Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

mbhp 10 Paź 2011 23:28 522457 506
  • #391 10 Paź 2011 23:28
    arturromarr
    Poziom 17  

Witam
    Zima tuż, tuż a ja dopiero biorę się za podajnik.
    Póki co wystarcza kominek i zaplanowałem, że zrobię najpierw dostawkę pod piecem gdzie będzie zaślepiony otwór na podajnik. Jak go zrobię i przejdzie testy to wstawię a narazie można będzie palić klasycznie.
    Będzie to o tyle wygodne w przyszłości że w razie niedomagań podajnika będzie można go zdjąć i założyć klapkę z wentylatorem żeby palić awaryjnie.
    Obecnie mój piec "dokonał żywota" jako zwykły UKW, jest rozebrany i przygotowany do spawania.
    Podajnik planuję prowizorycznie zaprojektować, dlatego narysowałem już dostawkę pod piec:
    Do skrzyni (wys.45cm) będzie dospawany mój całkiem nowy (jeden sezon) piec "górniak", tak że do rusztu wodnego będzie jeszcze dodatkowo 20cm.
    Z przodu będą szerokie dzwiczki do usuwania popiołu, chciałem, żeby wysuwała się szeroka tacka.
    Mam problem z ocenieniem jaki duży musze zrobić orwór na zamontowanie podajnika z tyłu. Przeglądając rozwiązania kolegów zauważyłem że podajniki są dosyć szerokie. Ja chcę by mój miał moc max 12 KW, jak to przeliczyć na wymiary paleniska w tłokowcu? Jak daleko musi być palenisko od rusztu wodnego, czy powinienem zasrosować jakiś reflektor z szamotu żeby go nie uszkodzić? Jak grubą płytę zasrosować na palenisko żeby było trwałe?

Pozdrawiam

• #392 11 Paź 2011 04:17
    krzyszgrab
    Poziom 10  

Witam
    Z tego co widzę palenisko będzie znacznie po niżej płaszcza wodnego, będą znaczne straty ciepła , blacha na około paleniska może rozgrzewać się do czerwoności. Ruszt wodny nad paleniskiem? Efekt grzania będzie ale może się szybko przepalić. Ja na palenisko mam zastosowaną blachę 10mm i po 6-ciu latach ciągłego palenia prawie nie widać uszczerbku, natomiast tłok zrobiony z blachy 8mm i w tamtym roku przegnił jego wierzch, połatałem go trochę ale muszę zrobić nowy. Szerokość paleniska 30cm, piec około 25kW, ogrzewam nim dom około 200m2 i wodę użytkową. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.

• #393 11 Paź 2011 11:43
    arturromarr
    Poziom 17  

Dzięki
    W komorze spalania pieca ciężko zrobić otwór bo z trzech stron jest płaszcz wodny, poza tym chciałem pozostawić ruszt do palenia drewnem.
    Dostawkę planuję ocieplić wełną i zastanawiam sie czy nie wyłożyć od wewnątrz cienkim szamotem, ale nie jestem pewien czy to coś da i czy go zmieszczę.
    Paleniskao chcę zrobić jak najmniejsze żeby miało większą sprawność i nie było niepotrzebnie przewymiarowane.
    Z mocy generownej przez kaloryfery i ich temp w poprzednich sezonach wychodzi mi że w największe mrozy nie potrzebuję więcej jak 12 KW.
    Zastanawiam sie czy szerokość 15cm gwarantowała by taką moc.

• #394 11 Paź 2011 13:17
    krzyszgrab
    Poziom 10  

Przypuszczam że małe palenisko w dużym piecu też Ci nie wyjdzie na dobre, takie jest moje zdanie. Przy większym palenisku mocą pieca możesz regulować ilością podanego paliwa, a poza tym przy zastosowaniu zaworu czterodrogowego tzw. mieszalnika lub dozownika regulujesz zapotrzebowaniem na wodę o określonej temp., piec rzadziej się będzie załączał. Jak pisałem takie jest moje zdanie może ktoś z forumowiczów coś innego podpowie. Pozdrawiam.

A tak jeszcze dodam, jeśli nie chcesz pruć płaszcza wodnego to może retort, ale to droższy biznes i nie każdy sort paliwa Ci przyjmie.

• #396 11 Paź 2011 19:54
    arturromarr
    Poziom 17  

Dzięki, obserwuję wątek już od dawna.
    Kolega robi na nim dosyć duże palenisko wzorował się na gotowym rozwiązaniu , a ja nie wiem czy to można proporcjonalnie przeskalować.
    Najchętniej też bym oparł się o jakieś sprawdzone rozwiązanie, ale nie natknąłem sie na podajnik tłokowy mniejszych mocy.
    Jeśli ktoś taki widział to prosze o namiar.
    Zaworu 4d nie mam, bo korzystam w wymienika płytowego i takowy nie jest konieczny.

• #397 23 Paź 2011 00:32
    arturromarr
    Poziom 17  

Kilka fotek z postępu prac.
    Przyznam, że ciężko było dźwignąć piecyk w pojedynkę:
    Dopiero po dospawaniu dostawki piecyk odzyskał stabilność:
    Od tyłu przygotowane mocowanie podajnika:
    Kociołek wreszcie ubrany w stare ciuszki:

• #398 26 Paź 2011 19:30
    kuczera15
    Poziom 19  

Witam wszystkich forumowiczów, zwolenników ZRÓB TO SAM !!!

Podziwiałem konstrukcje wszystkich forumowiczów. Bardzo mi się podobały rozwiązania..

Również planuję zrobić podajnik do pieca na miał.
    Mam piec firmy moderator z komputerem w którym mogę nastawić temperaturę, która regulowana jest dmuchawą.

Mniej więcej mam już zaplanowaną konstrukcję, mam tylko kilka pytań, mianowicie:
    - czy mogę użyć obecny "komputer" do nastawiania zadanej temperatury i regulacji nadmuchu,???
    - czy do sterowania silnikiem podajnika mogę użyć obecny "komputer"??? jeśli tak, to czy ktoś z kolegów ma jakiś pomysł???

Zdjęcia zamieszczam poniżej:
    Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

W chwili obecnej mogę ustawiać na "komputerze" następujące funkcje:
    -temperaturę utrzymywaną,
    - spadek temp. utrzymywanej - po ilu stopniach poniżej ustalonej temp. ma się włączyć nawiew (1, 3, 5)
    - moc nawiewu (1, 2, 3 bieg)
    -temperaturę przy jakiej ma się włączyć pompka,

Podajnik planuję podłączyć do pieca przez małe drzwiczki (ostatnie zdjęcie).

A oto moja konstrukcja:

Konstrukcja praktycznie taka sama jak pojawiła się na początku tego wątku.
    Mam jeszcze dylemat, czy to nie będą za małe drzwi jak na podajnik. I czy kąt 11st jest w sam raz (czy nie będzie sam spadał miał???)???

Napęd do mojego podajnika planuję zrobić z silniczka do wycieraczek - posiadam taki z forda fiesty (2 biegowy :) )

Proszę o pomoc w sprawie moich wątpliwości.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów..

• #399 26 Paź 2011 23:00
    xhumungus
    Poziom 16  

Na moje oko widać że miał będzie zjeżdżał sam, w moim kotle jest mniej spadzisty. Mechanizm od wycieraczek może być ok. ale nie w napędzie takiego typu jak na rysunku bo trafi się kamień lub większa bryła węgla i podajnik stanie.

• #400 26 Paź 2011 23:23
    arturromarr
    Poziom 17  

Witam kolejnego majsterkowicza.
    Wydaje mis się że dało by się zaadaptować twój sterownik doposażając go w generator sygnałów dla podajnika.
    Z tego co mi wiadomo w piecu z podajnikiem sterowanie odbywa się tak jak w takim z samą dmuchawą tyle że jej praca uruchamia co ustawiony czas podajnik.
    Wystarczyło by wiec dorobić jakiś generator z ustawianym czasem i wyzwalać go napięciem na dmuchawę.
    Wydaje mi się że silniczkiem od wycieraczek to tego na dłuższą metę nie pociągniesz.

• #401 27 Paź 2011 18:47
    kuczera15
    Poziom 19  

Kolego Arturromarr czy możesz mi coś przybliżyć na ten temat??? jak mogę to zrobić???

Dziękuję kolegom za szybkie informacje.

a z tym silniczkiem od wycieraczek, to myślicie że nie da rady????
    I jaki będzie optymalny kąt pochylenia???

• #402 27 Paź 2011 21:51
    xhumungus
    Poziom 16  

Ja w swoim kotle(TAURUS GAUR) mam silniczek o b. małym momencie obr. ale jest sprzężony z przekładnią gdzie na wyjściu jest 1 obrót na 10sekund. Dalej jest korbowód który obraca kółko które jest zazębione z listwą zębatą, listwa jest przyspawana od spodu tłoka. Działa to wszystko cicho i sprawnie. Jeśli byś chciał użyć mechanizm wycieraczek to i tak musisz zastosować dodatkową przekładnie(myślę że ok. 10:1). Skos podajnika podejrzyj najlepiej w sklepie.

• #403 27 Paź 2011 22:41
    kuczera15
    Poziom 19  

A mógłbyś jakieś zdjęcia wysłać swojej przekładni????

• #404 27 Paź 2011 23:05
    xhumungus
    Poziom 16  

Niestety nie mam żadnych zdjęć podajnika, szukaj w necie może coś znajdziesz albo wzoruj się na jakimś innym sprawdzonym podajniku.

• #405 28 Paź 2011 01:26
    arturromarr
    Poziom 17  

Napęd od wycieraczek to widzę tylko w jakimś połączeniu z drugą przekładnią.
    Najlepiej zapożyczyć coś gotowego, jakąś łańcuchową od roweru czy może od starej szlifierki kątowej.
    Generator dla podajnika to najlepiej zrobić wg. jakiegoś schematu, pytanie czy potrafisz.
    Jak nie to trzeba by poszukać, jedyne co mi przychodzi do głowy to zapętlić jakiś czasowy wyłącznik schodowy, ale nie wiem czy one mają regulację czasu.
    Domyślam się że chcesz to zrobić jak najtaniej, ale uważaj żeby jakaś chałtura z tego nie wyszła, bo może się z tego stać bardzo "niebezpieczna zabawka".

• #407 01 Lis 2011 08:11
    WAR
    Poziom 12  

Witam
    Jeśli mowa o układach 555 chciałbym przedstawić prosty sterownik pieca z podajnikiem.Działanie jest takie:podwójny termostat na układzie LM 393 przy pomocy czujnika LM 35 włącza pompę CO i piec.Temperatury są ustawiane osobno dla pompy oraz pieca.Włączenie pieca powoduje zadziałanie czasówki 555 przy której można ustawić przerwę między impulsami.Czas impulsu w moim przypadku jest ustawiony na stałe.Oczywiście można to zmienić.W przypadku osiągnięcia zadanej temperatury układ przełącza się na drugą czasówkę 555 na której realizowany jest przedmuch.W moim przypadku jest to 10 sek z przerwą 5 min.Wentylator oraz podajnik można włączyć ręcznie,można także wyłączyć impulsy na podajnik potrzebne przy rozpalaniu.Cały sterownik zawiera tylko 4 tanie układy.

• #408 01 Lis 2011 20:36
    niva4wd
    Poziom 9  

U mnie prace skończone. W najbliższym czasie wstawie fotki. Zostawiłem kabel do aparatu u mamy. Jedyne co jeszcze muszę zrobić to obniżenie wydajności dmuchawy. Zbyt mocno ciśnie i drobniejszy miał jest poprostu zdmuchiwany z paleniska

• #409 13 Lis 2011 14:28
    arturromarr
    Poziom 17  

Witajcie
    Jestem po uruchomieniu pierwszej wersji przeróbki kotła czyli przygotowanego do montażu podajnika i z zamontowaną dmuchawą. Kocioł jest podniesiony, ma nową komorę podajnika z otworem montażowym, zaślepione wszystkie otwory. Można powiedzieć że zdążyłem w ostatniej chwili bo kominek już nie dawał rady z całym domem.
    Przy okazji prac przy kotle zmodernizowałem instalację CO uruchamiając wreszcie podłogówkę w kuchni i łazience i dołożyłem pompę na zasobnik WU.
    Zrobiłem prowizoryczny sterownik i kocioł zachowuję się stabilnie mimo że palę klasycznie drobnym groszkiem, miarkownik nie dała sobie z takim czymś radę.
    Część gdzie będzie podajnik wykleiłem płytkami szamotowymi. Trochę teraz martwię czy silikon wysokotemperaturowy da radę. Wszystko chyba zależy jak będą skierowane spaliny z podajnika.
    Przyszedł czas na zaprojektowanie podajnika.

• #411 22 Lis 2011 10:45
    GORO35
    Poziom 12  

Witam! Panowie! Gratuluję pomysłowości i wytrwałości w eksperymentach z podajnikami. Prześledziłem cały wątek dość dokładnie, bo sam planuję budowę takiego podajnika. Ogólnie wszystko dla mnie jest w miarę jasne. Zastanawia mnie tylko jedna sprawa. Kwestia tarcia tłoka (blacha o blachę), bo nigdzie nie spotkałem się z opisem jakiegoś ułożyskowania, czy też założenia ślizgów w szufladzie. Czy u was te szuflady się smaruje i czy mocno się to wyciera? Pozdrawiam!

• #412 27 Lis 2011 16:28
    rafal.chester
    Poziom 10  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Podajnik skończony i zamontowany i od około 2 tygodni grzeje.
    Wszystko ładnie pięknie tylko jeden mały a jednak jak drażniący problem. MNÓSTWO SADZY już nawet po jednym dniu palenia. Koszmar. Próbowałem już różnego opału, różnych ustawień i nic. Montowałem szamot przy palniku od strony gdzie podawany jest opał, nad płomieniem jako deflektor i nadal nic. Może komuś przychodzi do głowy coś jeszcze? Proszę o rady. POZDRAWIAM

• #413 27 Lis 2011 22:54
    arturromarr
    Poziom 17  

Tłokowe z samej zasady trochę bardziej kopcą, ale nie powinno być aż tak źle.
    Wygląda jakbyś za mało powietrza miał w spalaniu na dawkę paliwa.
    Może głupio tak odsyłać do innego forum, ale zapytaj tam, mają chyba tam już sporo doświadczeń z ustawieniami.
    Podaj wszystkie ustawienia dodaj zdjęcia a najlepiej filmik to ktoś ci pomoże.
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8431-przerobka-kotla-uklad-tlokowy/page__st__600

• #414 28 Lis 2011 10:40
    rafal.chester
    Poziom 10  

Witam i dziękuję za szybką odpowiedź.
    Te 31 stron z tego forum co podałeś przemaglowałem już kilka razy. Nawet wykorzystałem kilka rad oraz wprowadziłem parę przeróbek. Jedyne co mi pozostaje to zabudować szamotem palenisko tak jak jest to wykorzystywane w kotłach OPAL albo MULTI KOMFORT i chyba się dzisiaj za to zabiorę. Jak to nie pomoże to już sam nie wiem.
    Pozdrawiam

• #416 29 Lis 2011 17:25
    obywatelpawel
    Poziom 9  

Witam, arturromarr jak spisuje się kocioł, szamot dobrze się trzyma??

• #417 29 Lis 2011 20:40
    arturromarr
    Poziom 17  

Szamot się trzyma...
    ... ale póki co to nie ma za gorąco bo podajnik ciągle w budowie.
    Palę na normalnym ruszcie i w wolnych chwilach próbuję skończyć podajnik.
    Jak będzie co to odrazu pokarzę, ale proza życia jest taka że mam mniej czasu na podajnik niż na dosypywanie do pieca :)

• #418 30 Lis 2011 08:57
    rafal.chester
    Poziom 10  

Przyznam szczerze że każdą wolną chwilę spedzam w kotłowni i powolutku zaczyna mnie to drażnić. Dorobiłem ten ''deflektor" i o dziwo pomogło. Nie powiem że całkowicie bo w górnych partiach pieca sadza się pojawia ale już nie w takiech ilościach. Wiecej szarego pyłu.
    Jeszcze troche pokombinuje z ustawieniami i zobaczymy co bedzie.
    Ten moj "deflektor wykonany jest z blachy 10. W czym pomogłoby wykonanie go z szamotu lub z płyty z włókien ceramicznych? dłużej utrzymywałby wysoką temperaturę czy o co tu chodzi?
    Jeszcze jedno pytanko. O ile zmniejszyć rozmiary ruszty (skrócony 5cm ale myślałem żeby jeszcze zwęzić o jakieś 8cm) bo do pieca 11kW jest chyba trochę za duży.
    Pozdrawiam

• #419 01 Gru 2011 21:20
    obywatelpawel
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanie palnik powinien znajdować się nad rusztem wodnym czy pod?
    W moim piecu nie ma możliwości montażu w popielniku, gotowy palnik (z odzysku ale sprawny) się tam nie mieści.

• #420 01 Gru 2011 21:26
    rafal.chester
    Poziom 10  

Lepiej byłoby nad bo ruszt wodny nad płomieniem = duzo sadzy. chyba ze do tego jakis deflektor. tylko pytanie czy popiół biedzie mial gdzie zlatywać jak zrobisz nad