Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprodukowane kolumny firmy Tonsil, proszę o opisy

jakubkrawiec 14 Lis 2005 07:29 150061 259
  • Filament
  • #92 15 Lis 2005 06:13
    SławekX
    Poziom 15  

Marcin Sz. napisał:
    Pianka chyba też nie będzie - trudno spotkać takie membrany.
    Czyli tkanina?
    Cytat:
    Może któraś z tych by pasowała?:
    Musisz znać wymiary swojej (średnicę cewki zmierzysz suwmiarką po wykręceniu głośnika)
    Cytat:
    Tylko ceny nie za bardzo: http://www.umifon.pl/cennik.html
    No cóż... ceny polskich membran i na giełdzie są podobne :cry: .
    Wydaje mi się, że spokojnie możesz kupić chińską piankową i też będziesz zadowolony. Nie można w końcu oczekiwać cudów od tych kolumn (co nie znaczy, że są złe i trzeba je wyrzućić :D) a wątpię, czy oryginalne membrany jeszcze gdzieś istnieją. W końcu technologie się zmieniły przez te 15-20 lat a stare zapasy wyczerpały... Zaznaczam, że sam mam większość polskich kolumn (Altus 100, Altus 75 i kilka mniejszych) i jestem z nich zadowolony, bo wszystkie są warte swojej ceny. :D

• #94 15 Lis 2005 21:22
    ALTUS 140
    Poziom 16  

Ta membranka wygląda na STX- zawieszenie jest z gumy... Spróbuj znaleźć kogoś kto mógłby zmienić bądź naprawić samo zawieszenie, upieram sie tak przy tym bo znam te kolumny i były to pierwsze dobre kolumny z jakimi miałem styczność w życiu i to właśnie dzięki nim zacząłem sie interesować akustyką... Więc jeśli nie uda sie mieć w tym oryginalnej membranki postaraj sie wziąść jak najbardziej podobną do oryginału (z twardym papierowym zawieszeniem, dość lekką)
    Pozdrawiam

• #95 16 Lis 2005 06:03
    SławekX
    Poziom 15  

Lekka - jak najbardziej, ale twarde zawieszenie do niskotonowego 8O :?:
    Jeszcze zanim pokazały się głośniki na piance (u nas - koniec lat 60-tych lub początek 70-tych) były różne patenty na zmiękczanie papierowych zawieszeń w głośnikach niskotonowych czy szerokopasmowych - eliptycznych... Mam nawet z tamtych czasów książkę "Elektroakustyka dla wszystkich" gdzie jest masa ciekawych rozwiązań. :D

• #96 16 Lis 2005 07:32
    Marcin Sz.
    Poziom 24  

Nie ma nikogo w okolicy, kto by się na tym cokolwiek znał, przez to postanowiłem to zrobić sam.
    Tak więc guma czy pianka - ten głośnik ma skok około 2-3mm. To nie jest głośnik nisko tylko szerokopasmowy, więc sądzę że poradzi sobię z tym zawieszeniem, orginalte też jest dość twarde.

• #97 16 Lis 2005 08:33
    ALTUS 140
    Poziom 16  

No to skoro nie możesz znaleźć oryginalnej membranki to weź pianke...

• #99 16 Lis 2005 14:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #100 16 Lis 2005 22:15
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • Filament
  • #101 17 Lis 2005 02:15
    SławekX
    Poziom 15  

Nie bardzo rozumiem, czemu bezsens i to na dodatek totalny? Zdecydowana większość jest za pianką. Nawet w kolumnach regenerowanych, które widuję po komisach (w Krakowie jest ich multum), stosuje się w 98% piankę. Zawieszenia gumowe widuję raczej w głośnikach samochodowych i tam, gdzie wstawiono "wysokiej klasy" głośniki "888" zamiast oryginalnych. Altusów czy innych kolumn Tonsila na gumie nigdy jeszcze nie spotkałem...

P.S.
    @ Marcin Sz. -->>
    Widziałem właśnie dzisiaj w komisie "Twoje" kolumienki - regenerowane NA PIANCE :!::D
    --------------------------
    Pozdrawiam - SławekX.

• #102 17 Lis 2005 21:46
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #103 18 Lis 2005 05:12
    SławekX
    Poziom 15  

Ja w swoich (niższe, bez lejka na GDWK i kondensator zamiast zwrotnicy) też wstawiłem Bass-Reflex i wymieniałem membrany, ale nie pamiętam, czy oryginalne. Przez jakiś czas zamiast GDWK 9/40 były w nich GDWT 9/80 i jako tylne z Altusami 75 spisywały się nieźle ale brak środka przy samodzielnej pracy był słyszalny. Po przemeblowaniu na froncie będą Altusy 100, tyły Altusy 75 a centralny:
    Nieprodukowane kolumny firmy Tonsil, proszę o opisy
    Zdjęcie zrobione w trakcie zakładania ekranów magnetycznych, więc może zaciekawić tematem :D. Głośniki to:
    2x ARN-150-03/4 4Ω
    1x podobny do GDWT 9/100 FP - 8Ω (brak opisu)
    Zwrotnica
    Paczka - Heco z Bass-Reflex.
    Z Altusami 75 b. ładnie współbrzmi (Altusy 100 stoją narazie w drugim pokoju, ale nie powinno być gorzej).
    Sub-y mam dwa w tym jeden na Tonsilu GDN 25-40-8
    Po przemeblowaniu zamieszczę zdjęcia wszystkich moich kolumn i kolumienek, które mam (chyba 8 par).

• #104 04 Gru 2005 13:38
    Marcin Sz.
    Poziom 24  

Wymieniłem w swoich głośnikach GD20/20 membrany na te z zawieszeniem piankowym(nie orginalne). Grają super, nic nie obciera. Różnica po wymianie jest taka, że zwiększył się skok membrany - bas jest donośniejszy! Była to moja pierwsza regeneracja - udana!!!

Pozdrawiam i dziękuje za okazaną pomoc!

• #105 15 Sty 2006 10:19
    bartolini97300
    Poziom 1  

A czy ma ktoś informacje na temat kolumn TONSIL Tango 150 -budowa schemat.

• #106 16 Sty 2006 17:24
    piog1977
    Poziom 13  

Chciałbym przedstawić zestaw głośnikowy Tonsila Perfect 150.
    To kolumny trójdrożne w obudowie zamkniętej. W sekcji niskotonowej zastosowano 20cm głośnik 20/60/11 z mebraną celulozową.
    W torze średniotonowym pracuje głośnik kopułkowy 11/60/4. Wysokotonówka to również kopółka poliamidowa 25mm 8/13/120.
    Zestaw wyposażono w naprawdę dobrą zwrotnicę. Są tu cewki powietrzne i dobre kondensatory MKT.
    Najmocniejszą stroną Perfecta 150 jest szybki, dobrze kontrolowany bas.
    Równierz góra jest ujmująca, w tej klasie cenowej zestawu nie można jej nic zarzucić (zestaw kupiłem w 2001 roku, kosztował 880zł).
    Średnica jest nieco wycofana, ale bardzo ważne żeby zestawy ustawić na wysokości uszów słuchacza, wtedy jest całkiem dobrze.
    U mnie kolumny współpracują z amplitunerem Technics SA-AX 730.
    Nie stosując żadnej taryfy ulgowej mogę powiedzieć że jest dobrze brzmiący zestaw.
    Parametry:
    moc muzyczna 150wat
    moc znamionowa 100wat
    pasmo przenoszenia 45-25000Hz
    efektywność 86dB
    impedancja 8 ohm

• #107 17 Sty 2006 11:35
    dj master
    Poziom 21  

WitaJcie serdecznie, poszukuje wszystkich danych <rok produkcji,schemat>,informacji na temat kolumn TONSIL'a ''ZgC 50-8-44'' wiem ,ze były rożne wersje , ja posiadam dwie pary ,jedną jest wersja M-II <ktora używam>a druga M-I,ktora czeka na regeneracje , orginalnie byly tam glośniki GDN 20/50 ,GDM 10/60 i GDWK 9/40 . Wersja M-II rżniła się od M-I jakością wykonania tzn. M-II miały aluminowe tabliczki ,kolor okleiny byl jakby lakierowany ,i byla dziwna zwrotnica,jakaś dwu cześciowa ,przy czym w wersji M-I byla zwrotnica w jednym miejscu ... niedługo dodam kilka zdjęć.

Jeszcze chciałbym dodac ,że w w kolumnach ktore aktualnie uzywam z jedna ze zwrotnic jest cos nie tam ,bass gra inaczej ,mimo to ze są tam identyczne glosniki. Czy problem ustanie gdy wymienie kondensatory ,jeśli tak to na jakie najlepiej ...

Pozdrawiam DJ MasteR

• #109 31 Sty 2006 14:53
    Grabo
    Poziom 16  

To dosyć popularne kolumny. Z tego co widze wystarczy wymienić same zawieszenia górne. Wymiana głośników to duży koszt, a z kolei wstawianie jakiejś chały mija się z celem...

• #110 01 Lut 2006 17:26
    frogi4
    Poziom 14  

Shake:
    GDN 25/60/1, GDM 12/60/4 ,GDWT 9/70

• #111 01 Lut 2006 19:35
    dj master
    Poziom 21  

Tak jak powiedział ''Grabo'' nie oplaca sie wymieniac glosnikow ,te są bardzo dobre , wymień tylko zawieszenia. Mozesz je kupic na allegro, badz w swoim miescie.

A jesli kupisz ''jakies 200Watt'' to nie mysl ,ze poprawisz brzmienie kolumn.

• #112 02 Lut 2006 01:32
    DSPEAKER
    Spec od akustyki

mam prawie wszystkie opisy do wspomnianych kolumn mogę zainteresowanym odbic ksero i wysłac listem schemat zwrotnicy ,uzywane do produkcji glosniki ,wymiary obydowy

• #113 03 Lut 2006 16:40
    shake
    Poziom 18  

ale chodzi mi o głośniki tonsila na jakie moge wymienić DAriusz Knociński z tonsila napisał mi że zwrotnica z tej kolumny nie obsłuży głośników 200W Co o tym sądzicie

• #114 03 Lut 2006 18:15
    dj master
    Poziom 21  

WitaJcie , no prawda ,moze nie to ,ze nie obsluzy , tylko ona jest przystosowana do głosnika GDN 25/60 , ona odpowiednio reguluje charaktrystyke tylko pod ten głośnik ,wstawisz ''jakis 200 Watt'' i wyjdzie kiszka . Radziłbym nie kombinowac !

Pozdrawiam

• #115 09 Lut 2006 11:37
    zienek
    Poziom 10  

Z tego co zdążyłem się zorientować, to moje Unitra Tonsil ZG30c114 mają dwa głośniki:

GWDK 90/80
    GDN 20/30

moc znamionowa 30W
    impendancja 4 Ohm

Muszę w nich wymienić zawieszenia. Stara, oryginalna gąbka kruszy się. Jestem nowym audiofanem i chętnie się dowiem czy lepiej wymienić to zawieszenie na gąbkę, czy gumę. Nie wiem też czy wybrać coś z allegro, czy np zamówić coś w umifon'ie.

według strony http://www.umifon.pl/zawieszenia.html średnica b zawieszenia to 180 mm, średnica c = 155 mm.

Problem to to, że nie wiem, który z kształtów powinienem dobrać, a nie chcę demontować głośników, póki nie mam kit'u naprawczego. Jak grają to niech cichutko grają 8)

Czy jest duża różnica między pianką a gumą?
    Gdzie kupić zawieszenie do GDN 20/30 tak, żeby kupić coś dobrego a nie przepłacić?

• #116 09 Lut 2006 13:20
    Grabo
    Poziom 16  

Montuj to co było w orginale.Jak była pianka to zakładaj pianke, to są po prostu inne parametry i montująć gume zmienisz charakterystyke głośnika.
    Jesli chodzi o konretną pianke, to ja kupując po prostu napisałem o jaki głośnik chodzi i dostałem dobrą.
    P.S.
    Oryginalnie te kolumny miały głośnik gdwk 9/40, nie wiem czy 9/80 występował w wersji 4 Ω, ale w posiadanym przeze mnie spisie głośników Tonsila nie ma takiego.

• #117 09 Lut 2006 18:03
    zienek
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź. Strzeliłem na ślepo z tym gdwk 90/80. Ktoś powyżej miał bardzo podobną kolumnę, tyle, że 115 a nie [tak jak ja] 114 .

Moment temu nie wytrzymałem i rozkręciłem jedną z kolumn.
    Rzeczywiście wysokotonowy to 9/40/3 40W 8Ohm
    Niskotonowy to 20/30/1 4 Ohm.

Zainwestuję więc w pianki.

Dzięki za pomoc! :)

• #118 27 Lut 2006 17:45
    skorpion_45
    Poziom 2  

MAM COŚ TAKIEGO TYLKO, ŻE MOC 80W, KUPIONE W STYCZNIU 1981 ROKU, TO BYŁ WTEDY FULL WYPAS - CENA 6600 ZŁ ZA SZTUKĘ A PENSJA NAUCZYCIELA OKOŁO 2500 ZŁ
    WSPANIAŁE BRZMIENIE, NAPISY NA TABLICZCE W 3 JĘZYKACH BEZ POLSKIEGO (TZW ODRZUT Z EKSPORTU)
    GŁOŚNIK NISKOTONOWY 60W - WYSIADŁY SPRĘŻYNY GÓRNE TERAZ WYMIENIAM
    GŁOŚNIK ŚREDNIOTONOWY 20W - WYSIADŁY SPRĘŻYNY GÓRNE PIĘĆ LAT TEMU - WŁOŻYŁEM GŁOSNIKI 40 W
    WYSOKIE TONY PRZEZ KOPUŁKI - DO DZISIAJ DZIAŁAJĄ :)
    REGULACJA TONÓW ŚREDNICH I WYSOKICH
    BASS REFLEKS
    REASUMUJĄC SUPERZAKUP
    POZDRAWIAM - ROMAN (SKORPION_50@POCZTA.ONET.PL)
    PS. DO
    WCZORAJ DZAŁAŁY PRZEZ 25 LAT

• #119 04 Mar 2006 17:06
    dj master
    Poziom 21  

WitaJcie , ja chciałbym wam przedstawić kolumny ze stajni TONSIL'a typ: "ZG 686" na export pod nazwą "ALtuS 100". Zestaw trójdrożny oparty na głośnikach (niskotonowy) GDN 25/40/3, (sredniotonowy) GDM 12/10 ,(wysokotonowy) GDWT 9/40/1;

- zestaw 8 Ohm'owy
    -moc znamionowa 60 Watt
    -pasmo przenoszenia 50-18000Hz
    -masa jednej sztuki 19Kg
    -pojemność 40Litrów
    -wymiary 420x680x280
    - 2 przełączniki do zmiany tonacji (3 pozycyjny -0+)

Rok produkcji od 1977 do 1983 (jesli sie nie myle)

• #120 21 Mar 2006 10:20
    zibi80
    Poziom 1  

Witam
    a ja mam zabytek w postaci Altusów 120A (ZG 886 M lub 886 11) to chyba jakiś limited edition bo informacji na ich temat jest bardzo mało. Same kolumny też są żadkością chyba. na wygląd - jak te 120-ki beerfana na 2 str wątku. Nabyłem je za równowartość litry wódki tyle, że basy do wymiany/regeneracji (tradycyjnie zawieszenie) i średnich nie było. basy sziedziały GDN 30/60/1, gwizdki GDW 9/coś- nie można odczytać, 4 otwory stratne, dwa trystopniowe potencjometry, zwrotnica na naprawde sporej płytce z napisem 886. Narazie wsadziłem do nich alphardy LW1200 i jakieś niefirmowe średnie. Jednak po tym co tu przeczytałem to chyba sie wezme i zrobie oryginalne basy. Co do wrażeń słuchowych to jeszcze narazie nie mam ich okazji solidnie przetestować (żona, dziecko i takie tam) ale już widać, że bas może nie zbyt głęboki (wkońcu to nie sub) ale donośny i raczej czysty, wysokie też wyraźne, czyste. Jak ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi kolumienkami piszcie prosze. Może ktoś będzie wiedział czym sie różnią 120 od 120A.
    Pozdrawiam