterowników ;)

BTW: Wawkowicze mają to do siebie, że koniecznie chcą wszystkim zaszpanować.
    Widać to też na naszych drogach, jak wszędzie chcą być pierwsi, najlepsi i... pchają się na trzeciego powodując wypadki...bo się im zawsze gdzieś spieszy...

Słońce ładnie grzeje moje powietrzne kolektory na poddaszu.
    Może ktoś zademonstruje jak gotuje wodę na herbatę zrobionym przez siebie solarem o powierzchni 2m2?
    Trochu Wawkowicze się odstresują, bo jak widać nawet w Święta nie potrafią się zrelaksować :D

--
    SUN is: 2014-04-22.260 06:14:54 UTC (2456769.760 JD) lat: 5*.***N lon: -2*.***E Sun hour azimuth: 77.847 Sun (geo) azimuth: 102.153 Sun elevation: 25.203 Day of the year: 112
    greenpeace
    Poziom 23  
    Panowie, wojna domowa? o_O

Pamiętam jak w końcówce lat 80 ubiegłego stulecia na jednej z giełd komputerowych w Ostrołęce - jeden z kolegów z klanu atari, który spożył dzień wcześniej dość dużą dawkę grochówki, podszedł do stanowisk kolegów Amigi i użył wśród nich broni chemicznej na bazie owej grochówki. Bąk był niesamowicie jadowity - aż w oczy szczypało. ;)
    Wtedy "miało to sens", ale w tym temacie nie widzę sensu i tym bardziej konieczności dowalania sobie na każdym kroku a już na pewno nie za obliczenia czy wykazywanie sprawności.

Pozdrawiając wszystkich bez wyjątków, życzę, byście brali garściami - ucząc się na błędach - ale cudzych i w porównaniu z obliczeniami, bo wtedy wiadomo jak daleko nam do doskonałości.
    kiciak1986
    Poziom 10  
    tadek-67 napisał:
    Kiciak,solar jaki opisujesz ,ja bym wzmocnił-usztywnił profilem np.30 x 18 mm od spodu tj. pospawaj jakby ramkę, która będzie podstawą solara,inaczej cała konstrukcja będzie bardzo wachliwa,szyby będą narażone na pękanie. Kątownik się do tego nie nadaje ,sam w sobie jest wahliwy, oczywiście mówimy tu o małych wymiarach,o płaskowniku nawet nie wspomnę.

dokładnie dziś pospawałem ramkę z kątownika i wszystko się rusza na boki. Mam pytanie odnośnie grubości całej ramy, profil CD ma szerokość 6 cm, jak dam wełnę 5 cm to nie dam rady wyjść z kolankiem żeby szybę od góry położyć. Czy u was wełna jest ściśnięta że to wszystko się mieści w 6 cm? pozdrawiam
    kaniowy7
    Poziom 12  
    kiciak1986 z tego co mi tu wiadomo to profil musi być UW 100 wtedy wszystko się zmieści. Tylko się zastanawiam jak jest szyba do niego doklejona. Czy tylko położona na wierzchu i przyklejona silikonem?
    Ja miałem jeszcze inny pomysł, może ktoś powie czy dobry, żeby przynitować trzy płaskowniki do tej blachy (po jej szerokości), na środku i po brzegach do grzejnika od tyłu dospawać po trzy śruby na każdy płaskownik i dokręcić do płaskownika, wtedy to grzejnik by wszystko usztywnił.
    Poniżej nieudolny rysunek może zobrazuje troche to o czym myśle.
    tadek-67
    Poziom 20  
    Mirek, zarzuć fotki tego kolektora powietrznego,bo na razie tylko liczysz i liczysz,a wynika z tego tylko gadka -szmatka nie wnosząca nic do meritum sprawy.
    Kiciak, opisując obudowę solarka -grzejnikowca miałem na myśli profile UW 100 ,jak pisze Kaniowy, w profilu UW 60 tego nie zmieścisz
    Kaniowy, oczywiście ,że można i tak ,ale będziesz tracił część ciepła które poprzez śruby będzie grzało obudowę[mostek termiczny],a jeżeli będą tam profile alu to będziesz miał jakby radiator do skutecznego odbioru ciepła z solara,ale nie w tym kierunku, co byśmy chcieli. Co do mocowania szyb to zrobiłbym tak mniej więcej;do bocznych ścian profilu przynitował malutkie kątowniczki z alu. ,a na nie kleimy szyby na silikon- trzyma mocno,a można w razie potrzeby łatwo rozebrać,narysuję.
    kiciak1986
    Poziom 10  
    no tez właśnie, ale mam już na to pomysł, jutro jeśli zdarzę zbudować pudło to zrobię zdjęcia. pozdrawiam