Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

datasheet 74HC595 - potrzebne objaśnienie

30 Mar 2006 17:20 1193 3
 • Level 10  
  W datasheet tego układu pisze tak:

  output source or sink current +/- 25mA
  Vcc or GROUND current +/-70mA

  czyli rozumiem, że przez każdy pin wyjściowy może maksymalnie przepływać 25mA. a przez pin zasilający do 70mA. układ ma 9 wyjść, więc wynikałoby z tego, że nie można ich wszystkich naraz obciążać nawet 20mA (chociarz nieprzekracza to wartości maksymalnej indywidualnej dla każdego pinu) bo wtedy przez Vcc lub GND musiałoby płynąc ponad 180mA (czyli więcej niż 70mA). Domyslam się, że takie rozumowanie jest błędne, bo inaczej układ nienadawał by się do bezpośredniego sterowania wyświetlaczami LED, a pisano tutaj nieraz o takim zastosowaniu. W takim razie co oznacza te 70mA? bo chyba za dużo jak na pobór samego układu.
 • Level 16  
  Witam!

  74HC595 jest układem logicznym, w związku z czym nie powinien byc bezposrednio dolaczony do obciazenia. Wszelkie wartosci zgadzaja sie, poniewaz parametry podane w opisie odnosza sie do diod umieszczonych na wyjsciu. Podanie obciazenie jest raczej za wysokie.

  pozdrawiam
 • Level 10  
  nie bardzo rozumiem. Czyli nie można sterować bezpośrednio nawet wyświetlaczem LED? trzeba poprzez tranzystory?

  no i jak to w końcu jest z tymi 70mA ?

  Pozdr
 • Level 14  
  Quote:

  output source or sink current +/- 25mA
  Vcc or GROUND current +/-70mA

  czyli rozumiem, że przez każdy pin wyjściowy może maksymalnie przepływać 25mA. a przez pin zasilający do 70mA. układ ma 9 wyjść, więc wynikałoby z tego, że nie można ich wszystkich naraz obciążać nawet 20mA (chociarz nieprzekracza to wartości maksymalnej indywidualnej dla każdego pinu) bo wtedy przez Vcc lub GND musiałoby płynąc ponad 180mA (czyli więcej niż 70mA). Domyslam się, że takie rozumowanie jest błędne


  Niestety jest to rozumowanie prawidłowe :(. Możesz maxymalnie obciążyć układ prądem 70mA niezależnie od wartości prądu pobieranego przez poszczególne wejścia.