Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna regulacja fazy w filtrze subwoofera

markuz20 24 Maj 2003 15:30 5156 17
  • #1 24 Maj 2003 15:30
    markuz20
    Poziom 13  

Poszukuje schematu filtra subwooferowego z możliwością płynnej
    regulacji fazy.

1 17
  • #3 25 Maj 2003 13:01
    markuz20
    Poziom 13  

Dzięki IGOD ale ta strona jest teraz w budowie , jak możesz to prześlij mi na poczte ten schemacik
    mój adres to : markuz20(malpa)wp.pl
    Dzięki.

0
  • #5 11 Cze 2003 10:45
    markuz20
    Poziom 13  

Zbudowałem ten układ i podłączyłem tak jak w instrukcji czyli wy filtra do we przesównika fazy i z wy przesównika na we wzmacniacza.
    Dźwięk jest po prostu okropny przy minimalnej głośności głośnik zaczyna chrapać. Próbowałem go zmodernizować poprzez zastąpienie rezystorów zasilających WO zworami - też nie pomogło.
    Czy ktoś zbudował taki układ ? Jak się zachowywał ?
    Proszę o pomoc. Dzięki

1
  • #6 15 Cze 2003 10:31
    markuz20
    Poziom 13  

Jeszcze raz ponawiam prośbe.
    Układ wprawdzie przesówał faze, było to do odczucia ale dźwięk wydobywający się z głośnika charczał , głośnik jakby trzeszczał ale tylko przy najniższych rejestrach basu. W jaki sposób można to skorygować ? Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrowienia

Zapoznaj się z Regulaminem Forum. Nie wolno zamieszczać postów jeden pod drugim. Do celów edycji używaj przycisku 'ZMIEŃ'. Dostałeś sotrzeżenie #1.
    m d c s

0
  • #7 15 Cze 2003 23:34
    dzala
    Poziom 10  

witam musze przyznać że ja też miałem ten problem ale rozwiazałem go wymieniając kondensatory c3,c5 z330nf na 680nf[mkt 63v] pozdrawiam

0
  • #8 16 Cze 2003 14:05
    markuz20
    Poziom 13  

Dzala ,dzięki.
    Pomogła wymiana kondensatorów.

0
  • #9 16 Cze 2003 14:20
    dzala
    Poziom 10  

na jakie kondziory zmieniłeś takie jak ci podałem

0
  • #10 16 Cze 2003 14:22
    markuz20
    Poziom 13  

tak jak podałeś 680 nF ceramiki

0
  • #11 16 Cze 2003 14:47
    dzala
    Poziom 10  

moższ zrobić eksperyment ponieważ ja zmieniałem te kondziory pare razy czyli zaczołem od 470n i szłem w górę ale zaczymałem się na 1uf lecz najlepiej zadziałało na 680nf możesz też tak zrobić i sprawdzisz efekty ponieważ różnice są odczuwalne podaj numer gg

0
  • #12 19 Cze 2003 09:17
    markuz20
    Poziom 13  

pokusiło mnie coś na zmianę kondensatorów na 1uF i umnie działa lepiej. W przypadku 680nF jakość była dobra ale przy najniższych rejestrach bas tak jakby się odcinał , jakby ten układzik zabierał z pasma ok 5Hz z dołu.
    A po wstawieniu 1uF powróciło wszystko do normy. Uważam ,że ten układzik jest bardzo przydatny o niebo lepszy niż standardowy przełącznik fazy.
    Należy jeszcze zwrócić uwagę na prowadzenie masy.Należy nie łączyć ekranu przewodu sygnałowego na wejściu i wyjściu tego układu z jego masą.Masę przesównika należy połączyć z główną masą np. wzmacniacza.

Do dzala: numeru GG narazie nie mam ale w najbliższym czasie zamieżam sobie założyć.
    Narazie,pozdrowienia.

0
  • #13 30 Paź 2010 21:17
    Baltazare
    Poziom 10  

Pozwolę sobie odkopać, ponieważ wlasnie takiego ukladu szukam intensywnie od kilku dni po necie i trafiam jedynie na filtry aktywne, wzmacniacze - natomiast potrzebuję samej regulacji fazy. Przesuwnik fazy muszę wstawić w stprzęt car audio aby zgrać IT mds'a 08 z foacalami na przodzie - niestety mój wzmak nie oferuje mi płynnej regulacji fazy i kupa w gaciach.

Proszę szanownych kolegów o pomoc zarazem - chodzi o moduł z załączników powyżej (od uzytkownika Markuz20) - zasilany jest symetrycznie +-12V - potrzebuje zasilić go pojedyńczo 11-15V z instalacji auta

Znajdzie się chociaż jedna dobra dusza, która powie co zmienić?

PS Oczywiście za pomoc stawiam 4-pak ;)

0
  • #15 31 Paź 2010 11:02
    Baltazare
    Poziom 10  

Niestety Mdcs, wymaga zasilania symetrycznego +-15V także mój maly problem pozostaje nierozwiązany.

Trafiłem na "precyzyjny przesuwnik fazy" w kicie AVT 2619
    ( http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT2619.pdf )
    może byc zasilany również pojedyńczo w zakresie 9-25V
    ale zaprojektowany zaostał by przesuwać faze w możliwie szerokim zakresie od 80Hz do 12000Hz - także nie nada się do sub'a - chyba że ktoś widzi opcję aby go przerobić?

Zwyczajnie poszukuję czystogrającego, sprawdzonego regulatora fazy -zasilanego z instalacji samochodowej.

Any help? - piwko w podzience aktualne :)

0
  • #16 31 Paź 2010 12:12
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spolaryzuj sobie OA połową zasilania (przez dzielniki) daj C odsprzęgające i już możesz zasilić niesymetrycznie.

0
  • #17 02 Lis 2010 09:57
    Baltazare
    Poziom 10  

mdcs napisał:
    spolaryzuj sobie OA połową zasilania (przez dzielniki) daj C odsprzęgające i już możesz zasilić niesymetrycznie.

:->
    - nie obrażasz mnie? ;)
    hahhah

Mdcs cenię sobie Twoją wiedzę i rady, nawet nie wiesz ale trochę mnie pouczyłeś wiele lat temu - gdy wpełzałem w tematykę akustyki i chłonąłem informacje - gównie z forum Igod'a oraz rady Irka na starym forum akkusa - trafiłem również na elektrodę i zaczytywałem się w Twoim długaśnym wątku car audio.
    Niemniej elektroniki nie znam i uznałem że poznawać już nie będę - nie warto dla jednego elementu :)

Teraz dodatkowo zacząłem myśleć o filtrze subsonicznym, zatem chyba skuszę się na moduł SUB4 z CA ponieważ oszczedzę sobie zachodu i przepłacę pewnie raptem 20zł, zamiast przetwornicy na napięcie symetryczne-sprawdzę czy uda mi się go zasilić symetrycznie ze wzmaka (tam też mam zamiar go umieścić) - może dzisiaj go rozbiorę i sprawdzę jakie tam mam napięcia.
    Napięcie symetryczne mogę stabilizować dwoma zwyklymi stabilizatorami (np L7812CP) - czy to jakaś wyższa szkola jazdy jest? :)

Co o tym myślisz Mdcs - miałeś doświadczenia z SUB4 - dużo zakłóceń doklada do sygnału (czy jednak czyściej będzie złożyć sam subsonic i przesuwnik fazy)? Rozważam tylko mod subsonica w tym SUB4 pod tego mojego MDS'a 08 - tak aby miał -3db @ ~28Hz

PS może jeszcze przy okazji wymienię kondzie w zasilaczu wzmaka i to będzie chyba koniec grzebaniny ze sprzetem audio w aucie

0
  • #18 02 Lis 2010 11:37
    mdcs
    VIP Zasłużony dla elektroda

:)
    Skoro zamierzasz umieścić filtr we wnętrzu wzmaka to zapewne jest tam napięcie symetryczne i do tego stabilizowane, więc żadnych dodatkowych kombinacji stosować byś nie musiał. po prostu zrób układ ze schematu i zasila go z płyty wzmacniacza. Co do SUB4 nie wiem jak jest zbudowany i na czym. O jakości w dużej mierze decydują zastosowane OA.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

oo....dj-MatyAS dał mi ostrzeżenie. Ma rację. Zróbmy ze słynącej z przyjaznego traktowania elektrody, forum jak każde inne, gdzie tępi się użytkowników i wprowadza moderacyjny terror:)
    A teraz poproszę o drugie ostrzeżenie za pisanie nie na temat.

OŚWIADCZENIE
    Ja, mdcs, oświadczam, że nie wyrażam zgody na przydzielanie mi przez innych użytkowników Forum punktów "pomógł". Nie są mi one do niczego potrzebne, bo pomagam innym bezinteresownie, a jak szukam pomocy spotykam się z przychylnością innych. Apeluję też do użytkowników Forum o nie klikanie w moje pomógł co pomoże mi w pozostaniu poza kręgiem podejrzeń Moderatorów.

pozdrowienia
    mdcs

0