Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

mbhp 23 Lip 2016 08:06 520630 506
  • #481 23 Lip 2016 08:06
    malinabend 1
    Poziom 21  

Najgłubszy pomysł jaki słyszałem.
    Zostawmy tę robotę tym co lubią brudną robotę i nie mają nic innego do roboty.
    Właśnie aby nie kruszyć trzeba robić podajnik do nie sortów
    Jeśli podajnik zje 10cm kawałki węgla to nie trzeba dodatkowej roboty kruszyć
    Bo jaki sens?A mój takie zjada jak podługowate to i 12cm ajak dłuższe to sobie chrupnie na pół i też łyknie
    Na starym podajniku paliłem do 8cm a teraz i 12cm
    Problem jest w palniku bo taki węgielek potrzebuje więcej czasu poleżeć na palniku dlatego talerz nie zdaje egzaminu i potrzeba dłuuuuugiej rynny

• #482 24 Lip 2016 00:39
    marekj31
    Poziom 18  

No cóż ja mam kruszarkę zrobiłem ją w jeden dzień bo miałem jeszcze węgiel orzech wiec musiałem to jakoś zmielić. Ciekawi mnie ten twój podajnik palnik rura i żmijka są tradycyjne czy jakiś nad wymiar .Kolejna sprawa to piszesz że podajnik z chrupie większe kęsy ale nie każdemu odpowiada taki hałas który się niesie w środku nocy po kaloryferach .Przy odpowiednio dużym talerzu pewnie i większy węgielek się dopali . Długa rynna może mieć wady np szlakowanie

• #483 24 Lip 2016 12:00
    malinabend 1
    Poziom 21  

Oczywiste że wszystko jest własnej konstrukcji i nie standartowe to chyba widać na fotce.Skoro nie widzisz tego to wyjaśniam;
    Na fotce jest kamień wielkości 12 cm widać miarkę.
    Na fotce kamień ten mieści się w zwoju żmijki - co widać
    Skoro się mieści to wiadomo że przejdzie przez podajnik
    Jeśli chodzi o hałas to nic z tych żeczy bo;
    1 przekładnia jest zalana olejem - są to bardzo ciche przekładnie
    2 druga przekładnia połączona jest za pomocą sprzęgła gumowego - brak przenoszenia dzwięku
    3 chrupanie jest tak rzadkie bo na 100kg węgla znajdzie się może 1 może 2 kawałki albo wcale
    4 żmijka jest połączona za pomocą sprzęgła kłowego [nie wiem czy wiesz jak wygląda?]
    Kupuję węgle raczej do max 6cm bo są najtańsze od kawałek 12 cm nie chrupie bo wpada miedzy zwoje
    \ Więc nic mi nie chrupie w kaloryferach
    Jeśli chodzi o talerz to mam największy jaki jest dostępny i możliwy do zamontowania w kotle coś koło 40cm .
    Niestety wielkośś talerza ni ma tu nic do rzeczy bo właśnie chodzi o to że kopczyk pnie się w górę a tam już jest mało powietrza aby dopalić węgle . Widzę że kolega ma mało doświadczenia w paleniu na talerzu bo by to zaobserwował

PS
    Ja pale nie sortami albo miałami a w tych węglach jest powiedzmy różna granulacja a zdarzyć się może że trafiają się czasami większe kawałki które można przeoczyć przy załadunku . Jeśli zbierze się kilka kawałków za dużych to po prostu węgiel wiśnie ci w zbiorniku bo te kawałki nie ,,chwyci ''żmijka
    Nie chodzi mnie o to aby palić samym grubym węglem bo to za drogo lecz chodzi o to że jak w węglu będzie kilka większych grupek węgla aby podajnik po prostu je strawił i tyle.
    Podstawowym preferowanym paliwem ma być wszelki nie sort os 0,1mm do max 12cm to gdzie tego większego może być 0,01% czyli śladowe ilości tyle
    A teraz cena;np
    ekogroszek 800zł
    groszek 700zł
    orzech II 700 zł [do 6cm]
    miał 600zł
    niesort 500zł
    inne miały np 450zł
    A ja wybieram nie sort bo tani ,w miarę kaloryczny , mogę go spalić bez problemu
    A to co mi zostanie zł w stosunku do ekogrochu mam na wakacje

• #484 24 Lip 2016 12:46
    marekj31
    Poziom 18  

Wiem co to jest sprzęgło kłowe :D coś tam kiedyś kończyłem z mechaniki :D .Doświadczenie też tam jakieś się znajdzie ,mam też podajnik własnej konstrukcji głównie palnik z obrotowym odpopielaniem żmijka rura standardowe .Zbudowałem kiedyś taki mały podajnik tłokowy z rynna i też rynna miała wady więcej sadzy w kotle nagar za pierwszymi otworami napowietrzającymi tzw próg.To że tworzy się za duży kopczyk na talerzu to może być wina zbyt słabego napowietrzenia albo sam sterownik zmień na pid ja używam spp .Wyobrażam sobie jak to wyglądać może wychodzi z palnika bałwanek który się nie dopalił skoksował i potem się przewraca do popielnika jak mam na to taki sposób buduje nad palnikiem niżej deflektor albo tzw kaganiec koszyczek który przytrzymuje bałwanka tak długo aż się spali .Jeżeli jest tak mało tego nie sortu to może np łopatą ładować do wiaderka i wybrać większe kawałki albo na zbiorniku sito i grubsze kawałki nie wlecą , albo jak kolega chce to zbudować super podajnik chętnie coś podpatrzę jak będą foty .Niżej podgląd do sterownika spp z mojej kotłowni :D
    https://ekotlownia.pl/sterownik/78

• #485 24 Lip 2016 13:27
    malinabend 1
    Poziom 21  

Dmuchawę mam własnej budowy bo te kupne słabo pompują Do miału trzeba trochę[ ciśnienia]A tak wygląda moja rynna doświadczalna ;
    zrezygnowałem ze strefy bez otworów aby właśnie uniknąć tej zgorzeliny
    dałem spad rynny 5cm na długości Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego

Dmuchawa ma ciut mocniejszy silnik a wentylator jest z 50% większy daje cug niesamowity :D
    Właśnie chodzi o to że taka grupka węgla potrzebuje więcej czasu na spalenie od drobniejszych frakcji z tąd taka grupka niespalona spada do popiołu .Dlatego zbudowałem długą rynnę aby miała czas na spalenie

• #486 24 Lip 2016 14:28
    marekj31
    Poziom 18  

Ładna zabaweczka :D Może nad rynną tzn nad wylotem paliwa by trzeba pomyśleć nad jakimś deflektorem ceramicznym ,ja miałem z szamotki :D niżej zdjęcie kruszarki zrobionej na zasadzie łamaczaz regulowana szczelina (o ile wiesz jak to działa) :D jak widać prostota wykonania stary silnik z pralki koło zamachowe to tarcza hamulcowa wentylowana :D

• #487 24 Lip 2016 18:46
    malinabend 1
    Poziom 21  

Będzie daszek z szamotki i nowy deflerktor [ stary się wypalił ]czekam na żarobeton
    Powiedz coś o otworach bo to jest ciekawe .
    Ja na retorcie miałem duże otwory i je podzieliłem na mniejsze. Mimo to do środka właził mi miał i co jakiś czas trzeba było opróżniać bo zapychało.Teraz na rynnie powierciłem fi 3,2mm i jestem ciekaw jak to pójdzie . :?: W razie co to mam korek spustowy od dołu do wydmuchania z pod ,,rusztu'' bez gaszenia i demontażu :D
    Myślałem o jeszcze mniejszych ale ciężko się wierci w żeliwie małym wiertłem :|
    Co do kruszarek to znasz moje zdanie :cry: Nie wyobrażam sobie najpierw przepłacać za gruby potem go kruszyć całe 7T :please:

• #488 24 Lip 2016 21:03
    Wlodek22
    Poziom 27  

Polecam najpierw zapoznać się z pojęciem straty kominowej od nadmiaru tlenu w spalinach, by nie było tak, że w pogoni za 1% stracisz 20%.

• #490 24 Lip 2016 22:57
    malinabend 1
    Poziom 21  

Wlodek22 napisał:
    Polecam najpierw zapoznać się z pojęciem straty kominowej od nadmiaru tlenu w spalinach, by nie było tak, że w pogoni za 1% stracisz 20%.

Nie masz pojęcia o spalaniu miału .
    Przy spalaniu miału potrzeba więcej powietrza zle to ujołem większego ciśnienia aby powietrze przepchać przez warstwe miału aby go spalić

• #491 24 Lip 2016 23:15
    marekj31
    Poziom 18  

Standardowo w palnikach robią przeważnie otwory fi 6 mm jeżeli w koronce są pionowo to mniej wpada do kasety powietrznej .Też miałem własnie zapytać jak ta mocna dmuchawa rodzi sobie z miałem bo wiadomo że przez miał ciężko powietrze przechodzi a z kolei jak sie mocno dmuchnie to miał spadnie do popielnika zostanie wydmuchany.Miał się nie chce palić środkiem tylko przy otworach napowietrzających no ale to kto palił miałem już wie , ja mam mały palniczek teraz może max wyciągnie 15 kW nie mam dużego zapotrzebowania na energię cieplną średnio 4 do 9 kW w sezonie grzewczym . Dobrze że pomyślałeś żeby zrobić wyczystkę kasety powietrznej bo zawsze coś popiołu wpadnie .Kruszarkę zrobiłem bardziej do zabawy i czasami coś tam się zmieli bo mam jeszcze trochę węgla typu 34,2 i robię czasami testy tego opału na palniku .Budowa jest prosta jedna szczęka jest stała druga regulowana ruchoma działa to na zasadzie wałka na mimośrodzie .Jeżeli ktoś poważnie nastawia się na kruszenie węgla to lepiej zrobić na wałkach jest szybsza wydajniejsza. Mnie interesuje ta lokomotywa to jakiś rodzaj grila już gdzieś chyba widziałem :D
    https://www.youtube.com/watch?v=DYn0NPX7JUg

• #492 25 Lip 2016 00:24
    malinabend 1
    Poziom 21  

Hmmmmm. 6mm powiadasz.....ale znacznie mniejszą ilość pewnie.Ja ich nawierciłem ponad 100 sztuk i 3,2mmm w razie co mogę je rozwiercić ale pewnie więcej bedzie wpadać do środka .Co do kruszenia węgla z filmu to mój podajnik pali bez problemu większą granulację więc bez sensu robota.Dmuchawa pięknie bangla jest ze 3x mocniejsza od orginalnych , orginalne jak jest opór przez dużą ilość miału to mielą powietrze w miejscu moja przepycha bez problemu przez 15 cm warstwe miału.Co do palenia miału na talerzu masz racje . Wszystko gra jak jest małe zapotrzebowanie na energie podając na retorte małe ilości miału . Jeśli jest potrzeba większej ilości ciepła trzeba podać więcej miału tu się robi problem taki jak piszesz. Dlatego chcę spróbować na długiej rynnie.
    Zrobiłem taki ,,grzebień'' z płaskownika i skos [ opad rynny] aby obniżyć zasyp [warstwę ] miału , aby mniej dmuchać ale żeby się dopalało w 100% .
    Już niedługo testy
    Tak ta lokomotywa to ; gril, rozno obrotowe na 3 kuraki i wędzarnia 3 w 1 :D

• #493 25 Lip 2016 11:12
    marekj31
    Poziom 18  

Otwory zostaw na razie takie jakie są trzeba zrobić testy jak piszesz samo wyjdzie które się będą zaklejać :D Jakiej mocy jest ten kocioł i palnik masz takie duże zapotrzebowanie na energię :D Grill super zrobiłeś :D

• #494 25 Lip 2016 12:47
    malinabend 1
    Poziom 21  

Kocioł i palnik to własne konstrukcje więc trudno określić . Kocioł jest przerobiony z górnego spalania zasyp był 250kg miału . W ogóle to mam ogromne zapotrzebowanie podejrzewam rze kocioł 50kw Ogrzewam dwa domy garaż szklarnie ze 400m2 i cwu zimą spalam ok 7t nie sortu kiepskiej jakości Palę skokowo [pulsacyjnie ] czyli inaczej jak większość

• #495 25 Lip 2016 13:01
    marekj31
    Poziom 18  

To faktycznie potrzebna jest moc i palnik musi się zbierać od razu do roboty .Kocioł można mniej więcej obliczyć zmierzyć wszystkie ścianki wymiennika w cm2 wszystko dodać i policzyć 1000cm2 to 1kW .

• #496 25 Lip 2016 13:15
    janek1815
    Poziom 38  

Czyli 1m2 to 10kw? Mierzy się wszystko co jest za drzwiczkami? Sprawdzę kiedyś czy mój kocioł ma 8 m2 blachy w środku w co bardzo wątpię no ale zobaczymy.

• #497 25 Lip 2016 13:33
    docent161
    Poziom 13  

Witam śledzę temat i mam zamiar robić palnik - podajnik na zrębkę czy macie jakieś praktyki , sugestie w tym temacie ? pozdrawiam

• #498 25 Lip 2016 21:30
    malinabend 1
    Poziom 21  

Kocioł ma ok 80 tyś cm2 powierzchni blachy w środku to wychodzi na 80kW
    Wymiar zew ;150x100x60 cm pedziłem retortą żeliwną coś koło 40cm
    W mrozy na lipnym miale nie wyrabiał dlatego zrobiłem sterowanie elektrozaworami na przemiennie raz grzanie w jednym raz w drugim domu Sterowanie elektrozaworami - termostatami pokojowymi
    Sprawdza mi się elegancko i bez obsługowo :D

• #499 25 Lip 2016 23:20
    marekj31
    Poziom 18  

janek1815 napisał:
    Czyli 1m2 to 10kw? Mierzy się wszystko co jest za drzwiczkami? Sprawdzę kiedyś czy mój kocioł ma 8 m2 blachy w środku w co bardzo wątpię no ale zobaczymy.

Duży kocioł masz 80kW co nim grzejesz to wystarczy na 12 nowych domów ogrzać takich po 120m2 :D Tu jest fajne rozwiązanie do zrębki https://www.youtube.com/watch?v=yb9WG9-GQe8
    Cytat:
    W mrozy na lipnym miale nie wyrabiał

Na pewno masz duże straty cieplne trzeba by pomyśleć o termomodernizacji budynku :D

• #500 26 Lip 2016 08:41
    malinabend 1
    Poziom 21  

Kocioł może tak ale to tylko wymiennik ciepła , Cała moc zależy od palnika Budynki docieplone Nie powiedział bym że są duże straty .
    Odliczając szklarnie , warsztat, CW powiedzmy 1t dzieląc na domy to wychodzi na dom 180m2 ze 3t lipnego miału za 500zł razem sezon =1500zł za dom to dużo?
    I mam non stop 24h ciepło ok 22C-23C :D bez obsługowo no prawie
    Myślę że wynik rewelacja

Wydaje się mi że mam zle powiercone otwory - w strefie popiołu powinno być mniej otworów Wprawdzie mam małe ale jak puściłem wiatr to wszystko mi ucieka . No zobaczymy jak popiół przytka

• #501 27 Lip 2016 19:35
    docent161
    Poziom 13  

Marekj 31 Ten filmik znam tylko zrębki lubią się zawieszać i są nieraz dłuższe patyki i słyszałem ,że można je puszczać w dwa wałki lub coś podobnego

• #502 27 Lip 2016 20:34
    janek1815
    Poziom 38  

marekj31 napisał:
    Duży kocioł masz 80kW co nim grzejesz to wystarczy na 12 nowych domów ogrzać takich po 120m2 :D

Hala 1000m2 temperatura 24 stopnie. Tyle że mam wrażenie że kocioł nie ma takiej powierzchni grzewczej czyli 8m2. Jak będę miał czas to sprawdzę. Zimą czasami nie wyrabia.

• #503 29 Lip 2016 13:09
    Wlodek22
    Poziom 27  

Zęby zjedzone na miale, a on po "puszczaniu wiatru cieka". Coś musi być nie tak z miałem, przecież on lubi wiatr.

• #504 04 Sie 2016 09:16
    malinabend 1
    Poziom 21  

Właśnie jestem po pierwszych paleniach na razie przy małym zapotrzebowaniu jest OK Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego
    Zero dymu z komina a miał najgorszej klasy bardzo drobna frakcja
    Otwory dobrze dobrane
    Podajnik zimny
    Zero spieków
    Daszku nie robię nie widzę potrzeby dam tylko duży deflektor z żarobetonu
    Narazie OK zobaczymy jak w mrozy się spisze
    :D

• #505 03 Lut 2017 15:56
    qprmark
    Poziom 10  

Witam,
    zamierzam wykonać podajnik tłokowy do kotła Buderus Logano S111 12KW. Rozmiar paleniska to około 25x25cm
    Macie jakiś sposób na orientacyjne obliczenie mocy i rozmiaru palnika?
    Zapotrzebowanie domu na ciepło to około 5kw przy 0 stopni na zewnątrz do około 10kw przy -20 stopni. Pozdrawiam.

• #506 03 Lut 2017 17:42
    malinabend 1
    Poziom 21  

Zamiast dziadowskiego tłoka zrób konkretną żmijkę a ,, bedzie pan zadowolniony''
    Konkretna to taka co bierze miał i orzechII albo wszelakie niesorty do 8cm
    Z szufladą zawsze jakieś problemy :cry:
    Co do palnika to produkuj jak najdłuższy jaki wlezie w kocioł

• #507 16 Kwi 2017 13:25
    thekip
    Poziom 10  

Proszę o jakąś podpowiedz jak wykonać żmijkę żeby bez problemu miał podawała na palnik rynnowy jakieś wymiary rury jaka żmijka gdzie kupić najlepiej
    potrzebuje zrobić podajnik do pieca 24 kw u rodziców maja piec zasypowy który chodził 1 sezon
    u siebie mam piec 15 kw z podajnikiem palnik rynnowy z wkładem ceramicznym oraz z dwiema żmijkami Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego pale miałem z piasta bez problemu
    ale wracając do tematu chce zrobić podajnik rodzicom ale z jedną żmijką chyba prościej
    Podajnik szufladowy/tłokowy pieca węglowego