Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mała i prosta przetwornica z 12v na 40v do LCD

DEMON_X 06 Apr 2006 21:02 1635 10
 • #1
  DEMON_X
  Level 16  
  Witam mam mały telewizorek LCD a w nim uszkodzony układ przetwornicy na lm 2577t-adj z 12V na 40V, 5V i jeszcze jakieś napięcie. Zamówiłem LM wstawiłem i kicha napięcia dużo zaniżone zamiast 40 jest około 13V a zamiast 5V jest 1.2V układ przetwornicy jest na transformatorku więc chciałem dorobić jakiś prosty i mały uład generatora do trafka (nie chcę zamawiać kolejnego LM gdyż nie jest tani i trzeba dość długo na niego czekać)na jakim układzie wykonać generator do trafka , najlepiej z kontrolą napięcia wyjściowego?
 • #3
  DEMON_X
  Level 16  
  w pobliżu LM na pewno wszystko ok, gdyż na płytce mam podane wartości elementów i sie zgadzają , pozatym jak kombinowałem z wartościami rezystora to lm padł więc chcę dorobić jakiś stabilny generator do trafka , które już jest.
 • #4
  DEMON_X
  Level 16  
  na Forum elektrody znalazłemschemat przetwonicy na NE555, ale mam następujący problem , gdyż jak podłącze transformator to prąd jałowy wynosi ponad 2A no i napięcie też jest wyższe , co zmodyfkować aby ograniczć prąd (biegu jałowego) i napięcie.
  w załączniku schemat
 • #5
  lukashb
  Level 39  
  Jak to jest Twój TV to oddaj go do serwisu bo jak uszkodzisz procesor tym "zasilaczem" to wtedy nowy TV ratuje....najlepiej jak by poszedł ten post do działu Początkujący Serwisanci bo tu zalatuje amatorszczyzną....jak byś wiedział czemu tyle żre prądu to byś wiedział co jest źle....przecierz to jest nie ta częstotliwość i szerokość impulsów. :cry::cry::cry:
 • #6
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: TV
 • #7
  fotonn
  Level 28  
  DEMON_X wrote:
  co zmodyfkować aby ograniczć prąd (biegu jałowego) i napięcie

  Ta przetwornica raczej nie ma biegu jałowego. Nie ma żadnego regulatora, który by ograniczał szerokość impulsów sterujących IRFZ-eta, a co za tym idzie - wartość pobieranego prądu i napięcie wyjściowe. Może ona pracować tylko pod obciążeniem i to niezbyt wymagającym.
 • #8
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam.
  DEMON_X wrote:
  ... mam mały telewizorek LCD ...

  Może warto podać markę i model . Prościej chyba naprawić przetwornicę niż zbudować nową ?
  Pozdrawiam.
 • #9
  DEMON_X
  Level 16  
  Telewizorek to SONIC 5,4cala a jeśli chodzi o naprawę przetwornicy to jak pisałem wcześniej wolę sobie przerobić tańszym kosztem niż zamawiać dość drogi i nie osiągalny od ręki scalak. Fakt, może i na przetwornicach się nieznam doskonale bo nie mam z nimi doczynienia na codzeń, dlatgo właśnie napisałem ten post i oczekuje pomocy od ludzi, którzy są w tej dziedzinie "mocni", nie każdy musi się znać na wszyskim, więc może ktoś zaproponuje jakieś rozwiązanie. W tej chwili telewizor uruchomiłem i już działa, tylko, że na napęcie warikapowe podałem 12 V i w tej chwili potrzebuję podnieść napięcie z 12 do około 40V , potrzebna wydaność prądowa niewielka okoł 40mA więc jeśli ktoś zna jakiś schemat ewentualnie jakiś inny układ ogólnie dostępny, którym mógł bym zastąpić LM to niech pomże.

  Ps. Czy wszyscy na forum co zadają pytania to amatorzy?, przecież po to jest to forum.
 • #10
  zdzislaw walotek
  Level 13  
  możesz obniżyć napięcie stabilizatorem 7805 i zwiększać pojemność kondensatora. wszystkie próby rób na przeciętych ścieżkach po kondensatorach filtrójących ale je obciąż opornikami 300/400 om.zastanawiam się też czy pierwotną przyczyną zgonu układu scalonego nie jest nadmierneobciążenie przez stronę wtórną np. kondensator ma upływ.napisz czy był ubity tranzystor sterujący trafem.Dzido
 • #11
  asura.kk
  Level 15  
  hmmm a co sadzicie o układzie MC34063A?? (dosc tani ok 2 zł) w specyfikacji ukadu wszytsko wyjasnione...