Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alerm SATEL - czujnik zmierzchu

mirzaw 30 Mar 2006 23:27 4244 6
  • #1 30 Mar 2006 23:27
    mirzaw
    Poziom 10  

Witam serdecznie o pytam uprzejmie:
    Czy istnieje możliwość (CA64) podłączenia do centralki czujnika zmierzchowego, który by tak działał, że przy wejściu do pomieszczenia, gdzie czujka PIR uruchamia na wyjściu centralki przekaźnik bistabilny (żarówka) tylko gdy jest ciemno na dworze?

0 6
  • #2 30 Mar 2006 23:33
    alster1
    Poziom 27  

Mam tak zrobione w CA10, kontaktron na bramie wjazdowej i kontaktron w drzwiach wejściowych budynku uruchamia wyjście które zapala rząd lamp ogrodowych. zasilanie lamp podłączone jest w szereg przez przekaźnik układu zmierzchowego a wyjście centrali skonfigurowałem na czas działania 5 minut.
    Po tym czasie lampy gasną do czasu ponownego naruszenia kontaktronu.

0
  • #3 31 Mar 2006 20:18
    mirzaw
    Poziom 10  

z tym że ja nie chcę tego obiegu puszczać szeregowo prxzez czujnik zmierzchowy. mam instalacę na przekaźnikach bistabilnych i muszę to jakoś podłączyć na wyjściu centrali

0
  • #4 01 Kwi 2006 18:04
    SMDmaniak
    Poziom 23  

oo to jest cos dla ciebie mozesz sobie robic co chcesz:

46. Iloczyn logiczny wyjść
    47. Suma logiczna wyjść

0
  • #5 01 Kwi 2006 18:43
    mirzaw
    Poziom 10  

A coś szczegółowo. Jak to skonfigurować.
    Chodzi mi o to by do centralik podłączyć czujnik zmiarzchowy (na jakie wejście) i w momencie gdy jakieś wyjście steruje oświetleniem, to zanim je włączy sprawdzi stan na wejściu czujnika zmierzchowego..

0
  • Pomocny post
    #6 01 Kwi 2006 19:21
    SMDmaniak
    Poziom 23  

konfiguracja analogiczna do tego

Typy wyjścia: iloczyn logiczny oraz suma logiczna wyjść pozwalają na zaprogramowanie bardziej złożonych funkcji wyjścia niż prosty wybór jednej funkcji z listy dostępnych.

Wyjście typu iloczyn logiczny wyjść załącza się wtedy, gdy wszystkie wybrane jako sterujące wyjścia są załączone.

Wyjście typu suma logiczna wyjść załącza się wtedy, gdy przynajmniej jedno z wyjść wybranych jako sterujące jest załączone.

Za załączenie wyjścia uważa się podanie na nie napięcia +12V - pozwala na użycie opcji polaryzacji wyjścia jako logicznej negacji.

Centrala CA64 obsługuje 64 wyjścia, bez względu na to, czy są podłączone moduły rozszerzające, które fizycznie wyprowadzają stan załączenia lub wyłączenia danego wyjścia. Umożliwia to użycie dowolnej liczby z 64 wyjść jako wyjść sterujących wyjściem typu iloczyn logiczny lub suma logiczna.

Typowym zastosowaniem wyjścia typu suma logiczna wyjść jest łączenie na jednym wyjściu kilku funkcji, np. sygnalizacji alarmu włamaniowego (typ wyjścia 1) oraz dźwiękowego potwierdzenia załączenia/wyłączenia czuwania. (typ wyjścia 23).

W celu połączenia tych funkcji należy zaprogramować dwa dowolne wyjścia, wybierając na przykład wyjścia nie istniejące fizycznie:

· wyjście 63 - alarm włamaniowy (typ wyjścia 1)
    · wyjście 64 - potwierdzenia załączenia/wyłączenia czuwania. (typ wyjścia 23)

oraz wyjście, do którego jest podłączony sygnalizator, np.:

· wyjście 1 - suma logiczna wyjść (typ wyjścia 47), wybrane wyjścia wyzwalające: 63 i 64.

Jeżeli na przykład zaprogramujemy kolejne wyjście:

· wyjście 62 - timer (typ wyjścia 26) sterowane timerem zaprogramowanym na codzienne załączenie o 16:00 i wyłączenie o 8:00

oraz kolejne wyjście z podłączonym sygnalizatorem:

· wyjście 2 - iloczyn logiczny wyjść (typ wyjścia 46), wybrane wyjścia wyzwalające: 1 i 62

uzyskamy sygnalizację na wyjściu 2 alarmów i potwierdzanie załączenia/wyłączenie czuwania strefy, ale tylko w godzinach od 16:00 do 8:00 - poza tymi godzinami wyjście będzie nieaktywne.

Można także oprogramować kolejne wyjście sygnalizujące alarmy, ale tylko, kiedy nie czuwa wybrana strefa (np. sygnalizacja dla strażnika, jeśli jest on obecny w swojej strefie - strefa ta nie czuwa):

· wyjście 61 - wskaźnik czuwania (typ wyjścia 21), wybrana strefa strażnika oraz polaryzacja 0V - wyjście załączone (+12V), kiedy strefa nie czuwa.

oraz wyjście z podłączonym sygnalizatorem:

· wyjście 3 - iloczyn logiczny wyjść (typ wyjścia 46), wybrane wyjścia wyzwalające: 63 (alarm włamaniowy) i 61

Powyższe przykłady obrazują możliwości wykorzystania wyjść logicznych. Jedynym ograniczeniem tworzenia kombinacji logicznych jest ilość wyjść centrali: 64.

0
  • #7 03 Kwi 2006 17:59
    mirzaw
    Poziom 10  

Ajjjjj
    Piękne, tyle że po "pierwszym czytaniu" okazało się jak wielkim dyletantem jestem. Mam nadzieje że po 20 trochę zacznę rozumieć.
    Mimo wszystko serdecznie dziękuję. Jak zacznę już sprawę łapać pozwolę sobie zapytać głębiej.

0
  Szukaj w 5mln produktów