Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odsiarczanie akumulatora. Prostownik samochodowy.

memek 07 Kwi 2006 20:08 24672 7
  • #1 07 Kwi 2006 20:08
    memek
    Poziom 17  

Czy może ktoś wie jak można zrealizować w układzie praktycznym prostownik samochodowy z odsiarczaniem? Chodzi mi głównie o odsiarczanie, za pomocą czego realizuje sie je.

2 7
  • #2 07 Kwi 2006 20:26
    jolekmisia
    Poziom 12  

Jest to rozwiązywane w taki sposób że prostownik ładuje akumulator niedługimi impulsami i pomiedzy nimi jest pobierany prąd z niego oczywiście w mniejszej ilości. Jakoś tak to wygląda ale nie mam schematu takiego urządzenia.Kiedyś słyszałem o jakichś płynach do plukania ale wątpie w ich skuteczność .

0
  • #3 07 Kwi 2006 21:57
    rafels
    Poziom 22  

Odsiarczanie akumulatora
    Ponieważ pisze dla ludzi którzy nie maja kasy na nowy akumulator opisze tu sposób uznawany często za ostatnią deskę ratunku:
    Ładowanie to prowadzi sie prostownikiem z amperomierzem, prądem o wartości od 0,02 do 0,05 prądu dwudziestogodzinnego do wystąpienia objawów pełnego naladowania, przerywając je na 1-2 godziny co 12 godzin.W przypadku silnego zasiarcznia elektrolit zastąpić wodą destylowaną i ładować j.w. do chwili uzykania gęstości 1,10-1,15 g/cm3 . Czynnośc tą powtarzamy dwukrotnie, a następnie usuwamy ciecz z akumulatora, napełniamy go świeżym elektrolitem o gęstości od 1,28-1,30 g/cm3 i prowadzimy ładowanie do wystąpienia oznak pełnego naładowania.

co to jest prąd 20 godzinny:
    Akumulator ma oznaczenie np.45 Ah i oznacza to ze mozna pobrać z akumulatora taką ilość ładunku przy wyładowaniu go prądem o wartości 1/20*45 ze rozładujemy go do wartości 1,75V/ogniwo.
    czyli prąd 20-godzinny dla akumulatora 45Ah jest równy 2,25 ampera i jezeli ładujemy akumulator 45Ah prądem o wartości 0,05 prądu 20-godzinnego to jest ni mniej ni więcej tylko prąd o natężeniu 0,1125A
    co to są oznaki pełnego naładowania

O stanie pełnego naładowania akumulatora świadczą:
    - intensywne gazowanie
    -stała gęstość elektrolitu oraz napięcia na zaciskach w czasie 3 kolejnych prób przeprowadzanych co godzinę

Znalezione na www.google.pl

2
  • #4 08 Kwi 2006 07:24
    memek
    Poziom 17  

Dzięki za taki wykład ale nie o to mi chodziło. Miałem na myśli prostownik z odsiarczaniem. Nie mam jeszcze zasiarczonego akumulatora. Chciałem żeby przy okazji ładowania sie dodatkowo odsiarczał. A w dodatku takie ładowanie z odsiarczaniem jest skuteczniejsze od zwykłego ładowania i przedłuża żywotność akumulatora.

1
  • #5 08 Kwi 2006 07:50
    tico97
    Poziom 14  

memek napisał:
    Dzięki za taki wykład ale nie o to mi chodziło. Miałem na myśli prostownik z odsiarczaniem. Nie mam jeszcze zasiarczonego akumulatora. Chciałem żeby przy okazji ładowania sie dodatkowo odsiarczał. A w dodatku takie ładowanie z odsiarczaniem jest skuteczniejsze od zwykłego ładowania i przedłuża żywotność akumulatora.

Nie ma takiego prostownika z odsiarczaniem.
    Odsiarczanie polega na ładowaniu akumulatora bardzo długo niewielkim prądem i dolewanie wody destylowanej,która się ulatnia z aku podczas długiego ładowania.
    Na tym polega odsiarczanie.

0
  • #8 09 Sie 2006 16:42
    memek
    Poziom 17  

Właśnie o coś takiego mi chodziło. Dzięki

1