Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do liczenia przelatujących klocków. Pilne

ss-siwy 30 Mar 2006 21:41 1691 20
  • #1 30 Mar 2006 21:41
    ss-siwy
    Poziom 13  

Kolega zapytał mnie jak zrealizować układ który by liczył klocki drewniane o średnicy ok.5cm przelatujące przez rurę pcv i wyświetlał wynik na wyświetlaczu 4 cyfrowym. Pierwsze co mi do głowy przyszło to zrobić bramę optoelektroniczną w rurze. Przelatujący klocek przerywał by wiązkę i wysyłany był by impuls do licznika impulsów. Proszę o wskazówki, może inne rozwiązanie. Może wie ktoś gdzie można kupić układy do samodzielnego montażu.

0 20
  • Relpol
  • #2 30 Mar 2006 21:48
    tomeeh
    Poziom 23  

Pomysł z barierą jest okej, chyba właśnie na tej zasadzie działa jeden z liczników produkowany przez firmę Jabel /zestaw do samodzielnego montażu/ - poszukaj na ich stronie.
    Ps. Nie chodzi mi tu o kit "Bariera optoelektroniczna".

0
  • #3 30 Mar 2006 21:55
    ss-siwy
    Poziom 13  

Też mi się wydawał ok ale światło ma to do siebie że lubi się odbijać także taki klocek może sobie lecieć a do odbiornika dotrze światło od bite, rozwiązanie to odpowiednio słaby nadajnik lub skoncentrowana wiązka.
    A co do układu z jabela to zajrzę ale z tego co pamiętam to ceny mają nie małe.

0
  • #4 30 Mar 2006 21:59
    tomeeh
    Poziom 23  

To zależy od twoich możliwości. Jeśli potrafisz programować mikrokontrolery, to na bazie takiego zrobisz licznik bez problemu. A jeśli ci się niezbyt to widzi, to można bawić się również w układy cyfrowe CD40xx.

0
  • Relpol
  • #5 30 Mar 2006 22:10
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Taki czujnik działać może na przerwanie wiązki, czyli nadajnik z jednej strony, odbiornik z drugie. Wtedy przedmiot może byc pokryty lustram z dwóch stron. CZyli zwykłą fotokomórka. czy też transoptor szczelinowy, tylko z dużą szczeliną. A potem już najprostszy licznik. Jak ci sie nie chce robić elektroniki, to weź jakiś czujnik optyczny z automatyki przemysłowej i sprzęgnij go z licznikiem telefonicznym ze starej centrali (do kupienia na bajzlach po kilka złotych) . Wszystko hula na 24V.
    a jak chcesz zrobić "nowocześnie" to bariera optyczna sprzężona z dowolnym licznikiem impulsów.

0
  • #6 30 Mar 2006 22:28
    ss-siwy
    Poziom 13  

mi bardziej nowocześnie pasuje :) znalazłem licznik impulsów na stronie nordelektronik, gorzej jest z układem optycznym może jakieś propozycje. Znalazłem to: http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=14146 może lekka modyfikacja i będzie ok. co o tym układzie sądzicie? A co do moich możliwości to może i one są ale szybciej będzie jak kupie gotowe pomysły:)

0
  • Pomocny post
    #7 30 Mar 2006 22:41
    tomeeh
    Poziom 23  

Co do układu optycznego, to spróbowałbym najprostszą opcję:
    1. Nadajnik: dioda IRED podłączona przez dobrany rezystor na stałe do zasilania:
    2. Odbiornik: dioda podczerwona spolaryzowana w kierunku zaporowym przez rezystor, napięcie z niej podane na komparator (np. wejście '+' WO), na drugie wejście komparatora (-) napięcie referncyjne z regulowanego dzielnika (potencjometr). Wyjście komparatora na wejście zliczające układu CD40xx, bądź na przerwanie zewnętrzne µC, albo na wejście zliczające T0 µC.

0
  • #8 30 Mar 2006 22:51
    robball
    Poziom 21  

Jeśli masz problemy ze światłem odbitym to takie rozwiązania:
    1.Laser
    2.Układ reagujący nie na osłabienie światła poniżej pewnej granicy, a na zmianę oświetlenia odbiornika, po prostu układ nie przenoszący prądu stałego. Przelatujący klocek musi choć trochę zmienić oświetlenie odbiornika i właśnie to zostanie wykryte.

0
  • #9 30 Mar 2006 22:56
    tomeeh
    Poziom 23  

Aby układ reagował na zmianę należy zrobić układ różniczkujący - tzn podać sygnał z fotodiody przez kondensator na komparator. Myślę że laser to przesada, gdyż dioda będzie mieć wystrczający zasięg i kierunkowość do tej aplikacji.

0
  • #10 30 Mar 2006 23:55
    ss-siwy
    Poziom 13  

No i właśnie o takie wskazówki mi chodziło. Dzięki wielkie. Teraz to nic tylko wziąść się do roboty. Zainteresował mnie pomysł z diodą podłączoną na stałe, bo laser też dobry pomysł ale dioda wystarczy. Tematu nie zamykam. Jestem w dalszym ciągu otwarty na propozycję, bo temat jest z pozoru banalny ale jak się zastanowić to wychodzą problemy i jeszcze do tego dochodzi ograniczenie finansowe.

Jutro postaram się zamieścić wstępny schemacik.

Klocki na pewno nie będą sklejone, ponieważ każdy z nich będzie sprawdzany czy nie ma wady. Sam miałem ten problem więc się spytałem.

0
  • #11 31 Mar 2006 00:00
    tomeeh
    Poziom 23  

Narysuj schemacik wedle moich wskazówek (nie mam chwilowo czasu), w razie potrzeby będziemy korygować. Co do ceny - uważam, że będzie niska - nie będzie tu drogich elementów.

0
  • #12 31 Mar 2006 02:41
    pukury
    Poziom 35  

witam!! a co będzie jak klocek będzie się stykał i innym klockiem- czyte dwa nie będą " policzone" jeden ? pozdrawiam !!

0
  • #13 31 Mar 2006 10:07
    tomeeh
    Poziom 23  

No to oczywiste, że sklejone ze sobą klocki zostaną policzone jako jeden. Trzeba się tu zapytać autora czy jest taka możliwość, że klocki będą blisko siebie (na tyle, że pomiędzy nimi nie będzie prześwitu).

0
  • #14 05 Kwi 2006 18:09
    ss-siwy
    Poziom 13  

Wracam do tematu po kilku dniach ale niestety nie miałem czasu. w załączniku jest schemat licznika impulsów na ktury się zdecydowałem. Układ nie będzie jednak na bramce optycznej ale o tylko ze względu na klienta ktury twierdzi że będzie problem bo jest tam mnóstwo kurzu. więc zamontuje stycznik i przelatujący klocek zewrze styki itd.

I tu pojawia się problem bo układ jest za szybki. zdarza się ze zadziałanie stycznika jest liczone jako 2 a nawet 3, przez to że styk nie zawsze jest idealny. Jak się z tym uporać. Może wystarczy kondensator równolegle podłączony na wejściu.

Przepraszam za ten załącznik:) zapomniałem.

0
  • #15 05 Kwi 2006 18:22
    tomeeh
    Poziom 23  

Chyba nie ma jednak załącznika... Ale bez niego sugeruję za czujnikiem włożyc rezystor a potem kondensator do masy; a na licznik podawać sygnał z kondensatora. Stałą całkowania RC dobrać względem upodobań (musi być jednak mniejsza niż czas pomiędzy spadnięciem 2 klocków).

0
  • #16 05 Kwi 2006 19:24
    ss-siwy
    Poziom 13  

Mogę się wylić więc proszę o korekte. Przy kondensatorze 1 mikro i rezystorze 100 kilo stała czasowa układu będzie 0,1s. Myślę że tyle wystarczy by pozbyć się problemu

0
  • #17 05 Kwi 2006 19:38
    tomeeh
    Poziom 23  

Stałą czasową obliczyłeś poprawnie, ale patrzę na schemat i będzie trzeba troszkę inaczej to podłączyć - gdyż tutaj znaczenie będzie miał rezystor R13 (22k). W takim wypadku pozbywamy się zewnętrzengo rezystora, nasz dodatkowy kondensator jest zatem podłączony równolegle do styków wyłącznika. Teraz należy dobrać stałą czasową dla obwodu kondensator zewnętrzny - rezystor R13. Tu trzeba jednak ostrożnie, gdyż nadmierne zwiększanie R13 np. do 100kΩ, może powodować nieprawidłową pracę całości za sprawą tego, że procesor może też trochę prądu wciągnąć. Proponuję zatem zostawić rezystor R13, czyli 22kΩ, natomiast stałą wydłużymy przez zwiększenie pojemności zewnętrznego kondensatora o około 5x, tak więc można wstawić elektrolit 4,7µF. Jeśli nadal wystąpią błędy w zliczaniu, zwiększ kondensator metodą prób i błędów.

0
  • #18 05 Kwi 2006 19:49
    ss-siwy
    Poziom 13  

Tak też myślałem za pierwszym razem tylko że zapomniałem dodać schemat i stąd Pańska odpowiedź, jak najbardziej słuszna. Wielkie dzięki za naprawdę fachowe rady. Jutro napiszę jak wyszły próby i przy jakiej pojemności działa bez zarzutu.

0
  • #19 05 Kwi 2006 20:54
    tomeeh
    Poziom 23  

W porządku, napisz. Sam chcę wiedzieć czy działa - jeśli z jakichś przyczyn nie będzie - będziemy kombinować dalej.
    A - i na forum wystarczy zwracać się per 'ty' - formy grzecznościowe nie są wymagane.

0
  • #20 08 Kwi 2006 18:21
    ss-siwy
    Poziom 13  

Po dołączeniu 10mikro zaczęło działać tak jak chciałem, czas pomiędzy styknięciami był już ledwo zauważalny ale wystarczający. Z ciekawości podłączyłem 100mikro, ciekawe było to że po jakiejś chwili po rozwarciu styku około 1 sek licznik zwiększał się o jeden, podejrzewam że miało to związek z impulsem prądowym przy ładowaniu kondensatora. Na szczęście przy 10 mikro tego nie było bo znów był by problem.

Tak czy inaczej licznik zrobiony i działa jak na razie bez zarzutu.

0
  • #21 08 Kwi 2006 22:15
    maga11
    Poziom 15  

Z innej beczki, policzyłeś te styki na żywotność ?

Zapylenie przy fotokomórce można rozwiązać stosując nadmuch powietrza na czoło czujnika (zakładają że klient ma instalacje sprzężonego powietrza)

0