Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Head 100W czyli wzmacniacz gitarowy

poeta5 29 Mar 2006 19:02 7643 28
  • Witam!
    Można by było rzec ‘kolejna konstrukcja do gitary’ i to prawda bo potrzeba coraz to nowszych wzmacniaczy tego typu.

Konstrukcja:
    Układ dość standardowy TDA 7294 i przedwzmacniacz na TL074, płytka razem z całym opisem pochodzi z miesięcznika Nowy Elektronik. Całość zasilana jest transformatorem o mocy 90W.
    Koszty:
    Płytka – darmowa
    Podzespoły elektroniczne z trafem – 80zl
    Okablowanie i dodatki -20zl
    Obudowa – 0zl (odbiornik satelitarny)
    Moja praca – oczywiście bezcenne
    Jak więc widać cena całego wzmacniacza niska co bardziej zachęca do zrobienia takiej samej główki.

Brzmienie:
    Aby brzmienie nadawało się do gitary należało wprowadzić do układu wiele zmian, konstrukcja nadawała się bardziej do gitary basowej.
    Po tych przeróbkach brzmi b. dobrze i super współpracuje z gitarą elektroakustyczną, duża łatwo jest przesterować gitarę aby uzyskać ciepły overdrive typowy dla lampowych wzmacniaczy.

Podsumowanie:
    Bardzo gorąco polecam tą konstrukcję za łatwość wykonania, niską cenę i dobre brzmienie
    I tutaj kilka fotek pokazują moją główkę, nie ma cudów ale działa i jest bardzo zwarta i wytrzymała.

Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    poeta5
    Poziom 23  
    poeta5 napisał 751 postów o ocenie 19, pomógł 37 razy. Mieszka w mieście -. Jest z nami od 2003 roku.
    madart
    Poziom 25  
    No ładnie sie prezentuje, moznaby jeszcze zamalowac choćby sprayem to 'comsat satelite tuner' na przodzie :)
    A moze bedzie jeszcze jakis panleik na przyszłość?
    Gniazdo z tyłu dublowane?
    Widze ze przewod glosnikowy boczkeim z dala od trafa, ale sie z sieciowka krzyzuje jednak, bo tak ladtwo bylo otworek od razu, a mozna by przeciez zrobic po prawej i puscic katem.
    A przydzwiek jakis czy cicho?
    poeta5
    Poziom 23  
    Fakt sieciówkę puszczę bokiem, gniazdo jest dublowane żeby można było wpiąć dwie kolumny 8ohmowe (tak często stosowane do gitar) oczywiście polączone równolegle.

Pozdrawiam!
    monter5
    Poziom 12  
    No ladnie, ladnie... Duzo miejsca w tej obudowie zostalo. A co do sieciowki to watpie czy ma jakikolwiek wplyw na jakosc dzwieku. No chyba ze Roman to kupi - on wszystko slyszy ;)

Pozdrawienia dla madart, poeta5 no i oczywiscie Pudziana - naszego guru ;)
    poeta5
    Poziom 23  
    Jakby się uparł to ta skrzynka mogłaby byćwiele mniejsza, a i tak ma wysokość 7 cm i to rónież jego zaleta, a także to że wszystko mocno jest skręcone co ważne przy wzmacniaczu siedzącym na kolumnie jak to się zazwyczaj robi (drgania)
    monter5
    Poziom 12  
    To dlaczego nie zalozyles starego coolera, zmiescilby sie
    poeta5
    Poziom 23  
    Niestety za wysoki a za dobre słówka 20 ptk da monter5

Pozdrawiam!
    monter5
    Poziom 12  
    THX!!!

A ta obudowa to 7cm gdzie ma? wewnatrz czy na zewnatrz
    poeta5
    Poziom 23  
    Na zewnątrz oczywiście, rdiator z procesora jak się domyslam AMD został przezemnie przecięty (ręcznie;) ponieważ się nie mieścił no i trafo ma 6,5cm, dzięki temu mogłem to zmieścić w taką paczunie, gdyby trafo bylo EI to mógłbym zapomnieć o takiej obudowie......

Pozdrawiam!
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak kableki sie krzyzuja to wplywu na siebie nie maja. Na fizycie bylo nie spac:P
    poeta5
    Poziom 23  
    No to tym bardziej nie będe grzebał w gotowy już wzmacniacz.
    aca
    Poziom 30  
    Hi,
    moglbys napisac co wszystko zmieniles w ukladzie ? Siostrzeniec zaczyna skladac wlasnie ten uklad do gitary elektrycznej. Nie ma klopotu z przydzwiekiem jesli potencjometry nie sa wlutowane w PCB ( sa to kable ekranowane) ? Dziekuje za odpowiedz.
    Pozdrowienia.
    poeta5
    Poziom 23  
    Po pierwsze to na wejście przedwzmacniacza wstawiłem kondensator 5,6nF, i zwiękrzyłem rezystor R2 do chyba 100kohm, na regulacje wysokich tonów dałem 1nF do diod dołożyłem jeszcze równolegle dwie diody zamiast zworek ZW3 i ZW4. I to chyba tyle, a przewody nie są ekranowane choć myślałem nad tym, ważne jest jeszcze ustawienie PR1.

Pozdrawiam!
    HEYAH
    Poziom 13  
    Ej nie no stary respect !! Wogóle wypaaaśnie wygląda (jedyne ale, to pudełko). Jest to już w 30% rozwiązanie mojej zagadki (piec do basoo)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    poeta5
    Poziom 23  
    No bo to przecież tuner satelitarny!!!!!!!!(obudowa)
    aca
    Poziom 30  
    Hi,
    mam jeszcze pytanie jesli chodzi o zalacznik S2 na schemacie. Nie podlaczales go wogole ? Nie daje zadnych zmian w brzmieniu ?
    Pozdrowienia.
    poeta5
    Poziom 23  
    Wogóle nie dałem R6 ani C11 itego włącznika wydał mi się zbędny i niewiem czy dawało by to jakieś różnice.

Pozdrawiam!
    Silmavein
    Poziom 11  
    R6; C11 + przełącznik daje odczuwalną różnicę! Zbudowałem dokładnie ten sam head, twoje zmiany w układzie poeta5 faktycznie poprawiają jakość dźwięku :) Co do przełącznika - porównałem dziś jak brzmi po włączeniu i wyłączeniu go - gdy go włączyłem dźwięk stał się "ostrzejszy", a gdy go wyłączyłem, dźwięk był mniej wyrazisty, taki lekko przymulony. Polecam więc jednak wmontowanie tego przełącznika - zawsze to dodatkowa możliwość zmiany brzmienia :wink: Odbiegając trochę od tego przełącznika - nie wkurza cię, że chcąc grać na maksymalnej głośności, przester musi być na full włączony?? Chce go usunąć, a właściwie zamontować przełącznik - włącz/wyłącz przester, żeby uzyskać maksymalnie głośny, czysty kanał. tylko JAK?? Wmontuje do head'a dodatkowy układ przesteru Tube Screamer... o wiele lepszy niż to co teraz jest:!:
    poeta5
    Poziom 23  
    Wydaje mi się, że wystarczy jak weżmiesz i włożysz przełącznik między 7 nożkę układu TL074, a P1 i powinno byćpo sprawie, bo poprostu bedziesz pomijał cały blok przesteru.Możesz równiesz wmontować do przełącznika swój efekt i przełączać go za pomocą footswich'a co będzie bardzo wygodne, tak więc twoja końcówka będzie bić na głowę niejedną fabryczną!!! Polecam majstrowanie przy układzie.

Pozdrawiam!
    zibisound
    Poziom 22  
    Witam.Uruchamiałem ten układ i był problem,bo nóżki scalaka mocy były zwarte na druku fabrycznie i scalak padł!!!Zajmuję się sprzętem estradowym i piecami gitarowymi,ale nie widziałem tak głupio zaprojektowanej płytki i tak upchanej.Scalak mocy powinien być z tyłu,był
    błąd w wartościach rezystorów w zasilaczu +/-18V<220om a powinno być
    2,2kom.Płytka powinna być sporo większa i to ułatwia montaż i uruchomienie a potencjometry powinny być rozstawione szerzej, jeśli będą
    motowane na płycie czołowej.Napisałem maila do autora projektu, ale on
    "palił głupa" i przyznał się do błędu w rezystorach.Projektował tą płytkę
    ktoś, kto nie ma pojęcia o piecach gitarowych.Proszę o opinie, czy przy uruchamianiu były problemy.Pozdrawiam-Zygmunt.
    poeta5
    Poziom 23  
    Fakt były błędy i zapomniałem o nich wspomnieć, wywaliłem cały ten układ stabilizatora na tranzystorze i wstawiłem zwykłe stabilizatory 79' i 78' na 18 wolt. Jednak jeżeli by ktoś dawał na wzmacniacz równe+- 40V nalezało by przed stabilizatorami wstawic rezystor ponieważ stabilizatory te mogą nie wytrzymać tak wysokiego napięcia wejściowego.

Pozdrawiam!
    p.s a co do płytki to fakt jest zaprojektowana do d... ale nie czepiał bym się 'upchania' elementów bo to mi się podoba ale pozmieszczenia końcówki i potencjometrów......... porażka...........[/b]
    zilw
    Poziom 17  
    Ja robię cos podobnego tylko nieco bardziej rozbudowane . Kanał czysty + Boster , Kanał Przesterowany , do tego pogłos + końcówka na BDX18 i 2N3055 , wszystko zasilane z 80 W trafa , mocy to ma nie za wiele ale planuje w przyszłości zmienić końcówkę mocy na cos w okolicach 100 W (może się za TDA wezmę) . Całość upchana w obudowie po magnetowidzie SHARP . Jedyne co mi zostało do zrobienia to zamontowanie panelu przedniego na który narazie nie mam kasy . (Chce zastosować aluminium cięte i wiercone w zakładzie ślusarskim )

A co do twojej obudowy to też bym zasugerował zmienić panel przedni bo wygląda dość "ORGINALNIE"
    poeta5
    Poziom 23  
    Hmm... więc robisz coś całkiem innego, poza tym an dwóch 2N3055 zrobisz wzmaniacz o mocy całe 100W, a na TDA w standadowym układzie to ci z 70W wyjdzie. Powiedz jeszcze ile taki bajer z aluminium kosztuje.

Pozdrawiam!

p.s Prosiłbym wszystkich którzy chcieli schematy aby mi wyslali swojegomaila na pw, albo gg
    zilw
    Poziom 17  
    Nie mam pojęcia ile będzie kosztować ten panel , jeszcze się nie wybrałem do zakładu ślusarskiego , a co do mocy to mam około 20 - 25 W przy zaśilaniu symetrycznym 22V . Ewentualnie zamiast TDA wsadze końcowkę na 2 - 3 parach i odpowiednio wyższe zasilanie podam .
    HEYAH
    Poziom 13  
    Dobra ,,, teraz tak konkretnie dla osób, które chcą złozyć ten wzmacniacz i szukają go : na stronie cyfronika.pl jest gotowy do zamówienia wzmacniacz za 59zł; wejdźcie na stronę i poszukajcie "NE400-K" - zamawiajcie i waszą kwestią jest już tylko wyszukanie transformatora, zasilacza symtrycznego, prostonika do wentylatora ;) i głośnika - tyle panowie i panie ! ja zamówiłem i dostałem sprzęt w 3 dni po zamówieniu - wszytko luzz. teraz tylko pytanie do poety : czy na styku scalaka do radiatora tsha dać pastę, czy wystarczy na żywca ?
    HEYAH
    Poziom 13  
    No to chyba się pochwaliłem :( - dzisiaj rano złożyłem ten układ wg. instrukcji krok po kroku ... wszystko wogóle robilem tak perfekcyjnie, żeby nic się czasem nie stało ... włożyłem U1 i odpaliłem go na moim zasilaczu (+-36V) - wszystko luzz... nic się nie stało, więc montuję sobie TDA7294 - odpaliłem napięcie na dosłownie 1sek. i coś strzeliło ... nie widziałem co, więc ponowiłem próbę (tak na 2 sek) i cały scalak zburnił się : myślałem, że mnie szlag trafi ! - POMOCY !!!! może to wina zasilacza : transformator TS60/8 + 4*4700uF - stabilizujące - ? POMOŻECIE ?
    poeta5
    Poziom 23  
    Nie przeczytałeś dokładnie całego forum a kolega zibisound wspomniał o fabrycznym zwarciu na płytce, wspomniał również o tym że płytkę projektował ktoś kto nie ma pojęcia o piecach gitarowych