Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roleta zwijana silnikiem krokowym.

audittenter 05 Kwi 2006 00:08 7082 10
  • #1 05 Kwi 2006 00:08
    audittenter
    Poziom 15  

Posiadam silnik krokowy z drukarki Lexmark Z11 o symbolu
    MITSUMI M42SP-5TA, Stepping Motor, 7.5° Step, 7,5Ω, WOZ14, LOT NO.T.
    Nie wiem sam od czego zacząć. Przeczytałem kilkadziesiąt tematów na temat silkników krokowych ale nie znalazłem odpowiedniego. Wszystkie są tylko na sterowanie pod LPT komputera albo do flowera w rytm muzyki. Ja potrzebuje najprostszy sterownik czyli obroty lewo prawo i stop na zwykłych przyciskach. Myślałem o podłączeniu bezpośrednio silniczka pod rolete tylko nie wiem jak z obrotami czy za szybko by ta roleta się zwijała i rozwijała. Ale zastosuje chyba wariant ten na rys z lewej strony bo będe mógł ustawić sobie obroty wielkością koła na silniczku.
    Może ktoś już takim czymś się bawil i skonstruował.
    Czekam na propozycjie odnośnie tego sterownika bo w tych sprawach to u mnie ciężko.
    Sory za jakość zdjęć silniczka ale i tak są nie potrzebne.
    Na rysunku Picture(3).jpg jest silniczek z dołu jest tam napis GW108.
    Wychodzą ze silniczka 4 kable ten z lewej jest odznaczony kolorem jasno niebieskim może to w czymś pomoże.
    Aha mam jeszcze zasilacz z tej drukarki. Może od posłuży na zasilanie tego silniczka. Model:DNG-3005~A,INPUT:220-240V,OUTPUT:30V--500mA.
    Z góry dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.

0 10
  • SterControl
  • #2 05 Kwi 2006 08:26
    fioleowy
    Poziom 19  

Ciekawy temat.Kiedyś z nudów też o czymś takim myślałem ale moje sterowanie operało się na silniku z przekładnią do światła dykotekowego,można tam ustawić sobie szybkość obrotów przez wyjęcie jednego koła z przekładni.Miało to jedną wadę,słychać było pracę silniczka.Twój sposób jest lepszy pod względem pracy krokowego,wcale do nie słychac.

0
  • #3 05 Kwi 2006 10:12
    marpiasek
    Poziom 27  

Zwykły silnik prądu stałego +przekładnia, tak robią na "wschodzie", a kierunek - zmiana plus/minus.
    Powodzenia.

0
  • SterControl
  • #4 05 Kwi 2006 10:59
    audittenter
    Poziom 15  

Wiem że zwykły silnik prądu stałego był by prostrszy ale nie mam mam tylko to i chciałbym na tm silniczku to zrobić. Może ktoś pomoże z tym sterownikiem.

0
  • #5 05 Kwi 2006 11:19
    marpiasek
    Poziom 27  

Komplikujesz sobie życie, po co??
    -silnik krokowy
    -sterownik
    -program
    -i jeszcze ????
    Ps. To tak, jak komputer do maszyny prostej -dżwignia (łom, cepy itp.)

0
  • #6 05 Kwi 2006 14:30
    dee jay G
    Poziom 26  

Po pierwsze, tak siak czy owak, będziesz musiał zastosować jakąś przekładnię (reduktor) ponieważ taki silniczek raczej nie ruszy rolety (bezpośrednio).
    Po drugie (to co napisał marpiasek) Tylko sobie utrudniasz i podnosisz koszta wykonania (zupełnie niepotrzebnie)
    A po trzecie... To chyba nie ten dział ;)

Pozdrawiam.

0
  • #7 20 Kwi 2006 22:37
    audittenter
    Poziom 15  

Troche byłem zajęty ale dalej bede drążył w moim problemie. Dużo czytałem na tema silników krokowych. I zmontowałem układzik do innego silnika krokowego ten w załączniku. A silnik to TEAC 14769070-90 ze stacji dyskietek 5,25. I coś nie działa. Czy mogłem coś pokręcić czy co. Może to przez system bo mam Windows XP. Program to wiatraczek dosowski .Tutaj link do tej strony z programem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic201339.html . Może ktoś odpowie czego nie chodzi albo ma inny program działający pod XP. Acha prąd pobieram z zasilacza chyba nie ma to wpływu żółty czarny. Ten układ jest niby na dwa silniki. Czy wie ktoś czy musze ten układ zmienić może pod ten program żeby działał pod jednym silnikiem jak tak to czy ktoś mógł by to narysować na tym rys.

0
  • #9 06 Maj 2006 15:21
    audittenter
    Poziom 15  

Kto mi pomoże który z tych rys. jest dobry i napisał tak jak dziecku to po to to tu. Bo nie wiem które kable z silniczka mam podpiąć i z scalaka pod lpt jak by ktoś dokończył to bym był bardzo wdzięczny. I czy dobrze ten drugi rys zrobiłem z układem uln2803. I jaki program musze zastosować do tego układu

0
  • Pomocny post
    #10 07 Maj 2006 13:16
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Żaden z tych rysunków nie opisuje układu który nadaje się do Twojego silnika, Twój silnik jest bipolarny

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=467715
    W załącznikach masz bardzo ciekawy układ, jest też program, trzeba dobrać tylko dowolne tranzystory pnp i npn ogólnego przeznaczenia i schrittmotor powinien fahren

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=467715
    kilka ciekawych rozwiązań

Szczerze mówiąc nie wiem czy bez przekładni da rade ten silnik uciągnąć roletę, będziesz potrzebował przeciwwagi.

Ja bym zastosował silnik od wycieraczek samochodowych - DC, przekładnia samohamowna, tanio i mało kabli.

0
  • #11 08 Maj 2006 09:26
    audittenter
    Poziom 15  

Koniec tematu znalazłem już swoje rozwiązanie dzięki McRancor. Wielkie dzięki.

0