Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny za 1500 zł

Mariiusz 09 Lip 2014 09:27 3582849 12709
    strazak998
    Poziom 12  
    Aby w nocy ciepło nie uciekało na kolektor polecam zawór zwrotny klapkowy na zasilaniu zbiornika.
  • Relpol przekaźniki
    egojack1
    Poziom 13  
    vic11 Instalacja w mojej kotłowni :

https://plus.google.com/photos/10226544624190...6022464409337213522&oid=102265446241900738286

Pompa czerwona nad kotłem od CO, niebieska do CWU z kotła, mała czerwona do instalacji solarnej. Przed każdą pompą mam filtry, a za pompami zawory zwrotne. Tak się robi zgodnie ze sztuką najkrócej mówiąc, ale jak nie dasz zaworów zwrotnych ani filtrów to oczywiście też będzie działać.
    dziadunia
    Poziom 8  
    egojack1 napisał:
    dziadunia Moje założenia były podobne do Twoich, może opis mojej instalacji będzie dla Ciebie pomocny:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13690040#13690040

Dzięki za linka.
    To rozjaśniło mi sprawę.
    Szukając nowego kolektora natknąłem się na jeszcze inne rozwiązanie a mianowicie
    http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=111866&order=pd&us_id=6704354

SOLARNY CIŚNIENIOWY OGRZEWACZ WODY
    Co tym myślicie?
    wstawiam to na dach ,łącze z moim bojlerem dwupłaszczowym mając 240 litrów wody użytkowej.Problemem mogą być jednak straty przy przepływie z dużej odległości a co z tym idzie zimna woda w kranie lub mniejsza temp w bojlerze.Chyba żeby wrzucić pompkę miedzy dwa wymienniki i nie krąży w układzie.Ma to sens?
    Chyba za bardzo kombinuję :|
  • Relpol przekaźniki
    Mir
    Poziom 25  
    Witam serdecznie szanowne grono.
    Również jak większość kolegów siedzących w temacie i czytających posty z uwagą, nadal ma problem z rozwiązaniem budowy kolektora od podstaw czy wybrać budowę meandryczną czy harfową. Sam zbudowałem dwa kolektory na grzejnikach jedno płytowych które na podstawie doświadczeń i testów w miarę swoich możliwości testowałem pod względem wydajności. Ale jak na razie nie satysfakcjonuje mnie taka budowa. Postanowiłem zbudować kolektor z aluminium i miedzi.
    mam 50 m rurki fi10mm blachę aluminiową i ładne profile 10x3x600mm oraz 6 szyb 160x109. Chciałem zbudować coś na wzór kolektora Weissmana dis50 lub dis100 (info w załączniku):
    Dis50
    Dis100
    Zbiornik mam 300l również robiony od podstaw z 22 m rury miedz fi 20. Wiec szacuje powierzchnię kolektora około 6m2.
    Z racji ze szyby mam 160x109 chciałbym połączyć je obok siebie.
    Mam miejsce na dachu nawet 7 metrów wiec wykonanie kolektora z profili 6m na 1,60 m nie stanowi problemu.
    Zastanawia mnie jednak czy ta wysokość 1,60m i układ meandryczny rurką fi 10 mm na szerokości 109 mm i budowa np. 4 sekcji tak jak na obrazku nie będzie gorsza od budowy harfy. Rura zbiorcza 22 mm
    Ilość rurki w odległości 10 mm od siebie około 15m na sekcje.
    absorber aluminium 0,5 mm lutowany z rurką miedzianą ;)
    Przykład mojej konstrukcji :

Sam jestem ciekaw jak to widzicie, czy to będzie wydajne? Celowo nie skupiam sie na szczegółach czernienia absorbera etc. Ponieważ to temat drugorzędny, interesuje mnie rozwiązanie szybkiego odebrania ciepła i możliwie małych oporów na takiej wysokości jakią przedstawiłem, w układzie zamkniętym.
    Pozdrawiam Mirosław
    crb
    Poziom 12  
    Mir Moim zdaniem romiar 109x160 niema większego znaczenia, trzeba tylko ustawić odpowiednio przepływ przez kolektor. Budowa w jednej obudowie 6x1,6m uważam za nie praktyczną bo trzeba to jeszcze wciągnąć na dach w całosci a w kawałkach to bezsensu.
    Lutowanie aluminium z miedzią też przerabiałem i szczerze trzyma jak łysego za włosy, pozostaje klej ,pasta termoprzewodząca i silikon. Co do czernienia absorbera moim zdaniem najlepiej spisuje się farba wysokotemperaturowa. Ostatnio udało mi się zbudować kolektor 1x2m meander 100% ALUMINIUM plus szyba solarna za niecałe 450zł, porównując go z fabrycznym bo taki też posiadam (cena ok 1400zł) to róznica 2do3stC uważam za błąd w pomiarach. Wszelkie moje wątpliwosci zostały rozwiane gdy zakupiłem miernik nasłonecznienia słoneczko słoneczku niestety nierówne.
    Mir
    Poziom 25  
    crb napisał:
    Mir Moim zdaniem romiar 109x160 niema większego znaczenia, trzeba tylko ustawić odpowiednio przepływ przez kolektor. Budowa w jednej obudowie 6x1,6m uważam za nie praktyczną bo trzeba to jeszcze wciągnąć na dach w całosci a w kawałkach to bezsensu.
    Lutowanie aluminium z miedzią też przerabiałem i szczerze trzyma jak łysego za włosy, pozostaje klej ,pasta termoprzewodząca i silikon. Co do czernienia absorbera moim zdaniem najlepiej spisuje się farba wysokotemperaturowa. Ostatnio udało mi się zbudować kolektor 1x2m meander 100% ALUMINIUM plus szyba solarna za niecałe 450zł, porównując go z fabrycznym bo taki też posiadam (cena ok 1400zł) to róznica 2do3stC uważam za błąd w pomiarach. Wszelkie moje wątpliwosci zostały rozwiane gdy zakupiłem miernik nasłonecznienia słoneczko słoneczku niestety nierówne.

Rozumiem podzielę to na dwie sekcje takie po dwa metry, lutowałem juz alu z miedzią i poszło idealnie, nie wiem co Ty stosowałeś u mne łączyło sie pięknie. Co do oporów trudno mi to zmierzyć dwie rurki miedziane 10mm to fi 16, chyba tylko w praktyce pomiar pokaże wynik.

I jeszcze jedno pytanie jak w oryginalnych solarach rozwiązano odpowietrzenie przeciwko parowaniu kolektora, czy ktoś to sprawdzał jakiej średnicy są otwory i gdzie umieszczone?
    crb
    Poziom 12  
    Mir" lutowałem już alu z miedzią i poszło idealnie" podrzuć link na spoiwo do AL-Cu, otwory do odpowietrzania przeciwko parowaniu kolektora zrobię fotkę z fabryczniaka to wieczorkiem wrzucę.
    GanzConrad
    Poziom 22  
    szukam i nie mogę znaleźć: potrzebuję informacji jaką moc ma 1mb rury karbowanej 3/4" DN 16 - nierdzewna przy zastosowaniu jej jako wężownica. Chciałbym ją dopasować do pieca CO około 12-14kW w taki sposób aby odbierała od niego całą moc (jako wymiennik) i nie wiem jaką długość zastosować.
    GanzConrad
    Poziom 22  
    znalazłem:
    DN 12 - 1.5kW/m
    DN 16 - 1.75kW/m
    bachus1
    Specjalista - kolektory słoneczne
    GanzConrad napisał:
    znalazłem:
    DN 12 - 1.5kW/m
    DN 16 - 1.75kW/m

Czy sadzisz, ze na Twój piec wystarczy 8m takiej rury?
    Pzry jakich kryteriach te wyniki były uzyskiwane?
    GanzConrad
    Poziom 22  
    bachus1 napisał:
    Czy sadzisz, ze na Twój piec wystarczy 8m takiej rury?

będę stosował minimum 11-12m lub wielokrotność, więc powinno wystarczyć, tym bardziej, że piec nie będzie pracował na maksymalnej mocy (ogrzewanie okrągłego basenu - rura zanurzona po obwodzie, na dnie)
    bachus1 napisał:
    Pzry jakich kryteriach te wyniki były uzyskiwane?

nie mam pojęcia, dane znalazłem tu:
    http://karbowane.pl/rura-karbowana-dn-12-aisi-304-020-mm-p-14.html
    booolooo
    Poziom 8  
    Cześć. Przymierzam się do instalacji kolektora w domu. Mam spore wątpliwości co do połączenia go pod istniejącą instalację. Chciałbym zasiegnąć waszej opinii jak to rozwiązać. Jest to instalacja, która działa także na wyłączonej pompie - grube rury jeszcze. Żadnej miedzi.

Piec jest w piwnicy. Pompa wody też, zamontowana zaraz za piecem. Boiler z wężownicą jest na parterze w łazience. Zbiornik wyrównawczy pod sufitem w łazience.
    Całość jest od północnej strony. Żeby przeprowadzić rury od instalacji do boilera muszę iść przez strych powyżej calej instalacji. Jakim sposobem najprościej, najtaniej i żeby działało mogę to rozwiązać?

Mój pomysł
    Wyłączam obieg zaraz przy boilerze, załączam obieg na kolektory. Montuje dodatkową pompę.

Czy jest jakikolwiek lepszy pomysł na rozwiązanie tego?
    bachus1
    booolooo napisał:

Czy jest jakikolwiek lepszy pomysł na rozwiązanie tego?

W takim układzie zbiornik wyrównawczy musisz przenieść pod kalenicę.
    bono0691
    Poziom 12  
    Dzisiaj popołudniu próbowałem odpowietrzyc instalację i raczej mi się nie udało. Na początku nialem 1,6 bara ciśnienie. Podłączyłem pompę wodną hvdroforowa i tłoczyla 10 minut i do 4 bar. Po tym czasie może po 15minutach poszedlem na dach odkręcilem z automatycznego to pokretło i wylecialo bardzo mało powietrza. Prawie zero. Pompa cały czasy chodziła , re zejściu pompa pracowała kilka minut. Postanowiłem wyłączyć i odkręcając wylecialo glikolu ok 100ml a ciśnienie momentalnie spadło z 4 na 2bary .
    Albo gdzieś jest jak duży pęcherz powietrza , że nawet taka pompa nie przepchnie tego albo gdzieś coś podeszło. Czy Przy automatycznym odpowietrzniku jak powinienem przykrecic to mała nakrętke ?
    bachus1
    bono0691 napisał:
    Pompa cały czasy chodziła ,

Może właśnie tu jest przyczyna. Odpowietrzać należy przy wyłączonej pompie.
    dziadunia
    Poziom 8  
    rys29 napisał:
    Cześ mam parę zdjęć

Powiedz jak przymocowałeś te kolektory do dachówki eternitowej falistej?Normalnie na niej leżą czy są na jakiejś konstrukcji?
    rys29
    Poziom 9  
    Witam najpierw na ziemi zrobiłem ramkę z kątownika na szerokość kolektora .Gwintami 8 mm przykręciłem ramkę przez eternit i łatę pod nim ,dziury wierciłem w na czubku fali eternitu.Maksymalna temperatura w upalny dzień sięga 55st u góry hydrofora i pośrodku to samo .Liczę że wieczorem mam 250 litrów wody o temperaturze 55 st. Kosztowało mnie to 1700zl. Pozdrawiam
    kiciak1986
    Poziom 10  
    witam, jakiś czas temu udało mi się skończyć (w końcu) mój solar. Działa od 3 lipca, i póki co tylko w jednym dniu nie było ciepłej wody. a oto krótka relacja.....

Link
    tropas
    Poziom 11  
    Mój grzejnikowiec działa od 2 miesięcy i jestem bardzo zadowolony.
    Przy pierwszym uruchomieniu był taki problem, że woda krążyła tylko przez dolny grzejnik (mam 2x po 4 grzejniki 120x40) i musiałem zastosować kryzy żeby przebiegała równo przez wszystkie grzejniki. Dla przyszłych konstruktorów dodam też że bojler leżący (140L) z podwójną U rurką daje radę choć pewnie nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale taki już bojler miałem i nie chciałem zmieniać. W przyszłości planuję dać ten leżący jako lodołamacz a dokupić jakiś stojący z dwiema wężownicami. podsumowując to jak na razie koszt konstrukcji wyniósł ok 600zł a w piecu rozpalałem kilka razy jak chmury były, przy większym bojlerze pewnie nie rozpalałbym wcale, ale i tak jest super.
    marsajzyr
    Poziom 11  
    Wali nudą, że aż strach...
    To tak dla rozwinięcia tematu:

Parę dni temu (21.07) kiedy słonko przypiekało, a za oknem trzy dychy na termometrze Zakład Energetyczny zrobił psikusa - wyłączenie planowe prądu do 7.30 do 16.00; prace przeciągnęły się do 18.15. MAKABRAaaaa

Do podtrzymania pracy kolektora używam starego UPSa APC 500VA. Standardowo wyposażony jest on w aku 12V/7,5Ah.
    Mój ma podpięty przechodzony 12V/72Ah, z testów wychodziło mi, że gromadzi gdzieś ok 40Ah. Podpięty na sztywno, podładowywany z UPS; natomiast przy całkowitym rozładowaniu w ruch idzie prostownik.

Chuchałem i dmuchałem na niego, aby wytrzymał i ... udało się. Pociągnął cały dzionek na potrzeby sterownika - 2W oraz pompy na I biegu - 25W. UPS na swoje potrzeby pobiera jeszcze 0,9A. Razem z aku pobierany był prąd 3,15A przez 8,5h daje nam 26~30 Ah. Miałem jeszcze trochę mocy w zapasie, ale o 16 wszystko wyłączyłem, nie dogrzewała się już woda.

Rada dla innych: mój UPS sygnalizuje spadek napięcia na akumulatorze poniżej 12,2V - piszczy w sposób ciągły, natomiast poniżej 12,0V wyłącza się. Kupiłem niedawno przetwornice 12DC/230AC - 400VA (jeszcze jej nie testowałem) ale w papierach stoi - zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora - wyłączenie przy 10,0V .
    A więc - nie zaczyna się zdania od "a więc" - wychodzi, że taką przetwornicą można dużo więcej wyciągnąć energii a akumulatora niż samym UPSem; pozostaje problem dobudowania obwodów automatyki ( zaniku napięcia, ładowania). Zabawa na jesienne, deszczowe wieczory.
    szumigt
    Poziom 15  
    Witajcie. Nie chce zakładać osobnego wątku a ponieważ temat dot kolektora słonecznego własnej produkcji to podpinam się pod temat.

Jakiś czas temu zrobiłem kolektorek z dwóch paneli grzejnikowych 2x60cm. Kolektorek był zrobiony z wywalonych paneli więc specjalnie nie przykładałem się do wykonanania. Obudowa z desek a plecki to płyta osb i kawałek 5cm styropianu ale nie to jest istotne. W weekend chciałem użyć wspomnianego sprzętu do ogrzania wody w ogrodowym basenie. Podłączyłem go wężami ogrodowymi a obieg wymuszała stara pompka z pralki. Niestety basen ma wadę i nie posiada odpływu wody od dołu, więc woda do pompki musiała być dostarczana od góry... wszystko starałem się pokazać na obrazkach z załącznika. Niestety jak się okazało pompka nie jest w stanie zaciągnąć wody z basenu. Przypomniał mi się jakiś opis podobnego problemu przeczytanego w necie (może nawet i tutaj) że taki obieg będzie działał w momencie kiedy będzie wypełniony wodą. Niestety zalanie całego obiegu wodą pomagło ale na 3-4 włączenia pompki (sterowanie elektroniczne w zależności od temp solara) potem sytuacja wraca do początkowego stanu ... pompka nie pompuje wody.

Podsumowując nieco przydługiego posta ... ktoś wie czemu tak się dzieje ?? Na początku myślałem że winny jest zbyt niski poziom basenu ale w momencie kiedy kilka razy pompka zadziałała, to się poddałem. Acha dodam że kiedy odłącze węża od dopływu do solara i jedynie położę węża pod poziomem wody w basenie woda też nie zlatuje :O

Widok z boku (przekrój poprzeczny)

Widok z góry
    Kolektor słoneczny za 1500 zł [/img]
    mimi2010
    Poziom 12  
    witam...Możliwe że masz zapowietrzony układ .Nad górną krawędzią basenu w rurce robi Ci się bańka powietrzna.Załóż odpowietrzniki na rurkach....moja propozycja..
    szumigt
    Poziom 15  
    mimi2010 napisał:
    witam...Możliwe że masz zapowietrzony układ .Nad górną krawędzią basenu w rurce robi Ci się bańka powietrzna.Załóż odpowietrzniki na rurkach....moja propozycja..

Rurki są z węża ogrodowego więc można spokojnie nimi manewrować i to zrobiłem od razu. To była pierwsza moja czynność podniosłem obie rurki ponad wysokość solara i zalałem wodą do pełna obie rurki ... tylko nie mam pewności czy kiedy wkładałem te rurki do basenu woda z nich nie spływała z powrotem a w solarze nie pozostaje ilosć wody na poziomie lustra wody w basenie ??

Dziś spróbuję założyć na wężu blokadę tak co by woda przepływała tylko w jedną stronę może to cosik pomoże...
    Pitruch
    Poziom 14  
    szumigt napisał:
    ... podniosłem obie rurki ponad wysokość solara i zalałem wodą do pełna obie rurki ... tylko nie mam pewności czy kiedy wkładałem te rurki do basenu woda z nich nie spływała z powrotem

Po zalaniu i odpowietrzeniu końce obydwu rurek muszą być cały czas zanurzone w wodzie.
    szumigt
    Poziom 15  
    Pitruch napisał:
    Po zalaniu i odpowietrzeniu końce obydwu rurek muszą być cały czas zanurzone w wodzie.

To zalanie w taki sposób jak opisałem nie gwarantuje mi odpowietrzenia, bo chyba coś nie do końca załapałem... jak podniosę rurkę wylotową i dolotową i napełnię je wodą to nie mam pewności że układ nie jest odpowietrzony ??
    GanzConrad
    Poziom 22  
    szumigt daj sobie z tym spokój... mówię poważnie. Masz dwa grzejniczki i basen wody, czyli mniej niż 1 kW mocy na cały basen. Dopiero co odpaliłem ogrzewanie basenu piecem CO około 14kW i to działa (basen - 7m3 wody). Szybkość grzania to około 2st.C na godzinę.
    W Twoim przypadku byłoby lepiej, na czas nie używania basenu wrzucić czarne blachy na dno - efekt dużo lepszy, zależy od sumarycznej powierzchni blach. Oczywiście, trzeba jakoś zabezpieczyć krawędzie i uważać, ale solar do basenu to raczej nie zadziała.
    jest jeszcze niebieska folia bąbelkowa do przykrywania basenu (taka solarna) - podobno też działa - bez szaleństw, ale coś daje bo izoluje wodę od powietrza i zatrzymuje część promieni słonecznych.