Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dużo różnych pytań związanych z komputerami !

05 Kwi 2006 18:57 1581 12
  • Poziom 16  
    Bardzo proszę gdy odpowiadacie to podawajcie konkretny numerek pytania na który odpowiadacie:
    1. mam monitor lcd hyundai L72D, kartę graficzną radeon 9550 podkręconą, zasilacz chieftec 350 W - jak szybko przesuwam kursorem myszy po monitorze to troszkę "smuży" - obecnie mam ustawioną częstotliwośc odświeżania na 60 Hz czy jak zwiększe na 75 Hz to to smużenie zniknie lub będzie mniej widoczne czy to coś da, czy w ogóle powinienem zwiększyć częstotliwość odswieżania?

2. PAMIĘĆ:

Pole Wartość
    Właściwości modułu pamięci
    Nazwa modułu Kingston K
    Numer seryjny 83324D68h (1749889667)
    Data produkcji Tydzień 8 / 2005
    Rozmiar modułu 256 MB (1 rank, 4 banks)
    Typ modułu Unbuffered
    Typ pamięci DDR SDRAM
    Szybkość pamięci PC3200 (200 MHz)
    Szerokość modułu 64 bit
    Napięcie modułu SSTL 2.5
    Metoda detekcji błędów Brak
    Szybkość odświeżania Zredukowana (7.8 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci
    @ 200 MHz 3.0-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)
    @ 166 MHz 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS)
    @ 133 MHz 2.0-2-2-6 (CL-RCD-RP-RAS)

Własności modułu pamięci
    Early RAS# Precharge Nieobsługiwane
    Auto-Precharge Nieobsługiwane
    Precharge All Nieobsługiwane
    Write1/Read Burst Nieobsługiwane
    Buffered Address/Control Inputs Nieobsługiwane
    Registered Address/Control Inputs Nieobsługiwane
    On-Card PLL (Clock) Nieobsługiwane
    Buffered DQMB Inputs Nieobsługiwane
    Registered DQMB Inputs Nieobsługiwane
    Differential Clock Input Obsługiwane
    Redundant Row Address Nieobsługiwane

Producent modułu pamięci
    Nazwa firmy Kingston Technology Company, Inc.
    Informacje o produkcie http://www.kingston.com/products/default.asp

dlaczego pisze mi - typ pamieci SDRAM - skoro mam ddram?
    gdzie tu pisze że mam ddram pc-400 ?
    co to jest cl a co to ecc i co z tego mam i jaką wartość - gdzie to pisze w tym u góry?

3. jak nazywa się gniazdo w płycie głównej ze zintegrowaną kartą sieciową do którego można podłączyć modem zewnętrzny ?

4. jak nazywa się gniazdo modemu wewnętrznego do którego przyłączamy kabel łączący się z gniazdkiem telefonu ?

5. czy bulk przy zakupie podzespołów komputerowych oznacza, np. w przypadku karty graficznej brak pudełka, a box kartę graficzna w pudełku?

6. czemu mój radeon 9550 gigabyte ma do wyboru: radeon 9550 i radeon 9550 SECONDARY ????

7. Czy rozdzielczość to w rzeczywistości ilość pikseli - tzn. im większa rozdzielczość tym więcej pikseli, obraz jest dokładniejszy i wszystko jest na ekranie mniejsze ?

8. Jak nazywa się gniazdo na płycie głównej do podłączenia kabla napędu dyskietek?

9. co to gniazdo wi-fi ?

10. czy opłaca się podkręcać stary 5-letni procesor athlon 1200 mhz ?TJT
  • Poziom 24  
    2. Pełna nazwa pamięci to DDR SDRAM, więć wszystko jest w porządku
    pc-400 to to samo co PC3200
    CL to CAS LATENCY opóźnienie pamięci, im mniejsze tym lepiej
    @ 200 MHz 3.0-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS)
    @ 166 MHz 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS)
    @ 133 MHz 2.0-2-2-6 (CL-RCD-RP-RAS)
    oznacza to że przy 200, 166 i 133MHz pamięć może pracować na CL odpowiednio 3,0; 2,5 i 2,0
    a ECC to jest korecja danych nie ma wartości albo jest albo jej nie ma, twoja nie ma, ale nie przejmuj się większość PC-etów tego nie obsługuje
    3. np USB
    6. to SECONDARY to drugi ewentualny monitor który możesz podłączyć do karty ale karta jest jedna
    7. tak
    8. FDD
    10. a to coś kosztuje??
  • Spec od komputerów
    1.Zwiększanie częstotliwości odświeżania nie pomoże.
    4.RJ45
    6.Karta ma podwójny RAMDAC i możliwość pracy na dwóch monitorach.
    9.http://pl.wikipedia.org/wiki/WiFi
  • Poziom 17  
    3 RJ 45
    4 RJ 11
    8 FDD
  • Poziom 16  
    dziękuję za odpowiedzi - mam tylko jeszcze pytania dodatkowe:

1. PC 400 = PC 3200
    które CL mam wziąć, bo podałeś 3. żeby zidentyfikować swoją pamięć w tym sklepie: http://sklep.benchmark.pl/katalog_763.html?all=1 ??
    2. jak nazywa się gniazdo w płycie głównej ze zintegrowaną kartą sieciową do którego można podłączyć modem zewnętrzny ? OPRÓCZ USB
    Czy jego nazwa to też RJ45 jak w przypadku gniazda modemu ???
    3. czy bulk przy zakupie podzespołów komputerowych oznacza, np. w przypadku karty graficznej brak pudełka, a box kartę graficzna w pudełku?

4. Mamy np. procesor Athlon 3000+ - jak to interpretować? jako 3000 mhz ?

5. Czy przy procesorach pentium 4 jest konieczność podłączenia dodatkowego kabla zasilającego ATX12 ??? Czy niekoniecznie??
    6. Czy jak, np. mam podkręcona kartę graficzną lub procesor i przeinstaluję system to w tych 2 podzespołach przestanie istnieć podkręcenie i wróca one do swoich firmowych ustawień?

7. Jak mam podkręconą karte graiczna i procesor i wymienię płyte główną to podkręcenie zniknie ?????

8. jak mamy jakieś FSB w przypadku płyty głównej wyrażone w MHz to co to znaczy - częstotliwość taktowania? ale czego częstotliwosć?
  • Poziom 12  
    witam
    8-FSB jest to częstotliwość szyny procesora (FSB x mnożnik procesora = taktowanie proca)
    7- co do procka to podkręcenie zniknie a grafa to nie
    6- procesor nie wróci do swoich seryjnych ustawień a karta graficzna to zależy jak jest podkręcona jeżeli jest podkręcona softem to zniknie a jeżeli ustawienia są wgrane do biosu karty to pozostanie podkręcona
    5- ATX 12 jest koniecznie bo komp albo się nie uruchomi albo się będzie zawieszać
    4- to jest tak zwany rating i zależy na jakiej podstawce jest procesor np. athlon64 na podstawce 939 ma rating 3000+ a jego taktowanie to 1,8 ghz
    2- kiedyś sie spotkałem z modemem zewnętrznym na port COM a RJ45 jest to złącze kabla sieciowego tzw. skrętki
  • Poziom 24  
    1. chyba ta: http://sklep.benchmark.pl/pelny_3883.html
    4. 3000+ to tzw Performance Rating i nie odpowiada to 3000MHz (tu znajdziesz dokładne wartości), nie będe pisał po co AMD to wprowadził, ale zasadniczo chodzi o to że MHz AMD nie jest równy MHz Intela. Ale z grubsza Athlon 3000+ ma wydajność Pentium 3GHz
    5. Tak, ale wszystkie nowe płyty główne do prawidłowego działania wymagają dodatkowego zasilania
  • Poziom 24  
    3. Box oznacza dodatkowe rzeczy, programy itp.
    4. To znaczy że działa jak pentium 3000ghz
    5. Chyba jest konieczne ale nie tylko w pentuimach w athlonach np. 64 też jest.
    6. Pozostanie chyba że zresetujesz biosa to procesor będzie niepodkręcony
    7.Jak wymienisz płyte główną to podkręcona karta graficzna zostanie podkręcona ale procesor nie, ponieważ procesor podkręca płyta główna
  • Poziom 24  
    Odnośnie pierwszej serii (bo zauważyłem kilka nieścisłości i błędów):

ad 1 -> a jak jest podłączony monitor? DVI, czy D-Sub? D-Sub zawsze będzie troche smużył, bo posługuje się odświeżaniem jak zwykły monitor. a 60 Hz to daje 16ms czas trwania ramki, więc czas reakcji fizycznie nie może być krótszy.
    Przy 75Hz ramka trwa 13,3ms czyli krócej.
    Do tego dodając czas reakcji monitora i... masz powód smużenia

ad 2 -> DDR SDRAM, Doble Data Rate Synchroneus Dynamic Random Access Memory, tak tak to jest DDR

ad 3 -> modem zewnętrzny podłącza się do portu COM, gdzieś w podliżu gniazda myszy, posiada on 9 pinów, chyba, że modem ADSL, to zazwyczaj do USB (SDI podłączało się do COM)

ad 4 -> RJ11

ad 5 -> zgadza się, chodzi tylko o pudełko, OEM jest bez oprogramowania

ad 6 -> bo obsługuje dwa monitory... poza tym jest to związane z konstrukcja sterowników

ad 7 -> tak jest, większa rozdzielczość, więcej pikseli, mniejsze detale

ad 8 -> FDD connector

ad 9 -> gniazdo Wi-Fi? Jest karta W-Fi, czyli łączności bezprzewodowej

ad 10 -> to zależy... czy jest on na magistrali 100MHz, czy 133MHz. Tego 100MHz można próbować, ale warunkiem dobre chłodzenie, sprawna płyta główna (kondensatory) i zasilacz...

Do drugiej serii pytań:

ad 1 -> PC3200 oznacza 200MHz DDR, czyli 400MHz efektywne, bierz CL jak najniższe, ale przy 400MHz najniższe, zazwyczaj przy 400MHz droższe moduły mają minimum CL2.5

ad 2 -> jak już wcześniej napisałem - port COM

ad 3 -> box to pudełko i czasem cos ekstra. Bulk to tylko podstawowe programy dołączone i brak pudełka

ad 4 -> AMD stosuje oznaczenia porównawcze do Intela. Athlon 3000+ oznacza odpowiednik Intela Pentiun IV o taktowaniu 3000MHz, choć w rzeczywistości Athlon ten posiada około 1800MHz

ad 5 -> w zalezności od płyty głównej i od wersji procesora

ad 6 -> graficzna karta jest podkręcana zazwyczaj programowo, ewentualnie poprzez wymianę BIOS. Przeinstalowanie systemu usuwa wszelkie ustawienia programowe, więc jeśli cokolwiek było zmieniane w sprzęcie za pomocą programów, to zniknie, ustawienia sprzetowe pozostaną

ad 7 -> po wymianie płyty głównej i procesora, karta graficza (jeśli to było podkręcanie programowe i nie przeinstalowałeś systemu) nie zmieni swoich ustawień, będzie nadal podkręcona, procesor w związku z tym, że jest już inny, podobnie płyta główna jest juz inna nie będzie podkręcony, bo skąd sprzęt ma wiedzieć, że jego poprzednik był podkręcany? Procesor podkręca ię sprzętowo, więc wymiana sprzętu spowoduje cofniecie tych "ulepszeń"

ad 8 -> FSB oznacza jak szybko procesor komunikuje się z układem zarzadzającym płytą główną tzw. chipsetem i pamięcią RAM

na ile byłem w stanie to odpowiedziałem.
  • Poziom 16  
    RUDOLFIE i inni jeszcze mam pytanka:
    1. czyli wg ciebie mam zwiększyć częstotliwość odświeżania z 60 na 75 Hz (mam kabel DVI) ????????

2. Czy kabel D-Sub i VGA to to samo?

3. Czy jak mam stały Internet z firmy chello - z kabla (dostałem modem zewnętrzny który z jednej strony ma kable podłączane m in do kompa a z drugiej długi i gruby kabel idący gdzieś na klatkę i dalej)- to jest to LAN ??

4. Skoro prawidłowa nazwa na DDRAM to DDR SDRAM
    to czy prawidłowa nazwa na SDRAM to SDR SDRAM - jesli nie to jaka jest prawidłowa?

5. Możecie dać rysunek portu COM i RJ11 i RJ45 - bo szukam po Internecie i znaleźć nie mogę rysunków

6. starego athlona na magistrali 9x133 mhz czyli 1200 mhz nie mozna podkrecic?

7. To w przypadku pamięci co to jest np. PC3200 (200MHz) a co to 2x200MHz=400MHz ??
  • Poziom 16  
    a reszta pytań + jeszcze raz pytanie 2 i3 ?????
  • Poziom 24  
    co do ramu to oba typy to SDRAM (synchronous dynamic random access memory).
    Starszy to SDR SDRAM (SDR - single data rate)
    oraz DDR SDRAM (DDR- double data rate). Ale potocznie na ten pierwszy mówi się po prostu SDRAM a na ten drugi DDR.
    DDR posiada faktyczne taktowanie np. 200MHz ale efektywne jest dwa razy większe czyli 400MHz, stąd nazwa Double Data Rate. Wartości tych używa się zamiennie, a PC 3200 określa maksymalną przepustowość 3200 MB/s.
    tu i tu jest to opisane.

Rudolf_ napisał:
    ad 8 -> FSB oznacza jak szybko procesor komunikuje się z układem zarzadzającym płytą główną tzw. chipsetem i pamięcią RAM

w przypadku K8 sytuacja trochę bardziej złożona