Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Soltek SL-75DRV5-C, częste restarty - wina kondensatorów?

ichipek 31 Mar 2006 22:11 3607 10
    ichipek
    Level 10  
    Witam,
    Mam problem polegający na częstych restartach komputera. Podejrzewam, że nawala płyta: Soltek SL-75DRV5-C. Reszta podzespołów była sprawdzana w drugim sprzęcie i działa, a z kolei podmiana proca czy pamięci nic nie zmienia. Czasem pracuje minutę a czasem dzień, potem może w ogóle nie chcieć wystartować (np. test pamięci i... pyk!).
    Poczytałem ze to mogą być kondensatory (szczególnie w Soltekach).

Czy z fotek może ktoś ocenić czy to może byc przyczyną i może wypowiedzieć się ile by ich wymiana kosztowała?
    Wiem ze sztuka kosztuje po ok 1-2 pln (u mnie trza by wymienić 20). Zastanawiam się nad samodzielnym lutowaniem ale chyba zwykła transformatorówka ma za duży grot.
    A może podołam?

Tu reszta zdjęć

Dzięki za pomoc.
    pozdr
    JJ
  • Helpful post
    marihires
    Level 30  
    ewidentnie widać że kondensatory są wylane,wybrzuszone...
    Taki elektrolit nie "podtrzymuje" napiecia i dlatego płyta sie resetuje
    musisz je wymienić (na takie same oczywiscie parametrami).
    I pamietaj ze musisz wymienic wszystkie kondensatory na lini (nawet jesli nie jest wybrzuszony ale znajduje sie na lini - połaczeniu równoległym).
    Ps: ja kiedys dałem rade przelutowac kondensatory zwykłą transformatorówką a nawet i gniazdo zasilania na płycie głównej :D

Dodano po 2 [minuty]:

jednak że musisz robić to ostrożnie żeby nie przegrzać ścieżek albo zeby nie zewrzeć przez przypadek innych lutów cyną podczas lutowania...
    Bobekmaster
    Level 24  
    Pewnie tak wymień to sie przekonamy. A transformatorówką powinieneś sobie poradzić:P Chociarz ja nie mam problemu:P
    oleq_30
    Level 30  
    transformatorowka z grotem z drutu miedzianego 1,5mm2 i dobry odsysacz do cyny i daszrade inaczej nie proboj bo bardziej zabijesz plyte
  • Helpful post
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Ja bym sie do tego wogóle nie zabierał z transformatorówką, lepiej kupić na bazarku luownice 40W za 5zł.

Co do kondensatorów to koniecznie kup na 105st. , jak kupisz na 85st. to za jakiś zcas znów będzie Cie czekała wymiania.
    Kolejna sprawa to sprawdź zasilacz, kiedyś miałem taką sytuacje ze kondensatory na płycie padały, bo zasilacz śmiecił (w zasilaczu zreszta też byly wybrzuszone).

Pozdrawiam
    ichipek
    Level 10  
    Dzięki. I pomyśleć, że taki ze mnie lamer, że pierwszy raz słyszę o czymś takim jak odsysacz cyny ;-). Płyta nie jest moja, więc zobaczymy co właściciel postanowi.
    Ja z tego wszystkiego zacząłem się rozglądać po zestawach do lutowania. Takich i z odsysaczem i z uchwytem - może się nie rozlecą w tydzień ;-).
    Jednak to nie lada wyzwanie, słuchając Waszych rad naliczyłem 25 beczułek do wymiany (szczęśliwie tylko 3 rodzaje) 1000µF/6,3Vx16szt; 1500µF/16Vx3szt; 2200µF/6,3Vx6szt.
    Zobaczymy, mam chęci spróbować :-).

@Artur k.:
    Zasilacz nówka sztuka Modecom350 (swoją drogą całkiem niegłośny). Historia jest taka, że po zmianie grafiki (GF440->Ati9550GE) zaczął się resetować. Odrzucając winę softu wymyśliliśmy, że jakiś noname "300W" nie radzi już sobie z bardziej prądożerną kartą (czy nawet któregoś dnia juz nie wstał, nie pamiętam). W każdym razie z nowym PSU nic juz sie nie poprawiło i powrót do GF tez nie dał rezultatu.

@oleq_30:
    Zabije albo i nie, teraz to i tak stan wegetatywny. Nie znasz dnia ani godziny... Spokojnie piszesz posta a tu >pyk!< i resecik...
    laserjet9002
    Level 21  
    Napisz czy wymieniłeś i czy działa ponieważ mam identyczną płytę w identycznym stanie. Nie wiem czy jest sens ją naprawiać tzn kupiłem ją za parę groszy ale nie wiem czy mi procka nie spali?

Więc jeśli stare wylutowane kondensatory nie miały zwarcia to po wymianie procek jest bezpieczny czy raczej nic nie wiadomo?
    mat_ed
    Level 43  
    Jesli tylko sa uszkodzone kondensatory to po ich wymianie wszystko powinno byc OK.
    laserjet9002
    Level 21  
    Tak jednak zapytałem bo miałem wcześniej Epoxa z ukruszonym Athlonem i po wymianie kondensatorów po włączeniu na ok. 2 sekundy miał chyb az 80 stopni. Póżniej okazało się że napięcia na procku są zawyżone o kilka voltów.

Czy to jest możliwe że procek dostał zwarcia (była srebrna pasta) i poleciały stabilizarory czy to raczej była wina kondensatorów ?
    ichipek
    Level 10  
    Niestety z braku czasu w tej sprawie nic na razie nie zrobiłem ( wiem że już 1,5 roku minęło ;-) ) jednak wtedy jeszcze rozpędem zakupiłem wszystkie kondensatory i odsysacz i nawet lutownicę (ale na allegro a nie na bazarku ;-) ) ale miała za duży grot a w między czasie kumpel kupił płytę więc sprawa przestała być pilna i tak leży i czeka.
    Teraz zerkam na nią w rogu pokoju i nie daje mi spokoju;-). Dla ciekawości w bliżej nieokreślonym czasie na pewno spróbuje ją polutować.
    pozdr
    ja

Nirvanowiec -> fajny link.