Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena CB, a przewody wysokiego napięcia...

06 Apr 2006 23:56 8299 18
  • Level 22  
    Witam wszystkich...
    Otóż w niedalekiej przyszłości zamierzam się przeprowadzić do budyku który znajduje się jakieś 40m (pod kątem 45 stopni) od przewodów wysokiego napięcia. Przewody te są zawieszone na wielkich metalowych słupach (kratownice) na wysokości około 25m... Zamierzam przenieś ze sobą stację CB z anteną Specktrum 1600... Mam pytanie czy ktoś próbował już takiego połączenia ;) Czy musze się przygotowć na zakłócenia, jaki odsłuch mnie tam czeka? Czy owe druty będą stanowiły "barierę nie do przebicia" w obydwa kierunki? P.S. Antenę będę próbował zamontować na dachu (10m + 5m masztu + 6,5m antena)...
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 20  
    Witaj Kol Bushman! W oparciu o opi slupow przypuszczam ze moze byc to linia przesylowa o napieciu 220 kV lub 400 kV.Zaklocenia o charakterze radiowym , ktore generuje taka linia mozna podzielic na dwa typy:1.promieniowanie fal radiowych generowanych przez przeplywajacy w linii prad.Biora sie one stad ze linia ta zapewne obciazona jest u odbiorcow roznymi urzadzeniami jak ,przaksztaltniki, regulatory tyrystorowe itp urzadzenia w ktorych regulacja polega na "cieciu"sinusoidy.Pomimo obowiazkowi filtracji zaklocen juz u uzytkownika ,czesc ich"przecieka" do linii,powodujac nieliniowosc sinusa i w efekcie generacje harmonicznych.Jest to caly "bukiet" czestotliwosci radiowych.Zaleznie od czulosci odbiornika takie zaklocenia odczuwalne sa do kilkudziesieciu metrow od linii jako podwyzszenie szumow, lub warkot.Max tego "bukietu" jest na nizszych czestotliwosciach i moze juz w zakresie CB nie bedzie tak przeszkadzal. 2.zaklocenia od wyladowan elektrostatycznych tzw snopienie / ognie sw.Elma/ z ostrych krawedzi trzymakow linii np, oraz od mikrowyladowan po izolatorach.Intensywnosc tych zaklocen jest zalezna od pogody, a szczegolnie od wilgotnosci powietrza.Zasieg radiowy do kilkudziesieciu metrow.Te wyladowania slychac uchem.Odczuwalne w odbiorniku jako trzaski...........Jest jeszcze plus takiej linii- jest ona w pewnym sensie antena wtorna chociaz dla zakresu CB niezbyt skuteczna. W sumie troche kiepskie miejsce ,ale moze niepotrzebnie Cie strasze na zapas...vy 73!
  • Level 22  
    Dziękuję za obszerny opis...
    Co do punktu 1. To owa linia jest napewno obciążona ale nie w mojej miejscowości ona tylko się w niej zaczyna, w zakładzie energetycznym. Biegnie przez pół miasta i akurat wychodzi tam gdzie mam mieszkać :) Nie ma odnóg itp.
    Co do punktu 2 to wiem oco chodzi takie skwierczenie można usłyszeć "gołym uchem" natomiast nie przysłuchiwałem się w moim miejscu (do słupa mam jakieś 50-60m).
    Zamierzam podjechać tam mobilkiem z presidentem Lincolnem i/lub jakimś ręczniakiem - zobaczymy...

Co do "plusa" tej sytuacji to mój znajomy mi wspomniał o takim zjawisku - twierdzi że trzebabybyło pomierzyć wartości pola elektrycznego.

Przejeżdzałem tam w prawdzie kilka razy samochodem (pod tymi przewodami) i nic nie zwrócilo na mnie uwagi - a staram się pamietać takie miejsca... 73...
  • Level 20  
    Witaj ponownie.Ten pomysl z proba to dobre rozwiazanie.Najlepiejn w dzien roboczy w godzinach pracy ,kiedy pracuja zaklady zasilane ta linia a w nich smiecace potencjalnie urzadzenia.Stabilna instalacja w samochodzie bedzie lepsza niz "reczniak".Wybierz do prob korespondentow "bazowych" na granicy slyszalnosci.Moze byc i tak ze w poblizu linii nie bedzie smieci , a odbior sie poprawi,czego Ci zycze.Podziel sie potem wrazeniami z prob.Powodzenia...
  • Level 14  
    Ciekawy temat dla mnie. Teraz dodam od siebie jaki mam problem i jest coraz gorzej :( !!!
    Wiec do 100m stoja dwa słupy ode mnie,sa to duze konstrukcje kolo 40m. wysokosci.Leci pare lini.A na dodatek 300m mam elektrownie i własnie ta linia przechodzi kolo mnie!
    zauwazylem ze jest coraz gorzej z roku na rok,potrafia zakłucenia wchodzic od okolo godziny 11 do 21 jeden szum na sygnał 9.! co jest najgorsze ze pokrywaja mi nie tylko CB,ale 80m,40m,15m,11m,10m... a nawet szumi tylko na szczescie na syg.4 na 145mhz ! KOSZMAR !
    Dzieje sie to wszystko zawsze ZIMA,piekna pogoda i mrozy-PORAZKA!
    mam tylko spokoj jak sa opady,lub zachmurzenie,wtedy jest super...
    Anteny mam rozne od DIPOLA,VERTICAL,KIERUNEK DELTA... wszedzie warkot na kazdej antenie... pocieszam sie ze idzie lato i troszke sie uspokoi :D. Dodam jeszcze ze najlepiej jeszcze jest na 14mhz,to jest taka luka,ale czasami tyle ze rzadko tez sa zakłucenia do syg.7...

Czy moze mi ktos cos doradzic,??????:|
    czy nie ma juz na to szans!
    Kiedys tak nie bylo,bo w to hobby bawie sie 15 lat.
    Wiem ze zakłady energetyczne w ogole tych słupów nie konserwuja,nawet łacza nie sprawdzaja i w tym jest duzy MINUS.

Czekam na jakies komentarze :D
  • Level 20  
    Kol Piotrku,chyba jestes na przegranej pozycji.niestety.elektrowni nikt nie przeniesie, deszcz i mgla caly rok tez nie wystapi,izolatorow tez zapewne nikt nie bedzie czyscil, wieszakow i trzymakow na calkowicie pozaokraglane ,bez ostrych krawedzi tez nikt nie zastosuje....jak widzisz to Ty mozesz zmienic jedynie swoje QTH.Przypuszczam ze przyczyna narastania tego zjawiska jakie odczuwasz na pasmach jest degradacja powierzchni izolatorow, tworzenie sie na powierzchni nalotow przewodzacych powstalych z brudu i kurzu i "przypieczonych" mikrowyladowaniami.Deszcz ich juz nie zmyje.Prad uplywu czystych izolatorow linii 220 lub 400 kv jest pojedynczych miliamperow z czasem przez degradacje powierzchni sie zwieksza oczywiscie" jest on" w postaci mikrowyladowan o roznej amplitudzie i roznym czasie narastania stad ten" bukiet czestotliwosciowy".W okresie mrozow jest niewielka wilgotnosc powietrza i stad "trudniejsza droga" dla pradu co za tm idzie dluzsze'przeloty iskier', jak sa warunki ze wilgotnosc wzrasta spokojnie plynie sobie po powierzchni.Jakby ta Twoja elektrownia byla "atomowka" to teraz jest moda na zamykanie takich ,ale chyba nie jest"jadrowa.Pomimo to zycze wiele DX-ow ,vy 73! PS ....jedyny plus ze napiecie Ci nie przysiada i masz prad z pierwszej reki..hihi.....
  • Level 28  
    Pół biedy zakłócenia spowodowane płynącym prądem. Jeżeli szanowna elektrownia przesyła jakieś sygnały cyfrowe tą linią to dopiero może być kosmos. Może warto pomyśleć o antenie kierunkowej ... choć to i tak za blisko zakłóceń.
  • Level 14  
    Dzieki za dodatkowe info. ;)
    Tak wiem ze im nic nie zrobie,oni tylko umieja co jakis czas 5-7lat tylko malowac słupy i nic wiecej!
    idzie to dobrze odczuc własnie ze mam coraz gorzej :(.
    Jeszcze mam taki pomysł zeby zrobic lub kupic antene z obwodem zamknietym jakas DELTE rozwiesic na ogrodzie,sa bardzo dobre tylko miejsca trzeba duzo... moze sprobuje nie zaszkodzi a moze pomoc na pełny KF.
    moja DELTA LOOP dwa elementy,raczej nie pomaga choc jest tylko na 10-11m.Tak jak pisałem jeszcze mam luke na 14,200 to tam na dipolu nie jest zle :)
    juz radia wymieniałem ok kumpla z orginalnym filtrem na SSB,pomogło tylko ze sygnał zakłucen spadł o sygnał 1 ! Raz zrobiłem taki test wyłaczyłem mojego TS,bo były zakłucenia na 9,i podłaczyłem sobie LINCOLNA a tutaj słysze i widze ze zakłucen nie mam... Ale wszystko mówi za siebie,jak sie radia róznia z CZUŁOSCIA...

Dodam jeszcze jedno ze od jakiegos czasu,zakłucenia mi wchodza na linie tel. to tez jest czasami,zaczynam powaznie myslec czy nie robi sie jakies pole bardzo mocne,jeszcze najciekawsze jest to ze jak pracuje przy kompie to i słucham radia zazwyczaj,czasami jest tak ze zakłucenia zaczynaja wskakiwac na radiu ,ah tu nagle mi internet wyłacza z pare razy. I to jest bardzo ciekawe :evil: .To tez idzie bardzo dobrze zauwazyc!!!

Dx-y nawet ostatnio robie na 20M. ;) ostatnio bardzo ładnie słychac duzo polskich stacji woła... :D
    W tym momencie mam juz zakłucenia od 30min. Piekna pogoda , ciepło ponad 10stopni i na radiu jest KICHA ZZZzzzzZZZ ,WWwwrrrrRRR !!!

Ps. Mam stare foto,tutaj widac jak blisko leci wysokie napiecie !!!
    http://img88.imageshack.us/my.php?image=deltaloop4ab.jpg
  • Level 20  
    Witaj Piotr! Fajne zdjecie.........jak podniesiony pantograf elektrowozu pod trakcja....Kol Medicb zasugerowal transmisje cyfrowe,mysle ze to malo prawdopodobne .Od kilkunastu lat energetyka jest jednym z najwiekszych w kraju posiadaczy linii swiadlowodowych na swoje potrzeby a takze dzierzawi trakty innym chetnym.Swiadlowody sa umieszczane w linkach odgromowych linii BWN,WN,a w wielu przypadkach i SN.Telefonia nosna po liniach przesylowych zostala calkowicie zlikwidowana ,i zarzadzanie odbywa sie po swiatlowodach.Nie wiem jak teraz jest realizowane monitorowanie zdalne tzw "radarowanie" linii WN,ale zapewne energie uzywane do tego celu sa niewielkie i o ile wiem sa to czynnosci ktore nie trwaja calymi dniami./Moze ktos na forum zna dokladniej te zagadnienia ,bo ja juz "odlecialem" od tych tematow /...best dx!! i wilgotnej pogody..
  • Level 22  
    Witam ponownie po długiej przerwie... Już mieszkam na owym miejscu "pod drutami"... Sytuacja przedstawia się następująco: Stojąc na podwórku samochodem, a w nim president Lincoln + antena 5/8 fali z małymi przecowwagami (7cm) nie odbieram zakłóceń które przeszkadząły by mi w łączności AM i SSB... Na próbę postawiłem antene 5/8 fali stacjonarną - przykręciłem ją do trzepaka metalowego który jak sądze jest wkopany 1m w ziemię. Kiedy pisze tą wiadomość (12:41 03.05.2006) przydźwięk od tych drutów dochodzi do 5s. Domyślam się że uziemienie trzepaka nie jest takie jak powinno być, martwi mnie jednak ten przydźwięk... Zamierzam postawić masz od ziemi na jakieś 7,5m a na nim antenę Spektrum 1600 ktora już posiadam z poprzedniego miejsca stacji CB... Niedługo zamieszcze zdjęcia tych drutów... 73!

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Dodaje zdjęcia... Teren elektrowni oddalony jakieś 50m od mojego domu, na nim stoi nadajnik chyba centertela. 2 zdjęcie przedstawia moja prowizorkę - antenę 5/8 fali na trzepaku względem drutów. 3 zdjęcie przedstawia też ową antenę. Można dopatrzć sie w oddali anteny pobliskiej Straży Pożarnej... Jak ktoś z Was koledzy ma jakieś uwagi propozycje - zapraszam do dyskusji... 73!
  • Level 28  
    Ja współczuje mieszkać w takiej okolicy ... :D ładne druty.
  • Level 22  
    Witam wszystkich zainteresowanych... Dorzuce jeszcze troche do tej sprawy. Po wczorajszym zakłócaniu myślałem ze będę miał spokojną noc i faktycznie zakłócenia zmalały około godziny 23:00 ale nadal były słyszalne... Dzisiaj jak tylko sie obudziłem koszmar.., około 8:00 przydźwięk sięgał 9s - to samo w samochodzie (pisałem że nie było tego wcześniej). Po powrocie z pracy o 19:00 nic sie nie zmieniło 9s-ów. Pojeżdziłem troche autkiem... Zauważyłem 2 rzeczy: około 200m od mojego miejsca jest już zupelnie spokojnie i nic nie zakłóca. Pojeździłem troche wzdłuż tych drutów, około 1 km od tego terenu elektrowni będąc pod drutami zakłócenia sięgają co najwyżej 3s - jest to chyba normalne. Jak tylko odjade od nich jest ok. Może ktoś się już spotkał z takim problemem. Czy jest sens stawiania masztu wyżej drutów. Nadminiam iż bedzie to około 10m od ziemi + 6,5m anteny... Nie moge użyć dachu mojego domu (przynajmniej narazie) bo jest tam dużo (jak na 5 rodzin) anten siatkowych :( Musze zbadać dach i czy anteny są używane gdyż jezeli nie to bardzo by mo to ułatwiło przewyższenie tych drutów... Czekam na odpowiedzi... 73!
  • Level 13  
    Tak, kolego - martwi Cię przydźwięk..., poczytaj sobie nt. białaczek powodowanych zmiennym polem magnetycznym generowanym przez takie linie...., temat szeroki ale chyba Cię zainteresuje?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Współczuję, ale żeby sobie pogadać będziesz musiał samochodem gdzieś dalej odjechać.
    Michał
  • Level 12  
    Buschman 10980,a gdzie sie wyprowadzasz?
    Fajnie się spotkać po kilku latach,tylko szkoda ze nie na CB.
    Odezwij sie na priv
    Sorki za zmiane tematu,ale nie moge wysłać wiadomości na priv
    Kolega stary sibista :)Tadek 1703
    Pozdro
  • Level 22  
    Witam kolegów i dziękuję za zainteresowanie...
    Narazie nic się speacjalnie nie zmieniło... w dzień około 5s zakłóceń w nocy spokój... Z anteny "na trzepaku" rozmawiam w promieniu 15 km...
    Dopóki nie bede miał anteny na dachu to nic nie wiadomo...

Ratuje mnie propagacja która pozwala nawet na łączności z samochodu...

Będę o wszystkim informował - pozdrawiam

P.S. Troszke lepiej sie zrobiło ja zmieniłem kabel z RG 58 na RG 213... 73!
  • Level 22  
    Witam...
    Temat stary ale moje zapytanie dotyczy tej samej istoty rzeczy...
    A mianowicie dalej mieszkam "pod drutami" wysokiego napięcia...
    Pod antenę CB Spektrum 1600 podłączone mam radio Kenwood TS-440S.
    Skrzynka antenowa tego radia pozwala mi na pracę również na innych pasmach ale licencję mam dopiero od niedawna i nie pracuje jeszcze na KF. Jednym z powodów są te zakłócenia ok 9s na 7MHz i okolo 5-7s na 3,5MHz-10MHz-14Mhz wyżej jest trochę lepiej. Pochodziłem po tym forum, poczytałem, popytałem i wymyśliłem, iż powieszę antenę T2FD np. konstrukcji SP1BKS.

Mam pytanie czy owa antena jest gotowa poradzić sobie zakłóceniami 9s - proszę o odpowiedź osoby które pracują na takiej? Kolegą SP1BKS obiecał mi wykonanie tej anteny w wersji o długości 29m, aby uzyskać kompromis mocy wypromieniowanej, a traconej na rezystorze. Czy któś z kolegów używa takiej anteny ja się sprawuje pod względem zakłóceń?

SQ2MMV

P.S. Dołączam orientacyjny rysunek.
    Moja antena miałaby być zamontowana pomiędzy garażem, a
    istniejącym masztem na dachu: jeden koniec około 12m nad ziemią, drugi 4m. Miedzy masztami jest około 35m odległości. Najważniejszy problem
    który się pojawia to te linie wysokiego napięcia pokazane na czerwono u góry rysunku. Podobno maja 15kV.
  • Level 36  
    Bushman10980 wrote:
    (1) w dzień około 5s zakłóceń w nocy spokój (...)
    (2) Troszke lepiej sie zrobiło ja zmieniłem kabel z RG 58 na RG 213
    (1) Dalej myślisz że największym winowajcą jest "energetyka" ?
    (Co nie zmienia faktu, że stare przeżarte brudem izolatory linii WN,
    to rosnący problem EMC w skali ogólnej)
    (2) Sugeruje to duże zaniedbania, które są w dużej części do nadrobienia.
    Np. zamiast zabytkowych (norma USA z czasów drugiej wojny światowej)
    nietrwałych przewodów o ekranowaniu 20...40dB (RG58, RG213), lepiej
    zastosować S544 lub S5LF5 (tylko <200MHz, tańszy) o ekranowaniu na KF
    rzędu 90...100dB, na VHF/UHF rzędu 60...80dB, bez aluminium i bez PCV.
    Bushman10980 wrote:
    Pod antenę CB Spektrum 1600 podłączone mam radio Kenwood TS-440S.
    Skrzynka antenowa tego radia pozwala mi na pracę również na innych
    pasmach ale licencję mam dopiero od niedawna i nie pracuje jeszcze na
    KF. Jednym z powodów są te zakłócenia ok 9s na 7MHz i około 5-7s na
    3,5MHz-10MHz-14Mhz wyżej jest trochę lepiej.
    "Skrzynka antenowa" przy antenie czy przy radiu ?
    W 99% przypadkach niestety przy radiu i dalsza część przewodu jest
    częścią anteny, zwłaszcza przy miniaturowych przeciwwagach, braku sieci
    masy budynku i połączeń z nią instalacji antenowej, antenie niepętlowej,
    słabym ekranowaniu przewodów... (->2)
    Bushman10980 wrote:
    Pochodziłem po tym forum, poczytałem, popytałem i wymyśliłem,
    iż powieszę antenę T2FD np. konstrukcji SP1BKS.
    Mam pytanie czy owa antena jest gotowa poradzić sobie zakłóceniami 9s -
    proszę o odpowiedź osoby kore pracują na takiej? Kolegą SP1BKS obiecał
    mi wykonanie tej anteny w wersji o długości 29m, aby uzyskać kompromis
    mocy wypromieniowanej, a traconej na rezystorze. Czy któś z kolegów
    używa takiej anteny ja się sprawuje pod względem zakłóceń?
    T2FD ma sens stosowania w paśmie o szerokości max. ~50% np. ~18...30MHz,
    3.5...7MHz. Przy próbie używania w szerszym paśmie, dla mniejszych
    częstotliwości większość mocy (50...90%) znajdzie się w rezystorze...
    Dodatkowo dla bezpieczeństwa (ESD) i zmniejszenia możliwości zakłóceń
    (EMC), należy ją uziemić przez dławik w.cz. przy rezystorze mocy
    (w zwykłym dipolu pętlowym można bezpośrednio, gdyż rezystora tam
    brak, a jest to punkt zerowego napięcia w.cz.)
    Dopasowanie T2FD do 50...75ohm to oddzielna sprawa, antena ta
    najsensowniej zachowuje się z rezystorem ~500ohm, czyli symetryzator
    1:9 powinien być bardziej odpowiedni niż 1:6 czy 1:4. (Problemy z
    balunem 1:9 - szerokopasmowość, tłumienie, symetria to druga sprawa)
    Informacje na temat T2FD- z książki "Anteny - gorodskije konstrukcji"
    autor I.N.Grigorow, wyd. Radiosoft , Moskwa 2003, str. 103...117
    (ale w przypisach do rozdziału o T2FD jest Rothammel i Cebik...)
    IMO dipol pętlowy tylko na 3.5MHz i ew. oddzielny na inne pasmo (przy
    wyższych częstotliwościach wykonalny na więcej niż jedno pasmo obok
    rozwieszany z drutów (nie z rurek), a'la dipol Nadienienki np. 24...30MHz,
    14...18MHz). Nie prowadziem tak obszernych badań nad T2FD, ale robiłem
    modele i pomiary tej anteny na częstotliwości UHF i autor w/w publikacji
    ma w tej sprawie wiele racji.
    Bushman10980 wrote:
    Nie moge użyć dachu mojego domu (przynajmniej narazie)
    bo jest tam dużo (jak na 5 rodzin) anten siatkowych
    Następne potencjalne ŹRÓDŁO zakłóceń (to nie przejęzyczenie !)
    Często najsensowniejszym rozwiązaniem (zwłaszcza dla krótkofalowca...)
    jest wykonanie instalacji MATV (TV+UKF) bez przemiany częstotliwości
    dla kilku...kilkunastu odbiorników (koszt podobny czy 2 czy 20 przyłączy).
    Jeśli zrobi się to nie "modnie", a prawidłowo i z dobrych materiałów to
    spokój na wiele lat i brak zakłóceń w obie strony!
    Jedyny mankament, to zazwyczaj wymagane 100% wkładu własnego... :)

PS: Pisanie "5s", "9s" powoduje zamęt dla czytających. 5s = 5 sekund...
    "Zakłócenia na S=5, sygnał był na S=9" - chyba lepiej ?
    (Choć to i tak tylko wskaźnik, odniesienie w ramach jednego urządzenia)
    ----------------------------------------------------------------------------
    Poprawiłem błąd: 20...40dB (było napisane 0...40dB, zjadłem "2")
  • Level 22  
    Witam dziękuje za odpowiedź...

kondensator wrote:
    Sugeruje to duże zaniedbania, które są w dużej części do nadrobienia.
    Np. zamiast zabytkowych (norma USA z czasów drugiej wojny światowej)
    nietrwałych przewodów o ekranowaniu 0...40dB (RG58, RG213), lepiej
    zastosować S544 lub S5LF5 (tylko <200MHz, tańszy) o ekranowaniu na KF
    rzędu 90...100dB, na VHF/UHF rzędu 60...80dB, bez aluminium i bez PCV.

Pierwszy raz słyszę o tych przewodach poszukam...

kondensator wrote:
    "Skrzynka antenowa" przy antenie czy przy radiu ?

Tak przy radiu, a właściwie w radiu. Uziemienie w fazie szukania odpowiedniego bo najbliżej to nie mam nic sensownego...

Jeżeli chodzi o antenę T2FD to chodzi głównie o pozbycie sie tych zakłóceń. Nie ma być to moja ostatnia antena w życiu tylko taka która poradzi sobie z zakłóceniami na tyle że nie będę musiał się nimi przejmować, a one nie będą mi przeszkadzać w słuchaniu słabszych sygnałów. Lepsza T2FD niż ten Spectrum 1600 czyż nie?...
    Sąsiedzi też powiedzą coś jak powieszę 2 czy 3 anteny i któraś wejdzie im w TV czy Telefon.

Dziękuję za zwrócenie uwagi odniośnie siły sygnału, obiecuje poprawę...
    SQ2MMV