Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator jako bufor mocy

niger_psq 04 Apr 2006 22:48 2408 12
    niger_psq
    Level 12  
    Witam. Wiem że w systemach car audio stosuje się kondensatory dużej pojemności jako byfory mocy we wzmacniaczach.
    W każdym samochodzie istnieje jakiś spadek napięcia przy uderzeniu basu jeżeli źródło zasilania jest w znacznej odległości od sprzętu. Moje pytanie brzmi:

Czy jest możliwość zredukowania takich spadków napięc wpinając (chyba) równolegle z zasilaniem kondensator?? Jeżeli tak to co najmniej jakiej pojemności dla wzmacniacza powiedzmy 50W RMS??

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w wyjaśnieniu tematu :)
    brati
    Level 23  
    przy tej mocy wzmacniacza kondensator jest zbyteczny
    mukade
    Level 31  
    Tak właśnie, przy dostatecznie grubym i krótkim kablu zasilającym kondensator jest w zupełności niepotrzebny jeżeli mówimy o 50watach. Ale odpowiadając na Twoje pytanie: owszem kondensatory stosuje się w tym celu, żeby zredukować spadki napięć przy nagłym poborze mocy. Pozdrawiam.
    dave_19
    Level 23  
    witam. to prawda co piszesz ale dla 50 w rms nie ma sensu stosowac kondensatora. 1-2 F stosuje sie w systemach okolo 500 w rms. pozdr
    Enterek
    Level 17  
    Przy tak małej mocy jest sens zastosować kondensator tylko wtedy, jeśli do zasilania wzmacniacza użyłeś bardzo cienkich kabelków (coś poniżej 2.5mm). W takiej sytuacji zawsze trochę pojemnośc pomoże. Ale wystarczy kondensatorek rzędu 10000uF, który i tak w piku (czyli przez bardzo krótki czas) potrafi oddać prąd większy niż potrzebuje Twój wzmacniacz.
    Kondensatory o wielkich pojemnościach stosuje się również dla ochrony akumulatora, który nie specjalnie "lubi" uderzenia bardzo dużych prądów w krótkich odcinkach czasu. Jednak przy 50W prąd pobierany przez wzmacniacz waha się maksymalnie w granicach 4-6A a to nie jest dużo (zwłaszcza przy zapalonym silniku).
    Dlatego moi poprzednicy odradzali stosowanie kondensatora.
    niger_psq
    Level 12  
    Pytam o to ponieważ rozważałem założenie kondensatora w takiej właśnie roli do radia w moim aucie. Długość przewodu zasilającego 4m, a grubość obliczona kalkulatorem na 4mm² ze strony:

http://www.fonar.com.pl/bonus/programy/bonus_srdrutu.htm

a mimo mam na wejściu spadki napięcia co wywołuje miganie wyświetlacza prze basie a chciałbym się tego pozbyć. Radio Sony CDX-L350 4*22,5W RMS (w sumie ok 100W, bezpiecznik 15A).

Kondensator w takim przypadku ma szansę pomóc?? Jeżeli nie to co może być przyczyną i jak zwalczyć to przygasanie??
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    100wat mocy audio nie odda ci ten sprzet.A co do migotania,to najpierw sprawdz akumulator,jego naladowanie i stan.Po drugie to miganie moze byc uzaleznione od czulej elektroniki w tym Soniaczu. Pod samo radio nie kupuj tak wielkiego kondziora.Mozesz tak jak kolega wyzej zasugerowal, zainstalowac cos mniejszego,jak najblizej koncowek zasilajacych radio. Ale czy to pomoze na to twoje migotanie?:) No chyba,ze miatasz muzyke na maxa z ponad 10% THD hihi
    niger_psq
    Level 12  
    Na pewno nie kupowałbym kondensatora 1 czy 2F bo to trochę mija się z celem :D chodziło mi o jakiś mniejszy. Nie wiem. Popróbuje.

A co do tej mocy to dlaczego nie odda tych dokładnie 90W przy założeniu że dostanie na wejście 14,4V jak podaje producent??

I nie słucham na maxa. Wszystko w granicach rozsądku :) Ale chętnie dowiedziałbym się co to za parametr THD jeżeli ktoś mógłby mi wytłumaczyć.
    mukade
    Level 31  
    THD to mówiąc skrótowo poziom zniekształceń. Nie masz możliwości skrócenia tego kabla? Gdzie masz zainstalowane radio? Jakoś nietypowo? Pozdrawiam.
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Gdyz w radiach sa tradycyjne scalone koncowki mocy,takie bez przetwornic podwyzszajacych napiecie,ktore to jest niezbedne do uzyskania wiekszych mocy. Przy napieciu 14.4V uzyskasz czystego dzwieku max 20W. THD-okreslenie wspolczynnika znieksztalcen, 10% jest to prog przy ktorym podawane sa zazwyczaj moce na takich radiach,ale tego juz sluchac nie idzie:) Spawdz akumulator,podlacz miernik,wlacz radio. No wlasnie,na odtwarzaczu i na radiu tak tobie robi? Mam pioneera, DEH P8000R, bezpiecznik 20A a moce podane rzedu 4x22W tych prawdziwych,dlatego kocham to radio i te marke,nie jakies 4x50W:)
    niger_psq
    Level 12  
    Radio zainstalowane jest w oryginalnej kieszeni, ale przewód pociągnąłem swój bo fabryczne kabelki były jak dwie nitki :P Można było poprowadzić ten przewód krótszą drogą, ale musiałbym rozebrać pulpit, lub przynajmniej wyciągnąć zegary, a tego chciałem uniknąć więc zostały te 4m. Krócej nie dało rady.

Do Mario_Gdynia:
    Tak. Robi tak i na płytce i na radiu. Spadki mierzyłem na kostkach ISO. Sprawdze co się dzieje na akumulatorze.
    Enterek
    Level 17  
    Sprawdź przede wszystkim jakość i solidność połączeń. Najgrubszy kabel nic nie da jeśli jego połączenia z radiem i akumulatorem będą słabe. Czyli jeśli zasilanie podpinasz przez kostkę ISO to musisz się liczyć z miganiem wyświetlacza :) Niestety kostka ISO nie jest zaprojektowana do obecnych mocy radyjek i polecam raczej samo zasilanie (tak plus jak i minus) podpiąć solidniejszą złączką lub po prostu zlutować na stałe. Jeśli nie chcesz sobie unieruchamiać radia bo na przykład często go wyciągasz to pocynuj końcówki przewodów i zastosuj zwykłą, skręcaną kostkę połączeniową (taką jak do elektryki). I tak będzie sto razy lepsza niż ISO.
    Oczywiście zakładam, że do akumulatora dociągnąłeś oba bieguny zasilania radia a nie tylko plus!
    A kondensatorek daj sobie rzędu 10000uF i jeśli on nie pomoże na przygasanie wyświetlacza to znaczy, że radyjko ma słabą elektronikę i problem lezy wewnątrz radia a nie w zasilaniu.

Pozdrawiam
    niger_psq
    Level 12  
    Tak oczywiście obydwie żyły są pociągnięte bezpośrednio z akumulatora (końcówki skręcone razem z klemami więc nie powinno być problemu z przeniesieniem mocy od strony aku. A co do kostki to już myślałem nad tym żeby odciąć od styków + i - oryginalne cienkie przewody i wlutować takie grube jak mam od akumulatora bo te które były oryginalnie przy kostce są raczej bardzo cienkie...