Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia precyzyjny 0-3 V

AVATAR_PL 07 Kwi 2006 15:55 2312 4
  • #1 07 Kwi 2006 15:55
    Poziom 14  

Witam!
    Potrzebuję wykonać regulator napięcia od 0 do 3V. Regulacja musi być płynna (najlepiej potencjometrem wieloobrotowym). Moja koncepcja jest taka, że regulator będzie zasilany ze stabilizowanego źródła napięcia np.9V, a następnie jakiś układ wykonawczy.
    Regulator ma służyć jako precyzyjne źródło napięcia do polaryzacji bazy tranzystora we wzmacniaczu w.cz. Pobór prądu maksymalnie 10mA.
    Trochę poszukałem tego typu układów, ale nie znalazłem niczego, co miałoby płynną regulację napięcia i najważniejsze działało by od zera Voltów (co jest bardzo ważne).

Jeżeli macie jakieś propozycje chętnie ich wysłucham.

0 4
  • #2 07 Kwi 2006 16:04
    tomeeh
    Poziom 23  

Ja bym to zrobił na wzmacniaczu operacyjnym + napięcie referencyjne, np +5V (REF02, ADR02). Za referencją łączysz szeregowo rezystor oraz potencjometr, potencjometr do masy. Rezystor dobierasz do takiej wartości, by max. napięcie na ślizgaczu potencjometru wynosiło 3V. Ślizgacz potencjometru łączysz z OPAMPem pracującym jako wtórnik. Teraz tylko pytanie, jaki to ma być OPAMP: jeżeli w twym układzie nie ma dostępnego napięcia ujemnego, musi to być OPAMP Rail-to-Rail input; jeśli natomiast masz do dyspozycji napięcie ujemne, bierzesz dowolny wzmacniacz i zasilasz go z napięcia dodatniego i ujemnego.

0
  • #5 07 Kwi 2006 21:13
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedzi :), najbardziej przypadł mi do gustu schemat według tomeeh-a z uwagi na prostotę i bardzo dobre parametry.
    Temat uważam za zamknięty.

0