Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica - programator

sk1970 29 Mar 2006 11:50 12081 14
  • #1 29 Mar 2006 11:50
    sk1970
    Poziom 12  

Witam.

Jestem "SZCZĘŚLIWYM" posiadaczem pralki AMICA DYNAMIC SYSTEM AQUA SPRAY - PA4580B421. Oczywiście na wszystkich forach odradzam jej kupna. (Na gwarancji padła 3xpompka, po gwarancji 1xpompka, łożyska i teraz programator.)
    Mam do szanownych Kolegów pytanie: czy ktoś wie jak naprawić programator w tym modelu pralki? Wcześniej nie dało się prać na programach od 1-3 i 11-15. (Po wybraniu w/w programu i nacisnięciu START wszystkie diody gasły.) Wczoraj coś szczeliło i nie da się nic załączyć tzn.: po wybraniu programu 1-3 lub 11-15 nie swieci się nic a po wybraniu programu od 4-10 zapala się "GOTOWA" ale wciśnięcie przycisku "START" nic nie daje. W serwisie koszt naprawy programatora 250 zł. Zadzwoniłem jeszcze do pierwszego lepszego pkt. naprawy pralek i pan powiedział 120 zł. Z tego co od niego wyciągłem wynika , że trzeba w programatorze cos podkleić. Troszkę mnie to dziwi ale w końcu jestem elektronikiem więc jeśli to takie proste, to po co wydawac 120 zł tym bardziej, że wydałem na moją kochaną AMICĘ juz tyle pieniędzy.
    Proszę o jakieś podpowiedzi. Nawiasem mówiąc wymienione łożyska, za 240 zł, już też głośno pracują. Proszę o poradę w sprawie naprawy programatora tzn: jak się do niego dostać i jak naprawić oraz poradę dotyczącą wymiany łożysk tzn: jak rozebrać pralkę żeby się do nich dostać (jak ściągnąć fartuch) i nr. łożysk. Pan z serwisu wymieniał łożyska 4 godz. i nie dał nic zobaczyć a ja nie wiem jak się do nich dobrać.
    Na koniec chcę napisać, że rozumiem wszystkich Kolegów, którzy doradzą mi żeby to coś wy......... przez okno ale najgorsze to to, że kochane swięta przed nami i żona troszeczkę jęczy o pralkę.

0 14
  • #2 29 Mar 2006 11:53
    asdasd11
    Poziom 22  

Wpisz w wyszukiwarkę PA Amica a dowiesz się bardzo dużo.

0
  • #3 29 Mar 2006 12:11
    nokia 3650
    Poziom 20  

Witam.
    1-sprawdz odkrecajac obudowe nad programatorem [plyta]po przeciwnej stronie programatora [galki ] jest taki wylacznik czesto ma przerwe -odlutowuje sie.Reszte zna-
    jdziesz wpisujac w wyszukiwarke ,,amica+model''.Powodzenia.:idea:

2
  • #4 29 Mar 2006 13:05
    sk1970
    Poziom 12  

Witam.

Z wielkim szacunkiem dla Kolegów, ale po wpisaniu nazwy i typu pralki w wyszukiwarce nic konkretnego na swoje bolączki nie znalazłem !!!

Dodano po 26 [minuty]:

Przyznam, że jestem troszkę załamany wobec tak wielu wyczerpujących odpowiedzi.
    Coraz częściej myślę o wy... tej pralki przez okno. Może chociaż ktos doradzi jaką pralkę kupić, żeby było troszkę milej niż z AMICĄ.

Pozdrowionka.

0
  • #5 29 Mar 2006 15:11
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

sk1970 napisał:
    Witam.

Z wielkim szacunkiem dla Kolegów, ale po wpisaniu nazwy i typu pralki w wyszukiwarce nic konkretnego na swoje bolączki nie znalazłem !!!

Wpisz samo: PA
    I nic więcej. Miłej lektury.

A co do nowej pralki to Electrolux taki na 6 kg.

0
  • #6 29 Mar 2006 18:44
    skryn
    Admin grupy AGD

Coś Kolega za bardzo nerwowy z tym wy....! pralki.
    Przeniosłem do "Początkujący..."

0
  • #7 30 Mar 2006 09:55
    sk1970
    Poziom 12  

Witam.

Kto nie byłby nerwowy? Pralka ma 4lata i już tyle usterek. Ktoś kto dopuścił do masowej produkcji tego bubla powinien iść siedzieć tym bardziej, że z tego co czytam to duża większość posiadaczy pralek AMICA ma z nimi problemy. Ale jeśli Kogoś uraziłem to przepraszam.
    Nawiązując do tematu: po zdjęciu górnej pokrywy widać płytkę programatora. Jest na niej rozerwany , chyba triak ZO607 MAA144. Je

1
  • #8 30 Mar 2006 19:43
    80arturr
    Poziom 18  

Choc denerwują takie złe słowa rzucane w strone pralek Pa to postaram się pomóc popierwsze wymień ten triak ale skontroluj też dwa rezystory smd od strony scieżek na bramce tego triaka. nie zapomnij wymienić zaworu przekierowania podklej wyłącznik (ten temat był poruszany już milion razy) i uruchom tryb seriwsowy w celu odblokowania elektroniki jeżeli mimo zastosowania tej procedury elektronika bedzie nadal tylko wskazywać tylko "gotowa" tzn że procesor padł i wtedy czeka cię zakup nowej 270 zł. swoją drogą 4 godziny wymiana łożysk fajnie se tak poczytać że ludzie mają tyle czasu mi musi wystarczyć 30 min.

1
  • #9 30 Mar 2006 21:14
    mars1
    Poziom 16  

sk1970 napisał:
    Witam.

.......... poradę dotyczącą wymiany łożysk tzn: jak rozebrać pralkę żeby się do nich dostać (jak ściągnąć fartuch) i nr. łożysk. Pan z serwisu wymieniał łożyska 4 godz. i nie dał nic zobaczyć a ja nie wiem jak się do nich dobrać.
    ..................

Łożyska to wbrew pozorom trochę trudna sprawa, szczególnie jeśli chcesz aby po wymianie długo pracowały. Więc napiszę kilka wskazówek dla nie mających z ich wymianą doświadczeń bo myślę, że ich nie masz. Przede wszystkim niewskazane jest używanie do montażu młotka. Jeśli dobrze pamiętam to oba łożyska wchodzą na wcisk w obudowę bębna, więc wciskając je należy dociskać na zewnętrznym pierścieniu łożyska. Trzeba użyć dość dużej siły więc konieczny jakiś przyrząd. Ja zrobiłem ze śruby z nałożonym talerzem o średnicy łożyska, a z drugiej duża podkładka i nakrętka wciągająca łożysko w gniazdo. Ważne jest początkowe osiowe wprowadzenie łożyska. Wewnętrzny pierścień, w którym mocowana jest oś bębna nie powinien przenosić w tym czasie żadnych obciążeń. Uszczelniacz jest bardzo ważnym elementem i ma wpływ na trwałość łożysk. Jeśli puści, woda dostanie się na łożyska i znów będzie wymiana bo zaczną korodować. Dlatego przed montażem bębna warto posmarować go smarem i wkładając bęben robić to centrycznie. Po montażu pierwsze pranie bez odzieży. U mnie wymiana trwała dwa dni, ale większość czasu pochłonęło "opracowanie" i wykonanie przyrządu do wciśnięcia łożysk. Opis demontażu i wielkość łożysk był na elektrodzie, więc szukaj w archiwum.

1
  • #10 31 Mar 2006 01:00
    Miku1st
    Poziom 2  

Witam...

Wiele na ten temat mozna przeczytac w dziale baza wiedzy i usterek / AGD

Pozdrawiam i powdzenia w naprawie....

0
  • #11 31 Mar 2006 20:58
    sk1970
    Poziom 12  

Na wstępie bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Jeśli chodzi o programator to wymieniłem uszkodzonego triaka (wlutowałem oczywiście zamiennik bo ZO607 nie jest do dostania), sprawdziłem rezystory 330om, 10kom oraz kondensator 10nF - sprawne, porawiłem 3 wygrzane ścieżki, przelutowałem i dogiąłem wyłącznik. Na wyjściu triaka wlutowałem bezpiecznik 0,5A. Tak dopieszczoną płytę programatora chciałem już zakładać, gdy przypomniał mi się jeden z postów - aby sprawdzić mostki przebiegające nad pofalowanymi (wygrzanymi) ścieżkami. 5 miało przerwę. Wieeeeelkie dzięki tej osobie, która o tym wspomniała ( gdy już definitywnie skończę z Amisią napewno odnajdę ten post i przyznam pkt.) bo nie wpadłbym na to i pewnie pomyślał że uszkodzeniu uległ procesor. Po tych zabiegach podłączyłem programator i chyba wszystko chce chodzić tzn. nie wykonałem pełnego cyklu prania (padnięte łożyska) ale wszystkie programy startują i o dziwo nie wybija bezpiecznika 0,5A. Mimo to jutro ma przyjść pan serwisant, wymienić zawór przekierowania ( w sklepie powiedziano mi cenę 33zł a pan ser. 27 zł z wymianą to po co mam się w to bawić ) no i łożyska. Jak wszystko będzie gotowe Amisia wykona bardzo dużo pełnych cyklów prania więc aby zakończyć temat dam znać czy wszystko OK.

Jeszcze tylko jedno małe pytanko - czy aby zabezpieczyć procesor na wyjściach pozostałych trzech triaków, też wlutować bezpieczniki ( i czy też 0,5A ).

Pozdrawiam.

0
  • #12 01 Kwi 2006 20:42
    sk1970
    Poziom 12  

Witam.

Dzisiaj po wymianie przez pana od naprawy sprzętu AGD łożysk i zaworu przesterowania ( jakieś 2 godzinki i 160zł ) odpaliłem pralkę i zrobiłem pierwsze pranie. Wszystko OK, wiec programator dobry !!! Wynika z tego, że dzięki pomocy szanownych kolegów udało mi się go naprawić i zaoszczędzić 120zł ( cena programatora po "regeneracji" ). Bardzo wielkie dzięki !!! Prosiłbym jeszcze o podpowiedź w sprawie tych bezpieczników na wyjściach pozostałych triaków.

Pozdrowionka. :D

1
  • #14 02 Kwi 2006 20:55
    mars1
    Poziom 16  

sk1970 napisał:
    Witam.

Dzisiaj po wymianie przez pana od naprawy sprzętu AGD łożysk ...........

Być może przestraszyłem Cię opisem wymiany łożysk więc proponuję następną wymianę (oby niezbyt szybko) przeprowadzić samodzielnie. To napawdę nie jest trudne. Tu masz przewodnik krok po kroku - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=191986

0