Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy ten schemat jest poprawny?

darkone 30 Mar 2006 21:20 1530 2
 • #1
  darkone
  Level 23  
  witam. znalazlem w piwnicy stary mikrofon bezprzewodowy na stare fale UKF, mozna jego sygnal normalnie odebrac radiem ale ja chcialbym z niego zrobic jakis prosty nadajnik UKF na juz te nowsze fale, zasilany był on barerią paluszkiem (AA). przerysowalem schemat ideowy, nie wiem czy poprawnie. oczywiscie nie wiem tez czy elementy sa dobrze podpisane bo L napewno nie jest, nie jestem w stanie tego zmierzyc. niestety nie jestem w stanie takze zmierzyc rezystorow bo nie mam na chwile aktualną miernika. nie wiem tez co to za tranzystor tam sie znajduje oznaczenie ma:
  S9014
  C 603

  chcialbym z niego uzyskac tak mniej wiecej kilka metrow zasięgu na nowych falach, oczywiscie wszystkie przerobki wchodzą w gre. ogolnie to niestety nie znam sie na nadajnikach i wlasnie dla tego chce zrobic nadajnik ukf z tego co mam.
  czy ten schemat jest poprawny?
 • #2
  sq3
  Level 17  
  Narysowany jest trochę dziwnie ten schemat,ale skoro działa to czemu nie.Przydał by się miernik częstotliwości,ale z odbiornikiem radiowym też sobie powinieneś poradzić.Zmniejszaj ilość zwojów cewki do uzyskania odbioru w zakresie CCIR pod warunkiem,że żeczywiście to coś nadaje oryginalnie na starym UKF.Bo jeśli nie wiadomo dokładnie gdzie to nie wiadomo w którą stronę z tym iść i bez pomiaru ani rusz.
 • #3
  maciej_333
  Level 37  
  Schemat narysowany dziwacznie. Do tego nie poprawny. Baza tranzystora zwarta jest dla prądów stałych przez cewkę do kolektora. Tak nie powinno być. Tranzystor S9014 to jakiś chiński badziew. Takie tranzystorki i jemu podobnesą w chińskich zabawkach. Jest to zapewne 2S9014.