Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor BUZ11 - jak zamontować?

Genario 29 Mar 2006 13:54 5557 6
 • #1
  Genario
  Level 11  
  Witam
  Buduje układ na płytce, w którym wykorzystuje tranzystor BUZ11. Tranzystor sterowany jest z mikrokontrolera, ale włączony jest w obwód z silnikiem DC 12V.
  Jak go zamontować? Poziomo czy pionowo? Czy mogę skracać nóżki czy nie? Domyślam się że otwór w blaszce która jest na jednym końcu słuzy do przykręcenia tranzystora, czy koniecznie trzeba to robić?
  Dzięki za pomoc!
 • Helpful post
  #2
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Wszystko zależy od tego jaka moc będzie się wydzielać na tym tranzystorze a to jest z kolei konsekwencją wartości prądów przełączanych przez niego i sposobu sterowania. Napisz coś więcej o układzie (ew. pokaż schemat lub jego część) to będzie coś można poradzić
 • #3
  Genario
  Level 11  
  Część schematu w której występuje właśnie wspomniany tranzystor pokazana jest na rysunku z załącznika.
  Czy odpowiedz na pytania które zadałem (poniżej je przypominam) naprawde wymaga szczegółowej znajomości całego układu? To nie jest standard, że np. montuje się ten tranzystor w pionie czy poziomie?
  Quote:
  Jak go zamontować? Poziomo czy pionowo? Czy mogę skracać nóżki czy nie? Domyślam się że otwór w blaszce która jest na jednym końcu słuzy do przykręcenia tranzystora, czy koniecznie trzeba to robić?

  Pozdrawiam :)
 • Helpful post
  #4
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Widzisz, mnie chodziło bardziej o to czy przykręcać ten tranzystor czy nie i do czego. W tym ukłądzie który pokazałeś tranzystor przełącza pewien prąd na obciążeniu indukcyjnym. Ciekaw jestem jaka jest wartość średnia i chwlowa tego prądu. Po drugie jeśli jest to obcążenie indukcyjne to nawet przy sterowaniu imp[ulsowym moc wydzielana na trzanzystorze może być znaczna. Wniosek z tego że tranzystor chyba powinien być przykręcony do jakiegoś radaiatora. To czy będzie przykręcony razem z tym radiatorem do płytki (montaż poziomy) jest zależne od wielkości tego radiatora.
 • #5
  _eM_
  Level 12  
  Cześć!

  Ja wykonuje płytke sam - trawie po prostu laminat z naniesionymi sciezkami.
  W jaki sposob mam taki tranzystor zamontować? Załóżmy, że bez radiatora. Pionowo, poziomo? Czy skracać nóżki, czy może zagiąc tylko końcówki?
  Ten otwór o który pytał Genario jest do przykręcenia radiatora czy do przymocowania tranzystora do podłoża (płytki w moim przypadku)?
 • #6
  Andrzej Stachurski
  Level 21  
  Ten otwór służy zazwyczaj do przykręcenia obudowy tranzystora do radiatora, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby przykręcić tranzystor do płytki na której jest zamontowany. Tak się często robi gdy moc wydzielana na tranzystorze jest niewielka (można w tym celu pozostawić pewną powierzchnię miedzi nie wytrawioną (taki mini radiator).

  Dodano po 4 [minuty]:

  a z tymi nóżkami to jeżeli montujesz pozimo do płytki lub montujesz na radiatorze to możesz zostawić trochę dłuższe (będą mniejsze naprężenia). Generalnie nie jest nigdzie powiedziane jakie długie nóżki masz zostawiać.
 • #7
  bishop
  Level 16  
  Tranzystor należy także przykręcić jeżli układ będzie narażony na drgania. Po dłuższym czasie nóżki po wpływem wibracji mogą się ukiwać.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Oczywiście, jeżeli tak jak wspomniał Andrzej przykręcisz go do płytki warto odizolować jedno od drugiego (np. podkładki mikowe)