Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dysk twardy + sterownik dysku + 16 bitowy mikrokontroler

30 Mar 2006 18:36 1280 5
  • Poziom 10  
    Czy ktoś zna może i może obsługiwał dysk twardy za pomocą jakiegos sprzetowego kontrolera ATA podpiętego pod mikropocesor 8 czy 16 bitowy ? Szukam takiego kontrolera. Konkretnie chcialem go podpiąć pod 3.3V 16 bitowy procesor Motoroli.
    Za wszelka pomoc bede wdzieczny.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jest pytanie "czy warto", w najprostrzej postaci sterownik dysku to dekoder adresowy, a każda następna rozbudowa wprowadza dodatki w stylu przerwań czy DMA. Jeśli chcesz skorzystać z takich dodatków, to kontroler się może przydać, jeśli nie, to osobiście uważam że nie warto.
  • Poziom 10  
    elektryk napisał:
    Jest pytanie "czy warto", w najprostrzej postaci sterownik dysku to dekoder adresowy, a każda następna rozbudowa wprowadza dodatki w stylu przerwań czy DMA. Jeśli chcesz skorzystać z takich dodatków, to kontroler się może przydać, jeśli nie, to osobiście uważam że nie warto.

Zastanawiam sie nad najprostrzym rozwiazaniem. Buduje cos w rodzaju prostego serwera FTP z obsluga pamieci masowej. Obsluge stosu TCP/IP i nizsze warstwy ISO/OSI zapewnia mi uP Motoroli, a ja bym chcial go odciazyc, by nie tracic na szybkosci transmisji. Stad pomysl uzycia jakiegos kontrolera ATA. Tylko ze nie mialem nigdy z tym do czynienia i nie orientuje sie zbytnio w temacie. Stad ma prosba o pomoc.
  • Poziom 10  
    elektryk napisał:
    Właśnie chciałbym korzystać z DMA czy mógłbyś mi polecić coś?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Dysk IDE ma interfejs równoległy więc czasu procesora za dużo nie stracisz tym bardziej że jest 16bitowy. Gorzej jak by to był interfejs szeregowy, to zanim odebrał byś cały bajt to troche by zeszło.
    Reasumując uważam podobnie jak kolega elektryk
    że nie ma sensu bardziej upraszczać tego interfejsu.
    Ja nie spotkałem sie z takimi układami pomiędzy mikrokontrolerem a dyskiem.