Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

słaba wydajność PC w stosunku do notebooka

04 Kwi 2006 20:47 1959 23
  • Poziom 10  
    Złożyłem pc-eta z procesorem 3,2 Ghz i niezłą kartą graficzną, jak mi się wydawało. Niestety po zainstalowaniu dość wymagającej graficznie gierki (Rome Total War Barb. Inv.) okazało się, że obraz się rwie - przelatuje czasami klatka po klatce. Tak jakby nie radziła sobie karta graficzna. Mało tego, gra zainstalowana na notebooku Toshiba Quosmio G20 chodzi jak złoto - a jak mi się wydaje pc-et powinien mieć większe możliwości. Sprawdzałem wszytko co znalazłem i nie byłem w stanie poprawić wydajności kompa. Interesujące jednak jest to, że system widzi dwie karty graficzne i dwa procesory, nie wiem czy to normalne, może to właśnie problem?
  • Poziom 22  
    Moze problem tkwi w jakims wirusie albo innej aplikacji spowalniajacej np antywirus?
  • Poziom 10  
    To nie to, oba kompy były przeskanowane i oba mają takie same programy, identycznie skonfigurowane (Kaspersky i Sygate Personal Firewall)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz procesor realizujący technologię HT (Hyper Threading) - jeden procesor udaje dwa procesory. Niektórym programom to przeszkadza. Spróbuj w BIOS-ie swojej płyty wyłączyć HT.
  • Poziom 10  
    sprawdziłem, to nie to... :(
  • Poziom 42  
    A jaki masz sprzęt pod maską laptopa? Czy problem nie dotyczy ustawień jakości gry?
  • Poziom 21  
    owszem tamten artykuł jest ciekawy ale ja wole ten :D
    http://www.tomshardware.pl/cpu/20050525/index.html

poza tym pobawił bym sie ze sterownikami karty graficznej (synchronizacja pionowa) wiadomo laptop ma cyfrowo podawany obraz całej klatki na raz ale na monitorach zwłaszcza bańkach (kineskopach) obraz rysowany jest linia po linji jak nie zdąży narysować całego ekranu to jest czarne od połowy albo i cały :D dodatkowo w radeonach dużą role odgrywa jaki masz sterownik (której generacji)
  • Poziom 10  
    Co do sprzętu na laptopie to odsyłam do stronki http://ce.computers.toshiba-europe.com/cgi-bi..._page.jsp?LNG=20&service=CE&PRODUCT_ID=110142
    Jeśli chodzi o artykuł to ciekawy ale co on ma właściwie wyjaśnić to nie wiem, technologia HT nie jest mi całkiem opca a, jak pisałem wyżej, na wyłączonym HT też się rwie obraz. Co do monitora, to do PC podpięty jest płaski LG LG 19"" LCD L 1950 SQ, więc odpada to o czym pisał kolega.
  • Poziom 21  
    z tego co przeczytałem masz w najlepszym przypadku radeona x600 xt a w laptopie gforce 6600 go co nie :?: z testów wynika że układ z laptopa jest wydajniejszy :D o kilka punktów a jeżeli jest taktowany jak wersja gt to nawet dwukrotnie (obecnie mobilne konstrukcje bywają nawet o te kilka punktów wydajniejsze niż stacjonarne o tym samym oznaczeniu)

co do procesora to przy takim taktowaniu 2.26 (dothan) przebija on nawet p4 ee 3400 z ht więc też laptop jest lepszy

a co do sterowników synchronizacja pionowa powinna pomudz nawet na lcd-ku a same sterowniki też trzeba potestować najnowsze i te starsze któryś będzie pasował :D

czasami trzeba zainstalować stery chipsetu zwłaszcza na via-ch i sis ale intel i nvidia też ostatnio mieszają o ati nie wspomne
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    No dobra, teraz po ludzku poproszę :-) jak mam to wszystko zrobić ??

Dodano po 2 [minuty]:

noooooo aluzji nie zrozumiałem bo sorry ale wiatraczek to sprawdziłem, to chyba każdy średnio rozgarniety sprawdzi od razu ;)
  • Spec od komputerów
    "X600" kloci sie z "niezłą kartą graficzną" - Ale jak napisales "jak mi się wydawało" - wlasnie ci sie wydawalo. To tylko podstawowa karta, 4 potokowa, z wolna pamiecia, na pewno nie na najnowsze i wymagajace graficznie gry. (a jeszcze mogles trafic na wersje 64bit)
    GF6600go to karta 8 potokowa (2x wieksza "surowa" wydajnosc).
  • Poziom 10  
    No to już się trochę dowiedziałem, szkoda, że nowy sprzęt i skaszaniona karta :-( Może jednak wiecie coś jeszcze co mogłoby pomóc poza wymianą samej karty ?
  • Poziom 21  
    fakt jest faktem z radeonami trzeba uważać przy kupowaniu bo niekiedy starszy model o kodowo mniejszym oznaczeniu ma większą wydajność
    sam sie naciołem kupiłem kiedyś 9200 (szczęście w nieszczęściu nie se) zamiast starszego 8500 w nowszych modelach pewnie jest podobnie

przy kupowaniu karty graficznej trzeba sie nieźle oczytać i to o całej czolówce nie tylko o radeonach :D najlepiej z kilku pewnych źródeł (czasopisma komputerowe z tego kwartału :D ) nigdy nie słuchaj komentarzy typu "model xxyy jest dobry mam i jestem zadowolony ty też kup" albo "mam xy 900 jak masz to na xy 1000 to kut bedzie lepszy" itp bo nigdy nie wiesz czy kolega nie kupił karty np rok temu albo co firma ukryła pod nazwami :D

a co do samej karty overclocking dobre sterowniki (trzeba poczytać który najlepiej sie nadaje do użytku/oc) dobry przewiew w pudle i kupa prób "jak sie nie wywrócisz to sie nie nauczysz" :D radze urzyć google aby odnależć wszystko o tej karcie a najlepiej o konkretnym egzemplażu (producent, dokładny model itp) na pewno ktoś miał już podobne kłopoty z tym modelem i pewnie zna rozwiązanie (ucz sie angielskiego :D )

pozdrawiam życze miłej zabawy
  • Poziom 10  
    No wreszcie rozsądna wypowiedź ;-) Mnie się też właśnie nie chce wierzyć, że ta karta jest aż tak słaba (nawiasem mówiąc jest to Sapphire Radeon X550 Advantage), zwłaszcza, że ta gra nie jest aż tak wymagająca !!! Co do grzania się, to wentylator procka chodzi normalnie, sama karta natomiast ma chłodzenie pasywne i jest dość gorąca.
  • Poziom 21  
    no to coś już wiemy :D
    proponuje wydać 20 zł na:
    -mały wiatraczek 12v na karte ( http://www.allegro.pl/item95344900_best_cooler_mp_g1uniwersalny_gwarancja_najtaniej.html - radiator można zostawić sobie na pamiątke)
    -wiatrak 8cm do obudowy (np taki http://www.allegro.pl/item95891781_best_cooler_80_mm_uv_green_3pin_promo_.html - zielony dla bajera :D )
    i jakiś kawałek tworzywa do odizolowania procesora głównego od karty będzie im przyjemniej współpracować :D

u ciebie pewnie wygląda to jak na rysunku 1
    ale gdybyś miał tak jak na rysunku 2 wszystkiemu w środku żyło by sie lepiej
  • Poziom 10  
    OK, wszystko ładnie tylko czy zakup wiatraczka aż tak bardzo poprawi wydajność. Rozumiem, że na pewno będzie lepiej ale piszesz tak, jakby to miało rozwiązać wszystkie problemy ?? Może wobec tego najpierw jakikolwiek "wiatrak" podłączyć (starą farelkę) i sprawdzić...
  • Poziom 21  
    głównie chodziło mi o oddzielenie karty i procesora wiatrak na obudowie miał zapobiegać staniu ciepła w komputerrze bo to nie zdrowe :D a mały wicherek miał chłodzić grafe jeżeli masz suszarke która nie grzeje to oczywiście można spróbować (przy otwartej obudowie) lepiej nie montować takich wynalazków na stałe :D jeżeli gwałtowne ochłodzenie karty nie rozwiąże problemu błąd tkwi w sterownikach (ati ma różne "optymalizacje" w różnych driverach a na chipsetach innych niż intel zmiana sterownika płyty dużo daje) lub "braku mocy" gdzie indziej np zasilacz nie wyrabia na jakiejś linji z regóły do p4 trzeba dać zasilacz o sporej mocy te standardowe z obódów (codegeny 350w itp) są odpowiednie dla celerona a nie p4 w pełnym znaczeniu bo z reguły te 130-170w rozpływa się w powietrzu (dosłownie, jako ciepło) i na grafe może nie starczyć w końcu komp to nie tylko procesor i grafa.
    jeżeli masz dużo sprzetu nie zintegrowanego to poodczepiaj niepotrzebnych darmozjadów prądu i sprawdź czy problem nadal występuje

jeżeli to nie pomoże to sprawdź czy karta na tej samej grze robi to samo u kolegi jeżeli tak to po prostu masz pecha :D
  • Poziom 10  
    Schładzanie nie pomogło :( zasilasz jest OK aż nadto, więc może sterowniki ale jak to sprawdzić i ewentualnie zmienić ??
  • Poziom 21  
    ściąga się pare "ati catalist" "ati omega drivers" lub "ati driver pack" lub coś o podobnym znaczeniu byle było w nazwie ati bo jak nvidia to może nie działać :D (chociaż sie zdażało) ale na początek sprawdź co masz :D żeby nie ściągać tego samego (pulpit-właściwości ustawienia zaawansowane) potem wchodzisz na zakładki z ikonkami ati i szukasz czy jest gdzieś "drived info"

instalacja i deinstalacje starych driverów odbywa się jak zwykłego programu (to to chyba już powinieneś wiedzieć chyba nie instalowali ci tego w sklepie "bo nie umiesz")

ważne dla wydajności i wogule poprawnego działania są sterowniki chipdetu (płyty głównej)

a jak sprawdzić czy to sterownik ... trzeba experymentalnie albo przyjedź do mnie to ci sprawdze :D (ha ha ha) najlepiej mieć duuuużo czasu, cierpliwości, i różnych hipotez bo i pewnie przyjdzie przeinstalować winde i ... "jeżeli boli to tylko w imie dobra" :D i "ciągłe niekończące się próby zawsze nieuchronnie kończą sie sukcesem" shadoki nie kłamią mają tylko 4 komory w muzgu :D

pozdrawiam miłej dłubaniny
  • Poziom 10  
    Czyli znowu jestem w punkcie wyjścia, "jak sobie coś poszukasz na necie to na pewno zrobisz" ;) - to dobra informacja choć nieco mało precyzyjna :) ale i za nią dziękuję