Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz tranzystorowy, klasy AB.

Believe 30 Mar 2006 19:05 4826 6
 • #1
  Believe
  Level 11  
  Witam.

  Muszę zaprojektować wzmacniacz klasy AB na tranzystorach bipolarnych, napięcie zasilania 3V, amplituda napięcia wejściowego 100mV, Robc=16om. Wzmocnienie będzie jakie wyjdzie. Schemat układu zamieszczam poniżej. Proszę o pomoc w doborze elementów, bo nie wiem jak to ugryźć, żeby zaczęło działać.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  PS Wartości elementów podanych na schemacie są wymyślone przeze mnie, ale to niestety nie chce działać... :( Jeśli chodzi o tranzystory, to chyba te akurat modele są dobre.

  Wzmacniacz tranzystorowy, klasy AB.
 • #3
  Believe
  Level 11  
  Przecież jest stałoprądowe sprzężenie zwrotne (R12). Więc chyba nie jest do końca tak, że nie będzie przezeń płynął prąd stały? Ale pewien nie jestem...
 • #4
  _jta_
  Electronics specialist
  Przy takich opornikach z 3V nie pójdzie... musisz zmniejszyć R12 do 1k, R5 poniżej 100R.
  R1 trzeba zastąpić dzielnikiem, i dobrać go tak, by na wyjściu było 1.5V. Opornik R6 zamiast
  do masy podłącz do R4. I kondensatory C8, C9 rozsądniejsze, np. 1000uF i 100uF.

  Można by rozważyć - jeśli masa ma być na minusie - odwrócenie polaryzacji - czyli na wejściu
  PNP, a następny NPN - wtedy R5 nadal do masy, ale podłączasz do niego dzielnik, i masz dużo
  lepszą odporność na zakłócenia z zasilania (np. od zbyt słabej baterii). A głośnik do plusa.
 • #5
  Believe
  Level 11  
  Tzn tak... Jest taki mały problem, że nie mogę ze schematem mieszać... Tzn mogę, ale nie jest to wskazane, ponieważ jestem studentem i mam za zadanie ten właśnie projekt obliczyć. Na tym schemacie na pewno będzie działało, tylko trzeba dobrze dobrać wartości. Jeśli chodzi o R4 to jest to Robc i powinno być 16R. Tylko do symulacji w spicie przyjąłem go 100R, ale tak, czy inaczej bardzo dziękuję za wskazówki. :) Jeśli jeszcze ktoś miałby propozycję, to chętnie wysłucham.
 • #7
  diigii
  Level 11  
  Witam, odgrzewanie starego kotleta jest niezbyt eleganckie jednak jestem zmuszony to zrobić. Mianowicie chodzi mi o to jak się oblicza elementy na takim schemacie, czyli mając schemat bez poszczególnych wartości elementów podane tylko zasilanie 3v i obciążenie 16ohm jak obliczyć resztę elementów. Może ktoś podać jakąś literaturę gdzie to znajdę bądź strony internetowe (przez gąszcz google próbowałem przebić się bez skutku) albo osobiście napisać jakiś mały poradnik, byłbym dozgonnie wdzięczny