Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz symetryczny stabilizowany regulowany zabezpieczony

darkone 06 Kwi 2006 15:15 8386 14
  • #1 06 Kwi 2006 15:15
    darkone
    Poziom 23  

Witam :) na wstępie powiem ze zasilacz ma byc wielozadaniowy i ze mam juz trafo. Rozebralem zasilacz, tylko taki dosc spory :D trafo wg moich obliczen ma minimum 100W gdyz przy 14V oddaje do 9A. napiecia ma:
    2x17,5V + 4,5V, chce z niego zrobic zasilacz symetryczny [...] taki jak w temacie:
    1.symetryczny
    2.stabilizowany
    3.regulowany
    4.zabezpieczony

AD1.z symetrycznoscią nie ma problemu, zrobi sie mostek i 2 kondy po 10000uF, takze po filtracji powinno byc +/-25V

AD2. uzyje stabilizatora LM317 na prąd dodatni i LM337 na prąd ujemny z tym ze bede musial je jakos wzmocniczeby wytrzymywaly prąd do 10A
    . myslalem o tym zeby dac po 1 tranzystorze 2n3055 na + i na - czyli w sumie 2. ale zostałem doinformowany ze potrzeba przynajmniej jednego pomocniczego tranzystora PNP akurat tak sie sklada ze mam 2xBD912 wiec moglbym je wykozystac niestety nie wiem jak musialyby byc podłączone z schematem.

AD3. regulacje załatwiają LMy

AD4. zabezpieczenia są w postaci diód prostowniczych, glownie przeciw zwarciu.

schemat zaczerpnąłem z noty katalogowej LM337, tj dodałem do niego diody tylko nie jestem pewien czy dobrze. Teraz pytania:

A. czy na zasilaczu starczą kondy 2x10000uF czy potrzeba wiekszych? wystarczą na 25V czy musze kupic na 50?

B. czy schemat jest poprawny? prosze sie nie sugerowac oznaczeniami LM jako tranzystorów bo crocodile clips nie ma stabilizatorow :) ale są podpisane

C. gdzie i jak musialbym dodac te tranzystory zeby uklad wytrzymal te 10A?

D. czy Tranzystory mocy 2x 2N3055 bedą dobre czy potrzebuje lepszych? bo mam jeszcze w zapasie 2x KD503 ale wolalbym nie uzywac

dodane:
    narysowalem schemat odrecznie i jest to złączenie 3 schematow, 2ch z noty katalogowej LM337 ktora mozna znalesc pod linkiem
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/2167.pdf
    [Adjustable lab voltage regulator i Negative regulator with protection diodes]
    i kitu jabela:
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEKJ0/ZEKJ0200.htm
    czy on jest poprawny? i jesli tak to gdzie musialbym dac tranzki NPN?

0 14
  • #2 07 Kwi 2006 20:16
    _jta_
    Specjalista elektronik

Co do schematów, to nie bardzo wiem, o co tu chodzi: na jednym są narysowane dwa
    PNP, a pisze 2N3055 (to jest NPN), na drugim nie mogę się dopatrzeć żadnych LM-ów,
    tylko są napisy LM317 i LM337 przy tranzystorach.
    Potrzebne są do tego dwa tranzystory mocy: PNP do LM317 i NPN do LM337.

0
  • #3 07 Kwi 2006 23:36
    darkone
    Poziom 23  

mysle ze troche zagmatwałem z tymi schematami, dam koncowy schemat ktory udalo mi sie narysowac. czy on jest dobry i czy bedzie działał?

0
  • #4 08 Kwi 2006 10:19
    _jta_
    Specjalista elektronik

Diody zabezpieczające: przy LM317 są narysowane w złym kierunku (obie); przy obu LM dioda wejście-wyjście
    powinna od strony wejścia iść do emitera, a nie do bazy tranzystora mocy.
    Usuń tranzystory: NPN przy LM317 i PNP przy LM337 - są nie tylko zbędne, ale wręcz zrobiłyby niemal zwarcie.

Patrząc na twoje schematy mam wrażenie, że albo wcale nie myślisz, albo masz spory niedobór wiedzy - myślę,
    że dopóki tego nie zmienisz, tworzenie czegokolwiek jest mocno ryzykowne - duża szansa spalenia elementów.

0
  • #5 08 Kwi 2006 10:51
    darkone
    Poziom 23  

wlasnie ja schemat rozumiem, do tranzystorów :) musze sie przyznac ze mam tylko podstawowa wiedze na temat tranzystorow, dlatego schemat zbudowalem ale z tranzystorami musialem zasięgnąc rady, ale nie wiedzialem.
    a tu koncowy schemat, czy tym razem dobry?:

0
  • #6 08 Kwi 2006 11:56
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zdecydowanie lepiej. Jeszcze tylko taki drobiazg: jak zrobisz zwarcie C1 lub C2, to leci tranzystor mocy;
    gdybyś diody D1 i D2 podłączył do emiterów, a nie do baz tych tranzystorów, to byłyby zabezpieczone.

No i taki dylemat: jak ten układ się zachowa przy zwarciu na obciążeniu? LM317 i LM337 pewnie mają
    zabezpieczenia (to należy sprawdzić w katalogu), ale czy będą one chronić również tranzystory mocy?

0
  • #7 08 Kwi 2006 15:01
    darkone
    Poziom 23  

z tego co slyszalem to LMy maja takie zabezpieczenia a skoro one zostaną odcietę to pewnie i tranzystory mocy zostaną całe. w kazdym razie zobaczymy jak bedzie chodzil, jezeli bedzie cos nie tak to bede myslal o przerobkach, w poniedzialek dostane wiertło i zaczne montarz na płytce takze chcialbym miec juz finalną wersje do poniedzialku. a tu schemacik, a czy przypadkiem zmiana miejsc diod nie wplynie na niezabezpieczenie LM? a moze wmontowac w oba miejsca?

0
  • Pomocny post
    #8 08 Kwi 2006 19:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zajrzałem do katalogu Texas Instruments - tam pisze, że te LM-y mają ograniczenie prądu,
    i zabezpieczenie przed przegrzaniem - więc im nic nie grozi (przy jakimś normalnym obciążeniu,
    obciążenie indukcyjne, bez kondensatora na wyjściu, mogłoby je uszkodzić), natomiast nie ma
    tam nic o tym, jaki prąd przepuszczą przy zwarciu, więc może się okazać, że tranzystorów wcale
    nie zabezpieczą, bo np. przez sekundę puszczą 1.5A, tranzystory wtedy puszczą taki prąd, że
    się spalą, a LM-y dopiero potem stwierdzą, że jest za ciepło i trzeba ograniczyć prąd...

A zrobienie zabezpieczenia, któremu to by nie przeszkadzało, to spora komplikacja układu. :(

0
  • #9 08 Kwi 2006 21:52
    darkone
    Poziom 23  

a czy przypadkiem przy takim podlaczeniu D2 nie spowoduje zwarcia? bo przeciez wtedy T2 ma zwarty emiter i kolektor??

0
  • #10 09 Kwi 2006 20:53
    darkone
    Poziom 23  

czy przypadkiem takie ulozenie nie spowoduje zwarcia??

0
  • #11 10 Kwi 2006 13:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Te diody zabezpieczające mają przewodzić wtedy, gdy napięcie na tranzystorze jest w przeciwną stronę, niż
    przy normalnej pracy. Niektóre tranzystory mogą mieć nawet wbudowane takie diody. Tylko nie pomyl kierunku.

0
  • #12 10 Kwi 2006 14:33
    darkone
    Poziom 23  

narazie zrobie tak jak w 3 rysunku bo to na 100% bedzie dzialac, a dodatkowa para diod nie zaszkodzi potem. mam tylko takie pytanie czy RV musi byc 2x2K czy moze byc 2 razy po 2K? i co sie stanie jak beda nierowno ustawione???

0
  • #13 10 Kwi 2006 20:22
    _jta_
    Specjalista elektronik

To jest kwestia, czy chcesz mieć oba napięcia równe (a i tak potencjometry mogą być niejednakowe).
    Co będzie... zasilane urządzenie dostanie nierówne napięcia. Zasilaczowi to będzie wszystko jedno.

0
  • #14 13 Kwi 2006 23:40
    darkone
    Poziom 23  

testowalem go na potencjometrach montarzowych ale jak wiadomo nie da rady tak na dluzsza meta wiec postanowielem zrobic sobie cos takiego:
    na przednim panelu beda:
    2 wskazniki napiecia analogowe jedno dla + drugie dla -
    przełącznik ktory mialby za zadanie przełaczanie pomiedzy dwoma potencjometrami 2K lub jednym potencjometrem 2x2K tak zebym mogl ustawic sobie zasilanie symetryczne lub dowolne. nie bede mial problemu z tym gdyz do przelacznika podlacze tylko + i - z płyty gdyz masa bedzie mogla byc podlaczona do potencjometrow.

potem 6 złączy bananowych
    pierwsze 3 dawałyby nie regulowane zasilanie symetryczne +/-25V
    a kolejne 3 dawałyby regulowane zasilanie symetryczno/dowolne

czy to jest dobry koncept? i mam jeden bardzo wielki problem, skad wziasc potencjometr 2x2K?? najlepiej jak najtaniej bo w nikompie są za 3zl pojedyncze.

0
  • #15 16 Kwi 2006 09:56
    Tomatos
    Poziom 17  

"zasilacz symetryczny stabilizowany regulowany ".
    Ja kiedyś zrobiłem ten zasilacz i bardzo ładnie pracował.
    Schemat jest z praktycznego elektronika.
    Wesołego itd.....

1