Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da sie zrobić proste radio z głowicy UKF Calypso.

03 Kwi 2006 18:01 3859 5
 • Poziom 18  
  Czy da sie zrobić proste radio z głowicy UKF Calypso na obwodach drukowanychi w jaki sposób.Dalsze wzmacniacze mogą byc na tranzystorach lub układach scalonych.I jeszcze jedno pytanie tak jak patrzę na schemat tego radia to widze że napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora raczej za mostkiem wynosi 224V. więc po co jest transformator czy nie mozna zasilic bezpośrednio z sieci.
 • Poziom 28  
  Można ale trzeba dobudować wzmacniacz p.cz. i m.cz. (no to już mały kłopot z m.cz.). Opis takiego radia jest gdieś w archiwach Elektrody, trzeba poszukać. Sam chciałem coś takiego zmontować ale ożeniłem głowicę za Pioniera.

  PS. Ale po co Ci takie radio jak te głowice są na dolny UKF? Można to przestroić ale to trudna robota.
 • Poziom 18  
  Te radio chcę zbudować dla samej satysfakcji oby odbierało chociaz jedeną stację., nie musi to być super odbiór.
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Moje praktyczne porady.....

  Po pierwsze to przestrojenie głowicy. Polskie głowice są bardzo wredne jeśłi chodzi o przestrojenie. Okropna konstrukcja mechaniczna - wielkei utrudnienie np. z dobieranie liczby zwojów cewek, fatalnej jakości rdzenie przestrajające obwody LC. Polskie głowice mają niskoimpedanjcyjne wyjsćie które wrac z cewką i kondesatorem już poza głowicą tworza dwuobwodowy filtr pasmowy p.cz. co ciekawe można łatwo podłączyć półprzewodnikowy wzmacniacz p.cz. do tejże głowicy.

  Odstawmy głowicę. Ty jej nie przestroisz.

  Natomiast lamopwy wzmacniacz p.cz. jest konstrukcją łatwą do zbudowania. Filtry p.cz. wyciągniesz z jakeigoś polskiego radia. W zasadzie potrzebujesz takich filtrów - detektor stosunku 1 szt., filtr p.cz dwie sztuki. P. cz. radzę zrobić na trzech lampach EF80. Schemat ? zaraz podam schemat radia Grundig - macie jak znalazł ładny układ pc.z. (pomijacie filtry p.cz. AM)... http://www.jogis-roehrenbude.de/Oldies/RT50/RT50-S.jpg

  A głowica do tego radia, najprościej jest kupic półprzewodnikową małą głowice UKF (pełno ich w sklapach i na bazarach) ze strojeniem na warikapach. Efekt - będzie naprawdę wyśmienity. Łątwo zrobić i uruchomić. Dobry wybór na pierwszą konstrukcję!!!

  Wtedy można będzie się zabrać za głowcę lampowa włąsnej konstrukcji.

  Więc tak:

  Głowica na układzie scalonym prosto ze sklepu
  Trzy lampy EF80 - trójstopniowy wzmacniacz p.cz.
  Detektor stosunku (diody germanowe ew. EAA91).
  Wzmacniacz m.cz. na ECL86.
  Oczko magiczne EM84.

  Głowica lampowa. Hmmmm..... prponuje rozejrzeć sie za lampa 6S4P (moge dwie, trzy sztuki) odsrpzedać. Pojedyńcza lampa w układzie o wspólnej siatce lub w układzie pośrednim. Niskie szumy - niższe i to znacznie od ECC85. Mieszacz i heterodyna oddzielnie - lampa np. 6F1P - czyli ECF80. Można spróbwać mieszcza samodgrajacego na EF95 (6Ż1P).

  Przykład głowcy na dwóch EF95 (ale pentody mocno szumią - tu mam sześciokrotnie wieśze szumy niż byśmy w pierwszym stopniu uzyli 6C4P!!!).
  http://www.jogis-roehrenbude.de/UKW-Projekt/Mischteil/Mischteil.htm

  Stopień w.cz. - proszę się posłużyć kartą katalogową lampy 6C4P - punkt pracy macie już gotowy, a schemat taki jak w naszych głowicach UKF.


  Można tez inaczej..... Np. nuwistor 6S51N lub 6S52N we wzmacniaczu w.cz., 6ż5P jako mieszacz, 6s7B jako oscylator, p.c.z na trzech 6Ż5B. Wzmacniacz m.cz. na 6S7B i dwóćh 6P30B.

  Albo radio z aperiodycznym detektorem FM. NP.:
  http://www.users.bigpond.com/cool386/pcrx/pcrx.html
  Albo poszukać gotowca w Re 4/68 i 8/68 - archiwa elektrody.