Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zbudować sterownik do sterowania instalacją CO?

pol102 04 Kwi 2006 15:16 2408 10
  • #1 04 Kwi 2006 15:16
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

chodzi mi o taki sterownik, który mierzyłby temperaturę w dwóch miejscach w domu i żeby te dane wyświetlał. Dobrze by było żebym mógł ustawić temp przy której włączy pompkę(np 40°C) i temp przy której ją wyłączy(np 30°C) biorę pod możliwość sterowania takim układem za pomocą komputera pod systemem XP professionall(najlepiej przez RS- 232) proszę o pomoc i sugestie.

0 10
  • #2 04 Kwi 2006 15:27
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolejna sztuka dla sztuki ( pomijam pracujący nonstop komputer z mogącym się zawiesić super produktem Bila G.) NA rynku jest dużo układów regulacji typu Euroster mniej lub bardziej zaawansownych, bez systemu operacyjnego, pobierających mikroampery z bateryjki.
    Można zatrudnić wywrotkę do przewozu worka cementu tylko gdzie tu kalkulacja.....
    Pozdr.J.

0
  • #3 04 Kwi 2006 19:14
    zbigniew125
    Poziom 23  

Na dzień dzisiejszy jest wiele dostępnych na rynku gotowych dobrych sterowników które regulują temperaturę w pomieszczeniach Budowanie tak zmyślnych , uważam za bezcelowe Pozd.

0
  • #4 04 Kwi 2006 20:41
    DonRomano
    Poziom 33  

Jakie koszty możesz,chcesz ponieść?
    Czy dasz sobie radę sam z hydrauliką?
    Czy chcesz zainstalować kilka obwodów grzewczych?
    Czy będą to obwody pompowe czy mieszaczowe?
    Czy to ma być regulacja pogodowa?
    Czy mamy uwzględnić sterowanie zasobnika?
    Czy to kocioł węglowy czy gazowy?
    A może jeden i drugi?
    Jaki jest zład wody w instalacji?
    Itd, itp.
    Podaj więcej danych.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 05 Kwi 2006 12:02
    and61
    Poziom 26  

po co wywazać drzwi już kiedyś otwarte.
    proponuje sprawdzoną firme na której zbudowano wiele układów sterowania wezłami cieplnymi
    http://www.samson.com.pl/projektanci/proj_1.htm
    współpracują one z czujnikami Pt100(zbierają info z zewnątrz budynku i na rurach ciepłowniczych),regulują zaworami itp.

0
  • #6 06 Kwi 2006 15:09
    pol102

do don romano - koszty jakie chce poniesc to nie wiecej niz 50zl kocioł mam weglowy jestem za regulacją pogodową chociaż nie wzgardze tez manualna. piec nie jest duzy ok 0.5m3 ale instalacja jest mocno rozgałeziona ogrzewam tym ok. 100m2

0
  • Pomocny post
    #7 06 Kwi 2006 17:02
    DonRomano
    Poziom 33  

50 zł. powiadasz?
    To ja mam taką sprawdzoną propozycję, działa u mnie od 12 lat i jest wszystko w porządku.
    Cały system jest pogodowy z wielopunktowym pomiarem temperatury i trzema niezależnymi obwodami grzewczymi.Dodatkowo reguluje temperaturę zasobnika w zależności od potrzeb.

W zależności od użytych materiałów i elementów system może być mniej lub bardziej inteligentny oraz uczy się co z czasem owocuje całkowitym brakiem ingerencji w system z Twojej strony.

Układ nadaje się zarówno do współpracy z kotłami gazowymi jak i na paliwo stałe.

Komputer nie jest wymagany aczkolwiek zalecany min. klasy pentium 500 Mhz z 128 RAM.

Tym systemem jest ŻONA kochany najlepiej nie pracująca!!! :D

A tak poważnie to za 50 zł, przy kotle węglowym możesz zamontować termostat który wyłączy pompkę jak zgaśnie paliwo.

Pozdrawiam w razie pytań kontaktuj się na PW.

Jak pomogłem to fajnie.

0
  • #8 07 Kwi 2006 14:39
    pol102

a co bys zaproponował ale tak juz bez ograniczen pienięznych, najlepiej coś prostego i w miare inteligentnego. moze juz jakis konkret

0
  • Pomocny post
    #9 07 Kwi 2006 21:16
    zbigniew125
    Poziom 23  

Tak czytam te posty i jestem zgodny co do tego aby rozwijać sterowanie ogrzewania domu. Natomiast jest jedno ale ,do każdego obiegu potrzebna jest pompka CO która potrzebuje około 60W x 24h x30 dni= około 43 kWh x 0,50,- =21,5,- to jest koszt pracy jednej pompki ,w jednym miesiącu a teraz x trzy może cztery szt. Dlatego ja mam tylko jedną pompkę i na każdym grzejniku zawory termo-regulacyjne .Działa super w pomieszczeniach temperatura jaką sobie nastawie , na piecu trzymam około 75 stopni Działa to już trzy lata . Mankamentem jest że jak otworze okno to grzejnik robi się gorący. Pozd.

0
  • #10 08 Kwi 2006 07:07
    DonRomano
    Poziom 33  

Jeżeli chodzi o tradycyjny kocioł węglowy to możesz zamontować miarkownik ciągu, który podnosi lub uchyla klapkę popielnika w zależności od ustawionej i aktualnej temperatury.
    Możesz również zamontować nadmuch ze sterownikiem, to rozwiązanie pozwala dołączyć czujnik temperatury pomieszczenia.
    Jeżeli chodzi o same grzejniki to możesz na części z nich zamontować głowice termostatyczne.
    Zaznaczam na części z grzejników ponieważ istnieje ryzyko zagotowania wody w kotle w momencie zamknięcia się wszystkich głowic.
    Gdybyś chciał można zamontować sterownik pogodowy np. FRISCO (opis w dziale AGD w instrukcjach obsługi) wraz z mieszaczem i dodatkową pompą obiegową, wtedy uzależnisz temperaturę w domu od temperatury na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.
    :arrow: ZBIGNIEW w instrukcji obsługi jest napisane wyraźnie, że na czas przewietrzania pomieszczenia głowicę należy wyłączyć.Poza tym czas reakcji głowicy wynosi ok 30min, czy aż tak długo wietrzysz? :D

To mniej więcej tyle jeżeli chodzi o instalację z kotłem węglowym.

0
  • #11 08 Kwi 2006 10:04
    zbigniew125
    Poziom 23  

Przy zamontowaniu jednej pompy i głowic na grzejniku można zrobić tzw. mały obieg tz. kocioł-pompka-rozdzielnik z zaworami mech. z rozdzielnika na pomiszczenia i bojler CW [zawór przy bojlerze otwarty na 1/4 obieg cały czas co zapobiega zagotowaniu] ,powrót z rozdzielnika do kotła Kocioł sterowany nadmuchem . Jak na razie nie zagotowałem , choć grzejniki zamykają się na maxa . Pojemność kotła 50 lit. wody . Powierzchnia grzewcza 120 m2 .Pozd.

0
  Szukaj w 5mln produktów