Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Attiny 2313(wewnętrzny kwarc + bascom)

treker 03 Apr 2006 20:23 2262 5
 • #1
  treker
  Level 25  
  Witam
  Mam pytanie jak z poziomu Bascoma ustawiać lub uruchamiać wenętrzny kwarc??
 • #2
  Karwas
  Level 14  
  Akurat siedze przy biurku i próbuje zaprogramować ten uklad :)
  Bascom nie chce mi go wykryć, ale wole grzebać na forum niż w tych kabelkach :D

  W Bascomie w oknie programatora masz zakladki FlashROM, EEPROM i Lock and fuse bits. Wybierasz lock i fuse bits i tam jest ta konfiguracja. Nie powiem Ci dokladnie ktora to linijka bo mi co nie dziala, ale szukaj czegos takiego jak internal oscylator, a potem zapisz fuse bit przyciskiem WRITE
 • #3
  M. S.
  Level 34  
  Praca na wewnętrznym generatorze ustawiona jest fabrycznie. Nie pamiętam dokładnie ale chyba na 8MHz. Dodatkowo trzeba pamiętać, że ustawiony jest prescaler tej częstotliwości przez 8 (nowość). Tak więc ATTINY2313 pracuje domyśnie chyba na 1MHz. Parametry można odczytać poprzez programator Bascom'a. Do tej pory programowałem tylko 1 uC tego rodzaju i obecnie nie mogę tego sprawdzić. Od biedy można mu zaprogramować miganie diodą z częstotliwością 1 Hz i zobaczyć co zrobi.
 • #4
  treker
  Level 25  
  Czyli ma on w sobie 8Mhz ?? I można ustawić mu inne częstotliwości np 6Mhz?? A jeśli on dobyślnie pracuje na 1Mhz to jak soprwić aby pracował np na 6??
 • #5
  M. S.
  Level 34  
  Z noty katalogowej wynika, że ATTINY 2313 domyślnie ustawiony jest na 4MHz i preskaler /8. Ustawienia można zmienić w programatorze Bascom w 3 zakładce okna programowania ręcznego. Zegar wewnętrzny ma możliwość pracy z częstotliwością 4 lub 8MHz z preskalerem lub bez. Wynika z tego, że mamy więc do wyboru 0.5, 1, 4, 8MHz.
 • #6
  cqt2
  Level 2  
  attiny 2313 pracuja standardowo na 8Mhz i dzieli to przez 8;) Wiem bo własnie programuje to malenstwo... a dostalem je prosto ze sklepu. Z reszta wystarczy sprawdzic w fusebitach...