Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik telewizora dla śpiocha...

zlotowinfo 08 Kwi 2006 18:59 2539 8
  • #1 08 Kwi 2006 18:59
    zlotowinfo
    Poziom 16  

1. urządzenie odlicza godzinę od ostatniego sygnału podczerwieni (dowolnego) po czym wyłącza zasilanie,
    2. ponowne załączenie zasilania telewizora dowolnym sygnałem podczerwonym
    3. możliwość włączania/wyłączania sygnalizacji zadziałania wyłączenia (pkt1)

jeśli ktoś potrafiłby taki gadżet skonstruować
    lub znacząco pomóc w realizacji $$$

0 8
  • #2 08 Kwi 2006 21:55
    1ceman
    Poziom 12  

Cześć
    Nie wiem jak rozwiązać problem, który opisałeś. Myślę, że mikrokontroler bez problemu by sobie z tym poradził, ale pewnie jest wiele innych (pewnie troszkę tańszych) sposobów na realizację tego zadania.
    Z ciekawości jednak chciałbym wiedzieć jaki jest sens budowania takiego układu. Jedyna zrozumiała dla mnie w tej chwili przyczyna to posiadanie dość wiekowego telewizora, bo teraz już chyba każdy wyposażony jest w funkcję ustawiania czasu do wyłączenia. To co opisałeś jak dla mnie niczym się od tej funkcji nie różni.

0
  • #3 08 Kwi 2006 22:51
    dgaleza
    Poziom 20  

kiedyś był taki temat w edw, tylko że nie posiadał czujnika podczerwini (co można łatwo zmienić :) ). jak będę miał czas to znajdę ten artykuł i podam ci dane numeru

0
  • #4 08 Kwi 2006 23:20
    zlotowinfo
    Poziom 16  

nie jestem elektronikiem więc liczyłbym na znaczną pomoc,
    która byłaby wynagrodzona

Dodano po 9 [minuty]:

1ceman napisał:
    Cześć
    Nie wiem jak rozwiązać problem, który opisałeś. Myślę, że mikrokontroler bez problemu by sobie z tym poradził, ale pewnie jest wiele innych (pewnie troszkę tańszych) sposobów na realizację tego zadania.
    Z ciekawości jednak chciałbym wiedzieć jaki jest sens budowania takiego układu. Jedyna zrozumiała dla mnie w tej chwili przyczyna to posiadanie dość wiekowego telewizora, bo teraz już chyba każdy wyposażony jest w funkcję ustawiania czasu do wyłączenia. To co opisałeś jak dla mnie niczym się od tej funkcji nie różni.

cel urządzenia:
    mama kładzie się spać ok. godz. 23:00
    ojciec ogląda telewizor do późna 1:00-2:00 w nocy
    częstokroć zasypia przy nim już nawet ok. 0:00 i śpi tak prawie całą noc
    a telewizor gra, przeszkadzając spać mamie

nie mówiąc o chrapaniu, ale tego elektronika nie wyłączy :)

0
  • #6 12 Kwi 2006 20:32
    MałyLesiu
    Poziom 16  

No to niech ojciec nastawia sobie czasowy wylacznik i po problemi. Pomysł z odliczniem czasu od ostatniego sygnału z pilota jest nie praktyczny bo przypuśćmy że ogladasz film i nie ruszasz pilota a TV w pewnym momencie Ci się wyłącza. Poczytaj instrukcje obsługi TV i skorzystaj z wbudowanych funkcji zanim zaczniesz kombinowac.

0
  • #7 12 Kwi 2006 21:15
    zbigniew125
    Poziom 23  

Zlotowinfo U mnie telewizor wyłancza się sam , oczywiście jak nikt go wcześniej nie wyłączy . Kupiłem wyłącznik prądu który programujesz i mam go nastawiony by się wyłanczał np. o godz. 24 a włanczał o 19 . I tak pewne że jak usne to się wyłączy i nie będzie grał całą noc. Pozd.

0
  • #8 14 Kwi 2006 12:27
    ed-ek
    Poziom 34  

zlotowinfo napisał:
    1. urządzenie odlicza godzinę od ostatniego sygnału podczerwieni (dowolnego) po czym wyłącza zasilanie,
    2. ponowne załączenie zasilania telewizora dowolnym sygnałem podczerwonym
    3. możliwość włączania/wyłączania sygnalizacji zadziałania wyłączenia (pkt1)

jeśli ktoś potrafiłby taki gadżet skonstruować
    lub znacząco pomóc w realizacji $$$

Jest to możliwe do wykonania. Jednak aby nie ingerować w odbiornik podczerwieni w TV, trzeba znać typ nadajnika. Jest to kość w pilocie - istotna jest jej nazwa np SAA3008. Wówczas można zrobić odbiornik. Najlepsze wg mnie rozwiązanie,to osobne urządzenie przez które będzie przechodził kabel zasilający TV. Nazwijmy go "timer".
    Powinien spełniać następujące warunki:
    1.możliwość wyłączenia timera.
    2.optyczna sygnalizacja włączonego timera
    3.akustyczna sygnalizacja że za np 1/2 godz TV będzie wyłączony
    4.przedłużenie czasu do wyłączenia po naciśnięciu przycisku pilota
    Dalsze warunki do dyskusji.
    Wydaje mi się,że jako element wykonawczy najlepiej zastosować optotriak + triak mocy, ale przekażnik ma też swoje zalety.

0
  • #9 25 Paź 2013 21:41
    zlotowinfo
    Poziom 16  

Ostatecznie zastosowałem wskazówkę: @zbigniew125.

Ale z pomocą przyszedł hyundai ze swoim telewizorem: DLH32195MP4CR
    ma on mechanizm wyłączania automatycznego,
    gdy przez godzinę nie jest nic przełączane, sam wyłącza telewizor.

Tak więc producent telewizora rozwiązał problem ostatecznie i w 100%.
    Jednak wyłącznik pozostał ustawiony na 1:20, ojciec przesadzał z tym ślęczeniem po po nocach.

Ehhh... starsi jak dzieci. ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów