Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

mbhp 05 Apr 2013 18:54 572905 506
Computer Controls
 • #451
  barozii
  Level 2  
  Witam wszystkich.Czy w takim podajniku da radę palić zrębką.
 • Computer Controls
 • #452
  Wlodek22
  Level 30  
  wylon wrote:
  A czy ktoś, próbował zrobić podajnik tłokowy ale, górnego spalania?
  Bo te nasze choć działają super to, jest proces dolnego spalania. Czyli wysuwające się paliwo, przesuwa żar albo/i trochę go zasypuje i musi się rozgrzewać co powoduje osmolenia itp.
  Czy ktoś próbował zrobić podajnik tłokowy tak, żeby paliwo wysuwało się od dołu, podobnie jak w podajnikach ślimakowych?


  zobacz tu http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10997-p...racytu/page__hl__+palnik%20+lambda#entry94673

  zrębka niestety nie pójdzie w typowym tłoku
 • #453
  barozii
  Level 2  
  A co by trzeba było zmienić w typowym tłoku żeby poszła w nim zrębka,może ktoś ma jakieś ciekawe pomysły???
 • Computer Controls
 • #454
  Wlodek22
  Level 30  
  problemy do rozwiązania:
  transport zrębki przed tłok - sama tak jak węgiel nie będzie chciała tam wejść
  separacja ognia od zrębki w zasobniku - tłok musi się dosyć szczelnie zamykać
  miażdżenie zrębki - nie skruszy się ona na krawędziach tłoka, tylko będzie stawiała ogromny opór, aż do zerwania zabezpieczeń, lub uszkodzenia tłoka.
  wolny czas pracy tłoka - jedna dawka co 30-60s musiała by być na tyle duża, że spowodowała by dymienie i zaklejanie wymiennika sadzą i smołą.

  tu drzwi są otwarte, i najlepiej się spala w palniku rynnowym ze ślimakiem bez rdzenia, coś na kształt spirali.
 • #455
  barozii
  Level 2  
  Dzięki wielkie za odpowiedz myślałem że tłoka można łatwo przerobić pod zrębke bo takowego mam.
 • #456
  janek1815
  Level 38  
  Przeróbka kotła miałowego. Idąc po najmniejszej linii oporu to najprościej dobudować skrzynię podnieść kocioł wypalić dno założyć deflektor i palić. Jedno ale co zrobić z rusztami wodnymi ? Jedni piszą zostawić inni wypalić. Cięcie z boku to dla mnie za duża przeróbka. Kocioł stoi na palecie ponad rok nie używany kupiony dla bezpieczeństwa gdyby obecny padł w zimie. Zanim go wstawię do kotłowni wolałbym go przerobić moc 50kW kotłownia w budynku gospodarczym. Obecny kocioł tej zimy nie przetrwa a może. Jednak mam dość palenia miałem i czyszczenia kotła codziennie. To jak z tymi rusztami ?


  ps. Oglądałem ostatni bodajże defro nie wielki deflektor moc 21 lub 23 kW i palnik pod rusztem wodnym.
 • #457
  aneuro
  Level 16  
  Jak policzyłem ok 100W/m2 to przy energii 20MJ/kg zastanawiam się czy nie przerobić w wolnej chwili zwykłej kozy warsztatowej na zasilaną ekogroszkiem bo chyba bym miał koszty ogrzewania 1$/24h takiego jednego niewielkiego pomieszczenia, gdzie nie ma szans podłączyć normalnego ogrzewania centralnego.
  Ile tak tego popiołu z ok. 4kg tego groszku może wyjść <1kg, czyli < 1litr?

  Póki co mam dorobiony wentylator z klapką z płynną regulacją obrotów i pomiarem temperatury w okolicy wylotu spalin, co skutecznie zabezpiecza przed zbytnim rozpaleniem się pieca opalanym drewnem, czy węglem, tylko no niestety trzeba od czasu do czasu dorzucić co nieco i czasami się zapomina jak się coś robi albo na chwilę wyjeżdza.

  Stąd pomysł z podajnikiem i prawdopodobnie od góry będzie kilka kg podawane.
  Z tego co się orientuję mniej więcej 1L=1kg tego ekogroszku, czy się mylę?

  Mam zamiar dołożyć jakiś czujnik podczerwieni albo zwykły czujnik światła, żeby sprawdzać poza pomiarem temperatury czy nie przygasa za bardzo palenisko i lepiej dozować dawki ekogroszku i obroty wentylatora.

  Sam regulator (AVR ATTiny85) już w tej wersji prototypowej jest tak zrobiony że po osiągnięciu temperatury słaby podmuch zostawia i wyłączy się całkowicie tylko po przekroczeniu maksymalnej założonej temperatury a tak to oscyluje wokół tej nizszej nastawionej...
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

  W wolnej chwili wrzucę foty komory spalania, może ktoś będzie miał pomysł jakby tam podajnik dorobić jakiś prosty, bo mam jakąś koncepcję ale nie jestem pewien czy zadziała... Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Idea jest taka, żeby dorobić po prostu kratkę z przodu tej grubej rury ściętej pod skosem i ekogroszek powinien od góry powoli w dół się zsuwać i spalać na tej kratce, bo wyżej nie będzie tlenu w rurze i jak się wypali na tej krawędzi to popół w dół będzie spadał + ew. mniejsze rozżażone kawałki.
  Chyba trzeba by dorobić coś ala kołnierz kilkucentymetrowy, żeby płomień ładnie ścianki pieca
  opływał.
  Poza tym jest koncepcja podłączenia jeszcze jednego wentylatora do... chłodzenia rury wylotowej i odbierania tam ciepła które idzie do komina, jeśli będzie już ładnie rozpalony.
  Cyrkulacja powietrza powinna podnieść sprawność i szybciej ogrzewać pomieszczenie-jakiś pin tam jest wolny to się PWMa jeszcze jednego zrobi.
  Póki co wystarczy załadować... drewno od spodu i też działa, ale drewno ma chyba 3y mniejszą enegetyczność i za często trzeba dokładać.
  Od spodu przez popielnik lekki nadmuch podtrzymuje płomień i tam też czujnik światła chyba będzie, bo jeszcze mam wolny ADC jeden więc się go podepnie.
  Na zdjęciu słabo widać bo z flashem, ale te kilka kawałków węgla się całkiem długo żarzyło,
  tyle że nie ma szans żeby się ładnie obsuwały w dół, bo są za grube i się blokują.

  Całość z rurą dopływową powietrza z zewnątrz miesza się z tym w pokoju i wpada na wentylator (z klapką odchylaną jak dmucha mocniej) i przez popielnik do pieca, żeby nie wyziebiać pomieszczenia.
  Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
  Jutro test z ekogroszkiem-w Biedronce rzucili jakiś, weźmie się worek i potestuje ;)
 • #458
  MiloJovovic
  Level 9  
  Witam. Mam piec z podajnikiem tłokowym Olkusz 23 kW. Niestety robią mi się spieki przy paleniu ekogroszkiem.

  Ustawienia

  dmuchawa 40%
  podawanie co 5 minut
  podtrzymanie 20 sekund - dmuchawa 40%
  przerwa podtrzymania 10 minut

  Do tego cholerstwo pali obiecnie przy -5 stopniach jakieś 40 kilo na dobę!

  Ekogroszek 24 kcal

  Ładnie proszę o pomoc.
 • #459
  jazda_gazda
  Level 19  
  Jak masz tłokowy podajnik to spróbuj groszek 29 kcal. Jak wrzuciłem kiedyś "czeski ekogroszek" to spalanie było rzędu 60-70 kg/h i też miał podobno 24kcal.
 • #460
  Wlodek22
  Level 30  
  Żaden 29, tylko najpopularniejszy miał Piast/Ziemowit.
  Dmuchawa tak, by żar pod koniec cyklu pacy pokrywał 3/4 palnika
 • #461
  aneuro
  Level 16  
  MiloJovovic wrote:

  Ustawienia

  dmuchawa 40%
  podawanie co 5 minut
  podtrzymanie 20 sekund - dmuchawa 40%
  przerwa podtrzymania 10 minut

  Panowie, a czy przypadkiem te sterowniki nie są jakieś lekko zacofane co używacie?
  One mają kontrolę temperatury wylotu spalin i praktycznie cały czas dmuchawa się kręci utrzymując w okolicy zadanej temperatury jak te które ostatnio widuję-nieco droższe do piecy CO przynajmniej tak mają?

  Te parametry co podajecie przypomina mi zwykły sterownik jaki mamy w zwykłym piecu CO Defro, gdzie też jest zabawa z tymi parametrami podtrzymania i przerwy w podtrzymaniu,
  ale oczywiście dorobiłem przelotkę pomiędzy wyjściem z oryginalnego sterownika na wentylator i przynajmniej można ograniczyć prędkość wentylatora, bo na najniższym biegu przy paleniu drewnem w lecie po prostu w powietrze całe to ciepło szło na najnizsym biegu zanim bojler coś z tego załapał :D

  W kolejnej wersji po prostu chyba dołożę czujnik temperatury CO wychodzącego z pieca, bo bywa czasami tak, że temperatura na piecu oczywiście skoczy poza te ustawione jak nie zmieni się odpowiednio tych czasów podtrzymania i efekt taki, że jak na zewnątrz w miarę ciepło jak z końcem roku było, to piec potrafił się rozpalić do sporo wiecej niż było ustawione i potrzebne.

  Nie mam wątpliwości, że ten sterownik, który instalator nam wcisnał kilka lat temu jest taki sobie (nie wspominając o tym że go w ogóle nie ustawił sensownie pdo instalację którą przerabiał) i brak kotroli temperatury wylotu spalin to porażka, no ale koszt dorobienia swojej przelotki na mikrokontrolerze nie przekracza 50 PLN, więc chyba warto się pobawić.

  W tym sterowniku kozy co zapodałem wcześniej w moim wpisie ostatecznie zrezygnowałem z ekogroszku, a po prostu od spodu laduję do tej grubej rury długości ok. 1.5M drewno od dołu i... odpalam, a sterownik sprawdza temperaturę tego pieca i otoczenia i jak za bardzo koza się nagrzewa to proporcjonalnie w sposób ciągły, bez żadnych dodmuchiwań reguluje dopływ powietrza i drewno spokojnie się wypala, bez potrzeby dokładania co chwilę i nigdy nie jest rozgrzana do czerwoności-pozostało jeszcze wentylator dać, żeby wiecej ciepła z kozy trafiało do otoczenia :arrow:
 • #462
  ZdzPaw
  Level 1  
  krupowl Chciałbym się z Panem skontaktować w sprawie tego pieca. Mam taki sam i też chciałbym go tak przerobić. Jeśli to możliwe to proszę o kontakt ZdzislawPawlus(malpa)gmail.com

  Pozdrawiam
 • #463
  marekj31
  Level 21  
  Witam panowie jak wkoncu macie rozwiazany sposób podawania paliwa przez tłok dokladnie chodzi mi o to czy tłok podaje i staje losowo czy wykonuje caly cykl posuwu i zamyka dolot do zbiornika na opał jak to wkoncu jest moze to ktoś opisać :D
 • #464
  darek4168
  Level 21  
  Losowo nie może być, musi zamykać dolot do zbiornika, można to zrobić za pomocą czujnika indukcyjnego, który podtrzymuje napięcie, dopóki tłok nie osiągnie żądanej pozycji.
 • #465
  marekj31
  Level 21  
  Czytajac ten temat natrafia sie na wypowiedzi że jedni robia tłok który zamyka cały prześwit otworu wlotowego opału ze zbiornika ,inni zostawiaja szczeline 20mm która chroni tłok czy caly naped przed przeciazeniami na wypadek dostania sie tam jakiegos niepożądanego obcego ciała ,według tego że ma byc otwór zbiornika zamknięty po kazdej podanej dawce paliwa czy te owe 20mm jest dopuszczalne czy lepiej bezpieczniej robic zamkniecie całego otworu przez tłok jak to wyglada na dzien dzisiejszy może macie jakies nowe rozwiazania materiały chetnie poczytam może być na pw dzieki pozdrawiam
 • #466
  darmi27
  Level 2  
  czy ktoś wykonałby dla mnie podajnik na wymiar żeby zmieściłby się w drzwiczki kotła ?
 • #468
  MARIUSZ R
  Level 28  
  Z racji tego że drzwiczki do pieca mam stosunkowo niskie planuję szufladę zamocować poziomo bez wymaganego spadku 10st. Zda to egzamin czy darować sobie? Zamierzam palić ekogroszkiem a nie miałem.
 • #470
  Loker
  Level 39  
  "Żmijkowy" czyli ślimakowy? Musi być określona wielkość ziarna materiału - inaczej się zablokuje; istnieje możliwość "przejścia" żaru materiałem znajdującym się na ślimaku do zbiornika paliwa.
 • #472
  Wlodek22
  Level 30  
  Mówię :)
  Są prostsze w wykonaniu. Ślimaka, ani retorty w domu sam nie zrobisz. Nie są też podajniki retortowe prostsze od tłoka, a już tym bardziej mniej awaryjne. U mnie tłok całą zimę był "karmiony" orzechem II i nie skarżył się, że boli. Miał też na zwykłej resorcie nie spalisz, nawet w brucerowatych, to bardziej meczarnia niż palenie. Retorta najlepiej pracuje na węglu 31,1 którego w Polsce już prawie nie ma, lub brunatnym śmierdzącym i budzącym "czechu". W tłoku sypiesz miał z Piasta, który jest niemal na każdym składzie i sobie grzejesz na zdrowie.
  Mam nadzieję, że dość dobrze wytłumaczyłem różnice.
 • #474
  Wlodek22
  Level 30  
  malinabend 1 wrote:
  Bzdura ! Sam mam zbudowany z 10lat temu żmijkowy i palę od miału 0,1mm do 8- 10 cm orzechem , niesortami , trocinami zrębkami i nic o tym nie wiem co piszesz!

  Czemu odrazu tak ostro.
  To, że twój pali wszystko nie znaczy, że tak samo zachowują się wszystkie retorty.
  Nie bez znaczenia jest też to, co kto rozumie poprzez palenie. Bo palić może jeden i drugi, u jednego będzie 5% popiołu, a u drugiego 30% z tego samego węgla.
 • #476
  Wlodek22
  Level 30  
  Widzę że kolega, albo bardzo młody, albo bardzo temperamenty. W każdym razie wszystko można, nie wszystko trzeba, a węgiel i tak przyszłości nie ma.
 • #477
  malinabend 1
  Level 22  
  Jeśli chodzi o mój wiek to na paleniu w kotłach to zęby zjadłem dosłownie
  Co do przyszłości węgla na razie będzie długo palony
  A to mój wynalazek w trakcie roboty
  Jest to nowszy model [ udoskonalony ] starego który pracował 8 lat
  Co do samego palnika miałem na talerzu żeliwnym , teraz buduję rynnę
 • #478
  Wlodek22
  Level 30  
  malinabend 1 wrote:
  Zawartość popiołu nie zależy ani od kotła ani podajnika ani palnika ! Wszysto zależy od tego ile masz skały w węglu
  Chyba że masz na myśli niespalony węgiel w popiele :cry:

  :D
  Poważnie?
  Trochę mnie nie zrozumiałeś.
  Przeczytaj proszę jeszczę raz co napisałem o popiele, ze zrozumieniem.
  Pozdrawiam
 • #479
  malinabend 1
  Level 22  
  Jest to nie możliwe jakkolwiek dany węgiel spalić i mieć raz więcej raz mniej popiołu z tego samego węgla ! Chyba że masz go nie dopalonego ! I zostaje przeżucony do popiołu
  Innej możliwości nie ma!W przeciwnym razie popiół by musiał się rozmnażać
  Popiół nie powstaje z węgla tylko ze śmieci w nim zawartych czyli skały.
  A jest jej co raz więcej :cry: I nie piszcie że miału nie idzie palić na talerzu
  Bo ja palę kilka lat i nie ma problemu.
  Problem zaczyna się z nie sortami czyli węglu o różnych granulacjach . Palę takimi 3 lata i dlatego właśnie buduję rynnę . Aby spalać węgiel o różnych granulacjach i mieszaninach o różnych kalorycznościach
 • #480
  marekj31
  Level 21  
  Quote:
  Problem zaczyna się z nie sortami czyli węglu o różnych granulacjach .

  To może trzeba zbudować kruszarkę :D