Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Harman Kardon AVR3000

03 Kwi 2006 20:22 1542 2
  • Poziom 10  
    Mam właśnie w naprawie taki sprzęt, który mimo swej "topowej" klasy poprostu się zepsuł. Dość wyrafinowane uszkodzenie polega na tym, że tuner FM przestaje ni stąd ni z owąd odbierać. Czasami działa dłużej, czasami krócej ale usterka pogłębia się i jest juz denerwująca. Nawet lokalna stacja, która normalnie jest odbierana nawet bez anteny nagle znika. Jak zaobserwowałem, nie jest to związane z programowaniem, tuner trzyma częstotliwość. Nie jest to także kwestia zimnych lutów, całą płytkę tunera przejrzałem pod lupą. Wygląda to tak jakby nagle przestawała działać głowica? dyskryminator FM?
    Oczywiście nie mam żadnej dokumentacji ani schematów.
    Sam tuner zrobiony jest na jednej małej płytce na której jest mała głwica, LA1837, LC72137 i elementy dyskretne R, C oraz filtry.
    Jeśli ktokolwiek miałby jakieś sugestie,pomysły na naprawę lub schemat (hi hi :)) to chętnie podyskutuję.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Miałem podobny problem z tunerem Grundig. Po jakimś nieokreślonym czasie zaczynał szumieć. Naprawa polegała na poruszeniu jednego potencjometru - nie stykał - niestety nie pamiętam którego ale daleko za głowicą. Oczywiście trzeba przejrzeć i kondensatory elektrolityczne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Niestety pomimo poruszenia PR-kami oraz wymiany elektrolitów problem pozostał.

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

Udało mi się samemu rozwiązać problem. Okazało się, że rozstrojeniu uległ obwód rezonansowy detektora FM. Po lekkiej korekcji położenia rdzena cewki obwodu detektora stacje przstały ginąć. Być może sposób mało "profesjonalny" bo tylko na słuch, ale skuteczny. Z dużej chmury mały deszcz. Tak na marginesie, przy tej klasie i cenie amplitunera, a ma on tylko 5 lat, uważam że fatalnie to świadczy o jakości użytych elementów i samej marki. Dziękuję "maciusiowi" za podejście do tematu.