Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz ecl86 zlikwidowałem brum... i magiczne oko...

06 Kwi 2006 08:17 10499 32
 • Poziom 23  
  W tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic444035-60.html temacie pod koniec drugiej strony jest ułożony schemat wzmacniacza na ecl86. Wzmacniacz gra idealnie nie licząc brumu i niewiem jak go zlikwidować, grzejnik lampy z jednej strony jest zmasowany ,zastanawiam się nad wyprostowaniem napięcia żarzenia. Ale oprucz zlikwidowania brumu interesuje mnie podpięcie em 84 jako wskażnik wysterowania. Chciałbym to zrobić tak aby niezależnie od wyregulowania głośności wskażnik świecił tak samo. Mam do dyspozycji ecc85 czy jest to możliwe ? nie chciałbym dawać więcej jak dwie lampy: ecl86 i em84 bo żarzenie trafa mogłoby nie wytrzymać .

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam
  Podłącz pod grzejnik lampy 2 rezystory 100 Ohm a ich środek do masy.
  Co do oka magicznego to po dobudowaniu stopnia wzmacniającego powinno to Ci się udać, ale czy warto?
 • Poziom 23  
  doszedłem do wniosku że nie będe budował stopnia wzmacniającego tylko podłącze go normalnie, co do brumu to myślałem ,że wystarczy zmasować jeden koniec grzejnika, ale nie wystarczyło, a co myślicie o wyprostowaniu napięcia żarzenia, lub dławik anodowy ? i jeszcze zapytam jak najprościej podłaczyć em84 ?

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zrób tak jak podałem 2x100 Ohm, powinno zlikwidować przydżwięk, po co tak mocno kombinujesz?
  Co do podłączenia EM to zrób tak samo jak w mafnetofonach szpulowych, np. ZK120_140_145 :P
 • Pomocny post

  VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie będziemy tu śmiecić starociami/ antykami, podaj mi na pw swojego maila, zeskanuję i prześlę :P
  Chcesz cały schemat, czy tylko wycinkę z EM (odpowiedz na pw/ maila)?
 • Poziom 23  
  dziękuje ale już znalazłem znalazłem nieco inny schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/em84_117.gif niewiem tylko w którym miejscu podpiąć mam sie z tym wskażnikiem w tym schemacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/ecl_18226546546549_1790.jpg . jeszcze mam pytanie jaki potencjometr do głośności mam dać ? bo nie dałem wcale i podejrzewam że ten brum przez to dziękuje za odpowiedzi

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Powinno zadziałać podłączenie do anody triody (oczywiście z odpowiednim układem przy EM :P ).
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Oczko magiczne EM84 z podwajaczem wymaga 11V amplitudy sygnału m.cz. Pentoda mocy lampy ECL86 wymaga znacznie miej aby uzyskać pełne wysterowanie, wkieć takki patent nie zadziała poprawnie!!!!
  Mozna pobrać sygnał z anody pentody mocy. Przez opornik 470k do potencjometru nastawnego 220k a z jego ślizgacza do prostownika (nie potrzeba układu z podwajaniem napięcia) i dalje do siatki EM84.

  Symetryzacja żarzenia,,,, ROTFL..... Każde radio z ECL86 nie brumiało i nie miało symetryzacji żarzenia!!!!. Nie te wzmocnienia i czułości. Potencjometr na wejściu powinien mieć wartość 10k 47k - brumieć ie bedzie a i tak wpsółczesne źródła sygnału dobrze znoszą takie impedancje obciążenia.

  Schemat na który powołano się nie ma sprzęzeni zwrotnego. Ma za duzę wzmocnienie będzie grać eksponują srednie tony, będzie łapał łatwo zakłócenia.

  Wrto skopiować konstrukcję wzmacniacza ze schematu telewizora np. Libra, Neptun 624, 424, 626, 426 .... albo dowolnego radia z lampą ECL86.

  W załączniku podaję inne fajny wzmacniacz na ECL86 i EF80. Układ przypominia nieco wypadkowymi charakrestykami triodę o duzym współczynniku mu i dużym nachyleniu. Zaletą tego układu jest mniejsza wrażliwośc na przekłądnie transformatora głośnikowego - zachowuje się jak stopień ocy z triodę czyli można dowolnie zwiększać impedancję obciążenie odmiennie niż w stopniu mocy SE z pentodą.

  Wadą ukąłdu jest duża moc tracona na oporniku katodowym lampy mocy. To w zasadzie jest jedyna istotna wada.

  Czułość jest wystarczająca z zapasem do wysterowania go odtwarzaczem kompaktowym.

  W tym układzie można zrezygnować ze sprzężenia zwrotnego - czyli pomijamy R4. a zamiast R3 wstawiamy zworę do masy. R2 możemy zwiększyć do 2k7. Dla niewtajemniczonych i tak jest pętla sprzęzenia zwrotnego przez triodę ECL86, ale nie obejmuje ona trafa głośnikowego.

  Można użyć PCL86, która ma prąd żarzenia 300mA taki sam jak EF80. Czyli można włokna żarzenia tych lamp łączyć szeregowo.[/img]
 • Poziom 23  
  brum troszke ucichł porozprowadzałem masy po całym układzie i ekranowane kabelki zastosowałęm tam gdzie była potrzeba, jeszcze tylko to nieszczęsne EM84 musze podłączyć pomyślałem że może umiejscowienie traf ma coś do siebie w tym temacie są jego foty : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic488286.html
 • Poziom 36  
  Hmmm... a jak poprowadziłęś masę? Masz jakiś "punkt wspólny" gdzie schodzą się wszystkie masy układu, czy masa lutowana tam gdzie akurat jest najbliżej? Może to jest powodem brumu? Też walczyłęm z brumem, tylko u mnie była inna sprawa (brak dwóch elektrolitów). Ale teraz pozbyłem się brumu - można powiedzieć - całkowicie.
  Ogólnie ok, ale chyba lepsza by była obudowa metalowa, bo ta na fotkach to chyba sam plastik, co?
  EM-kę podłącz pod anodę pentody tak, jak proponował kol. _PREDATOR_.
 • Poziom 23  
  Trabi napisał:
  Hmmm... a jak poprowadziłęś masę? Masz jakiś "punkt wspólny" gdzie schodzą się wszystkie masy układu, czy masa lutowana tam gdzie akurat jest najbliżej? Może to jest powodem brumu? Też walczyłęm z brumem, tylko u mnie była inna sprawa (brak dwóch elektrolitów). Ale teraz pozbyłem się brumu - można powiedzieć - całkowicie.
  Ogólnie ok, ale chyba lepsza by była obudowa metalowa, bo ta na fotkach to chyba sam plastik, co?
  EM-kę podłącz pod anodę pentody tak, jak proponował kol. _PREDATOR_.


  masa to właśnie tam gdzie bliżej...


  elektronik_tk-co do tego em 84 to te diody to jakie są ?
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Trabi - nie można sygnału dla oczka pobrać z anody triody ECL86. Pentoda ECL86 wymaga do pełnego wysterowania napięcia około 7 V pp - czyli napięcia o maksymalnej amplitudzie 7V. Czyli około 0,7071* 7 = 5V napiecia skutecznego. Oczko potrzebuje wyprostowanego napiecia zmiennego, przepuszczonego przez filtr RC dolnoprzepustowy o dużej stałęj czasowej. Oznacza to że oczko mierzy napięcie skuteczne a nie szczytowe.
  Te 5Vskuteznwgo napiecia sygnąłu m.cz. nawet podwojone w układzie prostownia z podwajacezm da zaledwie -9,5V (uwzględniając straty napieć napięcia sterującego siatkę oczka magicznego na samych diodach). Oczko EM84 potrzebuje aż -22V na siatce aby paski się zetknęły. Takie podłączenie - BŁĘDNE!!! - bedzie charakteryzoawało tym, że przy graniu już ze zniekształceniami paski ledwo co ruszą się do 9,5/22 * 100% = 43% wskazań. Gdyby to była ECL82 to możłiwe by było wysterowanie oczka EM80 lub EM87 w ten sposób - pentoda ECL82 ma mniejszą czułość. Jedynym sposobem jest pobranie sygnału z anody ale NIE TRIODY LECZ PENTODY.

  P.S.
  W załączniku przedstawiam schemat wzmacniacza z oczkiem.
  Wyjaśnenia wymaga inny sposób "odbrumiania", P3 symetryzuje punkt podłaczenia obwodu ząrzenia z pozostała częscią ukłądu. Zamiast do masy podpięty do jest epwnego dodatniego napięcie nieco powyżej potencjału katod. W ten sposób eliminujeym pasożytnica diodę, która przewodząc dodatnie połówki prąduzarzenia wprowadza przydźwiek do układu od strony katod.

  Jesłi chcemy zrobić wzmacniacz stereo to obwody zasilania moga byc wspólne:

  R10 - zmniejszamy do R47 5W0 lub R68 - 8W0
  R5 -zmniejszamy do 4k7 - 5k1 1W0 - 5k6 - 6k8 2W0.
  C2, C6, C8 powionny mieć 1,5 - 2 krotnie więkze pojemności.

  Wspólne mozę byćoczko na dwa kanały. Wtey wspólnymi elementami są:
  R12, R13, R14, C10, D1, P2. Do górnego punku potencjometru nastawnego P2 doprowadzamy sygnały z dwóch kanałow przez R11 i C9. Wartości elementów bez zmian.

  Opornik R9 to sprzężenie zwrotne, im mniejsza jego wartość tym sprzeżenie zwrotne głębsze (silniejsze) i miejsza czułosc wzmacniacza.
  Kondesator C5 - mozna pominąć ale zapobiega on znieszkrałceniom fazowym spowodowanym indukcyjnością rozporszenia transformatora.
  C7 - zapobiega wzbudzeniu wzmacniacza.
 • Poziom 36  
  studisat napisał:
  ...nie można sygnału dla oczka pobrać z anody triody ECL86 (...) jedynym sposobem jest pobranie sygnału z anody ale NIE TRIODY LECZ PENTODY...

  Oczywiście miałem to na mysli, nie zauważyłem że _PREDATOR_ pisał o triodzie. Oczywiście chodziło mi o anodę PENTODY ECL-ki. Sam mam zresztą tak podłączone :-) . Moja wina, nie doczytałem dokładnie. Dziękuję za sprostowanie.
 • Poziom 23  
  co do brumu to jeszcze sprubuje pociągnąć do każdego miejsca osobne masy <jak najwięcej... :P >

  studisat- dzięki za schematy na razie nie planuje budowy następnego wzmaka narazie pobawie się tym projektem może w przyszłości będe budował następny <bo ten to pierwsza lampowa konstrukcja> :P co do em84 to poprubuje z tym rozwiązaniem i może odpali... :)
 • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
  Te schematy są na tyle proste że łatwo można złożyć je w "pająku" - sam tak robiłem gdy eksperymentowałeęm z róznymi układami. Są to układy typu 1 godzina i gra. Zaletą jest łatwe podjęcie decyzji o wyborze konkrentego rozwiązania.
 • Poziom 23  
  tyle że mi przeszkadza w tym to iż musiałbym 50 km jechać po części do tych wzmacniaczy... jak już zainwestowałem w tego zrobiłem i mi bardzo ładnie gra nie licząc brumu to go już musze dopracować
  co do tych schematów to następny wzmak zrobie według nich...
 • Poziom 23  
  Witam ponownie :P
  tak sie ciesze-zlikwidowałem brum... :) poskręcałem kabelki z nap. zmiennym i dodałem kondensator filtrujący pomiędzy opornik 10k a 220k <bo zapomniałem go dać> i teraz dopiero moge podziwiać jak pięknie gra mi ten wzmacniaczyk
  kupiłem w elektroniku części i biore sie za em84 :P
 • Poziom 36  
  Ha! Witam w klubie. Nie odfiltrowałęś zasilania częsci triodowej? U mnie było to samo, tyle że ja świadomie go tam nie wsadziłem (brak takowego). Szkoda, że nic nie powiedziałeś że czegoś nie wstawiłeś :-) . Prędzej cieszył byś się czystym brzmieniem.
 • Poziom 23  
  właśnie że ja też go nie miałem kupiłem teraz taki za 5 zł <do sklepu mam 50km ale jakby było inaczej to już dawno by wzmaczek grał...> co do em84 to kupiłem części do tego schematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/em84_117.gif myśle że powinien działać tylko gość zamiast 100kohm dał mi 470ohm... :|
 • Poziom 26  
  zamiast 100k 470ohm(0,47k)? chyba za mało, zbytnio może obciązać mi sie wydaje... ale spróbuj...
 • Poziom 26  
  Piszesz, że masz problemy z dostaniem nawet popularnych rezystorów... Nie masz gdzieś u siebie jakiegoś złomowiska? Bo rezystorów to nie warto kupować, a w każdym sprzecie je znajdziesz :)
  Może być 0,25W, zawsze może być o większej mocy niż jest wymagane
 • Poziom 23  
  natknąłem sie na pewien problem może żle podłączyłem trafo zasilające? żarzenie jest 6,7 pod obciążeniem !!!!! a anodowe 240 V pod obciążeniem czy ktoś ma takie trafo i czy mógłby mi sprawdzić czy dobrze podłączyłem ? jedno z uzwojeń ma 45 ohm i to właśnie jego podłączyłem do sieci drugie z uzwojeń to 112 ohm cienkim drucikiem nawijane a trafo sie mocno nagrzewa tak ok. 5-60st.C
 • Poziom 26  
  Ile masz odczepów na trafie? Zazwyczaj pierwotne podłaczane do sieci jest po jednej stronie a anodowe i żarzenia jest po drugiej. No musisz miec conajmniej 3 uzwojenia.