Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie instalacji elektrycznej.

krawczyk.a 29 Mar 2006 10:40 14953 21
Altium Designer Computer Controls
    krawczyk.a
    Level 21  
    Witam
    Na pracowni mamy taki właśnie temat: Badanie instalacji elektrycznych.
    I musze przygotować:
    1. Układy zabezpieczeń
    2. Układy nadprądowe: Jakiś schemacik, jak działa, jakie ma zadanie.
    3. Układy nadnapięciowe: Schemacik, zasada działania, jakie ma zadanie
    4. Wyłącznik różnicowoprądowy: Schemat, opis działania, układy
    5. Przełączniki krzyżowe: "Nie mam pojęcia co to jest"
    6. Podtrzymanie załączenia układu. Schemat i opis tego schematu.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    Zbych034
    Level 38  
    Przełączniki krzyzowe słuza do zapalania swiatła np na klatce schodowej (jednym zapalasz drugim wyłączasz oswietlenie) Powodzenia
    krawczyk.a
    Level 21  
    Acha czyli takie coś jak oświetlenie schodowe.
    Czyli pytanie 5 wyjaśnione ponieważ wiem jak to działa i mam schemat do tego.
    Ale nie znam odpowiedzi na pozostałe pytania czy ktoś je zna albo mógłby mnie pokierować na odpowiednie stronki.
    Wpisywałem w wyszukiwarke ale to mi nic nie dało ponieważ wyskakiwały mi oferty sprzedaży.
  • Helpful post
    lemos
    Level 17  
    Witam jezeli chodzi o podtrzymanie jest to połączenie dwoch wyłączników wyłączników równolegle na przewodzie fazowym. Z tym, że jeden jest normanie zwarty a drugi normalnie otwarty. Układ załączasz tym normalnie rozwartym, układ jest załączony dopuki nie wciszniesz wyłącznika normalnie zwartego (spowodujesz przerwe). Dodam, że wyłączniki muszą być monostabilne, czyli wyłącznik normalnie rozwarty po wcisnieciu załącza sie, a po zwolnieniu przycisku powraca do swojej neutralnej pozycji( rozwarty)
    Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    maximiliantg
    Level 14  
    Witam
    Quote:

Tu znajdziesz opis samego wyłącznika różnicowego razem z opisem wykonania ćwiczenia :wink:
    Quote:

5. Przełączniki krzyżowe: "Nie mam pojęcia co to jest"

Do zrobienia wyłącznika schodowego z dwoma wyłącznikami nie potrzebujesz przełącznika krzayżowego. Wystarczą 2 schodowe. Wyłącznik schodowy (i jeszcze kilka innych rzeczy można znaleźć tu

Pozdrawiam
    krawczyk.a
    Level 21  
    maximiliantg wrote:

Quote:

Tu znajdziesz opis samego wyłącznika różnicowego razem z opisem wykonania ćwiczenia :wink:

Ale niepodałeś linka.

lemos A możesz narysować jakiś schemacik, bo nic z tego nierozumiem.
  • Helpful post
    lemos
    Level 17  
    Witam
    sorki lekko cie wprowadzilem w blad poniewaz tak na szybko pisalem tamtego posta i opisalem sposob jakim sie robi to w przypadku sterownika.
    Jezeli chodzi o zrobienie takiego czegos to mozna to zrobic tak jak na rysunku ktory zamieszczam, tylko potrzebny bedzie przekaznik.
    pozdrawiam
    krawczyk.a
    Level 21  
    maximiliantg wrote:

Niestety ta strona nie działa. Możesz podać konkretny link.

Lemos Jaki przekaźnik i gdzie go trzeba wstawic na tym schemacie.
    Na tym schemacie na górze to co to jest?

A czy na pozostałe pytania nikt nie zna odpowiedzi. Wystarczy mi sama teoria. Szukałem ale wyskakiwały mi oferty sprzedaży
  • Helpful post
    maximiliantg
    Level 14  
    Nie wiem czemu u Ciebie to nie działa bo u mnie hula bez problemu. Na wszelki wypadek ściągnąłem ten plik i dodaję go w załączniku. Niestety jest on dość duży :(
    Attachments:
  • Helpful post
    maximiliantg
    Level 14  
    Quote:

2. Układy nadprądowe: Jakiś schemacik, jak działa, jakie ma zadanie.

Nie wiem czy Ci to pomoże ale znalazłem coś takiego . Jest tam krótki opis działania i schemat blokowy urządzenia.
  • Helpful post
    lemos
    Level 17  
    Witam oj widze, że brakuje ci podstawowej wiedzy. A więc od początku. W torze prądowym masz dwa lączniki jeden normalnie zwarty, drugi normalnie otwarty. Ten normalnie zwary jest to ten pierwszy od wyjścia układu. Przkaźnik to ten kwadracik z dwoma kreskami podłączony do wyłącznika. Jego styki są normalnie rozwarte. Wciskając ten przycisk normalnie otwarty powodujemy przepływ prądu przez łącznik normalnie zwarty do obciążenia. W tym samym czasie na cewce przekaźnika ktora jest włączona za wyłącznikiem normalnie zwratym pojawia się napięcie i przekaźnik zwiera swoje styki i powoduje przepływ prądu przez układ mimo zwolnienia przycisku normalnie otwartego, który będzie stanowił przerwę. Sytuacja ta będzie trwała dopuki nie wciśniemy przycisku normalnie zwartego powodując przerwę w obwodzie a tym samym rozwarcie styków przekaźnika.
    Prościej juz tego wytłumaczyć nie potrafie :D
    pozdrawiam
    Aciu
    Level 14  
    Przełącznik krzyżowy jest montowany w obwód wyłączników schodowych(jest to 3 punkt włączania i wyłącznia np. żarówki) bo stosując wyłączniki schodowe to można żarówkę wł i wył z 2 punktów.
    Jakby co to mogę stworzyć jakąś rycinę :D
    krawczyk.a
    Level 21  
    Ok Dziękuje wam wszystkim za pomoc. punkciki przekaże po oddaniu sprawozdania :D
    Czyli wiem już jak działa układ podtrzymania i Przełącznik krzyżowy a także wyłącznik róznicowoprądowy.
    Ale zostały jeszcze dwa pytanka:

1. Co to jest i jakie ma za zadanie Zabezpieczenie nadpradowe -Teoria
    2. Co to jest i jakie ma za zadanie Zabezpieczenie nadnapięciowe -Teoria
    3. Co to jest i jakie ma za zadanie Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe (czy coś takiego) Jeżeli źle napisałem to poprawcie mnie.
  • Helpful post
    lemos
    Level 17  
    Witam Jeżeli chodzi o zabezpieczenie nadprądowe sprawa jest prosta mamy doczynienia z tego typu zabezpieczeniami w instalacjach elektrycznych. Załóżmy mamy układ o prądzie znamionowym 16A i w przypadku gdy przepuścimy przez niego prąd o wartości 1.45In czyli o 45% większy zabezpieczenie zadziała w czasie mniejszym niż godzina( to taka norma dla wyłączników instalacyjnych). Zbudowany jest on z termobimetalu który przy odpowiednim nagrzaniu powoduje zadziałanie zabezpieczenie czyli przerwę w obwodzie. Jak się pewnie domyślasz to czas zadziałania zabezpieczenia jest proporcionalny do wielkości prądu ponad znamionowy przepływającego przez układ. Czas zadziałania możemy określić posługując sie całką Joule'a. Każdy producent zamieszcza odpowiednie wykresy ilustrujące czas zadziałania w stosunku do prądu przepływającego.

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe:
    Załóżmy, że mamy wyładowanie piorunowe w linie energetyczną, powoduje to w wielkim uproszczeniu pomijając co się dzieje w liniach, pojawienie się piku prądowego o znacznej wartości i krótkim czasie czyli dużej stromości. Pik taki może spowodować uszkodzenie urządzeń przyłączonych do danej lini jeśli oczywiście będzie odpowiednio duży. Rolą zabezpieczenia jest wykrycie takiego piku i zwarcie go ziemi. Stosowanie tego typu zabezpieczeń jest wymogiem przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Wyrózniamy kilka stopni ochrony A,B,C. Stopien ochrony A zapewnia energetyka natomiast B+C należy zastosować na WLZ dochodzącym do danego budynku. W nowych wykonaniach sposób podłączenia takiego aparatu jest bardzo prosty należy tylko podłaczyć przewody L1,L2,L3,N oraz PE, a nastepnie z wyjścia aparatu do głownej rozdzielni budynku. To taki uproszczony schemat podłączenia w żeczywistości jest bardziej skomplikowane ponieważ trzeba zachować pewne normy ale nie będę się tu rozwodził na ten temat. Najprostrzym elementem służącym do tłumienia przepięć jest warystor włączony równolegle w obwód. Posiada on zmienną rezystancję zależna od przyłożonego napięcia. Rezystancja maleje ze wzrostem napięcia owodując przy pewnej wartości napięcia zwanej napięciem zadziałania, ograniczenie piku a tym samym ograniczenie szkodliwego dziłania przepięć.
    Pozdrawiam i mam nadziej, że choć trochę przybliżyłem ci sprawe.
    krawczyk.a
    Level 21  
    Lemos wielkie dzięki za wyjaśnienie jeżeli jeszcze ktoś wyjaśni mi zabezpieczenie nadnapięciowe to będzie git
    krawczyk.a
    Level 21  
    A jak wyglada bezpiecznik na schemacie. tz. jaki on ma symbol np. taki bezpiecznik nadprądowy???
    No bo mam np. na schemacie zrudlo zasilania, jakis przelacznik i żarowke i jak na takim schemacie narysowac ten bezpiecznik.
    krawczyk.a
    Level 21  
    Czyli jak mam narysowac ten bezpiecznik na schemacie???
  • Helpful post
    lemos
    Level 17  
    Witam Kolega myli pojęcia bezpiecznik to inny aparat zabepieczający niż wyłącznik nadprądowy instalacyjny. W załączniku zamieszcam symbol bezpiecznika i wyłącznika. Następnym razem radze precyzyjnie zadawać pytanie.
    Pozdrawiam
    krawczyk.a
    Level 21  
    Dzieki wam! Teraz juz wiem wszystko