Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie hub-a, switch-a lub sieciówek!

Enterek 22 Maj 2003 10:37 4975 11
  • #1 22 Maj 2003 10:37
    Enterek
    Poziom 17  

Witam wszystkich!

Mam pytanie, czy ktoś z Was nie ma jakiegoś sprawdzonego schematu urządzonka zabezpieczającego huby i inne sieciowe urządzenia przed przepięciami? Wiem, że są różne wersje na diodach, na diakach, warytsorach itp, ale poszukuję czegoś sprawdzonego w praktyce.
    Przy okazji może ktoś mógłby mnie oświecić odnośnie warystorów, bo akurat o tych elementach wiem niezbyt dużo :-)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Enterek

0 11
  • #2 22 Maj 2003 10:47
    transu
    Poziom 18  

urządzenia sieciowe ETHERNET sa zabezpieczane w prakcie budowy.
    Posiadają transformator separacyjny na wyjściu RJ 45. Jeśli siadają te urzadzenia to przepięcia najprawdopodobniej wystepują między sygnałem a zasilaniem . Jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć , to musisz wziąc również pod uwagę linie zasilające

0
  • #3 22 Maj 2003 13:51
    Enterek
    Poziom 17  

Wybacz, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, że każdy hub, czy switch posiada na każdym z wyjść trafo separujące z 8 uzwojeniami każde! Karta sieciowa na pewno nic takiego nie ma (wiem, sprawdzałem), a i w switchu nie znalazłem żadnego trafa (jedynie dławik filtrujący zasilanie).
    Co do zabezpieczeń zasilania to nie ma problemu i jest to dość proste. Niestety gorzej wygląda sytuacja, gdy trzeba zabezpieczyć przewody sygnałowe i tutaj mam problem.

0
  • #4 22 Maj 2003 14:47
    transu
    Poziom 18  

taka czarna prostokatna kostka to sa trafa zabezpieczajace. ja gdzies tu umieszczalem schemat karty sieciowej, jak nie wierzysz to sciagnij.
    A jesli chodzi o filtracje zasilania . To nie chodzi o dobry zasilacz tylko o filtracje zasilania wzgledem sygnału ethernet. to przy sieciach rozleglych jest dosc klopotliwe. Zakłucenia na lini zasilajacej to tylko czesc zaklucen.

0
  • #5 22 Maj 2003 15:22
    cortez_
    Poziom 26  

Niewielkie zabezpiecznie w tych kartach skoro sie pala jak zapalki. Wieczorem podesle schemat, ktory jako tako zabezpiecza. Moze nie daje 100% gwarancji, ale mysle ze posrednio dzieki niemu z sieci w ktorej poszedl router, swith, dwa komputery i modem sieciowy ocalal moj komputer ktory w trakcie uderzenia pioruna byl podpiety do internetu. W tym samym czaise w telefonie przebilo mi zabezpieczenie. Polecam watek zabezpieczenie przeciwprzepieciowe linii telefonicznej.
    Najwazniejsza uwaga NIC NIE ZABEZPIECZY W 100% ale zawsze to jekies tam zabezpieczenie.

JUZ DODALEM SCHEMAT

0
  • #6 22 Maj 2003 23:55
    Enterek
    Poziom 17  

Dzieki za schemacik. Nie wiem tylko co to jest ten transil 350V??? Po symbolu to dioda zenera ale z opisu to coś innego. Help! :-)
    Zasady działania tez do końca nie rozumiem, ale może jestem jakis głupi :-) może jak mi ktoś wytłumaczy co to sa te transile to mi sie w główce wyjasni.
    Co się tyczy tych traf zabezpieczajacych, to jakoś wciąz nie czuję sie przekonany. Troche te kosteczki za male jak na trafa i predzej wygladaja mi na transoptory niz trafa. Ale na sieciowkach sie nie znam, wiec chyba bede musial uwierzyc :-)

pozdrawiam i czekam na info o warystorach

Krzys

0
  • #7 23 Maj 2003 01:08
    cortez_
    Poziom 26  

Transil to szybka dioda przelaczajaca o charakterystyce zblizonej do diody zenera tylko ze bardziej stromej, zamiast dwoch przeciwsobnie wpietych transili mozna zastosowac jeden dwustronny - ma on sprowadzac do uziemienia przepiecia powyzej wartosci 300V (ja dalem 300V i wydaje mi sie OK, nawet mniejsza wartosc powinna byc OK tym bardziej ze wytrzymuje wieksze prady).

Z tego co rozumiem ten schemat to diody zenera 10V maja wyrownywac roznice potencjalow wieksze niz 10V a mniejsze niz 300V i rozprowadzac je po wszystkich 8 przewodach. Nie potrafie tylko oszacowac jaki impuls pradowy jest w stanie wytrzymac toki uklad.

0
  • #9 03 Cze 2003 09:12
    cortez_
    Poziom 26  

Z tego co slyszalem wiekszosc tych zabezpieczen dziala na podobnej zasadzie jak poslany schemat. Nie jest to informacja z pierwszej reki wprawdzie. Z tego co wiem wiekszosc jest zrobiona na transilach i diodach.

0
  • #10 29 Lip 2003 22:20
    jekab
    Poziom 23  

Te czarne kostki to istotnie trafka.Zabezpiecza to tylko przed różnicą potencjałów "statycznych".Niestety przepięcia powstające w czasie burzy przenosi świetnie na wejścia i wyjścia układu scalonego.

0
  • #11 29 Lip 2003 23:06
    tzok
    Moderator Samochody

Nie wiem tylko po co zabezpieczać wszystkie 8 linii, skoro standardy 10-BaseT i 100-BaseTX wykorzystują tylko 4 linie (w kartach 10Mbps pozostałe są niepodłączone a w 100Mbps są ale nie muszą być).

0
  • #12 27 Sie 2003 15:13
    ghost
    Poziom 23  

no tak - ale 1000-BaseT to juz 8 linii..(a wlaciwie 4 pary/petle) Generalnie po to jest zrobione owo zabezpieczenie na 8 liniach bo nie wiadomo, do jakiego kabla bedziesz to podlaczal - zwykly/krosowany/uplink na switchu... roznie. Poza tym jest kilka standardow laczenia - nie zasze sa to te same przewody, sadze wiec ze chodzi o zachowanie pelnej kompatybilnosci (schemacik jest z urzadzonka fabrycznego) A jeszcze sie zdarzaja cuda w stylu TokenRing i co tam jeszcze wymyslili..

0