Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega128 i dataflash:AT45DB161B

31 Mar 2006 13:32 1531 9
 • Poziom 10  
  Muszę połączyć ze sobą Atmege 128 z pamięcia dataflash AT45DB161B. Pojawia się pewien problem, gdyż procesor zasilany jest z 5V, a dataflash około 3V (5V podaje przez 3 diody do Dataflash). Mam pytanie: jak z zwiazku z tym w "zgrabny" sposób wysterować linie, łaczace procek i pamięc? Tzn, linie idac z procka do pamieci z 5V przerobic na okolo 3V, zas wychodzace z pamieci do procka z 3V na 5V??
  Nie jestem bardzo obeznany w tych sprawach, dlatego prosiłbym o jakas podpowiedz, a najlepiej rysunke, badz jakas strone.
  Czekam z niecierpliwoscia na odpowiedzi!

  P.s. A może znacie jakas pamiec dataflash 16Mbit, która zasialna byłaby też z 5V i nie było bu problemu z połączeniem do atmega128?
 • Poziom 26  
  ja jak podłączałem kartę mmc do atmegi to linie danych
  5V>3V łączyłem przez dzielnik rezystorowy
  3V>5V łączyłem bezpośrednio i atmega odczytywała 3V jako logiczną 1
  z tym że karta mmc działała na 3,3V. a te 0,3V może robić różnice
 • Poziom 10  
  No to mniej więcej 3V (5V plus 3 spadki napięc na diodach...), dataflash mozna zasilac bodajze 2,7-3,5V. Facet co nadzoruje mi na uczleni projekt wspomniał coś o tranzystorach. Ja się zastanawiam czy nie dałoby się tego zrobić także na diodach...A jest to pewne że 3V atmega 128 odczyta jako 1?
 • Poziom 26  
  według standardu CMOS stan wysoki zaczyna się Ucc*0,7=3,5V.
  ale jak już pisałem ja mam atmega128 (5v) podpięte do karty mmc (3,3V) i wszystko śmiga pięknie, żadnych problemów.
  jak chcesz mieć pewność to możesz dać atmegą na 4,8V i pamięć na 3,5V to już muszą działać.

  albo zejdź atmegą do 3,3V i zasilaj wszystko niższego napięcia.

  co do konwerterów do są nawet jakieś scalaki ale mi się wydaje że to przerost formy nad treścią. przynajmniej przy liniach 1 kierunkowych.
  Dawanie tranzystora da dodatkowy problem, będzie on działać jako negator. W sumie wystarczy tylko negować dane ale po co sobie życie utrudniać.
 • Poziom 10  
  Nie mogę za bardzo zejść z napięcia 5V, bo do procka mam jeszcze parę innych rzeczy podłączonych i zasilanych także z 5V i wówczas byłby ten sam problem. Więc nie wiem czy to zadziała...
  A jaki dzielnik rezystorowy? Tzn ile rezystorów i o jakiej wartości szeregowo dałeś przy przejściu z 5V na te 3,3V ?

  Dodano po 7 [minuty]:

  A jeszcze jedno...skoro dataflash wymaga zasilania 2,7-3,6V to moze dać zasilanie około właśnie te 3,6V i wówczas problem wykrywania 1 przez procek przy podlaczeniu pamiec->procek byłby załatwiony?? Pytanie jak z 5V zrobic 3,6V w łatwy sposob, nieuzywajac przetwornic? Sa jakies diody co maja spadek 0,7V (wówczaas %V przez 2 diody do zasilania dataflasha) lub ok.0,5V i wówczas przez 3 diody, nie wiesz może czy tak by się dało i rozwiązałoby to problem?[/url]
 • Poziom 10  
  Dzięki wielkie! W takim razie spróbuje dać napięcie przez ten sam co tu widze stablizator do Dataflash na 3,3V. Podłaczajac tak oporniki o tych samych wartościach wówczas mówisz ze tobie i zapis i odczyt działał bez problemów? Można jeszcze ewnetualnie dać napiecie 3,5V na te DataFlash tylko nie wiem czy fakt, że max to 3,6V nie będzie to zbyt ryzykowne. Co o tym sądzisz?
 • Poziom 26  
  wydaje mi sie ze przy tych 3,6V to on powienien jeszcze poprawnie pracować ale dal bezpieczenstwa możesz dać 3,3V
 • Poziom 27  
  W kierunku procesor-pamięc możesz dać diodę z rezystorem podciągającym. Zrób to tak: na wejściu pamięci daj rezystor np. 4k7 do +3,3 V i podłącz procek przez diodę tak aby procek był w stanie tylko wymusić stan niski czyl katodą do procka.
  W drugą stronę jest gorzej. Trzeba dać dwa tranzystory lub kombinować na dzielniku rezystorowym w górę.
 • Poziom 10  
  No właśnie słyszałem, że tranzystory są prawie niezbędne...kolega hunterhouse przedstawił dosyć ciekawe rozwiqzanie wg którego mozna bezposrednio podlaczyc linie z pamieci do procka, gdyż widzi jedynke...pytanie tylko czy DataFlash jest podobnie skonstruowana co MMC...a tego to ciężko przewidzieć. Więc wiesz może jak to zrobi.ć na tranzystorkach?