Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 24 Cze 2014 00:14 3543048 12622
 • #9391
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  saskia napisał:
  A czy brałeś pod uwagę z jakiego materiału powinna być taka przesłona?

  Kol. Bachus1 nie robił lustrzanych kolektorów, a przy heat pipe moc na powierzchnię wymiany jest w granicach 2kW/m2.
  W twoim przypadku chodzi o 3-krotne przekroczenie max. wydolności wymiennika, z czym kol. Bachus1 sądzę że nie miał jeszcze do czynienia.

  Może małe sprostowanie: w heat pipe moc promieniowania na m2 jest 1000W, bo tyle na ten jeden metr pada, sprawność heat pipe w zależności od wykonania i typu rur próżniowych wynosi średnio 55% a powierzchnia jednego skraplacza wynosi ok. 5-8cm2 gdzie moc wydzielana na jednym skraplaczu będzie ok. 55W
  Ale to nie to do porównań.
  Każdy, kto lutuje instalacje miedziane wie, że jeżeli będzie woda w takiej instalacji to nie jesteśmy jej polutować, ktoś wcześniej o tym wspominał. Swego czasu musiałem nie co dostosować instalację do kolektorów i przelutować parę rurek miedzianych. Spuściłem wodę z całej instalacji jednak nie zeszła do końca i ciągle z niej kapało chyba 4-5 kropel na sekundę. Nie byłem w stanie stosunkowo dużym palnikiem tego rozgrzać, dopiero w następny dzień kiedy woda przestała kapać polutowałem jak należy. Ciepło z palnika zamieniało wodę w parę ale rurka się nie rozgrzewała do temp. topnienia cyny. I to jest podstawa do dalszej dyskusji, czyli jak woda jest w stanie odbierać ciepło.
  Hipotetycznie załóżmy, ze weźmiemy 10 małych palniczków i będziemy ogrzewać rurę miedziana na odcinku 1m co 10 cm. załóżmy, ze zasilamy rurę wodą o temp. 20 stopni, woda na końcu rury osiąga 35 stopni przy stałym przepływie 5l/min.
  Pytanie:
  Co się będzie działo gdy weźmiemy nie 10 a 5 palników dwa razy mocniejszych i będziemy ogrzewać już nie 1m rury a 0,5m. Czy temp. wody będzie też 35 stopni.
  Pytanie 2:
  Co się będzie działo gdy weźmiemy nie 5 palników a 2 palniki których to moc jest równoważna tym 10 , czy pięciu poprzednich. Czy temp. wody będzie 35 stopni na wyjściu, przy tym samym przepływie.
  Pytanie 3 na koniec:
  Co się będzie działo jeżeli weźmiemy jeden palnik o sumarycznej mocy tych dziesięciu początkowych , czy pięciu, czy dwóch. Czy temp. wody będzie dalej podgrzewana do 35 stopni, przy tym samym przepływie.
  Jeden duży palnik ma moc taką jak dwa mniejsze, lub 5 jeszcze mniejszych, lub 10 najmniejszych.
  Analogia do kolektorów np. płaskich:
  Skoro przepływ dla 3 kolektorów płaskich ( dziesięciu małych palniczków) o mocy maksymalnej ok. 4,5 kW jest na poziomie 6l/min i jest wystarczający do prawidłowej pracy systemu to dla czego
  nie jest wystarczający dla jednego palnika o mocy 4 kW? grzejącego wciąć tą samą rurę.
  Jasne, można rozpatrywać gęstość "upakowania" mocy na tak małej powierzchni, ale te 4 kW to za mało. Gdyby było to 10 kW na absorber Tadka to może coś by się działo, ale nie te 4kW, to za mało.
  Są instalacje, które pracują na temp. ok.90 stopni ale przepływ jest proporcjonalnie mniejszy aby utrzymać tą temp.
  Prościej już się chyba nie da.
  A zresztą i tak biorę to na siebie.
  saskia napisał:

  W twoim przypadku chodzi o 3-krotne przekroczenie max. wydolności wymiennika, z czym kol. Bachus1 sądzę że nie miał jeszcze do czynienia.

  I tu się również mylisz. Wydolność Tadkowego wymiennika zależy od dwóch czynników Mocy padającej a to jest w miarę stałe i od ilości przepływającej wody. Przy tym stałym promieniowaniu na poziomie 4kW temp wody wypływającej można regulować przepływem.
  Zgodzę się z Tobą gdyby Tadek ten wymiennik wykonał z rurek średnicy 6mm, bo ich przepustowość stosunkowo mała ale nie z rur o średnicy min, 18mm.
  Tadek z jakiej średnicy ten absorber.

  saskia idziesz w zakład?
 • Computer Controls
 • #9392
  tadek-67
  Poziom 20  
  Rurki pionowe 15,zbiorcze 22.x 2 absorbery połączone równolegle
 • #9393
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  tadek-67 napisał:
  Rurki pionowe 15,zbiorcze 22.x 2 absorbery połączone równolegle

  Z palcem w d... O.k.
  tadek-67 napisał:
  Oczywiście ,blacha nierdzewna polerowana1-1,5mm,odbija promienie słoneczne, które padając na lusterka się rozpraszają.

  Odbijać odbije ale nie przyklei sie do magnesu, dam Ci chromonikielinę lustrzaną ta sie przyklei.
 • #9394
  tadek-67
  Poziom 20  
  Miło bardzo z Twojej strony -dziękuję,zajrzyj na PW.
 • #9395
  malik222222
  Poziom 11  
  bachus1 dzięki za pomoc w połączeniu kolektorów wydajność wzrosła znacząco, natomiast mam inny problem kolektory wychładzają mi zasobnik ww nocy, założyłem zawór zwrotny lecz po tygodniu przestał funkcjonować właśnie go wykręciłem i oczywiście zasyfiony teraz już nie wiem co zrobić jakieś filtry zastosować przed zaworem?
 • Computer Controls
 • #9396
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  malik222222 napisał:
  bachus1 dzięki za pomoc w połączeniu kolektorów wydajność wzrosła znacząco, natomiast mam inny problem kolektory wychładzają mi zasobnik ww nocy, założyłem zawór zwrotny lecz po tygodniu przestał funkcjonować właśnie go wykręciłem i oczywiście zasyfiony teraz już nie wiem co zrobić jakieś filtry zastosować przed zaworem?

  Najpierw dobrze przepłucz instalacje woda z kranu pod ciśnieniem. Prawdopodobnie syf leci z kolektorów, a wiec kolektory do płukania. Zawór przepłucz czystą wodą, będzie dobrze.

  No dobra idę spać.
 • #9397
  saskia
  Poziom 38  
  Kol. bachus1, ciągle pomijasz powierzchnie wymiany.
  Jeśli Tadka wymiennik będzie miał tyle metrów rurek (powierzchnia wymiany) co typowe solary to można liczyć twoim sposobem.
  U niego (wymiennik) będzie ok. 6mb. rury, powiedz mi na jaką powierzchnię typowego solara zużyjesz 6mb. rury?
  Ile mb. rury było w tej kozie?
  Jaki są powierzchnie wymiany poszczególnych sum długości rury?
 • #9398
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  saskia napisał:
  Kol. bachus1, ciągle pomijasz powierzchnie wymiany.

  A jaką powierzchnię wymiany ma ogrzewacz przepływowy 4kw?
  Aby ogrzać wodę o 30 stopni trzeba jej 2l/min, a powierzchnia grzałek o wiele mniejsza niż Tadkowy wymiennik. Aby Tadkowy chodził dobrze to trzeba zwiększyć do 4l/min i będzie ogrzewał o 15 stopni, co jak najbardziej właściwe przy instalacji solarnej.
  Kolektor słoneczny za 1500 zł
  Popatrz na ten obrazek, to jest przepływówka o mocy 21 kW, zaznaczona rurka to grzałka między rurkami z woda. Jaka jest powierzchnia styku tej grzałki z rurka wodną? Jak sądzisz do jakiej temp. rozgrzeje się grzałka na sucho, a do jakiej z wodą w rurkach? Jak sądzisz, gdyby Tadek rzucił to swoje promieniowanie na te rurki z przepływającą wodą spalił by to wszystko czy nie? Nie, bo skoro tego nie jest w stanie spalić ta grzałka. Nie bo tej mocy jest 2,5 raza mniej w stosunku do powierzchni jaka grzeje grzałka. Nie bo to nie jest punkt a powierzchnia 0,1m2
 • #9399
  saskia
  Poziom 38  
  1) A jak myślisz, dlaczego jest to jedna ciągła rurka, a nie harfa?
  2) puść przez ten ogrzewacz 21kW wodę o temp. 50-60°C.
  3) czy wiesz dlaczego kociołłki przepływowe dość głośno szumią (czasem aż strzelają) gdy podgrzewasz wodę do temp. pow 60°C?
  4) pomyliłeś powierzchnię styku grzałki el. z powierzchnią wymiany, którą jest powierzchnia rury. Z drugiej strony, to sama grzałka zanurzona w wodzie nawet małej mocy, bedzie cała pokryta bąblami pary i jedynie cyrkulacja dużej ilości wody wokół grzałki (np. w boilerze) zmniejsza efekt gotowania.

  W twoim wcześniejszym przykładzie z palnikami, to gdy będziesz używał jednego dużego palnika, to woda na sciankach wewnątrz rury będzie się gotowała, i odizoluje pozostałą przepływającą wode od ścianek, przez co uzyskana temp. będzie niższa niż przy 10-ciu małych palnikach, bo będą ogrzewały słabiej, ale większą powierzchnię.
  W dużych kotłach podnosi się ciśnienie do np.12atm. po to aby zmniejszyć gotowanie i uzyskuje się temp. ok. 120°C mimo że na miasto puszcza sie ok. 80-90°C.
  Gdyby kotły pracowały na temp. 80-90°C i mniejszym ciśnieniu to trzeba było by używać 2-3 kotłów na raz (nieekonomiczne), aby przekazać wodzie wystarczającą ilość energii (zamiast 50-70GJ bylo by 35), i przepływ musiał by być dużo większy.
  U Tadka ze względu na duże natężenie energii na powierzchnię, będzie to tak jak palenie na max. w jednym takim kotle, ale bez odpowiedniego ciśnienia i wymiennik nie będzie w stanie przekazać całej wytworzonej energii wodzie bez jej gotowania, a duże zwiększenie przepływu spowoduje spadek temp. wody w obiegu, bo wymiennik kotła nie nadąży jej wystarczająco ogrzewać.
  W tym ogrzewaczu el. co podałeś, masz 10-12mb rury chyba 22mm której cała powierzchnia jest powierzchnią wymiany i podnosi temp o ok. 30°, ale gdy woda wpływająca do ogrzewacza bedzie miała 60°C, to na powierzchni tych rur będzie się intensywnie gotowała, choć na wylocie będzie tylko 90°C.
  Im cieplejsza woda bedzie wpływała do wymiennika o zbyt małej powierzchni wymiany, tym intensywniejsze będzie jej gotowanie na sciankach rur.

  Tu można by użyć kolejne usprawnienie które użyłem do swojego wymiennika na grawitacji, otóż do rurku wstawiłem skręcony pasek blachy miedzianej, aby zawirowywała wodę w rurze.
  Gdyby Tadek zrobiłwymiennik z 18mm jak pisałeś, lub nawet 22mm to mógłby przed zlutowaniem całości wstawić w rurki takie świderki z blachy miedz.
  Będzie wtedy intensywniejsze mieszanie wody, a świderki będą dodatkową powierzchnią wymiany. Nawet jeśli nie będą dotykały rury na całej długości, to bedą przenosiły cieplo od wody z powierzchni rurek do jej całej objętości.
  Sądze że oprócz zmniejszenia mikrogotowania, temp. krytyczna podniesie sie o co najmniej o 10°C, czyli z 60 na 70.
 • #9400
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  saskia napisał:
  1) A jak myślisz, dlaczego jest to jedna ciągła rurka, a nie harfa?
  Bo tak jest łatwiej wykonać. Bo ciśnienie z sieci jest zawsze nie mniejsze niż 3 atm. Bo przepływ jest tak duży jak średnica tej zwiniętej rurki i ciśnienie, nie ma możliwości zapowietrzenia, Ale to nie ma znaczenia jeżeli rozpatrujemy moc padającą (czy grzałki ) w stosunku do mocy odebranej.

  saskia napisał:

  2) puść przez ten ogrzewacz 21kW wodę o temp. 50-60°.

  Jeżeli będzie na poziomie 10l/min to ogrzeje się o 30 stopni, czyli zagrzeje od 60 do 90 stopni.
  Ale my tu nie rozpatrujemy grzałki ( słońca ) o mocy 21 kW a 4 kW
  A przy 4 kW i przepływie 4l/min zagrzeje tylko o 15 stopni, czyli zabezpieczenia powinny zadziałać gdy na wejściu wymiennika mamy 85 stopni.
  saskia napisał:

  3) czy wiesz dlaczego kociołłki przepływowe dość głośno szumią (czasem aż strzelają) gdy podgrzewasz wodę do temp. pow 60°C? °.

  Tak wiem, jak gotuję wodę w czajniku też szumi. Ale woda w czajniku nie przepływa.
  saskia napisał:

  4) pomyliłeś powierzchnię styku grzałki el. z powierzchnią wymiany, którą jest powierzchnia rury.

  A, niby to styk grzałki z rurą czym niby jest jak nie stykiem wymiany? Przecież ciepło z grzałki tym stykiem przedostaje się do rury z woda.
  saskia napisał:

  Z drugiej strony, to sama grzałka zanurzona w wodzie nawet małej mocy, bedzie cała pokryta bąblami pary i jedynie cyrkulacja dużej ilości wody wokół grzałki (np. w boilerze) zmniejsza efekt gotowania.

  Tak zgadza się i tak będzie u Tadka przy przepływie 4l/min, nie będzie bąbelkowania. Natomiast gdy przepływ zostanie zmniejszony do np. 0,5l/min to efekt ten wystąpi.
  saskia napisał:

  Gdyby kotły pracowały….
  Kotły to nie ta pólka, tam moce rzędu 13800kW i potężne ciśnienia, a ja to odnoszę tylko do kolektorów a nie do kotłów.
  saskia napisał:

  W tym ogrzewaczy el. co podałeś, masz 10-12mb rury chyba 22mm której cała powierzchnia jest powierzchnią wymiany…

  Nie, tej rury może być tylko ok. 2m, i będzie to nie więcej jak 15mm przypatrz się proporcjom np. śrub mocujących kable.
  Kolektor słoneczny za 1500 zł
  Na rysunku przesadnie narysowałem, powierzchnia wymiany to pow. styku, po drugiej stronie rury następuje już tylko chłodzenie.
  saskia napisał:

  Gdyby Tadek zrobił wymiennik z 18mm…

  A skąd wiesz, że nie będzie przepływu turbulentnego? I zakładasz, że będzie on tylko laminarny? Poprze złożoność rur będzie turbulentny.
  Bardzo ciężko w instalacjach jest uzyskać przepływ laminarny a w Tadkowej na pewno przekroczy wielokrotnie liczbę Reynoldsa. To jest policzalne.
 • #9401
  saskia
  Poziom 38  
  Przygladnij się rysunkom i zgadnij który rysunek bedzie pasował do przepływu w Tadka wymienniku.

  Kolektor słoneczny za 1500 zł


  Muszę dodać że cały czas popieram twój pomysł użycia rurek miedz. na wymiennik, dlatego że zwiększa on powierzchnię wymiany bo miedź dość szybko przenosi ciepło na drugą nieoświetlaną strone rurek, ale to i tak za mało aby pozbyć sie intensywnego mikrogotowania.
 • #9402
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  saskia napisał:
  Przygladnij się rysunkom i zgadnij który rysunek bedzie pasował do przepływu w Tadka wymienniku.

  Zaden, bo to co namalowałeś to układ zamknięty ( statyczny ) a nie układ przelotowy ( dynamiczny )

  Dodano po 11 [minuty]:

  saskia napisał:
  , ale to i tak za mało aby pozbyć sie intensywnego mikrogotowania.

  Nie przy tych mocach, powierzchni i przepływie Tadkowego wymiennika.
 • #9403
  saskia
  Poziom 38  
  bachus1 napisał:
  saskia napisał:
  Przygladnij się rysunkom i zgadnij który rysunek bedzie pasował do przepływu w Tadka wymienniku.

  Zaden, bo to co namalowałeś to układ zamknięty ( statyczny ) a nie układ przelotowy ( dynamiczny )

  Dodano po 11 [minuty]:

  saskia napisał:
  , ale to i tak za mało aby pozbyć sie intensywnego mikrogotowania.

  Nie przy tych mocach, powierzchni i przepływie Tadkowego wymiennika.


  Nie sugeruj się dołem i górą rysunku (tak wyszło rysowanie na szybko),tak wygląda rozkład temperatur wewnątrz rury przy mocach poniżej i powyżej 10kW/ m2.

  Jak pisałem wcześniej, u Tadka przy przepływie 5l/min będzie przeplyw 230ml/min w rurkach absorbera i rozkładzie temp. jak w prawym rysunku.
  W jego absorberze potrzeba zrobić przepływ 5l/min przez każdą z rurek, a nie 230ml/min, ale jak będzie to robiła jedynie pompa obiegowa układu, to na boiler bedzie przepływ ok. 100l/min. Dlatego trzeba pompę mieszającą, aby każda z rurek miała przepływ 5l/min i obieg na boiler też 5l/min.
  Aby to uzyskać potrzebne, albo obejście mieszające jednej pompy o dużym przepływie, albo dwie pompy, jedna obiegowa, a druga mieszająca.

  Jestem pewny że w harfie jest przepływ laminarny, może nie całkowicie bez zawirowań, ale bardziej laminarny, niż turbulentny.
  Wiesz chyba że właśnie takie zestawienia rurek używane są do uzyskania przepływu laminarnego w efektownych fontannach. :-)
 • #9404
  pisarmen
  Poziom 11  
  tak sobie czytam i na moje oko to woda nie powinna byc ganiana w koło, ponieważ im wyższa temperatura to chyba mniejsza wydajność w odbiorze. wydajne odpowietrzniki może będą działały ale pod warunkiem że trafia na miejsc które nie będzie rurką a jakimś poszerzeniem tak aby powietrze miało czas na ucieczkę do góry.
  co do przysłony to może rozwiązania będą pomocne z malucha??
  tam była regulowana przysłona od wentylatora. ona może płynnie regulować moc a nie na zasadzie zero jedynkowym.
  jak mi cos jeszcze wpadnie do głowy to naskrobie :)
 • #9405
  saskia
  Poziom 38  
  pisarmen napisał:
  tak sobie czytam i na moje oko to woda nie powinna byc ganiana w koło, ponieważ im wyższa temperatura to chyba mniejsza wydajność w odbiorze. wydajne odpowietrzniki może będą działały ale pod warunkiem że trafia na miejsc które nie będzie rurką a jakimś poszerzeniem tak aby powietrze miało czas na ucieczkę do góry.
  co do przysłony to może rozwiązania będą pomocne z malucha??
  tam była regulowana przysłona od wentylatora. ona może płynnie regulować moc a nie na zasadzie zero jedynkowym.
  jak mi cos jeszcze wpadnie do głowy to naskrobie :)


  Jeśli wymiennik ma odpowiednią powierzchnię wymiany to nie musi być ganiana, ale jeśli ma za małą powierzchnie to nie odda wodzie tego nadmiaru energii i trzeba tą wodę przegonić kilka razy przez wymiennik, aby oddał jej całą swoją energie, a dopiero wtedy puścić ją na boiler, a przy okazji uniknąć gotowania.
  Tak jak wychodzi z prawego rysunku, trzeba tą wodę nagrzać o odpowiednią liczbę °C w całej objętości, a nie tylko tyle co dotyka rurek.

  Z takiego właśnie powodu, wymienniki płytowe są tak wydajne, bo szybko przekazują ciepło do cienkiej warstwy wody po drugiej stronie płyt.
 • #9406
  tadek-67
  Poziom 20  
  Ja Was niedługo ,, pogodzę,, :D i wszystko będzie wiadomo,kto ma rację.
 • #9407
  saskia
  Poziom 38  
  tadek-67 napisał:
  Ja Was niedługo ,, pogodzę,, :D i wszystko będzie wiadomo,kto ma rację.


  To ty do cholery jasnej ciasnej jeszcze nie skonczyłeś tego solara! :-) :-)
  Biegiem do roboty! :-)
  Chyba będę musiał spotkać się z kol. Bachus1 i razem dobrać sie do ciebie, abyś niezwłocznie skończył robotę. :-)
  Ja włśnie się wybieram do kraju i mam jedno miejsce wolne. :-)
  Właściwie to 6 miejsc, ale 5 zajęte wagą tokarek i innych maszyn, choć wizualnie i faktycznie to są puste siedzenia. :-)
  Jak ważysz mniej niż 80kg to możesz sie ze mną zabrać, przy okazji będę miał kierowcę na zmianę. :-)
  Sądzę że z uwagi na twoją pracę masz uprawnienia na przyczepy. B+E :-)
  Prowadzenie Patrola z przyczepą niewiele różni się od prowadzenia małej ciężarówki. :-)
 • #9408
  tadek-67
  Poziom 20  
  Trzeba uważnie czytać posty,to byś wiedział kiedy lecę,samochodem nie jeżdżę od 8 lat ,szkoda czasu i zdrowia, poza tym często latam, także rozumiesz....Takim ,,belferskim,,tonem napisałeś ,że aż śmiesznie to zabrzmiało.Niejeden z forumowiczów zrobił mniej ,niż ja na urlopach w kwestii solara..Co do posiadanego prawka, cóż powiedzieć ,by sie nie chwalić, kiedyś na papierowym było czerwono od pieczątek kategorii i na tym poprzestańmy.Gdybym chciał sobie zrobić grzejnikowca to by był,ale ja lubię wyzwania :D .,a że piszę o tym na forum?,chcę go zrobić by grzał wodę ,bez zbędnych poprawek,bo na solarze jak wiadomo świat się nie kończy.
  Oj Saskia,Saskia,o czym ty piszesz?.
 • #9409
  saskia
  Poziom 38  
  Piszę o Angielskiej pogodzie. :-) :cry:

  Wiem że lecisz w lipcu, ale teraz mamy sytuację "Emergency" i musisz sie stawić do pracy przy solarze natychmiast. :-)

  Przy okazji, to wyluzuj troche, bo jak nie to wraz z kol. Bachus1 wyluzujemy cię albo siłą, albo "kszynką" piwa. :-)
 • #9410
  tadek-67
  Poziom 20  
  Jaką sytuację ,,emergency,, widzę że po prostu nie jesteś pewien tego co piszesz i nie do końca przekonany co do swojej teorii ,widocznie gdzieś w głębi duszy wiesz że Witold ma rację odnośnie mikrogotowania,ale teraz dość niezręcznie jast Ci przyznać Mu rację.
 • #9411
  saskia
  Poziom 38  
  Nie chodzi o to by mieć rację tylko o wyjaśnianie co się dzieje w rurach w różnych warunkach, a ty zaraz szukasz racji i robisz z podawanych informacji zawody kto wie lepiej.
  Koncentruj się raczej na zapamiętaniu i wykorzystaniu tych informacji, bo ani ja ani kol.Bachus nie wiemy wszystkiego, a nasza dyskusja wyciąga na wierzch więcej zapomnianych lub nie poruszanych tematów i informacji, które mogą ci się przydać.

  Jeśli mialbyś w układzie np. olej transformatorowy to dyskusja o mikrogotowaniu nie miała by sensu, ale masz wodę która wrze na powierzchniach które mają pow. 100°C, więc trzeba tak zrobić odbiór ciepła, aby te powierzchnie nie nagrzały sie pow. tej temp. albo usuwać bąble (izolator), mieszając wodę, aby zwiększyć odbiór ciepła, co obniży temp. powierzchni absorbera i zmniejszy gotowanie.
  Masz taką a nie inna konstrukcję i energia padająca na powierzchnię absorbera jest 80razy większa niż na typowe solary, wiec i temperatury będą odpowiednio wyższe.
  Przeplyw także powinien być odpowiednio wyższy, ale będzie to wtedy jak pisałem ok. 100l/min na boiler, a efekt będzie taki że różnica temp. miedzy zasilaniem a powrotem będzie na poziomie 2-3stopni, duże straty przesyłowe i bardzo powolne nagrzewanie boilera.
  Jeśli będzie mieszanie w absorberze, a na boiler np. 5l/min, to różnica miedzy zasilaniem a powrotem boilera bedzie na poziomie 10-15°C i nie będzie intensywnego mikrogotowania.
 • #9412
  karmarul
  Poziom 2  
  Szanowni Forumowicze,

  Dzięki Waszym cennym radom udało mi się zbudować coś na kształt przysznica na działce (oczywiście zasilanego słoneczkiem, w układzie grawitacyjnym, wymiennik z podwójną wężownicą).

  Kolektor słoneczny za 1500 zł

  Jako, że zabawa jest bardzo wciągająca, zrodziło mi się pytanie - czy i jak do tego układu mógłbym dołączyć jeszcze jeden kolektor (z drugiej strony prysznica)?

  Z góry dziękuję wszystkim za rady.

  Pozdrawiam,
  Adam
 • #9413
  tadek-67
  Poziom 20  
  ADAM, jakbyś nie ,,przysępił,, i dał więcej rurki[nie wąż ogrodowy] to ten jeden sporo by podgrzal tą wodę.Powierzchnia jest,czyli jak powiedział klasyk są wolty,ale nie ma amperów.Rozbierz to ,dodaj więcej rurek i pompkę ,jak masz prąd na działce i wtedy porównaj efekty,a zapewniam Cię że różnica będzie duża. Czytałeś chyba ,,po łebkach,, jest tu sporo zdjęć podobnych solarów ,jeszcze raz je przejrzyj i porównaj ze swoim,a zauważysz różnicę.Nie obraź się proszę,ale ten bojler pomalowany na czarno bez izolacji lepiej zagrzał by wodę w słoneczny dzień,jak ten solar. Naprawdę jest tam kilka podstawowych błędów,ale to jest do uratowania.
 • #9414
  karmarul
  Poziom 2  
  Tadek-67 - zdjęcie mojego "arcydzieła" jest troszkę nieaktualne (wąż ogrodowy zamieniony na termoodporną rurkę od bimbrownicy :-) + izolacja termiczna.

  Poza tym aktualna wydajność też jest duuużo większa niż "bojler pomalowany na czarno bez izolacji " u naszych sąsiadów (w słoneczne, ale chłodniejsze dni przychodzą się do nas kąpać). No i z rana, po chłodnej nocy u nas woda jest zdecydowanie cieplejsza :-). Założenie konstrukcji było takie, że ma się toto nagrzać Pn-Pt i dać ciepłą wodę na weekend.

  No i prądu (poza 12v też z małego solarka) na działce nie mam.

  Ale pytanie moje było o to, czy (i jak) mógłbym drugi kolektor z drugiej strony podłączyć (oczywiście w układzie grawitacyjnym, bezobsługowo i bezpompkowo).

  Pozdrawiam,
  Adam
 • #9415
  saskia
  Poziom 38  
  Kolektor słoneczny za 1500 zł

  Tak było by najprościej, ale powinieneś zrobic harfe a nie meander i obydwa po tej samej stronie boilera.
  Na rysunku narysowałem po obu stronach, ale po to aby widać było rurki podłączenia.
 • #9416
  bachus1
  Specjalista - kolektory słoneczne
  saskia napisał:
  Kolektor słoneczny za 1500 zł

  Tak było by najprościej, ale powinieneś zrobic harfe a nie meander i obydwa po tej samej stronie boilera.
  Na rysunku narysowałem po obu stronach, ale po to aby widać było rurki podłączenia.

  No bez jaj, drugi kolektor od północy?
 • #9417
  karmarul
  Poziom 2  
  Dzięki, SASKIA, za odpowiedź.

  Czyli wychodzi mi na to, że stawiasz na połączenie równoległe. Też tak kombinowałem.
  Założyłem też, że w układzie grawitacyjnym, jeśli płyn w kolektorze będzie chłodniejszy niż w bojlerze (w wężownicy), to woda z kolektora po prostu nię będzie "pchana" do góry..

  Pozdrawiam,
  Adam
 • #9418
  tadek-67
  Poziom 20  
  To nie są jaja ,to jest smutna rzeczywistość, no nie zrobi się solara za 100-200 zeta, chociaż jest taki filmik na YT,że niby można. Stawianie solara od północy nie ma sensu,w jakich godzinach będzie on grzał od północy? z samego rana przez około 1 godz. i to też po skosie,to lepiej postawić 2 obok siebie i tyle,jak nie ma pompy zwiększyć średnice rurek zasilajacych i odbioru, w środku miedziana harfa, całość zaizolować ,naczynko wyżej,wtedy będzie efekt.Energia słońca jest darmo,ale materiały kosztują,a to już jest jakaś bariera, jeżeli podejść do tego ciut poważniej.
 • #9419
  saskia
  Poziom 38  
  bachus1 napisał:
  saskia napisał:
  Kolektor słoneczny za 1500 zł

  Tak było by najprościej, ale powinieneś zrobic harfe a nie meander i obydwa po tej samej stronie boilera.
  Na rysunku narysowałem po obu stronach, ale po to aby widać było rurki podłączenia.

  No bez jaj, drugi kolektor od północy?


  Przeczytaj uważniej mój post.

  Dodano po 3 [minuty]:

  tadek-67 napisał:
  To nie są jaja ,to jest smutna rzeczywistość, no nie zrobi się solara za 100-200 zeta, chociaż jest taki filmik na YT,że niby można. Stawianie solara od północy nie ma sensu,w jakich godzinach będzie on grzał od północy? z samego rana przez około 1 godz. i to też po skosie,to lepiej postawić 2 obok siebie i tyle,jak nie ma pompy zwiększyć średnice rurek zasilajacych i odbioru, w środku miedziana harfa, całość zaizolować ,naczynko wyżej,wtedy będzie efekt.Energia słońca jest darmo,ale materiały kosztują,a to już jest jakaś bariera, jeżeli podejść do tego ciut poważniej.


  Tadek, ty też widać nie czytasz uważnie postów.
  A tak przy okazji, to twój absorber będzie właśnie skierowany na północ. :-) :-)
 • #9420
  tadek-67
  Poziom 20  
  Fakt pisałeś,2 na południe-SORRY,ale podłączenie wejście i wyjście, to nie jest układ Tichelmanna,powinny one być po rogach solara.