Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie uruchamia się

Gelip 02 Kwi 2006 19:04 4754 7
  • #1 02 Kwi 2006 19:04
    Gelip
    Poziom 28  

Witam.

Komputer znajomego nie uruchamia się, nie mogę zdjąć obudowy bo jest plomba. Komputer składany i kupiony u gościa który prowadzi własną działalność dotyczącą naprawy i składania komputerów. Już wcześniej były problemy z chłodzeniem procesora i kilkakrotnie sprzęt był wożony do naprawy, gościu za każdym razem naprawia - jak widać nie na długo - i plombuje obudowę.

Tym razem komputer nie uruchamia się - podejrzewam że to uszkodzone chłodzenie procesora (wentylator, źle nałożona pasta)

Objawy po włączeniu kompa który nie chodził ok. godzinę:

- uruchamianie zatrzymuje się na ekranie menu startowego (WinXP) z podświetloną opcją Uruchom system normalnie poczym na ułamek sekundy pojawia się bluescreen i komputer restartuje się
    - po właczeniu komputera wszystko OK, system uruchomił się normalnie (tylko raz)
    - po włączeniu brak reakcji, ciemny ekran, brak sygnałów BIOSU słychać tylko wentylator chyba ten od zasilacza, miga kontrolka CD-Romu oraz zaświeca się kontrolka dysku i po pewnym czasie gaśnie
    - po włączeniu pojawia się czarny ekran wyświetlający jakieś dane które zaczynają się od czegośw stylu:

TRAP 00000006 -------------------------------EXCEPTION-------------------

i cos tam jeszcze

- raz pojawił się alarm BIOSU podobny do sygnału jadącej karetki :-)
    - raz pojawił się komunikat dźwiękowy BIOSu w postaci długiego sygnału powtarzającego się w nieskończoność
    - z tego co zauważył użytkownik komputera to wcześniej podczas pracy windowsa czasami ekran robił się czarny ale po chwili wszystko było OK, nie wyskakiwały żadne błędy
    - podczas ostatniej normalnej pracy windowsa pojawił się błąd systemu proponujący wysłanie raportu do MS, uzytkownik niestety nie zapamiętaj jaki plik spowodował ten błąd

Co o tym sądzicie?[/url]

0 7
  • #2 02 Kwi 2006 19:10
    aro_s-c
    Poziom 13  

skoro już wcześniej się przegrzewał to może teraz zagrzał się do czerwoności?? ;)

swego czasu też miałem problemy z przegrzewaniem.... i bardzo często wyskakiwał mi BSOD (blue screen) albo błąd aplikacji w windowsie (zazwyczaj jakiejś gry).

bez otwarcia ciężko jest zdiagnozować...

może trzeba zacząć od przeinstalowania windowsa...?

0
  • #3 02 Kwi 2006 19:24
    Gelip
    Poziom 28  

Nie mogę nawet uruchomic komputera a co dopiero przeinstalowaćsystem.

Ok. Zapomniałem dodać że po tych objawach które wymieniłem, przy kolejnych próbach uruchamiania następuje brak reakcji, ciemny ekran, brak sygnałów BIOSU słychać tylko wentylator chyba ten od zasilacza, miga kontrolka CD-Romu oraz zaświeca się kontrolka dysku i po pewnym czasie gaśnie

0
  • #4 02 Kwi 2006 19:27
    aro_s-c
    Poziom 13  

wynika z tego ze albo procesor sie spalil albo z plyta glowna sie cos stalo (mi kiedys CIH "zjadl" bios :D ).

ale raczej to pierwsze skoro juz wczesniej byly problemy z temperatura.....

0
  • #5 02 Kwi 2006 19:57
    paweliw
    Spec od komputerów

Nigdy bym nie kupił komputera w firmie, która go plombuje (mają coś do ukrycia ?, rozbudowa tylko u nich, dostawca netu daje swoją kartę sieciową i co ? itp. itd.).
    Oczywiście masz gwarancję na sprzęt ?
    Wszystkie "naprawy" masz "na piśmie" ile ich było ?
    Jak nie to masz problem, zażądaj natychmiastowej naprawy lub zwrotu pieniędzy i zobacz jaki będzie efekt.
    Postrasz PIH-em itp., poczytaj o Twoich prawach jako konsument np. http://e-konsument.pl/

Trudno dojść co jest uszkodzone bo nie masz dostępu do np. pomiaru napięć zasilacza, fizycznego sprawdzenia temperatury procesora, grafiki, kondensatorów na płycie głównej itp.

Możesz testować pamięć (np. memtest), sprawdzić programowo temperatury i napięcia (np. Everest), sprawdzić dysk twardy programem diagnostycznym producenta itp.

0
  • #6 02 Kwi 2006 20:08
    Gelip
    Poziom 28  

Ile razy mam powtarzać że nie mogę uruchomić komputera (nie systemu Windows) a co dopiero jakiś program :cry:

0
  • #7 02 Kwi 2006 20:32
    tronic1
    Spec od komputerów

Kombinowanie przy tym komputerze jest bez sensu.Niech właściciel odniesie to tego fachury do naprawy,jesli już był naprawiany wiele razy to wymiana sprzętu lub zwrot kasy.Tak jak pisał paweliw poczytaj o prawach konsumenta i domagaj się swego.Na przyszlość to omijać takich "fachowców" szerokim łukiem.

0
  • #8 02 Kwi 2006 20:39
    Gelip
    Poziom 28  

OK. Tak też mu powiem, idę teraz do niego i sprawdzę jeszcze raz czy się uruchamia, jak nie to niech oddaje ten złom gościowi i bierze kase spowrotem jak się da.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo