Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć energetyczna jako magazyn energii

07 Kwi 2006 14:40 6427 54
  • Poziom 15  
    Hej a co o "gromadzeniu" energii elektrycznej w sieci?? Chodzi mi o to że w razie nadmiaru mocy z naszej domowej "elektrowni" wodnej/wiatrowej można by ją wysyłać do sieci. Licznik cofałby się. Gdyby energii brakowało, byłaby pobierana z sieci energetycznej. Można tak legalnie czy niebardzo??
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    legalnie można, ale firmę trzeba założyć i podisać umowę z ZE

jeżeli masz licznik który może się kręcić w obie strony to tak po "cichu" zrobić można :-)
  • Fabryka Prądu
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nowe liczniki mają konstrukcje nie pozwalającą na "cofanie się". Bez papierków z ZE jest to nielegalne. Jeżeli uda ci sie :D to załatwić, zamontuję ci drugi licznik służący do naliczania prądu który wyprodukowałeś, Cena jaką dostaniesz za wyprodukowany prąd to około połowa tego co płacisz.
    Powodzenia.
  • Poziom 15  
    A co się stanie jak przyjdzie pan z energetyki żeby spisać stan licznika i stwierdzi że jest mniej niz przy poprzedniej wizycie?? :D

No w wypadku 2 liczników takie gromadzenie energii nie opyla sie :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    A co się stanie jak przyjdzie pan z energetyki żeby spisać stan licznika i stwierdzi że jest mniej niz przy poprzedniej wizycie??
    - moja wyobraźnie nie jest taka bogata. Na pewno parę k do zapłacenia.
    Problem nie jest wcale błachy. Zagladnij do wątku: "Budowa małej elektrowni...". Chłopaki przeważnie grzeją wodę. Oficjalnie :D.
  • Poziom 12  
    Mój niedaleki sąsiad zbudował sobie małąalektrownie wiatrową i oświetlałsobie podwórko aż pewnego dnia przyjechali panowie z energetyki i zaproponowali mu założenie licznika na obmiar owego wyprodukowanego prądu w celu odspszedania jego do energetyki a nastepnie aby on goodkupił od nich po odpowiednio wyższej cenie :D nic tylklo sie zapłakać :cry:
    Jolekmisia - z całym szacunkiem - nie pieprz bzdur.
  • Poziom 23  
    Obecnie podobno Unia dopłaca do energi wytworzonej ze żródeł odnawialnych Pozd.
  • Poziom 11  
    Tak ale jak sie przyjżysz uwaznie na rachunek to okaze sie ze cena pradu to ok 1/3 ceny rachunku. Co nie znaczy , ze nie oplaca sie sprzedawac energii sasiadom i wytwarzac na wlasny urzytek. Ale sprzedawac ZE ktory pozniej je odsprzeda 3 razy drozej to nie biznes.

A w Polsce prad ekologiczny jest dotowany w ten sposob, ze nie ma na niego akcyzy . Przypominam ze Polska należy do UE.
  • Poziom 18  
    forestx - nie masz pojęcia do jakich wyczynów intelektualnych zdolni są kierownicy :D :D :D

autentyczny przykład, z innej branży, ale o czymś świadczy

pracowałem w banku, przyszedł facet i chciał pożyczyć 2000 zł, kiosk miał kosztować 4000, już uzbierał własne 2000, nikt mu nie chciał poręczyć kredytu, nie miał nic do zastawienia, co zaproponowała mu Kierowniczka Działu Dewizowego (przypałętała się przypadkiem), uwaga, uwaga :!:

niech wpłaci te swoje 2000 na lokatę, pod zastaw tej lokaty (czyli zamrożonych pieniędzy) może dostać kredyt (2000)

wyszedłem z pracy w stanie pomroczności jasnej :D :D :D
  • Poziom 12  
    Nie plote bzdur tylkojest tak a przynajmniej było 3 lata temu ze nie możesz sam wytwarzać prądu jeslijuzto musisz go odsprzedaća póżniej odkupić od nich nie chce mi sie szukać paragrafów ale tak jest i gościu rozebrał wiatrak. To nie jest jedyny przypadek.Tak unia dopłaca do projektów naprzykład elektrowni wodnych pewnie i do wiatrowych. Ale to jestcałkiem inny temat uwież mi przetabiałem to juz.
    Cytat:
    nie chce mi sie szukać paragrafów
    - na tym polega problem. Nam się chciało :D: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=277125&start=0&sid=a6a1cb63450df740b1ba7cb4860e3e24 Możesz postawić nawet 2,5 MW i uzywać we własnym zaqkresie. Nikt ci nie ma prawa się czepić (przynajmniej ze strony ZE). Ludzie budując większe MEW, MEWtr latami próbuja załatwić zgodę na sprzedaż prądu do ZE. Czasami bezskutecznie.
  • Poziom 12  
    Ztego co wyczytałem to sieda zrozumieć że niedostaniesz zgody na budowe czegoś o wiekrzej mocy cytat (Temat bardzo ciekawy ale w polskich warunkach trudny do zrealizowania. Jesli mysli sie juz o zasilaniu np. ogrzewania domowego to musi byc agregat wiekszej mocy , a co za tym idzie takze caly uklad napedzajacy duzo wiekszy. Chcialem u siebie w Polsce cos takiego zainstalowac , ale nie dostalem zezwolenia z elektrowni.....)nie ma sesu zaśmiecać forum temat zamkniety.
  • Poziom 15  
    Ciężka sprawa z tym wysyłaniem.. Sieć elektroenergetyczna NIE może magazynować energii - ona tylko ją przekazuje. Co innego prawny punkt widzenia...
  • Poziom 14  
    witam sprzedać prąd to nie problem można ale to nie znaczy że będzie łatwo to zrobić myśle nad tym już dość długo i doszłem do wnioski jeżeli nie idzie w łatwy sposób "pompować" wyprodukowanego prądu do sieci to lepiej ładować w akumulatory opcja dość kosztowna czytałem na forum że " pompowanie" do sieci jest bardzo trudne synchronizacja i coś tam jeszcze nie znam się na tym dobrze więc lepiej się nie wypowiadać magazynowanie prądu to podstawowy problem jaki stoi na przeszkodzie rozwoju małych elektrowni różnych typów .
    O to przysłana odpowiedz z ZE na temat skupowania energi jaką otrzymałem tak dla ciekawych i tych co mówią że nie można sprzedawać energo do ZE .

Szanowny Panie

Dziękujemy za zapytanie przysłane w dniu 20 lutego 2006r.

Uprzejmie informujemy, że musi Pan otrzymać koncesję OZE .W tym celu należy złożyć wniosek do URE (Urząd Regulacji Energetyki). ZE ma obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Cena za 1 Mwh w roku 2006 wynosi 118 zł.

Będzie otrzymywał Pan prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia. Żeby otrzymać prawa majątkowe należy złożyć wniosek o wydanie świadectw pochodzenia do naszej firmy (raz na kwartał). My taki wniosek sprawdzamy w terminie 14 dni , a nastepnie przesyłamy do URE (sprawdzanie wniosku w terminie 14 dni). URE przesyła zaświadczenie o wydaniu świadectw do wytwórcy. Świadectwa pochodzenia wydawane sa w okresach kwartalnych. Po otrzymaniu potwierdzenia otrzymania takie informacji przez wytwórcę URE daje informację na Towarowa Giełdę Energii. Świadectwa pochodzenia stają się prawami majątkowymi. Obrót tymi prawami odbywa się za pośrednictwem giełdy. Aby dokonać sprzedaży należy zatrudnić maklera bądź skorzystać z pośrednictwa domu maklerskiego (Dom Maklerski POLONIA NET S.A., Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., Dom Maklerski PENETRATOR S.A.). Ceny praw majątkowych publikowane są na stronie towarowej giełdy energii Prawa majątkowe można sprzedać na sesji lub w transakcji pozasesyjnej (nasza firma jest zainteresowana ich kupnem).
    Cytat:
    Sieć elektroenergetyczna NIE może magazynować energii
    - nie czepiajmy się szczegółów. Elektrownia reguluje moc wg zapotrzebowania (tak w skrócie, bo sprawa nie jest prosta). Jeżeli dołożymy do sieci własną "moc" wzrost napięcia spowoduje regulacje po stronie elektrowni. Ale co to jest te parę(dziesiąt) kW w stosunku do sieci krajowej (europejskiej).
    Cytat:
    " pompowanie" do sieci jest bardzo trudne synchronizacja i coś tam jeszcze
    - różnie można do tematu podejść. Bawiłem sie na studiach falownikiem wpiętym do sieci (bez wnikania w zasadę działania) - skrzynka wielkości komputera i z tego co pamiętam parę kW to dawało.
    Prościej można zrobić to tak: bierzesz silnik asynchroniczny i zasilacz go z sieci (obraca się z prędkościa mniejszą od synchronicznej). Na wale montujesz śmigło i kiedy wiaterek rozpędzi silnik ponad prędkość synchroniczną prąd zaczyna płynąć w drugą stronę.
    Cytat:
    ZE ma obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii
    - tak jest. Jest sporo opisów w necie jak ZE do tego przepisu podchodzi. Albo przyczepiają sie do "jakości prądu", albo musisz wybydować podstację, kilkaset metrów lini itd. Ten monopolista jeszcze długo będzie się bronił przed konkurencją (nawet tak miktoskopijną)

Tak jak juz pisałem wcześniej - problem jest spory. Akumulator elektryczny to drogie rozwiązanie. Malutki wiatraczek (100W) potrafił mi nakarmić 200Ah w ciągu jednego dnia. A co zrobić jak na podwórku stoi 5kW?
  • Poziom 15  
    Cytat:
    nie czepiajmy się szczegółów. Elektrownia reguluje moc wg zapotrzebowania (tak w skrócie, bo sprawa nie jest prosta). Jeżeli dołożymy do sieci własną "moc" wzrost napięcia spowoduje regulacje po stronie elektrowni. Ale co to jest te parę(dziesiąt) kW w stosunku do sieci krajowej (europejskiej).

Jeżeli dostawisz do sieci swój generator, który w załorzeniu ma oddawać moc czynną do systemu - napięcie nie wzrośnie, gdyż wcześniej ten został zsynchronizowany do napięcia sieci (i kąta fazowego sieci w danej chwili w fazach). Po tej operacji przez generator przejdzie prąd wyrównawczy, aby dostosować się do sieci (generator nie wie przed połączeniem jakie jest zapotrzebowanie na moc w sieci). Potrzebne są 2 regulatory: prądu wzbudzenia generatora, który będzie regulował napięciem (aby skompensować spadek napięcia przy przepływie prądu obciążenia danego generatora), oraz druga regulacja: regulacja przepływu paliwa w urządzeniu napędzającym (prędkość obrotu wału generatora musi być taka jak systemu, 50Hz). Gdy wzrośnie obciążenie, trzeba oddać wiecej mocy czynnej - generator zechce obracać się wolniej - trzeba więcej paliwa wpompować. To wszystko reguluje automatyka - w przypadku wiatru sprawa jest troche inna - układy energoelektroniczne (falowniki itd).

W razie wątpliwości - pytać (wiadomości mam z wykładów na Politechnice, sem 6: przedmiot "Sieci i systemy", kierunek: elektrotechnika)

pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    witam
    DetiXX czyli jest szansa podłączyć się do sieci nie powodując wielkego bum mam na myśli połączenie genaratora ale własnej roboty bo wiatraka to czarno widze ale gdybym generator napędzany silnikiem spalinowym i dołączył się do sieci to było by możliwe cofanie się licznika tylko jakie liczniki dadzą się cofnąć a nie staną bo wtedy efekt mizerny koszt się nie zwrucą tylko co na to ZE jak rachunki byłby nisze ?

Sieć elektroenergetyczna NIE może magazynować energii

myśle że nie może ale tu nie chodzi o magazynowanie a o to aby licznik nam mniej nabijał kw i to jest cał zysk
  • Poziom 15  
    Byś musiał dokonać synchronizacji - co byłoby największym problemem .. oraz posiadać automatykę do regulacji (do synchronizacji też, pamiętaj, że fazy napięć sieci i generatora muszą być te same). Ręcznie od tak nie jesteś w stanie załączyć generatora i ustawić aktualne kąty fazowe przy 50Hz.
    DetiXX - masz rację. Zapewne. Tylko o jakiej prądnicy piszesz? Poczytaj (nawet na tym forum) o prądnicach asynchronicznych. W razie wątpliwości pytaj :D.
  • Poziom 14  
    witam no to jaka powinna być prądnica ?
    Dzik - ja mam na myśli prądnicę asynchroniczną (lub silnik asynchroniczny pracujący jako prądnica). Wiem że takie coś bedzie działać i może "pompować" energię elektryczna do sieci. O inny typach prądnic nie piszę, bo temat mnie nie interesował (oczywiście najważniejsze jest dla mnie PMG :D). Dla mniej wtajemniczonych napiszę że pradnica asynchroniczna wogle nie posiada komutatora i wzbudzenia :D.
    Poszukaj na elektrodzie "prądnica asynchroniczna".
  • Poziom 15  
    Prądnica asynchroniczna - jestem w temacie :) Nie posiada uzwojenia wzbudzenia itp. bo to zwykły silnik klatkowy!! :) Ale aby mogła pracować musimy jej dostarczyć mocy biernej. No i kręcić wałem :) Czyli musi pracować w sieci (układzie) skąd pobiera moc bierną do "namagnesowania" wirnika, a oddaje moc czynną. I za jej pomocą możnaby pompować wyprodukowaną energię do sieci.

Oczywiście zgadzam się z wami że sieć fizycznie nie potrafi magazynować energii. Ale gdyby licznik energii pracował w obie strony to możnaby wykorzystać sieć do takiego wirtualnego magazynowania prądu. (na chłopski rozum) :p Czy ktoś tego nie rozumie?? Gdy mamy produkcje puszczamy nadmiar energii do sieci. Licznik sie cofa. Gdy halny ustanie braki pobieramy z sieci i licznik nabija kWh. Proste?? Tak! Ale mi chodzi o to jak to wygląda dokładnie z prawnego punktu widzenia. No bo niechby licznik cofnął sie daleko daleko do tyłu i przyszedł inkasent i spisał stan licznika. Co wtedy?? Problemy z ZE?

Słyszę jakieś głosy że prądnicę napędzaną silnikiem spalinowym... Do prób oczywiście. Jednak liczyłem że wyprodukowanie 1kWh z paliwa jest około 10x (30x gdyby była sprzedawana jako "ekolgiczna") droższe niż uzyskana energia elektryczna!!!
    Pisałem juz wcześniej - byłoby to nielegalne.
    Natomiast układ do wytworzenia mocy biernej jest prosty: podpięty kondensator do każdej fazy :D.
  • Poziom 38  
    forestx napisał:

Natomiast układ do wytworzenia mocy biernej jest prosty: podpięty kondensator do każdej fazy :D.

Kondensator nie wytworzy zadnej mocy ani nawet jej nie zmagazynuje (w sieci pradu zmiennego). Moze sluzyc jedynie do kompensacji mocy biernej.
    Zatem wydaje sie tylko forestex ze to jest proste.
  • Poziom 15  
    forestx napisał:

No takie proste nie jest bo jest ona "wytwarzana" niejako przy okazji produkcji mocy czynnej. Sama sie nie wytworzy. W prądnicy oprócz kondensatorów potrzebny jest magnetyzm szczątkowy. Moc bierna jest to rodzaj energii króra krąży w układzie i ta energia nie bierze sie z kosmosu, ani nie wytworzy sie sama. :P

Czy miał już ktoś takie wypadki z ZE?? Tak jak opisywałem że licznik cofnięty...
    Z tego co czytałem, najpierw po asynchronie musi zacząc biegać moc bierna, a potem dopiero mozna z niego wyciągnąć czynną. Ale to obok tematu jest: http://www.saunalahti.fi/~elepal/moottori/gener_e.html
    Oficjalnie nie słyszałem o takim przypadku.

P.S.
    W tamtym roku robiłem na szybcika pięcio kilowatowy cichy (i bezpieczny) odbiornik prądu.
  • Poziom 15  
    No ale żeby bierna zaczeła biegać (w podanym linku ) jest bodajrze pstyczek i ładuje sie kondensator. Dostarczana jest energia - czyli pobierana jest moc czynna :P Tak samo z magazynowaniem energii w magnetyźmie szczątkowym. Najpierw trzeba coś wpompować żeby zaczęło krążyć i umożliwić przetwarzanie energii mechanicznej na elektryczną :P
  • Poziom 14  
    witam jak już pisałem właśnie chodzi mi po głowie pomysł na agregat spalinowy tylko nie zasilany bezyną tylko czymś znacznie tańszym a może ktoś wie jakie liczniki nie mają blokady ?i dadzą się cofnąć
  • Poziom 15  
    Mam jeden licznik z blokadą. Ma narysowany na tabliczce taki symbol trybika - gwiazdki z zapadką :D
    Czym bedziesz zasilał ten silnik??